Păreri The Amityville Horror

(2005)

Amityville

Radu1711 pe 04 August 2009 10:51
Radu1711
Filmul mi-a placut, ma asteptam la ceva mai mult cand am vazut trailerul
Mariannaa pe 22 aprilie 2014 21:43
Te asteptai la ceva mai mult, dar totusi i-ai dat 10??? Ciudat....
Carcotas pe 16 februarie 2022 14:12
Dupa o jumatate de ora de vizionare m-am speriat de timpul pe care urmeaza sa-l irosesc. M-am sfortat si l-am bifat.
robbiex2 pe 20 Septembrie 2010 00:27
Un horror chiar bun.devine din ce in ce mai infricosator si plin de suspans, ma asteptam la un final mai horror :D cu victime, cu cadavre :)):D chiar te sperie....chiar te misca putin, oriunde te-ai uita la el.
Flangea007 pe 25 iulie 2012 16:05
Ai foarte mare dreptate!
lariss14 pe 22 Iunie 2011 14:56
Merita!
Filmul merita din plin sa fie vazut, un plus il da si faptul ca se bazeaza pe un caz real.

app... Va rog nu mai comparati "The Amityville" cu "The Grudge" sunt 2 filme total diferite cu teme diferite, fiecare film e bun in felul sau, insa nu le puteti compara din moment ce se deosebesc total. Mie una mi-au placut amandoua. In opinia mea "The Grudge" te face sa tipi prin scene reprezentative, "The Amityville" te face sa te gandesti si sa te ingrozesti la gandul ca astfel de lucru se pot intampla si ca s-au si intamplat. Deci va rog nu mai comparati filmele fiindca nu pot fi comparate. Fiecaruia i-a placut mai mult sau mai putin unul dintre acestea cat si unul din sutele de filme. Consider ca niciodata nu poti compara un film cu altul, decat in cazul in care sunt asemanatoare gen "originalul si copia" sau au idei furate, le compari pentru a dovedi acest lucru in rest nu pot… citeşte

Geaxon pe 25 iunie 2011 12:39
total de acord cu tine!
lariss14 pe 26 iunie 2011 02:40
ma bucur! :D
DoMeNiC pe 29 Septembrie 2006 13:39
Nu stiu RiZY mie mi`a placut foarte mult cum a jucat Ryan Reynolds cu toate ca l`am vazut numai in comedii joaca bine aici!Nu putem face comparatie intre The Grudge si Amityville pentru ca The Grudge este cea mai mare porcarie care am vazut`o si cred ca sunteti de acord cu mine...nici nu stiu de ce s`au mai deranjat sa faca parodie dupa el(Scary Movie 4).Vorbeam de Amityville,scuze, foarte bun...ma tinut in suspans mai mult decat au facut`o multe filme...merita 5 stele!
Sebastian96 pe 5 mai 2013 00:57
Remake-ul "The Grudge" da,foarte slab,dar te rog vizioneaza originalul japonez si dupa creaza-ti o parere concreta despre film.
CosminHorrorMaster pe 25 Iulie 2011 21:30
Un remake bun. Au fost faze care chiar m-au speriat. Coloana sonora este perfecta! Cam de asta are nevoie un film horror adevarat.
ankadiana pe 25 Mai 2010 20:56
foarte bun
mi-a placut.e mai mult suspans, merge chiar mi-a placut filmul
foxyroxy pe 21 Mai 2010 18:25
Mi-a placut.Fata de multe alte filme de groaza are acel ceva care nu te plictiseste,te tine interesat sa vezi ce se va mai intampla in continuare
gabitz_bibi pe 16 August 2007 03:04
e un film f bun, il recomand tuturor!!!
Kalrak pe 31 Iulie 2010 14:05
Trailer-u bate filmul
Da, oameni buni, face parte din tipologia de filme, al caror trailer e mai frumos (sau te face sa te astepti la mai mult)decat filmul. Mie nu mi s-a parut interpretarea lui Ryan Reynolds convingatoare, e in acelas timp remake, si parca pentru periada sa originalul a fost mai bine realizat decat a fost remake-ul pentru 2005.
Doby pe 03 August 2011 22:31
deci eu chiar m.am speriat rau la filmul asta..
foarte bun film, din partea mea nota 10.

