Păreri Păcală se întoarce

(2006)

Păcală se întoarce

danygeneralu pe 18 August 2009 20:59
Catastrofa de film
Cel mai prost film pe care l-am vazut in ultimii 3,4 ani. Celor care lea placut filmul daca le arati un deget se prapadesc de ras; ce sa mai comentam un film egal cu zero
prusac pe 16 martie 2012 17:06
Asa o porcarie,...,mai rar.Este facut dupa reteta "ASA NU".Are tot ce trebuie pentru o voma de film : rolul principal interpretat de o ilustra PANARAMA cu pretentii si figuri de actor (nici intr-o mie de ani ),scenariul un pirt rau mirositor,regia dementa senila in ultim stadiu !!! Il recomand ca pedeapsa in penitenciare !!!!! Nota 0 barat cu - .
bizonul pe 14 iulie 2017 06:57
Asta-i nivelul canalului tv. Prima. O data ceva prost cu Pacala, altadata , "Cireasa de pe tort" si mai nou "Super cireasa de pe tort".
cezarika21 pe 25 Noiembrie 2012 13:05
Un kitch vulgar şi imbecil
„Mai bine nu se întorcea”, asta-i prima impresie pe care o ai atunci când vizionezi acest kitch ordinar realizat de un regizor senil, care e doar umbra celui care a fost odată. Măcar filmele anterioare, așa incoerente, haotice și fără miez cum sunt, au o oarecare doză de umor, iar unele dintre ele, precum „Astă seară dansăm în familie” (1972) și „Secretul lui Bachus”, sunt chiar reușite grație scenariilor inspirate scrise de Ion Băieșu și Titus Popovici.

Filmul „Păcală” (1974) prelua un personaj emblematic al umorului popular românesc, combinând dezlânat momente comice din poveștile lui Petre Dulfu, Ioan Slavici sau Iosif Nădejde cu glume din revistele umoristice interbelice. Era un film adresat în principal unui public rural, cum erau de fapt și poveștile cu Păcală. Succesul comercial colosal al lui „Păcală” l-a… citeşte

Dan Dragos pe 28 Iunie 2006 10:26
Foarte prost film. Nu va pierdeti timpul cu asa ceva. Sunt multe alte filme de vazut.
Dragos-Bucuresti pe 16 Iunie 2006 08:55
Este cel mai prost film pe care l-am vazut vreodata. Apar actori noi pana in ultimul moment al filmului. Fir epic=0, prost de tot filmul. La nici un film nu am mai vazut atatea plecari din sala.
Gugu Cosmin pe 06 Iulie 2006 11:21
Si pentru mine: cel mai slab film vazut de mine. Sigur, gustul meu... Daca la inceputul filmului au fost 14 spectatori in sala (cu tot cu mine), la sfarsit au ramas trei...

Trist.

caroldaniel67 pe 02 Mai 2010 14:12
Timp pierdut
Jenant! Saizescu e doar umbra celui care realiza in anii din urma cele mai spumoase comedii romanesti... Iar jocul actorilor la fel de slab, pe masura regiei dealtfel.
Gogo pe 06 Iulie 2006 12:13
RAHAT de film....execrabil....cel mai prost film facut vreodata
herbert pe 06 Iulie 2006 02:20
doamne, cum poate sa va placa asa ceva!?
voi chiar sunteti cinefili?

miki pe 01 Ianuarie 2009 16:52
am fost dezamagita/un film slab/care parea ca nu se mai termina/
sper ca dl.saizescu isi va gasi o alta ocupatie /a fost bun a facut filme bune dar vine o vreme cand trebuie sa ai bun simt sa te retragi ca lumea sa-si aminteasca de tine cu placere /
anemona cam uratica si slab ca prestatie artistica iar pe denis nu l-a prins deloc rolul,s-o fi straduit dar degeaba/
despre ceilalti ce pot spune actori cu valoare care nu aveau ce cauta in aceasta panarama/

decebal scorillo mitulesc pe 18 Iunie 2006 15:37
Ba, mirlanilor, cit o sa mai furati bani de la CNC si din buzunarul nostru pentru vomele astea execrabile? Un regizor senil face film, in timp ce talentele tarii stau pe banca de rezerve ca hotii isi bat joc de banii nostri. O voma absoluta, filmul nu va aduce mai mult de o mina de spectatori speriati in sali. Impuscati-va, ba, apoi ingropati-va de vii!!!
zeno.marin pe 15 Aprilie 2012 22:51
Groaznic, otravitor...
Aveam o parere destul de buna despre vocabularul meu, dar iata ca acest film mi-a demonstrat ca ma insel... Pur si simplu nu pot descrie cat de prost este acest film. Chiar daca as incerca sa exprim elegant ce cred despre el, tot n-ar fi in spiritul decent al acestui site si poate as risca chiar excluderea definitiva din comunitatea Cinemagia...

