Păreri Mulholland Drive

(2001)

Calea Misterelor

Blizz pe 02 Martie 2002 00:00
Recomandat numai avizatilor: un film hermetic, dificil, simbolic si necomplezent pe tema constiintei si a esteticului (in buna traditie David Lynch); nu in ultimul rand dedicat conditiei regizorului.
Nu-l ratati, va va bantui.

lorenne pe 29 iulie 2013 14:34
Am mare dreptate . Chiar ma bantuie.
Victor Buzura pe 17 Iunie 2002 00:00
Interesante cele doua pareri de mai jos...

"Mulholland Drive" este, cu siguranta, cel mai bun film al anului 2001. De ce?
Nu din cauza batranului handicapat, bineinteles!

In primul rand, din cauza celor doua actrite, Watts si Harring, care se descurca excelent si sunt extraordinar de convingatoare, chiar daca, in timpul filmului, schimba rolurile intre ele si alte personaje din film. In al doilea rand, datorita actorilor din rolurile secundare, care realizeaza aparitii socante, amuzante sau, pur si simplu, interesante (criminalul platit care omoara trei persoane, politistul care ancheteaza accidentul, proprietara/mama regizorului, sotia regizorului etc.)

Cel mai important lucru in "Mulholland Drive" ramane povestea. Aceasta este plina de rasturnari de situatii care mai de care mai absurde si mai socante. Elementele de subtilitate… citeşte

Adrian pe 17 Iunie 2002 00:00
NU AM INTELES NIMIC din tot filmul. Oricum este mai interesant decat un film la care stii sfarsitul chiar inainte sa inceapa filmul.

Crec ca Lynch este destul de chinuit daca scoate astfel de filme. As vrea sa ne explice la ce s-a gandit cand a facut acest film. Ce reprezinta pentru el acea draperie rosie??? De ce trebuie sa apara un pitic in Twin Peaks si un batran handicapat in filmul asta??? Ce facea David Lynch in copilarie cu un pitic dupa draperie???

Cine a reusit sa inteleaga filmul sau cel putin crede ca a inteles ceva il rog sa deschida un subiect pe forum si sa-i lamureasca pe aia ca mine care au vazut filmul si nu au reusit sa inteleaga mai nimic.

ciuci pe 26 octombrie 2010 19:17
cred ca lynch a fost sodomizat de un pitic dupa o draperie rosie cand era mic..:)))
G.M.O. pe 3 martie 2012 12:31
Baieti, hai sa fim seriosi, fiecare cu "piticii" lui.... Filmul este o bestie , cum spunea cineva... dar in sens pozitiv !! Mai datii o sansa, dupa ce cititi comentariul meu... de mai jos si nu o sa regretati ! Pentru ca singura hiba a filmului, dupa cum am explicat acolo, este, ca initial a fost gandit si facut pt a deveni un serial.... de aici plusul de personaje, situatii si elemente , mai putin clare si ambigue... Lynch nu a mai avut sansa sa le dezvolte si deci sa le clarifice,,, Important Oricium, e ca ne-a spart capul ta toti, cu cate ceva... MARE FILM !!!!
Robert Simion pe 27 Iunie 2002 00:00
Am vazut acest film impreuna cu un prieten. Bineinteles ca dupa aceea am discutat incercand sa intelegem ceea ce era de neinteles. Actiunea filmului nu are nici o importanta. Acest film nu trebuie vazut cu mintea ci cu "psihicul". Ideea principala este ca sperantele care ar trebui sa devina realitate candva, se transforma in iluzii ce vor lua locul realitatii.
De ce? Pentru ca nimic nu este adevarat, "nu exista orchestra, totul e pe banda"

G.M.O. pe 3 martie 2012 14:07
Prietene, sfatul meu este, sa-l mai vezi o data, cu un dusman, poate asa iti schimbi putin ideile... si nu am inteles propozitia asta - Acest film nu trebuie vazut cu mintea ci cu "psihicul". Cu siguranta ai vrut tu sa spui ceva....
DannyL pe 29 Iunie 2002 00:00
E un film exceptional intr-adevar, o poveste la limita dintre real si ireal. Cred ca trebuie vazut de cel putin 2 ori pentru a-l intelege bine. Nota 10 si pentru cele 2 eroine principale.
Chircu Dragos pe 19 Iulie 2002 00:00
Pentru cei care nu au inteles prea multe sau pentru cei care vor lamuriri in plus: aici si chiar aici , in josul paginii "movies" apoi "mulholland drive 2001" si "clips". Aici se gaseste o scena lipsa din film. Daca va intereseaza senzatiile tari, vizionati si "Lost Highway"...
Bogdan Honciuc pe 05 Septembrie 2002 00:00
EXCELENT. aviz celor care nu inteleg nimic din film: trebuie vazut a doua oara. Si a treia oara, ca sa te prinzi de niste chestii super...
PS: Si ce daca (tot) nu intelegi? Trebuie sa intelegi din ce-i facut un cocteil ca sa-ti dai seama ca-ti place?

