Păreri Spartacus: Blood and Sand

Spartacus: Războiul celor blestemați

viktor.razvan pe 20 Februarie 2010 16:40
am inceput sa urmaresc seraialu asta sincer din greseala:)) dar pot sa zic ca e foarte bun e ceva de genu 300 cam in stilu asta de facut:) dar daca vreti o parere:uitati-va merita:!:D
bc78mat pe 30 martie 2010 12:20
Din pacate, din primul sezon mai sunt doar trei episoade.Stie cineva, cand va fi difuzat sezonul 2?
Lenart_00 pe 5 august 2010 08:37
pe site-ul oficial asa zice ca în 2011. Acum rămâne de văzut. http://www.starz.com/originals/spartacus?src=starz_mktg&med=referral&cmp=spartacus
MaximuM pe 04 Martie 2010 21:05
sal
E tare filmu !!!!!!!!!!!! Spartacus Gladiatorul gladiatorilor
Andrey9211 pe 7 august 2010 16:14
Gladiatorul gladiatorilor =)) lol ce bou!
After_Eight pe 14 februarie 2012 22:43
andrei1900-toamna si Daylak-ciumpalak , nici eu nu-mi revin. Criticii criticilor, care este ! :)))
crystas pe 06 Martie 2010 10:11
Merita
Este un serial excelent realizat, chiar merita toata atentia !!!
vanciurea pe 2 septembrie 2010 23:13
f bun filmu!!!am inteles k apare sh sezonu 2.;)abia astept
iedutul pe 12 septembrie 2011 08:41
se pare ca actoru a murit ieri...cancerul l'a copleshit...R.I.P.
Sebring pe 06 Martie 2010 13:19
IREALIST
Cine a vazut "Gladiator",cu Russell Crowe, va face inevitabil termeni de comparatie. Iar acest film paleste cu totul in fata master-piece-ului lui Ridley Scott. Actiunea acestui serial nu este rea,intriga nu este rea dar ..scuzati-ma ,scenele de lupta,decorurile ...SUNT COMPLET IREALISTE.Sa va uitati cu atentie la decorurile ce prezinta muntii si dealurile din jurul taberei de antrenament. Sunt cu totul si totul ARTIFICIALE. Sa faceti niste stop cadre si veti crede ca este un joc pe calculator...nu un film.Iertati-ma ,dar cine apreciaza doar scenele de lupta si intriga...facand abstractie de intreg...de decoruri,de fondurile peisajelor...de tot ce vrea sa insemne acest serial...sa mearga mai bine la teatru.
Sikandar pe 3 aprilie 2010 17:27
Lasă că nici "master-piece-ul" lui Scott nu duce lipsă de erori în ceea ce priveşte unele scene. Urmăresc fiecare episod din Spartacus, serialul, scenele reflectă realitatea acelor timpuri, suberb, în opinia mea. Nota 10 fără ezitări.
After_Eight pe 14 februarie 2012 22:42
Sebringule, daca vrei ceva realist, mai da-i din telecomanda pe National Geographic sau pe History Channel. Asta daca nu le-ai inlocuit cu din alea ce-ti cer parola. ups ! :)))
andreea_andreea pe 13 Martie 2010 15:12
e mai frumos regizat decat Gladiatorul, mi a placut mai mult ..... e bun oricum ;)
lone_wolf17 pe 19 Martie 2010 21:19
foarte stilat serial! de mult asteptam o serie gen sin city sau 300
DCatalin87 pe 19 Martie 2010 22:01
Belea
Prea tare serialul! Cu exceptia sangelui care se imprastie pe tot ecranul.... dar totul e ok. Actorii isi joaca exceptional rolul si totul este foarte bine regizat! Merita urmarit Spartacus Blood and Sand
Cosmynxxx pe 23 Martie 2010 16:57
la fel ca si altii din greseala am dat de el si am inceput sa'l urmaresc ca sunt iubitor al genului...chiar daca sangele si anumite locatii te fac sa te crezi intr'un joc filmul e ok chiar imi place...ceea ce de cateva ori era sa ma faca sa'l inchid erau scenele nenumarate porno (puteam foarte bn sa trag niste filme porno si le urmaream in paralel cu gladiatorul :)) ) si ceea ce pusese capac erau scenele gay :| care era la un moment dat direct prim plan frumos...daca erai proaspat mancat vomitatul batea la usa :))
mihaitahim pe 25 Martie 2010 12:04
sal
super serialu am vazut pan la episodu 9...stie cineva cate tre sa mai apara in 2010?
petricel27 pe 15 aprilie 2010 01:01
din s 1 a ajuns deja la serialul 12 fiindca le urmaresc ca un nebun e belea filmu si imi pare foarte rau sa aud ca actorul principal a fost descoperit cu cancer
Serhui pe 26 Martie 2010 18:19
sincer din curiozitate m-am uitat la primele 4 episoade si ma cam dezamagise dar am zis sa insist la fel cum am facut cu StarGate Universe iar parerea mea e ca merita sal vezi dar nu sal pastrezi , pe scurt dai o sansa dar nu fa comparatie cu Gladiatorul sau Spartacus filmul
Vizionare placuta

