Păreri The Book of Eli

Cartea lui Eli

macsimus pe 03 Octombrie 2010 19:07
Religie..again
Bine spus un film prea slab pentru talentul lui Denzel W. Intr-o luma in decadere, unii regizori inca ii da cu "Doamne`ajuta" :|
blackpussycat pe 12 Septembrie 2010 11:13
interesant
este interesant filmu merita vazut
bravo nota buna pentru el

Daylak pe 06 Septembrie 2010 16:11
nah.. un film incredibil :)) dar nu foarte. e genul ala de film care te face sa citesti biblia :)) sau nu.
Delua pe 05 Septembrie 2010 22:28
Mi s-a parut bunicel, dar ma asteptam la ceva mai mult de la actori....
Ela... pe 01 Septembrie 2010 14:46
fascinant...
Rar mai vezi filme de genul asta....e o poveste super interesanta...O posibila variatna a ceea ce va urma..:))...nota 10 cu mii de stelute..
lumaxya pe 17 Iulie 2010 00:01
Cartea lui Eli
Un film care ne prezinta destinul unui om care reuseste in cele din urma sa-si indeplineasca misiunea. Chiar daca nu ajunge unde isi propune cu Biblia, el insasi era Biblia.
Este de remarcat faptul ca nu vedea, fiind parca calauzit de o voce interioara, probabil credinta.

megabacau pe 13 Iulie 2010 14:47
Movie
Este un film bun pe care vi-l recomand, dandu-va mult de gandit.
Danzel Washington face un rol carismatic ce i se potriveste, transmitandu-ne mesajul credintei salvatoare. Nu va veti plictisi la acest film deoarece pe tot parcursul productiei actiunea este pe primul plan. Premiera a avut loc in data de 29 ianuarie 2010, in Bucuresti.

stefanflx pe 25 Iunie 2010 17:43
?
este adevarat ca denzel in film era orb? astept raspunsuri ..mc mc
eretyk pe 24 Mai 2010 13:08
dezamagire
Un scenariu subtire rau de tot! Imaginea si muzica fac toti banii! In rest.... propaganda crestina!
claudiu-daniel-lugoj pe 20 iunie 2010 17:30
foarte bine punctat,cred ca ai punctat cel mai bine dintre noi toti acest film.
candyman_wyk pe 23 Mai 2010 22:03
Ideea filmului e oarecum buna , oricum fara Denzel mare lucru pariez ca nu ar fi fost , una peste alta e un film bunicel , daca ar fi avut mai multa actiune ar fi fost bun
Ovidiusc29 pe 21 Mai 2010 23:43
Trebuie intai sa stii diferenta intre religie si credinta sau cel putin sa nu le amesteci si pe urma sa intelegi acest film.
Un film excelent din punctul meu de vedere, inca odata se face aluzie la cum a fost si cum este interpretata Biblia.

DragosCalin pe 21 Mai 2010 20:35
Este un film de vazut nu unul exceptional....are parti foarte bune dar sunt si lucruri care sunt chiar prost gandite zic eu...de exemplu..raurile,fluviile erau secate,duceau lipsa de apa,omorau pentru o sticla de apa dar in schimb aveau combustibil cat aveau nevoie..tehnologie nu era mai deloc,orasul era construit din lemne dar aveau curent electric si asta ma face sa ma intreb :-? de unde il aveau? rauri nu erau..centrale eoliene? nu prea cred intr-un oras facut din trunchiuri de copaci..
defav pe 2 ianuarie 2015 21:09
Curentul electric nu se produce numai in hidrocentrale, de fapt acum in lume doar 15-20 % se mai produce asa, in rest prin termocentrale -pe carbuni, centrale pe gaz, pe lemne, generatoare pe motorina ,centrale nucleare-70-80 %in Occident ,eoliene ,pe biomasa.
LavyBogdy pe 21 Mai 2010 10:10
Le multumim fratilor Hughes pt acest mesaj.Este superb si n-a fost nici macar un minut in care sa fiu plictisit.Poate ar fi fost mai interesant daca Denzel ar fi fost tot filmul un lup singuratic.
cosmin_hiena pe 17 Martie 2010 00:07
bun film
chiar mi-a placut filmul, mai ales cand vine vb de Denzel.....
AnaAyana pe 01 Martie 2010 21:06
The book of Eli, 2010
Cu Denzel Washington am văzut cel mult patru filme, de fiecare dată rămânând cu impresia că ştie să-şi aleagă rolurile-mănuşă pentru ca, după aproximativ două ore, privitorul să nu aibă senzaţia de timp pierdut.
Despre ce carte e vorba? Asta contează prea puţin când vezi oameni luptându-se pentru ceva elementar precum hrana sau apa. Chiar şi [...] citeşte

