Păreri Sicario: Day of the Soldado

(2018)

Sicario 2: Soldado

Mitza_MvP pe 15 Iulie 2018 10:33
Un film in care s-au vrut multe, dar s-au realizat prea putine.. Si uite asa a iesit un film dezordonat, fara un subiect clar pe care sa se concentreze actiunea..
Au vrut sa atinga multe subiecte,iar asta cere timp,producatorii preferând sa le facă pe toate într-o singura pelicula de 120 de minute,in detrimentul unor continuari cu actiune si subiect bine conturat in care spectatorul sa ramana conectat cu filmul si personajele...
Filmul este foarte plictisitor, nici pe departe nu seamana cu primul Sicario, cei care au impresia ca vor vedea ceva asemanator cu prima parte, se inseala grav...

ciprian_steaua_ultra pe 29 Iunie 2018 18:54
Bun film uimitor de bun la fel de bun ca prima parte
georgiana_tranca pe 02 Iulie 2018 19:48
Un film care incepe foarte bine, continua stupid si se termina ciudat de prost. Este despre cum americanii cheltuiesc milioane de dolari pentru fix nimic. Nota 2! Nu merita vazut nici macar acasa!
xerses pe 15 Septembrie 2018 12:58
Filmul este bine realizat , chiar daca pentru unii nu a parut atat de interesant.
FilmeAdult2018 pe 29 Iunie 2018 19:17
Prima parte nota 10!
A doua parte nu am vazut-o dar prima parte m-a surprins total! Merita vazut cu siguranta acest film.
Gebeleizis pe 28 iulie 2018 00:19
Nu ai văzut a doua parte dar deja îi dai nota 10?! Prostie în formă pură.
dan_filip pe 21 octombrie 2018 09:19
s*
nico_nicolle pe 30 Iunie 2018 00:47
O mare porcărie! De mult nu m-am mai plictisit atât de tare la un film. O amestecătură de situații tipice americănești in care se omoare intre ei precum chiorii...o totală pierdere de timp și bani!
user-5a1f54a62b60e pe 22 Iunie 2018 22:17
Chiar sunt curios ce poate regizorul asta. Primul al lui Villeneuve a fost arta....
andystarx pe 28 Noiembrie 2018 19:20
Desi nu mi s-a parut la fel de intersant ca prima parte,nici acesta nu este un film rau,dar este mai plictisitor,si mult prea lung pentru ceea ce s-a pretat a fi ! EU as incheia aici acest film,nu as face o a 3 a parte !
mirceathekid pe 09 Aprilie 2019 23:54
Rar când dau comentarii la filme și mai rar când acord nota 10 nu am dat-o de mulți ani,mult suspans, acțiune, rasturnari de situatie, mult mai bun ca prima parte recomand!
Smrs pe 08 Ianuarie 2019 23:30
Aleg sa comentez la aceasta pagina considerandu o ca pt cel mai recent film din serie. Filmul este bun, e ok realizat, are tot ce-i trebuie, dar tare face parte dintr o serie mult prea vasta de filme cu aceeasi idee, aceeasi actiune, dar context diferit. Putina originalitate nu strica.
claudiu-daniel-lugoj pe 15 Decembrie 2018 16:30
Foarte bun filmul,chiar ne asteptat de bun si are multa actiune in el.Povestea la fel de interesanta,actori buni care ridica nivelul filmului.Cu siguranta merita vazut acest film.
psycho_t1x pe 18 Septembrie 2018 01:27
Bunicel
Ce-i drept, nu se compara cu primul Sicario, dar este bine sa-l vedeti o data, chiar daca se cam invarte in jurul cozii... actiunea si crimele sinistre sunt foarte slab relatate, mai degraba aproape inexitente.
Nu atinge nivelul primului film nici pe departe, singura chestie comuna este melodia de la sfarsitul filmului, doar atunci m-a dus cu gandul la reusita initiala.

user-63b02ad8a0ee8 pe 09 Mai 2023 01:37
Tehnică bună, actori buni... film slab ! Nasol !
user-5c3bc058f3f8f pe 02 Ianuarie 2023 00:28
Ca de obicei, partea a doua este mai slabă ca prima! Pare că scenariștii au intrat în criză de idei! Regia a fost bună, actorii au jucat bine, muzica inexistentă cu excepția unui ecou grav (același din prima parte) care s-a repetat la infinit!
kasmyn pe 09 Aprilie 2019 23:52
destul de bun un fil de actiune cu dramatism!! CHIAR REFLECTA VIATA MEXICANILOR!!
brando pe 23 Septembrie 2018 14:53
Regizat de fiul regizorului Sergio Sollima regizorul filmului Sandokan 1976 !
Foarte bine regizat dar din pacate scenariul nu se poate ridica la nivelul primului film ! In schimb scenele de action sunt de nota 10 autenticitatea foarte bine reda realismul de azi actorii ca de obicei sunt de nota 10 in schimb scenariul si povestea cam scartaie ! Dar sunt fericit ca fiul lui Sergio Sollima [Sandokan, Facia a Facia, Revolver ] a avut o sansa la Hollywood .
balta67verde pe 03 Noiembrie 2020 19:06
Prima parte a fost mai buna. B del Torro excelent, ca de obicei. Merita vazut.
gbanescu pe 10 Aprilie 2019 12:36
Fisura in scenariu
Plusuri: Filmul este bine realizat, aproape la fel de bine ca prima parte. Josh Brolin – excelent. Del Toro – la fel de bun.
Minusuri: Filmul trebuie vazut de doua ori, pentru ca povestea e neclara si cam incalcita: pirati somalezi, teroristi yemeniti, carteluri de droguri mexicane.
Exista si in acest film o fisura de veridicitate in scenariu – la fel ca in prima parte, unde apare ciudatenia cu tunelul prin care trece personajul lui Del Toro pentru a ajunge in Mexic (de ce trebuie sa treaca prin tunel ?).
Asa si aici, e greu de inteles de ce echipa condusa de Matt trebuie sa intre pe teritoriul Mexicului pentru a o preda politiei federale mexicane pe fata “rapita” a sefului mafiot, cand puteau sa cheme autoritatile mexicane in SUA pentru a o recupera pe fata: “Hei, am gasit-o, haideti si luati-o !”.
Asta pentru ca obiectivul si-l atinsesera deja,… citeşte