Si uite cum trec cam 150 minute de scalambaieli grotesti si zvarcoleala imbecila, croite parca special pe calapodul tinerelor antitalente pe nume Denis Stefan sau Anemona Niculescu (ar mai fi cativa cabotini, dar nici nu merita pomeniti). Si zau asa, toti joaca prost, dar parca astia doi depasesc orice imaginatie in materie de incompetenta actoriceasca si diletantism.

Pacat de cativa actori buni in trista nevoie de bani si bucurosi cu orice li se ofera. (deh, trebuie sa traiasca omul din ceva)... Vremuri grele, ce mai...

iondindeal pe 13 Aprilie 2010 11:20
Denis Stefan asta saracu' nu se potriveste deloc personajului, ba da deloc! Haz, carisma pauza. Dupa primul Pacala , continuarea e una foarte slaba.
anti dinosaurus pe 13 Iunie 2006 17:57
Nu se mai opresc bestiile astea sa faca filme pe banii CNC-ului? In sec XXI ne serviti pe tava o voma intelectualista, plina de glumitze rasuflate baletate de niste actori de mana a 15a. Altii fac Matrix, Stapanul inelelor sau Gladiatorul si voi tot Orient expirat sau kacala se rasuceste. mi-e sila.
ornitoric pe 11 Februarie 2010 18:05
O aiureala, un film care nu spune nimic,pacat de unii actori djn distributie.
mtraianc pe 30 Decembrie 2010 18:51
cu toata buna-vointa
am incercat de vre-o 3 ori ,, am avut vointa , am baut 3 pahare de metaxa ,, am incercat ,,dar un film mai tampit ca asta ,, RAR ,,
dp75 pe 18 Septembrie 2010 10:33
o mega super frectie
Un film penibil,jucat prost si filmat la fel.Pacat de pelicula,care este de calitate (imagine buna)
mihai pe 05 Noiembrie 2006 00:55
Un film foarte prost dupa parerea mea. Adica pui niste actori in costume populare, le dai niste nume din cultura romaneasca, cateva glume imbecile si mai condimentezi cu cateva scene de sex (ca na, asa prinde la public) si iese un film??? pacat... Pacala nu trebuia sa se intoarca.
popescu aurel pe 23 Ianuarie 2007 11:38
Oameni buni, nici ca tratament intr-un spital psihiatric nu ar trebui dat. Este nociv, toxic.
qwerty pe 13 Iunie 2006 18:43
Daca juca Nicoleta Luciu in locul Anemonei cred ca era un film ok.
FuckOffn1 pe 30 Decembrie 2010 04:43
daca nu era nea papaianii ii dadeam -1 stea.... nu se compara cu 'pacala' la care am ras o saptamana.

nu recomand...

Catani pe 18 Noiembrie 2006 00:53
Doamne fereste....Nu va e rusine sa cand afirmati ca acest film e bun?? In viata mea nu am vazut o tentativa de film se esueze asa lamentabil.Argument scurt : La intrarea in sala nu aveai loc unde sa te asezi....Pana la jumatea filmului nu stiu daca erau mai mult de 20 de persoane in sala.Am prieteni care lucreaza in cinema-uri si am confirmarea ca maxim 5% din persoanele care s-au dus sa vada filmul au rezistat pana la final.Filmul in sine e o rusine adusa cinematografiei romane.Geo Saizescu....trebuia sa te retragi la revolutie cand inca mai aveai o idee despre ce inseamna cinematografie.Pacat...mare pacat
adrian pe 01 Ianuarie 2009 11:26
L-am vazut si ieri la 16.00 si in dimineata asta pe la 4.00. Excelent, dom'le! Excelent!
Felicitari!
Anemona este superba! Iar scena cu preotul...de neuitat:"pai.... nu e pacat, parinte?"
Bravo, Anemona! Nota 10!

dogaru manu pe 18 Martie 2007 00:20
e super,il vizionez o data la 3 zile!CRED CA AM SPUS TOT,INTR-O PROPOZITIE!
danygeneralu pe 18 august 2009 21:02
dc la stana ai doar cd-ul cu aceasta panarama de film
TheSupervisor pe 8 august 2010 20:40
probabil doar facea reclama...
narcisa pe 25 Ianuarie 2007 09:16
iti trebuie ceva minte ca sa-l pricepi!
bravo!

