Păreri Swiss Army Man

(2016)

Swiss Army Man

AndreeaLaura16 pe 24 Septembrie 2016 22:59
Nu am vazut de mult timp un film care sa exprime atat de multe lucruri in acelasi timp. Pe cat este de amuzant, pe atat este de trist si pe cat de ciudat, pe atat de revelator. Originalitatea prin care sunt abordate teme ca singuratatea, banalitatea societatii de astazi, dar si frumusetea ei, ce insemna a fi om, mort sau viu, dragostea, prietenia and the list could go on, te invita sa reflecti asupra modului tau de a vedea lumea. La sfarsitul filmului ai doua intrebari care se contureaza mai puternic din toata multimea de intrebari pe care ti le pune filmul. Ce ai alege: sa iti ascunzi autenticitatea in valul societatii comune de dragul apartenentei la o comunitate sau sa fii your true unapologetic self, dar singur?
Regia aduce filmul in viata, cu o dinamica ametitoare, cromatica pe masura si un soundtrack si editing absolut spectacular (plus toate cele de mai sus) il face un all… citeşte

cris_cr pe 1 octombrie 2016 17:50
Ce inseamna a fi om. Ce inseamna sa fii om. A fi, a sti, a vorbi, etc. Toate aceste infinitive au un singur i. Statistica spune ca 40% din absolventii recenti de liceu sunt semianalfabeti. Pe mine ma deranjeaza faptul ca 80 % din absolventii recenti de liceu pun doi de i aiurea in text. Filmul este deosebit, in sensul bun al cuvantului. Si comentariul tau la fel, cu amendamentul de mai sus.
Gigelul pe 30 noiembrie 2017 16:09
Parerea mea, e ca pe un film din asta nu merita sa filozofezi prea mult. Tema filmului: "vanturile te ajuta in orice situatie."
Gumnosophistai pe 09 Octombrie 2016 09:52
America
Dacă elimini gheyala, bășinile și excrementele din acest film, nu mai rămâne nimic!
Gigelul pe 30 Noiembrie 2017 16:08
O prostie de film
In primul rand, Paul Dano cred ca sufera de niste probleme psihice. I-as sugera sa se duca la un psiholog sau sa faca niste sedinte de consiliere.
In al doilea rand. E o comedie amestecata cu drama, dar fara sens. Combinatia e buna in sine, dar contine scene scarboase.
Deci tema filmului este: "vanturile te ajuta in orice situatie." Un film despre tras besini.

twitch958 pe 10 Aprilie 2018 13:46
Un film ce il detest din toata inima
Rareori ofer nota "1" unui film pe IMDb. De obicei in fiecare film pe care-l vad exista macar un singur lucru ce ma atrage la el. Cand vine vorba de Swiss Army Man, pur si simplu nu am putut sa-l suport. Obiectiv vorbind, nu este deloc un film prost, este o idee originala, cu niste performante de calitate din partea lui Paul Dano si Daniel Radcliffe si cu un mesaj induiosator. Eu totusi m-am simtit pe tot parcursul acestuia ca la tortura.Apreciez filmele stranii, ciudate: spre exemplu Wes Anderson este un regizor ale carui filme le astept cu nerabdare de fiecare data, dar cand vine vorba de Swiss Army Man pur si simplu nu am gasit un singur lucru ce sa ma atraga. O experienta pe care nu as vrea sa o mai repet.
stelarii pe 09 Iulie 2023 23:39
Filmul e mult mai profund decât parturile și scenele gretoase de care se plâng unii. Părerea mea este ca doreste sa scoata în evidență conformismul și singurătatea societății în care trăim.
Egrig pe 25 februarie 2024 19:08
Originalitatea cu orice pret , fuga obsesiva dupa fite si forme fara fond snobism exacerbat (de ex cheltuirea a 100.000 $ pentru o banana lipita pe perete cu scoch), intr-un cuvant prostia fitoasa si pline de ifose sunt de departe mai daunatoare decat un conformism sanatos. Siiii.... sa nu va duceti dupa fenta - un conformism sanatos si traditionalist nu inseamna insingurare, acesta are drept cauza mai curand fuga dupa confirmare/staut social, mai ales agramatilor cu bani, cocalarii imbogatiti dubiosi unii mai prosti ca blacheurile de la bocanci.
Sorin87 pe 26 Noiembrie 2022 20:51
Super filmul, a auzit de el de la un podcast dea lui Gojira si mi-a placut