roxana_291985 pe 28 Februarie 2010 12:25
Ideea filmului e buna, numai ca nu s-a stiut punerea ei in practica. Filmul e acceptabil spre nasol. Mi se pare un film pt pitzipoane si cocalari, numai lor li se poate parea filmul o capodopera. Zic astea fiind totusi o mare fana Gary Oldman (are si omul momentele lui proaste).
claudio pe 24 Februarie 2010 15:01
eli
un film interersant,de vazut,mai mult sf,parerea mea.[;']
movie_junker pe 18 Februarie 2010 05:02
recunosc ca sunt un PAL
Adica Post Apocalyptic Lover, dar filmul asta bate orice film care l-am vazut pana in prezent...
intrebare: ce ai face daca ai avea ce titi dorecti cel mai mult pe lume si nu poti folosii?
Cam asa sta treaba in film! il recomand din suflet
10+ pe linie pentru regizori, scenariu, muzica, actori

user-63b2b36cc78dd pe 07 Februarie 2023 14:26
Un film excelent, bine jucat de marele Denzel.Iar aceea carte pare sa fie importanta chiar și într-un viitor fără religie .Nota 9
bondarenko pe 02 Ianuarie 2015 13:11
Un film inutil
Efectiv un film prost .MIn 50 caracter ieftin , fara scenariu fara sclipire fara nimic , sec , o cotzcareala de film , de duzina , nu merita timpul pierdut recomand un somn . Slab tare . Na ca am scris 50 de caractere.
dandi pe 03 Februarie 2012 17:28
L-am vazut acu
E un film bun,si se pare ca va fi o continuare,ar fi frumos sa fie o continuare la el,ca ideea e foarte buna.
costi2 pe 03 Decembrie 2011 19:30
nu i la indemana oricui
Din pacate filmul asta nu i la indemana oricui!Toti prosti care se uita cu superficialitate la el vin apoi aici si incep sa comenteze ca i praf si nu mai stiu ce,din motiv ca nau ce face .
MNarcis pe 06 Noiembrie 2011 19:52
Ma asteptam la mult mai mult, slabut filmul se putea mai bine (sau poate ma asteptam eu la mai mult insa cand din distributie fac parte actorii ca: Denzel Washington sau Gary Oldman aveam toate motivele sa ma gandesc la un film mult mai bun, insa m-am inselat), sfarsitul este ceva mai bun insa prea putin pt a salva un film destul de slab..........il recomand in lipsa de altceva sau plictiseala!
Da-Luck pe 13 Mai 2011 15:57
ma asteptam la altceva de la acest film dar totusi mia placut :)
bornStubborn pe 09 Mai 2011 19:24
western mai baieti? dati-o dracului de treaba ca n-are nici o legatura. in primul rand actiunea se petrece in viitor. ;)
Vokial pe 08 Mai 2011 20:57
proaspat vizionat...
1. denzel joaca bine, desi a acceptat si roluri mai bune
2. cautati din nou filmul, nu e orb (se uita la indicatorul bateriei i-pad-ului), e doar multivalent
3. tare as vrea sa stiu ce au avut regizorii in cap cand, intre cartile aruncate pe masa maleficului, au pus la vedere 'da vinci code', cautati din nou filmul

andu7zu pe 08 Mai 2011 19:55
Mi-a placut dar cam mediocru filmu adica actorul principal lasa tot aceeasi idee ca in multe filme de genul acestuia......"Tragi un glont in mine...si?.....oricum mor greu" sau ceva de genu:)
alecs.bradeni pe 26 Aprilie 2011 17:35
filmul e bun ,iar sfarsitul e cel mai tare..il recomand
alexsovaiala pe 14 Aprilie 2011 09:51
Este mult pre multa drama pentru un film western.
- Atunci cand eli se lupta cu ala care vroia sa ii ia cartea, ei erau prea aproape si totusi eli mersese destul de mult;
-ce sa caute mp4 la ala ???