P. Ionescu pe 10 Iunie 2006 11:02
Fillmul merita, intre 2 si trei stelute...
Organizarea premierei a fost lamentabila!
Mai mult de atat, proiectia a inceput cu vreo !1:45 de min. mai tarziu! - pentru ca actorii soseau pe rand, fara sa dea nici cea mai mica atentie publicului... numeros care-i astepta la intrare, si care, culmea, venise pe baza de invitatii:prieteni, cunostinte, personalitati... Ce conta?!? Fiecare a asteptat, ca-n turma, 2 ore... De ce? Intarzia "diva" Anemona N.!
Papaiani, Denis Stefan, regizorul, Saizescu, I. S. Ionescu, Magda Catone, actori cu state vechi si respect pt. meserie si pt. public, sosisera. Demult.
Simpatic film, dragute decorurile. Cel mai bun rol: cel interpretat de V. Teodosiu! Bravo,
dle Teodosiu! De la mine, 10 +!

radu boldeanu pe 21 Ianuarie 2007 09:31
L-am vazut doar pentru ca am vrut s-o vad pe Anemona (nu dezbracata, ci jucand- inteleg prost unii regizori gusturile oamenilor normali: imi place Anemona si atat, nuu vreau neaparat s-o vad in scene sexi sau si mai mult; poate ca filmul ar fi avut chiar mai mult succes fara scenele respective pt ca toata lumea s-a gandit ca regizorul nu are incredere in propria creatie si de aceea apeleaza la un actor sau actrita cu priza la public pe care-i dezbraca macar un pic pentru a starni curioziotatea oamenilor si a-i aduce in sala sa vada filmul; aici zic eu ca gresesc toti: oamenii se gandesc la ce am zis mai sus si isi pierd increderea in regizorul respectiv).Una peste alta, si foarte mult datorita Anemonei, va dau 5 stele, dar renuntati, daca mai faceti filme, la astfel de artificii. Anemona, de exemplu, a jucat foarte bine, n-a avut nimic din Maria din Secrertul Mariei in rolul pe care l-a… citeşte
dan mavrosinte pe 03 Iulie 2006 11:04
Daca nu o aveati pe Anemona, nu va dadeam nici o stea.
Filmul este prea lung, glumele depasite, muzica doar pentru varsta a 3-a si nici acolo nu prea mai prinde,nu trebuia sa-i dezbracati pe cei 2 tineri pentru ca se vade clar ca ati mizat pe asta in ce priveste succesul filmului,o comedie buna n-are nevoie de corpuri goale,aveti vulgaritati - pacala se usureaza pe masina si trage vanturi. Si ar mai fi, dar sa nu mai faceti asta ca voi aveti de pierdut.Nu este calitate. Pacat de actorii buni pe care i-ati avut!

Dorel pe 19 Februarie 2007 23:25
Super comedie!
Anemona si Denis sunt cooool!

clarisa pe 17 Februarie 2007 11:31
Si eu am fost sa vad filmul tot pentru Anemona si mi-a placut!
mai ales scenele in care apar ea si Pacala si primarul cu popa si carciumarul.
Bravo!M-am prapadit de ras.

Dorian pe 11 Februarie 2007 09:36
Recunosc ca m-am dus sa vad filmul pentru a o revedea pe Anemona care-mi place foarte mult si pentru a o redescoperi altfel decat o stiam si nu mi-a inselat asteptarile deloc. Ba, dimpotriva, m-a facut s-o privesc cu si mai mare admiratie.
Lasand la o parte imperfectiunile filmului, si sa-mi arate cineva filme perfecte, mie mi-a placut si-i felicit pe toti cei implicati, in special pe Anemona, bineinteles!