Al3x10 pe 28 Martie 2010 22:39
cel mai reusit serial.......ce urat s-a terminat ep 10 :((....nenorocita de Ilithyia
corigeb pe 30 martie 2010 22:54
da...
popescu_denisa pe 19 septembrie 2013 22:28
mie imi place ilythia
yasanto pe 29 Martie 2010 18:01
super
un serial care nu am mai vazut demult are tot ce vrei; actiune ,drama ,dragoste ,intriga, sex
dani15 pe 30 Martie 2010 20:58
O veste foarte proasta! Actorul principal a fost diagnosticat cu cancer limfatic,iar sezonul 2 care trebuia inceput la 1 aprilie a fost amanat indefinit! Nu imi ramane decat sa-i urez multa sanatate!
corigeb pe 30 Martie 2010 22:04
E evident ca nu e un film extraordinar insa nu cred ca are cineva improtriva daca l-am numi bunicel, captivant si interesant.Sigur ca mai are unele "lipsuri" insa per total eu consider ca e chiar ok si spun asta pt ca desi sunt de acord cu minusurile care au fost amintite in nenumarate review-uri totusi am continuat sa ma uit cu interes la el..
seba_alin pe 04 Aprilie 2010 10:24
reda realitatea acelor timpuri(faze gay)
sangele pe ecran este pt efecte si este un motiv de vizionat parerea mea reusit .si apropo aproape toti romani cunoscuti in istorie au avut tente gay de aceea filmul reda realitatea.nici mie numi plac gay dar fiecare cu treaba fiecaruia traiasca toti:)
BaTuSaY pe 04 Aprilie 2010 19:24
Capodopera
Nu vad ce rost au comparatiile aici!Gladiatorul e un film bun,unde este vorba despre onoare,dragoste si razbunare.Totusi,nu vad ce legatura are cu Spartacus,in afara de faptul ca si aici intalnim gladiatori,dar intr`un alt context care vrea sa exprime ceva diferit.In fine...acest serial e o capodopera,chiar daca are efecte si sange cam mult,dar suntem in 2010,si nu in 1960.Nota 11 din partea mea pt cel mai reusit serial de cativa ani incoace ;)
marius_em pe 07 Aprilie 2010 13:44
Sangele de care se plange toata lume e acolo cu un motiv, accentueaza aspectul violent, e exagerat intentionat pentru a-ti da tie, privitorului, o idee, pentru a te face sa exaltezi si sa te inspaimanti in acelasi timp. Scenele de lupta sunt excelent lucrate, si drama, intrgile, detaliile, jocul actorilor sunt fara cusur. Nu plictiseste, si asta e foarte important, desi arata cate o scena de violenta sangeroasa in fiecare episod, tot timpul vezi ceva nou.
Gallagher pe 10 Aprilie 2010 22:13
Excelent dar umbrit de vesti nu prea placute!
Atatea aberatii de prisos aici :)
"Prea mult sange", "film" prost?!?!, (apropo e serial nu film) "scene de lupta"-"decoruri proaste" bla bla bla :)
Nu va forteaza nimeni sa va uitati.
E produs de Starz si se da pe un canal privat si platit unde sunt avertismente legale!
Pentru cei neavizati aceast serial e o reconstituire grafica, o "viziune" (nu bazat pe adevaratele fapte istorice) si nu e un serial care sa ruleze pe canale ca (ex.) Protv sau Antena 1.
Intriga serialului este excelenta iar subiectul principal se construieste incet de-a lungul a mai multor episoade! Ar trebui sa ramai surprins doar la lista de producatori care se ocupa de acest serial!
A fost comandat al doilea sezon inca inainte de premiera :)
O fi mult sange dar serialul compenseaza prin altceva si devine foarte interesant! Cred ca sangele confera totusi un gram de greutate… citeşte