Jigorugu pe 31 mai 2023 01:52
Scena cu teroriștii sugerează că serviciile secrete au inventat problema de siguranță națională ( gen 9/11 atentate Allah akhbar) tocmai pentru a convinge congresul/parlamentul în a direcționa buget gros către armată . Scena tunelului din primul film : Alejandro caută tunelul pentru că știe că era modalitatea perfectă de introducere a drogurilor în US de către cartel , fapt care duce ulterior și la localizarea locotenentului ( tipul cu Mercedes ) și implicit al șefului cel mare.
gbanescu pe 26 iunie 2023 00:19
Scena cu tunelul din primul film: tipul cu Mercedesul (“locotenentul” sefului mafiot) era monitorizat in permanenta de americani, tocmai pentru ca, prin el, sa poata ajunge la seful organizatiei criminale din Mexic. Asadar, fractura de veridicitate din scenariu este aceasta: monitorizat fiind pe intreg traseul, din momentul in care pleaca de la resedinta sa din SUA, pana trece granita cu Mexicul si apoi chiar mai departe, putea fi “insotit” de echipele de filaj si de personajul lui Del Toro, pentru ca, in final, acesta sa ajunga la seful mafiot si sa il elimine. Chiar NU ERA NEVOIE de episodul cu tunelul (am comentat acest amanunt la prima parte, “Sicario-Asasinul”). Faptul ca acel tunel era folosit pentru introducerea drogurilor nu are nicio legatura cu localizarea locotenentului. El era deja localizat si monitorizat in permanenta. Da, scena cu tunelul este una spectaculoasa in economia filmului, inclusiv pentru ce se intampla mai tarziu intre personajele lui Del Toro si Emiliy Blunt, dar n-are nicio treaba cu logica. Iar intr-un astfel de film ideea de veridicitate conteaza. Cu atat mai mult cu cat regizorul este unul cu pretentii.
lili22 pe 03 Februarie 2019 23:32
Vai , cum am pierdut vremea cu acest film care nu mi-a spus nimic.Am crezut ca daca joaca Benicio del Toro ar fi mai bun.
Manusa pe 04 Noiembrie 2018 22:52
Un film foarte bun, mie unul mi-a placut si bine ca nu m-am luat dupa parerile unora si am ales sa il vad. Intotdeauna un film nou aparut, care are o parte anterioara, va fi comparat cu cel de dinainte. Eu zic ca este gresit. Trebuie vazut ca si un alt film, altfel daca facem comparatii, de multe ori vom fi dezamagiti.
Nu si de data aceasta, chiar daca prima parte pare mai buna, acest film nu dezamageste. O continuare foarte buna, care merita vazuta.
Deci merita vazut, nu va luati dupa alte comentarii, unora le va placea filmul, altora nu.

sabinalin pe 24 Septembrie 2018 18:42
Traficul de droguri, traficul de arme, acum e in plina ascensiune traficul cu carne vie, e globalizare, omul se misca din ce in ce mai mult, azi aici maine-n Focsani ce-am avut si ce-am pierdut in cautarea disperata a unei vieti mai bune, sunt unii putini care profita de nefericirea altora multi, e foarte complicata situatia la granita mexicana, a se vedea scandalul provocat de unele dintre declaratiile presedintelui american, Sicario 1 a fost un thriller special, Sicario 2 e redus la nivelul unui bun film de actiune si al unui decent thriller de propaganda, italianul Stefano Sollima n-are priceperea cinematografica a lui Villeneuve insa scoate maximum dintr-un scenariu devenit de-a dreptul inept in partea finala, sare din schema Emily Blunt dar ramanem in actiune cu del Toro si Brolin, mai ales Benicio face toti banii, asteptam cu interes finalul trilogiei, probabil vor mai trece alti… citeşte
lavara_laiarna pe 18 Septembrie 2018 20:59
O lume nebună în care mereu cei buni aleargă după cei răi. .și niciodată invers.
carmen_angelus_romila pe 16 Septembrie 2018 09:02
Plin de actiune si suspans povestea asasinilor din randul traficantilor de droguri din Mexic continua cu o a doua realizare provocatoare, filmul oferindu-ne ocazia reintalnirii cu simpaticii actori Josh Brolin si Benicio Del Toro.
Sorin87 pe 22 Septembrie 2018 08:42
Mult mai bun decat prima parte si dupa cum am vazut la final s-ar putea sa fie si o a 3-a parte
ionion1992 pe 16 Septembrie 2018 19:15
Destul de bun!
Un film destul de bun si reusit ,mi-a placut ,nu a oferit suspansul care la avut prima parte dar pot spune ca si acest film a fost destul de bun ,cu multa actiune ,si a trecut foarte usor cele 2 ore .Recomand ,merita vazut!
Crevetzel pe 17 Septembrie 2018 22:29
Un film foarte bun...cine vrea altceva sa se uite la Titanic