sean90 pe 05 Ianuarie 2011 23:56
horror
The grudge a fost horror?? nu pot vedea the Grudge incadarat la genu horror, filmu asta e bun !
Theodor2011 pe 02 Iunie 2016 23:53
Tocmai ce am urmarit acest film comercial si de duzina marca Hollywood care s-a vrut a fi facut dupa un caz real petrecut la data de 14 noiembrie 1974 in casa din New York, Long Island, Amityville strada Ocean Avenue nr 112 si detinuta la acea data de familia DeFeo (vezi inceputul filmului) si caz continuat cu ''teroarea'' fictiva la care a fost supusa familia Lutz la mai putin de 1 an de la teribilul eveniment dupa mutarea in acea casa in care a avut loc acele crime (in realitate s-a constatat ca acele momente teribile au fost doar o inventie a familiei Lutz, adica o poveste inventata pt a vinde autorului cartii aceasta 'intamplare reala' profitand in acest fel de trecutul blestemat al acelei case). Cine s-a documentat in legatura cu acest infiorator caz real: a citit pe net, a vazut povestea reala cu imagini de atunci (1974) needitate pe Youtube, s-a informat inainte sa vada acest… citeşte
SpiderNight pe 21 Iunie 2010 23:51
destul de bun
l-am vazut acum 4 ani ... mi-a placut si impresionat putin nu e cine stie ce horror dar e bun si daca nu ai ce face merita vazut
eddie(sugar edmond) pe 08 Martie 2009 12:18
Un film inspaimantator rau de tot...mi-a placut mult filmul...nici nu se poate compara cu The Grudge( oricum nici subiectele nu se pot asemana) insa 5 stele nu merita dar 4 stele pe deplin !
TRICA ADY pe 03 Ianuarie 2006 15:38
Filmul este beton rau de tot.Este un film super tare di toate punctele de vedere.Adevarat, adevarat...
radu3455 pe 08 Octombrie 2011 19:26
sun fil horror jos palaria foarte bine realizat nota 10
smokinaces2012 pe 6 septembrie 2012 13:00
ai dreptate
anouk pe 03 Ianuarie 2006 19:06
Un cliseu imens, de la prima scena (in care e impuscata fetita cu animalul ei de plus) pana la ultima (privirea retrospectiva aruncata asupra casei) si lasand la o parte chestia cu remake-ul, toata atmosfera filmului e copiata de pe la altii ("The Shining", "The Sixth Sense", cred ca am recunoscut si un episod din "Scooby Doo"). 100 de minute din viata mea scurta pierdute definitiv si cativa neuroni pretiosi distrusi iremediabil.
raulmagicboy1 pe 04 Septembrie 2011 22:17
Clar Rachel Nichols a fost cea mai tare!!! Mi-a placut mult de ea in acest film!! Rebela, Sexy si stie sa interpreteze foarte bine frica. I love she!
paul316 pe 03 Iulie 2011 18:42
:::::
Ce pot sa spun este ca e un film interesant si HORROR insa subiectul acesta nu este destul de original fiind ca acest subiect cu o casa bantuita se aseamana si cu alte filme horror , dar filmul este realizat bine , actori joaca foarte bine ... merita vazut
Geaxon pe 25 Iunie 2011 10:07
Excelent
foarte bun filmul.Cand am vazut ca a aparut direct la magazin am fost sa il cumpar.Filmul are de toate in el,actiune de la prima scena pana la ultima si zic eu ca e destul de infricosator (find accentuat si de faptul ca este bazat pe o poveste reala).Recomand tuturor!!!!
M-Joy pe 09 Iunie 2011 00:17
L-am vazut acu' cativa ani si chiar m-am speriat! Foarte tare filmu'! Si actorii la fel! Are faze care te fac sa sari putin din pat! :D
olivian123 pe 07 Ianuarie 2011 16:18
unul dintre cele mai bune filme horror..pe lg hunting in connecticut...the grudge si shutter
sfeklasfekla pe 16 aprilie 2011 16:31
sunt si altele mai bune ;) The Grudge nu mi s-a parut cine stie ce
into_the_labyrinth pe 16 Iulie 2010 20:19
Deşi este doar o realizare cinematografică, pelicula este bazată pe fapte reale. Ne vine greu să credem, să acceptăm – şi totuşi sunt prea multe poveşti despre locuri bântuite sau despre fantome care circulă pretutindeni în lume pentru a fi doar o invenţie. Personal, mi-ar plăcea să cred că există şi astfel de spirite benefice sau cel puţin neutre – dar adevărul e că majoritatea story-urilor care au devenit celebre vorbesc despre spirite care caută moarte, răzbunare şi sânge. Este şi cazul nefericitei familii din acest film, a cărei soartă a fost la un pas de a fi pecetluită încă din momentul în care a păşit în casa blestemată. Posedarea şi blestemul nu încetează decât odată cu părăsirea locului. PS. Chiar nu ştiu de ce unii dintre cei care au vz filmul apreciază prestaţia actorului principal drept penibilă. La un scenariu nu foarte… citeşte
Flangea007 pe 25 Iulie 2012 15:52
Am vazut acest film la tv,a fost foarte interesant mai ales povestea.Este putin infricosator si plin de suspans, la unele faze din film nici nu mai clipeam :)).Este un film care merita vizionat si chiar il recomand.
Manusa pe 30 Octombrie 2011 16:23
Filmul este unul foarte, foarte bun, mi-a placut mult. Am inteles ca este un remake si se spune ca nu este foarte reusit. Eu spun ca este chiar unul foarte bun si reusit, m-a tinut in suspans.
DannyVasi pe 28 Decembrie 2009 12:54
cel mai degroaza film merita sa te uiti noapte la 23:00 la el
loveislife pe 05 August 2009 21:48
Foarte frumos
Mi-a placut la nebunie filmu.Super interesant si chiar trebuie vazut!Mai ales ca e bazat pe fapte reale.
Alexa pe 01 Decembrie 2005 17:04
buey, filmul a fost misto, nu va mai rupetzi atata in figuri. E o poveste interesanta, scene horror, toate cele!
catalana pe 23 Noiembrie 2005 19:26
vorbiti prostii fratilor ... filmul e super. Sunteti fraieri, filmul e beton, horror 100 % (sau poate 95%) :P
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 13:13
Mult mai bun a fost The Grudge , cu toate ca nu trebuia sa fac aceasta comparatie dar , am vazut ca unii o faceau si am zis sa le dau peste nas ;)) (hihi) ! Vizionare placuta ( Nu mancati floricele sau seminte in timpul filmului pt ca s-ar putea sa va ramana in gat )
user-606ef974ed744 pe 07 Ianuarie 2024 13:22
Va salut cu tradiționalul MUIE COSMIN 742000!!!
FIilmul, este o ecranizare reușită a cărții lui S KING fata de celelalte care parca nu au fost destul de.... horror!
Chiar e plin de supranatural, sânge, topoare, demoni, lacrimi și fecale...
Vizionare plăcută!

