Păreri Signs

(2002)

Semne

Octaz pe 30 Aprilie 2010 23:15
Aveam mult mai mari asteptari de la el , preferam sa fie un film terifiant care sa ma zdruncine psihic . Dar a fost OK
Necsulescu Andrei pe 01 Decembrie 2002 00:00
Nu prea mi-a placut finalul. Nu trebuia sa bage sub nici o forma scena de actiune la final. M-a dezamagit din punctul asta de vedere. In rest: no comment, filmul e f. bun
93GabiBT pe 12 mai 2012 14:53
Nici mie nu mi-a placut finalul.. Asta fiind de altfel singurul "minus".. I-as fi dat nota 8, dar asa i-am dat 7 :(.
the_dude pe 28 mai 2012 19:50
Finalul e ok daca stii sa il interpretezi (ceea ce nu e prea greu). Nu e un pretext pentru actiune, daca poti numi actiune 2 lovituri de bata, ci mai mult un moment in care semnele din film se completeaza.
GAMBITT pe 05 Iunie 2009 23:34
suspans
Un film care mi-a placut foarte mult si il reva cu placere de fiecare date il doresc pe dvd
Bayard pe 05 Iulie 2011 03:36
Este un film controversat care mie mi-a placut foarte mult. Vazusem toate trailerele, toate pregatirile.... si credeam ca e ceva mai mult psihologic, cu problemele familiei. Nu credeam o secunda ca chiar este cu extraterestrii si cu o invazie :)), cand am vazut ca arata chiar extraterestrul, am cazut literalmente din pat :))).

Sunt si multe ciudatenii, chestii agasante, slabute.... regizorul e de vina :), insa ca sa ma repet, este interesant, are suspans, iar Joaquin Phoenix mi-a placut la nebunie.

claudiu-daniel-lugoj pe 26 Aprilie 2010 12:10
Este un film bun cit de cit,dar se putea face mult,mult mai bine,mai ales ca ideea filmului este excelenta.Nu prea sau vazut extraterestri in acest film si cred ca asta a cam stricat din placerea filmului.
Moneniu George Andrei pe 23 Iunie 2005 10:50
Mie mi-a placut filmul.Mi se pare a fi foarte reusit,si cine spune ca e fara suspans, eu l-am vazut ziua la amiaza si era sa ma pis pe mine de frica.Un film horror nu ar reusi sa te sperie ca si acesta.Si cum a zis si altii este vorba de semnele date de la Dumnezeu nu de cele din lanuri.
KingOfPain pe 29 Ianuarie 2005 00:10
Ma asteptam ca majoritatea celor care l-au vazut sa spuna ca e un film slab. Am citit ce au scris ceilalti despre el, dar majoritatea au vazut doar o parte a filmului. Cum se zice "au vazut, dar n-au inteles". Filmul se numeste "Semne" nu de la semnele care apar in lanurile de porumb, ci de la "semne" in general. De la semnele pe care unii oameni le vad in viata de zi cu zi. In film chiar este o faza unde Mel spune ceva de genul: Trebuie sa te hotarasti ce fel de om esti: esti omul care vede semne, care crede ca e cineva acolo sus care ne pazeste, sau esti omul care crede ca totul este pur si simplu o coincidenta si ca suntem singuri. Asta e subiectul filmului... parerea mea. In concluzie: un film genial, in care orice detaliu micut isi are rolul foarte bine definit, dar un film exclusiv pentru amatorii genului!
alexxutza123 pe 07 Septembrie 2009 19:40
clar ..ma asteptat la mult mai mult....
in schimb mi'a placut foarte mult de aia mica..:D

SytoS pe 06 Iunie 2009 10:58
Un film care te tine in suspans
Ce pot sa zic despre acest film..........este k mia placut foarte mult.........uiti de tot si esti foarte concentrat la film, iti capteaza atentia imediat......pe scurt merita nota 10(parere personala)
pssst pe 31 Iulie 2003 12:42
imi pare bine ca nu toata lumea a fost data pe spate de acest film. de fapt, citeva persoane inteligente au remarcat potentialul urias, dar realizarea de K^2.

pai, cu ce sa incep: un element destul de bun de suspans, nu chiar horror, dar cu o tensiune crescendo bine dozata - singurul element bun al filmului.

cineva very smart observa "jocul teleghidat" al actorilor: este PRIMUL film in care MG joaca slab - o fi regizorul, pantofii care il stringeau, scaunele din masina incomode, podeaua care ii stralucea in ochi, if not, THEN WHAT?!