gogutz pe 30 august 2010 03:53
bun argument,chiar ai dreptate,si in legatura cu serialul,sincer nu mi-au placut niciodata dar pe acesta il vizionez cu drag!
Harry1516 pe 9 aprilie 2012 10:04
Andy Whitfield a murit din pacate...RIP
sorinel666 pe 11 Aprilie 2010 06:10
Super
inainte de Spartacus blood and sand am vaz prison break si am crezut ca o sa mai astept mult timp pentru a viziona alt serial bun,dar a aparut f repede si sincer mi a atras atentia si mai mult.Are talent filmult....are intrigi,blood,dragoste....este bun....pacat ca s a oprit pt ca actorul principal a fost desc cu,cancer .Sper din tot sufletul sa i ajute D-zeu sa si revina si sa continue seria 2.pt cine e interesat am pana la ep 12 din seria 1. id = sor_youme
Dune2003 pe 11 Aprilie 2010 16:54
Super!!!!..... Sicer filmul este supertare. Putin cam tras de par ca ca simbolistica, intriga/actiune este super..... Fiecare episod are atat continut cat un film intreg....super serialul!
Blu3sky pe 12 Aprilie 2010 13:52
un serial ce poate lua locul lui hercules sau xena - printesa razboiului pe posturile nationale :))
deci nimic impresionant la serial

gogutz pe 30 august 2010 03:55
aoleu mai piratule,tu compari un serial de pe proTV anii 90' unde hercules batea la dragoni cu mainile la spate si xena cu farfuria aia la fel,mai curentatule tu macar judeci ce zici?
ReMes pe 2 decembrie 2010 19:13
bluesky ai un limbaj de rocker frustrat. compari spartacus cu xena. vai de tine "pustane"
negrutu pe 16 Aprilie 2010 21:58
bestial cel mai tare serial vazut pana acum de mine
robbiex2 pe 17 Aprilie 2010 09:45
Episodul 13 este ultimul din sezonul 1.
Sezonul 2 a fost confirmat dar mai intai sa se faca bine actorul Andy Whitfield.
Serialul este super mai ales pentru fanii 300 Spartans sau Gladiatorul.