Daniel Naum pe 09 Februarie 2007 20:12
Excelent film!
Iti descreteste fruntea si te face sa razi in hohote cand vezi cum sunt demascate prostia, coruptia si raul tratament aplicat tinerilor care nu au o casa tocmai de catre cei indrituiti sa-i ajute.
Imi pare rau pt domnul care a postat mai sus , dar problemele psihiatrice nu se trateaza cu filme de comedie. Problema dv este grava. Cautati urgent un medic!
Felicitari actorilor si in special Anemonei care a demonstrat ca poate face si comedie. Este frumoasa si talentata si ii doresc sa aiba succes, ca merita!

teddybearpictures pe 09 Aprilie 2012 23:02
Ce prostie... o mare pierdere de timp bleah. Erau mai faine filmele de prin anii 80 cu pacala.
teddybearpictures pe 14 aprilie 2012 21:42
mi-am schimbat parerea e chiar bun!!!
marian pe 12 Noiembrie 2006 23:45
denis este nascut in 1976
miruna pe 09 Noiembrie 2006 22:47
si totusi..cati ani are denis stefan? chiar as vrea sa stiu...
mb pe 08 Noiembrie 2006 12:39
sunt curioasa cati ani denis stefan..stie cineva?
Samir pe 18 Decembrie 2006 08:00
felicitari actorilor!

Ionut Plopescu pe 03 Decembrie 2006 11:46
Super !
Sebastian pe 29 Noiembrie 2006 08:44
Mi-a placut filmul si am stat pana la sfarsit!
Am asteptat-o pe Anemona la promovarea filmului in Timisoara,dar n-a fost sa fie. Poate cu alta ocazie.
Felicitari, Anemona, ai facut un rol bun in film si ai fost minunata!

Radu pe 24 Noiembrie 2006 15:35
cand regizorul stie sa-si aleaga actorii, filmul, indiferent cat de lung ar fi, are succes.
Anemona a facut un rol f bun in film si ma felicit ca am avut rabdare sa treaca prima parte din film, care este plictisitoare, si am reusit sa vad secventele in care apare Anemona. Super!
Felicitari, Anemona!

calin pe 23 Noiembrie 2006 21:59
atata vreme cat joaca Anemona in filmul asta- este f bun!
Marius pe 22 Noiembrie 2006 20:31
Filmul este lung, dar este bun!
Unii pricep, altii... mai greu! Ce sa-i faci!

Mi-a placut si filmul si actorii principali!
Felicitari tuturor!

Larisa pe 14 Noiembrie 2006 08:31
Am fost sa vad filmul pentru ca-mi placea Anemona.Am vazut-o in Secretul Mariei si voiam s-o revad. Mi-a placut foarte mult.
Filmul este bun , dar prea lung. la un moment dat ai senzatia ca nu mai incepe. sau ca anumite scene nu sunt de acolo. Am inteles ca s-a scos mult din el, poate si din aceasta cauza sentimentul ca nu este foarte legat sau ca sunt scene in plus, dar una peste alta este bun si Anemona a fost delicioasa, mai ales in scena cu cei trei edili ai satului.

miruna pe 13 Noiembrie 2006 21:53
Florian pe 13 Noiembrie 2006 07:49
Excelent filmul!
Mi-au placut toate scenele in care a aparut Anemona.Joaca super bine!

mihaela pe 12 Noiembrie 2006 10:51
Ma felicit ca m-am dus sa vad filmul. Citind aici rautatile scrise de altii poti renunta sa vezi un film care s-ar putea sa-ti placa.
L-am vazut si l-as mai viziona o data si inca o data.
Merita vazut.
Anemona este mult mai frumoasa decat pe ecran.
O sugesti as avea totusi; un pic mai scurtate scenele cu prostii satului sau scoase.Si inca ceva pe ici pe colo.
Este nevoie de filme romanesti.

Viorel pe 12 Noiembrie 2006 10:47
Pacala se intoarce este un film reusit.
Anemona mi-a placut! Este atat de naturala si atat de diferita de Anemona care a jucat-o pe Maria din Secretul Mariei.
Bravo, Anemona!Ti-ai ales meseria care ti se potriveste!Si o faci cu talent!

Adela pe 12 Noiembrie 2006 10:44
Am vazut filmul si mi-a placut!
Anemona si Denis sunt doi actori tineri si foarte frumosi care-si fac meseria cu pasiune si o fac bine, dupa parerea mea, care nu sunt specialista.

Miruna Popa pe 08 Noiembrie 2006 21:23
Super film-super actori!
Bravo!
Anemona , esti de milioane!