Mihai Ionescu pe 05 Februarie 2003 00:00
Un film care trebuie "rumegat", si, daca nu intelegeti nimic de prima oara, incercati la a doua vizionare. Nimic nu este ceea ce pare a fi; se pare ca David Lynch este expert in astfel de filme. O excelenta drama psihologica, as numi-o, cu foarte multe simboluri care trebuiesc descifrate.
iadrianik pe 28 Februarie 2003 03:29
inca o capodopera a lui David Linch
Matrix pe 20 Ianuarie 2004 21:51
De ziua lui David Lynch mi-am propus sa revad cel mai socant film al lui.
Eram bantuit de faptul ca am scapat multe chestii la prima vizionare si intr-adevar nu m-am inselat. Si cred ca mai sunt multe de descoperit.
Un film plin de simboluri care te tine atent (si incordat) de la prima pana la ultima scena.
Multe din indiciile date de Lynch ajuta la intelegerea filmului dar cred ca sunt cateva date ca sa incurce si mai mult.
Eu n-am inteles care sunt cele doua indicii din generic. Poate le aflu la a treia vizionare.
Merita!
Nota 10 pentru Naomi Watts.

Dan Gerose pe 21 Ianuarie 2004 15:50
Mie imi place Lynch si mi-a placut MD. Ca de obicei, despre filmele lui se poate discuta la nesfarsit (vezi topic-ul)
cgs pe 03 Martie 2004 09:30
Un film la care iti pare efectiv rau dupa cele 2 ore si ceva pe care le-ai pierdut. Sa-l vezi si de mai multe ori e chiar masochism curat. Mi se pare ca e un film asemanator cu tablourile abstracte din care evident nu intelegi nimic dar pentru ca sunt pictate de nu stiu ce mare pictor cazi pe spate si incepi sa-ti dai cu parerea despre ce a vrut marele,si talentatul pictor sa transmita prin incredibila lui capodopera. Un film pentru snobi sau pentru bolnavi la cap. Cu bine.
bogdanpipoiu pe 8 februarie 2014 12:04
exact asta am simtit si eu!
Nightwane pe 03 Martie 2004 12:17
ia uite mah ..film de Lynch si eu nu am votat..hmmm...eh..votez acum.

ala care a postat inainte n-are nici cea mai mica idee despre Lynch..oh well..

horatiu pe 03 Martie 2004 19:07
Fascinant in prima lui parte, care te pregateste sufleteste pentru ceva deosebit, filmul cade intr-o brambureala generala catre final, un galimatias tembel, din care doar snobii pot pricepe ceva, pentru ca li se pare lor ca "musai filmu' asta tre' sa fie foarte profund daca nu l-am inteles". M-am plictisit sa mi se spuna ca, de vreme ce un film e plin de "simboluri", e automat valoros.
nortis pe 05 Martie 2004 02:00
Mi-a placut foarte mult sfarsitul cu mosuletii care intra pe sub usa. Absolut dement. Un sinistru din ce in ce mai elevat...
Marius pe 05 Mai 2004 20:41
Senzational!!!
Florin pe 23 Mai 2006 19:02
intr-adevar este un film greu de 'digerat' insa nu atat de imposibil cum cred unii. cu cat il vezi mai mult cu atat mai mult il vei intelege.

scena cu personajul Rebekah Del Rio este superba. iti da o stare de de-ti vine sa musti perna de durere a ceea ce-ti ofera viata... de iti iei si mintiile de durere. un sentiment sau o stare greu de explicat. cel putin acesta a fost sentimentul meu. mai sunt multe de zis.

delilah pe 05 Septembrie 2007 19:10
Nu mi-a placut, am incercat pe forum sa cer niste indicii, poate mi-a scapat mie ceva, dar majoritatea
crede ca un indiciu ar fi batranii aia doi (parintii ei), pai ce indiciu e asta, unde duce? Sau ca e vorba de vis si realitate, vai...... ce capodopera. Asta film apreciat, da....... apare ceva ciudat = interesant. Chiar ma oftic ca am pierdut 146 minute cu o cretitate de film. Prost film, o porcarie, plictisitor.
Parerea mea!