catasmile17 pe 13 Martie 2011 21:06
un film foarte bun ;)
cu o poveste interesanta!!!!
recomand ....

Kable pe 01 Februarie 2011 19:06
Western nu prea pare filmu' , dar actiune cat nu poti duce,e putin cam sangeros ceea ce-mi place,dar este implicata si credinta in Dumnezeu ceea ce il face un film foarte interesant. Mi se pare a fi printre primele filme ale lui Denzel.
bogdi_07_yo pe 31 Ianuarie 2011 23:54
Mie mi-a adus aminte putin de Terminator 4 ...................................
ryco0984 pe 31 Ianuarie 2011 22:52
Este un film bun dar nu este pentru copii care au in cap cluburi si dioxid de carbon.
zeki pe 31 Ianuarie 2011 12:35
Foarte interesant filmu , merita vazut ... Denzel Washington joaca super bine .... Nota 9 !!!
SAre pe 24 Ianuarie 2011 21:49
daa, bine zis cu benzina si ipodul :)) intr-adevar, au fost destule faze trase de par... oh, well. bun comentariu.
corinamarilena pe 23 Ianuarie 2011 21:10
un film bun in opinia mea ca orice film unde joaca Denzel Washington.
Vorador pe 14 Ianuarie 2011 21:47
In afara de ceva clisee tipic filmelor americane, e un film reusit. Mi-a placut.
Poveste interesanta, actori mari, soundtrack si decoruri pe masura... tot ce vrei.

aaandra. pe 06 Ianuarie 2011 02:10
Sincer, nu m-a impresionat prea tare. Ideea e ok, dar nu mi-a placut ca au dat-o in balarii cu prea multa actiune, nu cred ca gloantele, exploziile si fazele de genul asta isi aveau locul in film.
Totusi, interpretarea lui Denzel Washington a fost impecabila (mult prea buna pentru un film asa slab, dupa parerea mea), iar Mila Kunis a fost surpriza placuta. Imi placea de ea inca de pe vremea That 70s Show si ma bucur ca se implica in tot mai multe proiecte importante. You go, girl! :)

dany2294 pe 23 Octombrie 2010 15:08
Bunicel dar nimic mai mult! Povestea este destul de interesanta insa toata actiunea peliculei s-a desfasurat intr-o ambianta mediocra...
Cat despre Denzel...ce sa zic...nu prea i s-a potrivit rolul de salvator al lumii :|

The Book of Eli – Un film post-apocaliptic mai de Doamne ajuta!
CoolRank: 7.5/10
- atmosfera & entertainment: 8/10
- regie: 8.5/10
- actori: 7/10
- scenariu: 6/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 6.9/10
In ultimii ani, am remarcat o crestere de interes pentru genul post-apocaliptic, manifestata prin aparitia in exces pe alocuri, a filmelor din aceasta categorie (Children of Men cu al sau viitor distopic, The Road, Doomsday – apocalipsa adusa de virus, sau 28 Weeks Later din categoria zombie-apocalypse, acestea fiind doar cateva exemple), poate si pe fondul discutiilor despre 2012 si alte evenimente ce au ca si efect “za end of the world“.