claudiudanila pe 18 Aprilie 2010 02:32
Cam exagereaza cu efectele(mai au de invatat).Rome era mai bun.Aici tot e trucat si se observa foarte bine.Cand zic efect nu ma refer neaparat la fazele alea de slow motion si sangele facut in after effects pe unele frame-uri ci si la decor(planse chroma key peste tot...nu pare natural deloc).Femeile? sa fim seriosi ;-) sunt cele din zilele noastre, deci nu au mare legatura cu filmul(tot la aparente ma refer).Exista o mare diferenta intre scenele filmate pe platou si cele filmate in natura.Aici vezi doar efecte :-D decor cat vrei..rasarit de soare super cool..zapada artificiala pe jos parca s-ar tavali prin faina aia:))..etc.Orice film are efecte dar aici sunt prea vizibile.Daca esti o persoana atenta la detalii nu o sa-ti placa serialul asta
After_Eight pe 14 februarie 2012 22:49
buei Danila-Prepeleac, la cat de detaliat se vede wallpaperul de la tine de pe comp cu Eva Evangelina, normal ca vezi triplu pixelii din filmul asta. Mai fa si tu pauze din cand in cand ca orbesti buei.
yuri pe 18 Aprilie 2010 10:42
Spartacus: Blood and Sand « yuri
[...] sursa foto [...] citeşte
mitologicul pe 19 Aprilie 2010 18:07
Blood and Sex...
Am vazut multe la viata mea, dar atat apetit pentru violenta si sex trivial, mai putin intr-un film. Sarind peste marile lacune istorice, serialul ne prezinta viata unor sclavi gladiatori din Casa Batiatus de Capua, in frunte cu Spa(o)rtacus. In primul episod, cand au inceput sa taie la capete, sangele sa inunde ecranul in slowmotion iar sexul sa fie omniprezent, am zis ca a fost facut dupa benzi desenate si o fi vreo parodie. Dar continuand in vizionare pana la ultimul episod (primul sezon are 13 ep.) am realizat cat de jos au coborat americanii, numai pentru a face audienta. Violenta de prost gust este dusa la extrem (sangele tasneste de peste tot, capete tinute in varful sabiei cu stop cadru, rani hidoase provocate la relanti pentru o mai buna vizibilitate), sexul este prezent din abundenta, sub toate formele(perversiuni, homosexuali, adulter,… citeşte

Supplex pe 20 aprilie 2010 00:27
bai mitologicule,cu toate vorbele tale de intelectual...nu prea ai stofa de critic...si nici n-ai dreptate macar...gandeste-te la bugetul mic al filmului,la faptul ca homosexualitatea era normala in vremea aia,ca romanii s-au luat dupa greci(destrabalari,arhitectura,stil de viata,etc...)si nu in ult.rand o prestanta a actorilor foarte buna...de asta iti place pana la urma(recunosti in final)...restul de obositi care critca aiurea habar n-au istorie si nu stiu ca sangele ala mai poate fii si intentionat facut asa,nu neaparat intamplator...prostia caracterizeaza pe multi si toti cred ca totul e intamplator si prost...
AdriAdrianna98 pe 28 iulie 2017 15:05
Foarte bine spus @Mitologicul . Nici n-ar trebui sa-ti dea cineva reply, ai argumentat foarte bine de ce nu-ti place intrucat din acest punct n-ar trebui sa mai existe opinii contrare ci pur si simplu respectarea opiniei tale. E extrem de prost pe partea de efecte, extrem de ieftin, de aia am si renuntat la el.
Vegas pe 21 Aprilie 2010 00:40
Bloodlust
Superb,ce pot sa zic?Ca storyline e o telenovela,scenele de sex sunt inutile si enervante,filozofismele si vorbele in dodii pe care le folosesc toti,de la sclavi pana la senatori,ar trebui sa faca filmul plictisitor si enervant.Insa,toate astea sunt doar de umplutura.Adevaratul charm al filmului il reprezinta luptele.Pur si simplu,luptele din acest serial ma fac sa-l urmaresc ca o domnisoara rochia de mireasa.Mai ales ultimu' episod la care mi-am dat seama ca eu(si multe alte cunostiinte sau utilizatori ai siteului de torrente)am o sete de sange si de violenta care trebuie stavilita.Cam ca sexul,numai ca mult mai slaba.

P.S.:Multi zic ca nu prea are relevanta istorica.Sunt cateva lucruri marunte care s-au intamplat mai tarziu decat vremurile acelea,insa n-au nici o importanta.Si lucrul care se pare ca a deranjat cea mai multa lume,adica faptul ca Tracii s-au batut cu… citeşte

jbjohn88 pe 17 mai 2010 12:03
dap.. asa e.. ai pus punctul pe i.. nu e el un film grozav din toate punctele de vedere dar ce-i al lui e al lui.. scenele de lupta si evenimentele importante din fiecare episod ma fac sa-l urmaresc in continuare
tibzone pe 22 Aprilie 2010 11:06
re
ultimul episod a fost de zile mari . :)
astept sezonu II .... sa`i vedem si pe ceilalti cazând