regizorul, asa cum am mai zis, in cadere libera - 6th sense un accident fericit si initiativa de a isi atribui un rol care se dovedeste destul de important in epos eu o vad acceptabil numai pentru regizori de clasa mondiala precum eastwood sau nicolaescu. bad move, man! ochi de peste, cum se spune in domeniu, nu… citeşte

dragomirescu mihai pe 17 Noiembrie 2003 02:41
Desi am fost tentat sa dau ascultare celor care spuneau ca e un film prost,ceva m-a indemnat sa il vad si nu regret deloc ca am facut-o. Este un film prost daca te astepti sa vezi un film de actiune sau un thriller sf - foarte prost. Dar este un film minunat pentru ca promoveaza miracolele, da motive indubitabile tuturor acelor Toma-necredinciosii sa creada in Dumnezeu si "semnele" pe care acesta ni le da. Mesajul transmis de sotia lui Mel Gibson cand este pe moarte, desi fara noima, este unul profetic care ii salveaza pe toti in final. Important este sa crezi sa constientizezi "semnele". Nu exista coincidente si stiua ca suna a cliseu si multi atei o sa rada de mesajul meu, dar toate se intampla cu un motiv. Inca un film minunat de-al lui Mel Gibson. De abia astept sa iasa "The Passion", filmul care dupa cum spune, este motivul pentru care el s-a nascut. Good work Mel !
oana mihaita pe 16 Octombrie 2002 00:00
Nu regret nici o secunda ca am dat banii pe bilet la premiera pentru ca a meritat sa vad iarasi un film de Shyamalan(dupa Al saselea simt).Cele doua seamana destul de mult-daca in primul era Bruce Willis-H.J.Osment,aici e Gibson-Culkin.Oricum,scenariul e excelent si Phoenix joaca perfect.
Bogdan Honciuc pe 30 Septembrie 2002 00:00
E un film la care stai pe marginea scaunului de frica. Trailerul nu-ti arata nici pe departe cit de infricosator e. Desi e facut din clisee pe care le-ai tot vazut in alte filme de groaza, "Semne" e altfel in ansamblu. Defectul e antiteza credinta-necredinta - si povestea cu mama disparuta in accident. Cred ca ar fi fost mult mai bine sa avem si tipetele ei in casa, in loc de astmul baietelului (care, by the way, a jucat foarte bine - baietelu, nu astmul, vreau sa zic; dar cel mai bine a jucat Phoenix, dupa cum era de asteptat). Muzica foarte buna, dar as fi preferat un generic mult mai interesant: se preta!
Sorin87 pe 29 Mai 2011 17:10
Signs
se potriveste numele filmului, am vazut multe lucruri interesante care iti dau de gandit, mi-a placut filmul si de Mel Gipson cum a jucat.
SANDA45 pe 8 martie 2013 17:46
gibson,nu gipson
fan_4554 pe 2 martie 2014 19:47
da SANDA45, ai "opservat" repede :))))
Alex pe 15 Noiembrie 2002 00:00
Avea potential, dar nu stiu cum l-au facut cam plictisitor, coloana sonora a fost buna.
LiGiK pe 14 Februarie 2015 19:07
L-am vazut la cinema cand aveam 10 ani, tin minte ce tremuram pe scaun.. nu am mai dormit in acea noapte si aveam impresia ca ma bantuie alienii prin casa :)) Deci dupa cate tin minte a fost un film bun in felul lui.
SarpeleCocosat pe 21 Ianuarie 2013 01:58
O abordare interesanta a subiectului "ET" dar din pacate prea putin exploatata. Filmul este cam sters, lipsit de scene memorabile. Are o oarecare doza de mister si suspans dar care nu duce nici unde, n-are finalizare, ai impresia ca urmaresti o intriga continua. Pacat de idee si jocul actorilor. Mi-au placut in special cei doi copii, au jucat cu multa maturitate.
Alin420 pe 18 Ianuarie 2012 00:26
Bunicel
Nu am fost foarte incantat de film ma așteptam la mai mult ...este un film bunicel
danymury pe 06 August 2011 20:03
un adevarat film cu mel gibson, foarte bun, tot filmu mi-a placut
lariss14 pe 27 Martie 2011 22:22
foarte bun :D
acesta este un film foarte bun, care te tine in suspans. Iti capteaza atentia din primele secunde. Cum au zis si ceilalti titlul nu se refera la semnele din lanurile respective ci la semnele pe care toti le vedem zi de zi dar nu le dam importanta. Merita sa-l vezi!
Radu1711 pe 24 Martie 2011 22:55
radu1711
un film de mister foarte bine realizat si cu un suspans pe masura, mi-a placut merita vazut ;-)
deea9595 pe 08 August 2010 13:51
daca nu ma insel dupa filmul asta s-a facut parodia de la scary movie 3:))
oricum,filmul a fost destul de bun desi finalul a fost cam plictisitor (avand in vedere scenele terifiante din timpul filmului)