The book of Eli ... citeşte

Ammelie pe 12 Iulie 2010 13:31
The Book of Eli
Bunicel filmul, insa din pacate n-am gasit nimic revolutionar in el. Poate ca pare ciudat spus ca nu e nimic 'revolutionar' intr-un film in care oamenii vor sa renasca religia crestina dupa 'o apocalipsa'; dar asa am simtit. Biblia a instrument al controlului - what else is new? Credinta 'oarba' ca deschizator de drumuri si calauzitor de pasi - iarasi... Mi-a placut foarte mult doar o scena - cand Denzel priveste o agresiune asupra careia ar putea interveni, dar isi repeta: 'Stay on the path. It's not your concern. Stay on the path. It's not your concern.' - aici da, am gasit cate ceva de invatat. 6/10
elmedico pe 10 Iulie 2010 21:55
Un film care nu impresioneaza, plictiseste si din care nu ramai cu nicio parere.
caluser pe 21 Mai 2010 14:14
trist
e trist ce filme proaste se produc si ce succes au,iar marile vedete ori nu se gandesc cand accepta un rol ori sunt prea disperati dupa sumele uriase pe care le incaseaza!
Medicate pe 8 august 2010 13:45
Marile vedete .... Denzel nu e o "mare vedeta" in sensul pe care tu l-ai numit putin mai sus! Acest actor a facut n roluri exceptionale in intreaga sa cariera , asa ca , te rog , nu-l baga in aceeasi oala cu "vedetele" twilight sau cu alte asemenea "personalitati" !
caluser pe 10 august 2010 15:06
Am spus ca Denzel e o mare vedeta si ca e pacat ca a acceptat sa joace intr-o productie de cacao de dragul banilor?...probabil?!...nu stiu Cu stima!
Octaz pe 20 Mai 2010 23:31
Briliant ! Exact asa cum ma asteptam sa fie . E un film fenomenal , unul emotionant care prezinta viata unui adevarat credincios . Felicitari pentru Denzel !
otonis pe 17 Aprilie 2010 10:14
Eu am continuat sa-l urmaresc pana la capat c-am spus ca finalul i-o da un sens, insa am ramas cu plictiseala si timpul pierdut, DEGEABA. Nu merita pic de atentie filmul asta. Pare a fi o continuare neinteresanta a unui alt film plictisitor, "The road". VARZA !!
iv.livia pe 14 Aprilie 2010 10:39
atat ai inteles din film? la scoala aia de critici n-ati studiat semiotica??? sau tu nu ai fost la scoala?
Al3x10 pe 28 Martie 2010 23:03
trebuie vazut neaparat la cinema.....la pc nu ai cum mai ales ca a mai ramas si ts
alexandru_d pe 28 Martie 2010 21:11
Desi ideea ar fi interesanta restul lasa de dorit, nu simti nimic. Un film perfect pentru cei care vor doar sa aiba ceva pe ecran, sa contina si violenta dar sa nu fii atent, nici macar pentru starea de leguma nu este potrivit.
jbjohn88 pe 13 Februarie 2010 18:53
average :(
din pacate filmu mi s-a parut unul destul de comun si mediu.. pacat pt ca aveam sperante mai mari de la denZel.. ideea scenariului e sa pretuim ce avem acum si asta se deduce prea repede si prea evident pt gustul meu.. oricum merita vaZut..
Praetorian pe 12 Februarie 2010 19:11
Dezamagitor
Unul dintre ele mai slabe filme pe care le-am vazut in 2010 . M-am uitat mai mult pentru Denzel Washington insa m-a dezamagit enorm . Parea promitator la inceput , a avut cateva decoruri foarte bune insa subiectul este cam expirat . S-au facut prea multe filme despe viitorul apocaliptic si acest film nu reuseste sa prezinte nimic nou decat poate latura religioasa . Singurele relatari despre evenimentul catastrofal care a schimbat lumea sunt "Fulgerul" si "A cazut focul din cer" dar nici o scena in care sa ne prezinte mai exact ce s-a intamplat . Desi este un film din 2010 , scenariul este de tip vechi , un om impotriva tuturor care invinge mereu , macar aici au o motivatie : Este aparat de Divinitate . Poate ca un crestin bun apreciaza mai mult decat mine acest film insa eu nu pot sa-i dau mai mult de nota 4 decat pentru unele decoruri si cele cateva scene cu lupte . M-a surprins faptul… citeşte
Go 1 2 3 4