user-63db09269f768 pe 02 Februarie 2023 02:58
Nu ma asteptam sa-mi placa atat de mult, chiar nu prea ii dadeam sanse. Povestea este clasica, dar este facuta foarte bine si sunt multe jump scare-uri, iar filmul chiar transmite groaza. Merita incercat
crome pe 15 August 2021 22:09
L am revazut azi pe filmbox +
este chiar bun filmul ,plin de suspans ,un remake
dupa original cu actiunea filmului la exact un an de la intamplarile prin care au trecut familia macelarita in casa vila amithyville . Poate cel mai bun film cu case bantuite care incarca si transmit celor care locuiesc cele mai negre ganduri si sentimemte.

Vegetarian pe 23 Iulie 2012 00:36
Este un film potrivit si pt lista : Femei albe - dezavantaje - solutii = Cand nevasta e fericita ca se muta intro casa veke , sotul sar putea sa devina falit , sau kiar mai rau in acest film

Spoiler
E greu de crezut ca in realitate un barbat se scoala si se poarta normal dupa ce a cazut lat de pe la 6 m , de pe acoperisu unei case , dupa ce a fost lovit cu un par de unul din copii lui . Apoi mai este lovit peste falca cu patul pustii de nevasta in timp ce se afla culcat pe pamant cu fata in sus . Bine ar fi ca femeile mai naive sa nu creada ca barbatii pot fi loviti oricat , oricum , pt ei rezista ca si cum ar fi facuti din metal ca si Robocop , si dupa cateva minute isi revin complect . Serban Huidu de la Cronica carcaotasilor nu sia revenit dupa ce a intrat de pe partia de ski intrun copac cu 44 kmh desi avea casca . Femeile care se vor lua dupa acest… citeşte