Adrian I. pe 12 Noiembrie 2002 00:00
Cred ca cel mai bun cuvant pentru acest film ar fi ''interesant''.
Nu este o capodopera dar merita vazut(ideal ar fi sa nu dai bani pe bilet, ca sa nu regreti).
As putea spune variatiuni pe o tema foarte cunoscuta.

rox pe 11 Mai 2004 22:22
Prima jumatate a fost ok, suspans mult ceea ce mi-a placut. Apoi povestea a inceput sa devina cam aiurea, finalul a fost dezamagitor. Bine ca n am dat bani ca fost pe hbo.
matei ionut pe 19 Noiembrie 2002 00:00
prost rau de tot de la inceput si pana la sfarsit.Au facut destula reclama ca sa ia bani plus de asta s-au folosit de un nume ca Mel Gibson ca sa vina cineva la film.Mai bine luati-va o inghetata decat sa mergeti la el.Au incercat ei ceva dar probabil regizorul nu a avut creier suficient ca sa scoata un film cel putin de bun simt
stefana calin pe 22 Octombrie 2002 00:00
Nici macar in filmele de serie B nu apare microfonul in cadru, cu atat mai mult intr-un film cu pretentii cum e acesta.Daca esti atent,in scena cand Gibson e la farmacie si e singur in cadru se vede clar microfonul sus cum apare si dispare.
danny pe 17 Octombrie 2002 00:00
PROST! PROST! FOARTE PROST FILM! o mare greseala a lui gibson ca a acceptat rolul! ...cat despre regizor...m-am convins de la UNBREAKABLE ca e "varza"! THE SIXTH SENSE e singura lui reusita.
Florin pe 14 Octombrie 2002 00:00
Un film care nu face nici 2 lei.Eu am dat 120.000 pe doua bilete.

O prostie de film care nu merita nici macar mentionat.Am stiut ca este o prostie incepand cu genericul.Am stat sa inceapa..am stat..am stat...si cand credeam ca incepe ..s-a terminat.

silvia pe 14 Octombrie 2002 00:00
Ce sa spun... Desi sint fan declarat Mel Gibson de cind eram si eu si el mai tineri, trebuie sa imi exprim dezamagirea pe care am simtit-o la sfirsitul filmului. Nu am sa il critic in vreun fel pentru ca in general nu imi place sa vorbesc de rau de nimeni. Va spun doar ca nu merita. Mergeti mai bine la unul cu desene animate...
Dan Dan pe 01 Octombrie 2002 00:00
Sint unele filme slabe pe care jocul unui actor bun le salveaza; nu e cazul acestui film; trailerul filmului si afisul sint doar ambalajul cu care marketingul incearca sa salveze, macar partial, incasarile; si reusesc devreme ce am scos din buzunar bani de avanpremiera la Mall; a fost o greseala; un film anost, incepind de la generic, jocul plat al actorilor, parca teleghidati (o fi fost indicatia regizorala de vina), ideea initiala buna, insa foarte prost dezvoltata, cu o multime de inadvertente si erori logice de neiertat; totul se putea rezolva perfect intr-un episod de Zona Crepusculara de 30min; asa insa, filmul e lung, plictisitor, actiunea treneaza fara sa genereze vreun suspans psihologic real; concluzia mea: de evitat. Pacat.
Sony pe 30 Septembrie 2002 00:00
Voua va pare rau ca ati dat bani pe bilet, dar ce sa mai zic de mine care l-am luat pe dvd (si trebuie sa-l mai tin si in casa). Varza filmul, varza actorii, suspans zero, lungime excesiva (avea dreptate cine a zis ca mergea un episod din Zona Crepusculara).
Intrebare pentru cei care gestioneaza siteul: de ce ne obligati la calificativ sa dam o stea ? Poate sunt filme care nu merita acest lucru (ma gandesc si la Spider man care este ZERO).

Matrix pe 12 August 2003 07:39
Pacat de subiectul filmului (subiect mai putin abordat) care nu a fost exploatat la maxim.
Filmul putea sa aiba potential. Shyamalan se pare ca si-a epuizat talentul in Al saselea simt. Un Mel Gibson obosit, in ton cu actiunea filmului care e atat de lenta ca te uiti mereu pe ecran dupa sigla Discovery.