denisplesa pe 22 Aprilie 2010 19:45
...
Sincer mie mi-a placut, inafara de efectele slabe din After Effects
torent pe 24 Aprilie 2010 09:03
Un serial foarte interesant si foarte reusit :D
Imi place in mod special faptul ca te lasa in suspans la fiecare sfarsit de episod ...foarte tare

remus_escape pe 25 Aprilie 2010 13:22
spartacus
tare serialul dar am auzit zvonuri ca e bolnav nustiu daca o sa mai continue
mariusfuun pe 02 Mai 2010 03:46
Un serial bun
Dupa parerea mea este un serial bun, catalogat irealist, fake, etc .Eu stiu una si buna mie mi-a placut foarte mult si am reusit sa ma destind, sa ma relaxez urmarindu-l.
Nu cred ca societatea romana din acele vremuri era foarte departe de ceea ce prezinta serialul si nu-l consider vulgar sau foarte sangeros.
Un sfat celor carcotasi nu urmariti cu lupa cadrele sau fundalul(muntii din spatele scolii de gladiatori) nu acestea sunt elementele de baza.Elemente de baza sunt povestea, actiunea, actorii (modul in care interpreteaza povestea), intriga, etc .Spor la treaba !!!

Agrippina pe 21 Mai 2010 18:02
super film
foarte bine regizat. intradevar multa violenta si sex, dar asa se traia in imperiul roman si in toata antichitatea , mai cititi istorie, nu e nimic ireal , asta era realitatea pe atunci , se omorau si se atacau fata in fata nu prin siretlicuri financiare sau tepe cum se poarta acum. De fapt instinctul primar exista si acum in fiecare din noi , in unii mai putin , altii mai mult depinde de caracter , dar sa spui ca totul este doar o nascocire sa avem pardon mitologicule dar poate tu traiesti intr un glob de sticla - mai citeste istorie si priveste realitatea din jur, si putina filozofie , poate si un strop de psihologie
ddman pe 25 Mai 2010 17:47
super serial
Este adevarat poate la capitolul decoruri si nu sta foarte bine dar nu uitati este un serial si nu un film cu un buget urias. Serialul este foarte realist (mai putin fazele cand incepe sa curga - pardon sa tasneasca sangele- este exagerat, asta m-a deranjat cel mai mult la serial) deoarece evoca starea de fapt din acele timpuri -violenta,coruptie, tradari, crime si sex ( de fapt nici in vremea noastra nu lipsesc). Daca era regizat de Ridley Scott si juca in el Russell Crowe il ridicati in slavi.
Este un serial violent ? Uitati-va la Tinar si nelinistit, Dallas si de-al de astea.

sam71 pe 29 Mai 2010 05:36
pt sebring... master piece? gladiatorul? dupa care standarde? succes de casa poate , dar asta nu are legatura cu valoarea. o productie tipic hollywodiana, fara adevar istoric in ea ,trasa de par pana la loc comanda. da ,ca divertisment e foarte bun dar atat! mai ai de vazut filme inainte sa iti permiti sa le cataloghezi asa.
kanibalo pe 29 Mai 2010 11:41
Un serial bun,care poate continua cu inca 1 sezon sau 2,are actiune,replici,dramatism,tot cei trebuie unui serial de acest gen.
gaby_ionut2004 pe 29 Mai 2010 21:47
super tare astept cu nerabdare sezon 2 super film cu de toate
kasmyn pe 05 Iunie 2010 09:05
destul de bunicel ...
DEstul de bunicel ca actiune a serialului tinind cont ca multe cadre sunt facute pe calculator , un serial facut cu aceiasi tehnica cinematografica ca 300 - Eroii de la Termopile!!
mwBoy pe 05 Iunie 2010 11:37
Spartacus
Acest serial este unul din categoria de seriale de neratat si spun asta pt ca pe langa luptele sangeroase din arena si chiar din afara ei mai sunt si scene de sex. Spartacus luptatorul trac ajunge capiomnul din capua si dobandeste nume;le de adeucatorul ploii. Deci merita sa-l vedeti.
adry.ro pe 05 Iunie 2010 14:35
Low-budget.
Degaba e facut in 2010, are efecte de '93. Si cu logica stau prost: sangele nu are cum sa tasneasca pe tot ecranul daca strapungi corpul cu o sabie.
Au descoperit slow motion si il folosesc la fiecare scena.
In primul serial 5 scene de sex, puteau sa faca un flm porno si aveau mai mult succes.