Vegetarian pe 24 ianuarie 2021 05:18
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Oamenii adevarati fac alegeri bune . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
Salbaticul pe 11 Ianuarie 2021 01:15
Nu a fost nu-știu-ce de el,am văzut altele muuuult mai bune,eu îi acord cu indulgență un 6. Noapte bună!
negru_dragan_yahoo_com pe 29 Iunie 2020 12:55
un film horror ce este un remake dupa celebrul film lansat in anii 80 ,din punctul meu de vedere acest film are unele calitati necesare unui film horror autentic ,cum ar fi un nivel de suspans acceptabil ,o prestatie actoriceasca destul de ridicata ,un decor potrivit pt filme horror ,insa sta destul de prost la capitolul dinamism ,cred ca are multe momente cand actiunea lipseste ,este static uneori ,scenele horror sunt putine in comparatie cu alte filme horror ,iar povestea filmului este clasica ,dar inspirata ,un film ce trebuie vazut de catre totii amatori genului horror ,nota 7 pt film.
bainca pe 18 Februarie 2018 21:01
nota 7 bun dar atat
e destul de bun filmul , cu toate ca este un remake la un clasic e destul de bun , poveste , ritm , idee , actori care au jucat destul de bine , si unele momente destul horror fac din acest film unul bun dar nu extraordinar.
andystarx pe 06 Decembrie 2017 16:26
Inca un film de groaza,ca horror nu este nici pe departe,de duzina ! Am vazut multe filme horror si imi permit sa zic ca unul construit dupa o poveste reala,trebuia sa fie mult mai intersanta ,cred ca e mai bun clasicul din 79,apoi s au facut continuari de duzina !
Sorin87 pe 21 Octombrie 2016 21:06
Tare de tot filmul, este a 3-a ora cand il vad si pot spune ca m-am speriat ca si prima oara
Mr.Halloween pe 11 Mai 2015 22:46
Un remake destul de bun, chiar mai reusit decat cel din 1979.
geo_gabi pe 21 Februarie 2015 10:43
The Amityville Horror
Ryan Reynolds cu o interpretare buna intr-un film regizat dupa un caz real .
Nota 7.

AdriAdrianna98 pe 04 Februarie 2015 23:48
Filmul a fost destul de bine realizat, dar nu m-a impresionat cu nimic. Destul de cliseic si sarac in momente originale. E ok de privit, dar nu aduce nimic nou.
ardelean.andrei pe 23 Ianuarie 2015 23:23
Palpitant, interesant
Este un film bun, pe care il recomand, plin de actiune si suspans, cu o familie ce isi cumpara o casa bantuita, iar dupa aceea spiritele casei vor pune stapanire pe capul familiei, ingreunandu-le plecarea, dar, totusi, finalul este fericit!
tatucu_alin pe 17 Decembrie 2014 17:46
Mi se pare un pic mai bun ca originalul dar nu-i dau mai mult de 7.Mi-a placut de Melissa George,superba ca-ntotdeauna.
johnybz pe 17 August 2014 19:51
Frumusel pentru un horror. Are cateva momente in care iti ridica parul pe maini. E destul de ciudat sa-l vedem pe Ryan Reynolds in asemenea roluri, obisnuindu-ne in ultima vreme cu comicul, totusi s-a descurcat bine iar filmul a capatat o bila alba datorita lui. Ideea cu casa malefica nu e deloc noua, dar avem parte de o ilustrare aproape originala. Nici prea prea , nici foarte foarte. Merita vazut.
kakapiciu pe 03 August 2014 15:18
Interesanta povestea desi contine multe clisee din alte filme.
cornel_vulturu pe 26 Iunie 2014 09:53
Un film foarte bun din cate stiu e bazat dupa fapte reale
Mariannaa pe 22 Aprilie 2014 21:45
Intens
Este mult spus horror, dar e un film foarte bun si chiar il recomand, e chiar foarte bine realizat.
SQueeZer pe 14 Februarie 2014 00:30
Un film bun, cu o poveste simplă dar bună...Te ține în suspans . Nota mea : 7
Infinity pe 03 Octombrie 2013 13:00
The Amityville Horror (2005)
Bunicel sa zic... Are faze de speriat ca na, doar e horror. Daca se strofocau, iesea mai bine.