Chites Romulus pe 04 Martie 2003 16:03
Wake up Mel!
Leyla_ana pe 21 Martie 2003 21:26
Film asa de prost nu am vazut.....niciodata, pacat de Mel
iadrianik pe 08 Martie 2003 20:32
Un film cu totul nereusit: fara suspans, fara actiune , fara "sare si piper".
crome pe 15 Octombrie 2023 10:22
Cu riscul de a ma repeta ,ce marfa plaseaza industria americana ,si pe ce saci de bani stau nejustificat ,nota 6
E multa lume chiar si in Romania care da bani pe bilete la cinema ca sa vada astfel de povesti .

gbanescu pe 22 Noiembrie 2019 22:11
Semne. Sau tot ce e important in viata este un semn, se intampla cu un scop.
Bivalenta titlului: semne in lanul de porumb, dar si semne pe care viata ti le scoate in drum si de care trebuie sa tii cont:
- Fetita care lasa in permanenta pahare cu apa prin casa, gest obsesiv-compulsiv privit cu o ingrijorare indulgenta de tatal sau. „Ticul” s-a dovedit a fi de utilitate capitala in scena finala.
- Povestioara lui Merrill (Joaquin Phoenix) despre „norocul” pe care l-a avut amânând sarutul cu o fata pentru a scapa de guma de mestecat din gura.
- Cartea despre extraterestrii care a ajuns „din greseala” la biblioteca orasului, care s-a dovedit de mare ajutor dupa ce a fost citita de baietelul lui Graham (Mel Gibson).
- Pana si moartea sotiei lui Graham a insemnat, in final, prin clarviziunea pe care ea a avut-o in minutele dinaintea mortii, salvarea intregii familii in scena finala a filmului.

cezarica98 pe 13 Mai 2019 13:17
s.f. reusit
Un s.f. reusit, plin de mister, promoveaza miracole, semnele ce se observa peste tot, nu numai în lanul de porumb, ci semnele care se obseva în general si este esential să crezi să le constietizezi, fiecare amănunt își are locul unde si cum trebuie, Mel Gibson este fenomenal, nu se abate de la niciun detaliu, dar nici Joaquin Phoenix nu este mai prejos, iar Rory Culkin şi Abigail Breslin sunt pur şi simplu uimitori, performanţele lor sunt sincere şi vesele în acelaşi timp. Un film vazut mai demult si revazut de curand si pe care il recomand amatoriilor de s.f. si nu numai lor, un film care se merităvăzut si revăzut.
andystarx pe 25 Ianuarie 2017 22:26
SUnt un fan al filmelor cu MEl Gibson,dar daca si asta se poate numi sf ,hai sa fim seriosi ! CU greu astepti sa se intample ceva,multa vorbaraie,un film foarte static,scenariul modest !
balta67verde pe 28 Noiembrie 2016 00:30
Un film bun, din pacate cu un final neinspirat. Mi-a placut cum a jucat Joaquin Phoenix
AlexandruDragosStegaru pe 26 Ianuarie 2016 21:34
Signs
XShadowX pe 30 Ianuarie 2015 17:17
GENIAL
Un superb film cu o distributie de exceptie si cu un Mel Gibson in cele mai bune vremuri :) , o idee interesanta si o poveste care te face sau nu sa te indoiesti de existenta extraterestrilor :)
emy_sinaia pe 02 Octombrie 2014 20:30
Semne
Un film fantastic si plin de mistere neelucidate care se termina cum incepe adica intr-un suspans nedefinit.
cattaa pe 27 August 2014 23:10
Dupa parerea mea, filmul asta este o mizerie!!! Cu siguranta o mare pierdere de timp.
herleaflorin pe 24 Iunie 2013 18:40
Sincer ma asteptam la mai mult are mult suspans uneori dialogul era aiurea Mel Gibson a jucat grozav ideea este buna dar destul de slab pusa in practica
mtraianc pe 05 Mai 2013 22:44
4 din10
daca nu era aia mica in film dade-am filmului nota 2
Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 12:38
Prezenţa lui Mel Gibson pe afişul unui film este un indiciu înfricoşător pentru concurenţă...
cosmin_kedii pe 02 Februarie 2013 09:34
Film de suspans mare scris de un director bun. Mi-a plăcut acest lucru mai bine decât Sixth Sense . actori sunt buni și tema este diferită, chiar dacă arată diferit. O versiune mai înfricoşătoare , acest film merita cu adevarat mai mult decât unele filme de acest gen
Manusa pe 02 August 2012 21:38
Un film chiar bun, la prima vedere am crezut ca este un film plictisitor, dar spre final a devenit unul foarte bun si cu suspans. Merrill a facut o treaba buna, a rupt bata de extraterestrul ala :)
KarGo pe 15 Iulie 2012 01:52
Filmul asta a creat prea multa isterie la vremea aceea pentru ceea ce este. Un sf bunicel, interesant si cu momente bune de suspans. Scenariu nu este atat de extraordinar si special iar distributia desi are nume ca Mel Gibson sau Joaquin Phoenix nu se remarca prin nici o prestatie. Cu bune si cu rele filmul merita vazut o data.