ReMes pe 2 decembrie 2010 19:18
scenele erotice le gasesti in aproape orice film de actiune. porno inseamna altceva! sau tu vezi rar buci si tate si deaia faci afirmatii deastea.
After_Eight pe 14 februarie 2012 22:49
lol, low-buget e commentul lui... :))))
Adry95 pe 08 Iunie 2010 20:52
am vazut toate serialele si sunt foarte mijto

trileru este foarte fain

Gallagher pe 11 iunie 2010 19:45
Nu e film e serial! Prima sezon s-a terminat! Sezonul 2 din toamna 2011, dar pana atunci o sa avem parte de cateva episoade in ianuarie 2011 cu ce s-a intamplat inainte de serial!
asgsc pe 16 Iunie 2010 12:39
chiar e foarte misto serialul, are km de toate...doar extraterestrii ii mai lipsesc..k in rest are tot ce vrei...chiar in excess....la kt sex e, poate fi incadrat ji in genul filmelor porno....dar ma rog...nimic nu e perfect...
tunelos pe 17 Iunie 2010 11:08
tunelos
capodopera in efecte, actiune si natura omeneasca (coruptie, viclenie, setea dupa bani si clasa sociala)! Ce sa mai zic: are de toate intr-un singur serial!
saruman31 pe 19 Iunie 2010 17:10
Daca ai vazut 3 episoade sigur il vei vedea pe tot. Scenele de violenta si anume efectele de sange pe tot ecranu nu fac altceva decat sa iti ilustreze grafic brutalitatea din spatele unui atac.
HahaNu pe 21 Iunie 2010 19:54
Sezonul 2 ???
Stie careva cand va aparea sezonul 2 ??? daca da sa ma anunte si pe mine va multumesc. Cat despre serial e super .. eu 2 seriale am urmarit in viata mea Spartacus si True Blood dar nu regret ca o fac cu nici unu.
baco pe 23 Iunie 2010 13:00
Nu ma asteptam, dar chiar a iesit un serial bun . Prea mult comentati prost, ba ca e prea mult sange, ba ca e prea mult sex , ba ca nu stiu ce etc... Tocmai asta a fost si ideea , sa se puna accentul pe comportamentul oamenilor din acele vremuri .Abia astept sa apara sezonul 2 !
cora_zon pe 23 Iunie 2010 21:40
mie mi-a placut primul sezon, asteptam cu nerabdare urmatorul, am auzit ca andy e in tratament, sper sa-si revina si sa mai poata juca
Kable pe 24 Iunie 2010 15:10
Un serial foarte bun . Imi plac momentele in care se varsa sange deoarece efectele sunt doarte bune . Se aseamana cu Gladiatorul . Dar ma intreb care este de fapt numele lui , deoarece de fiecare data cand vroia sa-si spuna numele a fost intrerupt.
Dar tousi de ce orice film isroric are scene de sex?

Kable pe 16 iulie 2010 23:03
S-a spus ca sezonul al doilea din Spartacus nu va mai fi deorece Andy Whitfield(Sparacus) are cancer , eram trist . DAr apoi am gasit pe www.hbo.ro ca actorul a scapat de cancer , deci probabil ca sezonul al doilea va fi destul de curand .
CoCo_XPS pe 26 Iunie 2010 16:21
multa lume zice ca e foarte nashpa serialul... dar eu sunt de parere ca e ok... mie imi place... fiecare cu gusturile lui...
mik_ta_monik pe 26 Iunie 2010 16:31
hmm
n-ar fi trebuit oare Spartacus sa aibe mai multi muschi?:))...poate trebuia sa manance numai spanac ...
concluzia: acorul din rolul principal...se putea face o alegere mai buna