alin goia pe 17 Septembrie 2008 00:59
de obicei ma uit la un film o singura data si eventual peste ani il mai revad asa ca va intreb pe cei care ati vazut filmul prima data , daca ati inteles ceva la sfarsitul lui,, sincer ( nu dupa ce a-ti citit pe forum, nu dupa a 2 vizonare ....)
apropo dupa ce am citi si eu pe forum cateva chestii am inteles ca am vazut un film bun

Anonimul curajos pe 20 Septembrie 2008 00:14
Hai sa fim seriosi!
Lynch si capodopera !
Ma vedeti baieti cateva filme si din secolul trecut, ba chiar de pe la inceputul lui !

Freyia pe 21 Iunie 2009 14:01
E unul din filmele mele preferate. L-am vazut de foarte multe ori, am citit numeroase explicatii posibile si totusi inca am o multime de intrebari. Mie personal imi plac filmele care te pun pe ganduri, dar pe langa asta, filmul a avut un ambient deosebit (mai ales in cea de-a doua parte), coloana sonora de exceptie (partea de la teatru in care canta rebekah del rio e secventa mea preferata), iar Naomi Watts a jucat excelent.
serghei_romanu pe 28 Decembrie 2009 22:19
Misterios si intrigant
Mi-a luat ceva timp sa-l inteleg dar odata ce am facut-o il numesc cel mai misterios film din istorie.Totul e intunecat aici, tutul pare ceva mai mult decat este in realitate.Atmosfera anunta un secret ce sta la baza intregii existente insa de fapt povestea este ieftina (mi-a placut foarte mult asta) ba chiar banala as putea spune.Modul cum este prezentata insa este unic iar duo-ul Harring-Watts merge "ca uns".O lume in care limita dintre vis, realitate si dorinta este mai subtire ca niciodata.Sigur te va baga in ceata, insa tocmai asta te tine lipit de ecran, dorinta de a afla ceea ce este mai ascuns ca niciodata.Cu siguranta cel mai intens film pe care l-am vazut.Totusi, parca exagerat de alambicat.Eu am apreciat asta insa majoritatea nu o vor face.Din acesta cauza este mai putin apreciat fata de valoarea lui reala. 9/10
MIRCEA_mircea pe 06 Februarie 2010 21:21
Iulia Blaga
Mulholland Drive a fost iniţial un episod-pilot pentru un serial pe care David Lynch spera să-l facă pentru ABC. Dar celor de la ABC nu le-a plăcut, şi mîna întinsă de postul francez Canal+ a făcut ca din pilot să se facă în fine un lungmetraj.

Filmul e o scufundare în subconştient, figurat ca oraş luminat în noapte, la care ajungi nu pe şosea, ci prin pădure. E interesantă punerea acestuia în ecuaţie cu Hollywoodul, loc al strălucirii şi gloriei, al puterii - un fel de supra-eu al civilizaţiei de consum. Un loc unde se plămădesc visele, totuşi. Lynch merge pe ideea punerii în abis, dar nu explică care e abisul şi ce e dincolo de el, cine visează şi ce (se) visează (pe linia lui Huang-Zhe). De foarte puţine ori dai peste un film ca acesta, în care jocul dintre aparenţă şi esenţă devine unul savant (pentru că nici nu revelează… citeşte

yonazoitei pe 5 iulie 2010 19:27
scrie ma o parere a ta!! copy-paste poate da oricine...
ciobotaru pe 17 Februarie 2010 21:36
10 x 10 = 100 x 100 = ?
foarte rar am fost luat prin surprindere de un film , dar aceasta poveste regizata de marele David Lynch este pur si simplu superba , este o capodopera care te lasa fara cuvinte ,
WEbster pe 16 Martie 2010 12:10
In opinia mea cel mai bun film. Trebuie sa precizez de la inceput ca sunt admirator al genului si al regiei lui Lynch. Filmul trebuie privit secventa cu secventa si la fel trebuie gandit. Nu multa lume intelege filmul, dupa cum s-a vazut din parerile unora; filmul e greoi, alambicat si ridica multe semne de intrebare. Atentie SPOILER: in opinia mea batranii de la inceputul si sfarsitul filmului nu sunt parintii Dianei Selwyn (imi pare rau dar as strica distractia viitorilor privitori daca as spune mai mult).
dannnnn pe 13 aprilie 2011 23:03
Eu l am vazut si stiu despre ce este vorba poti sa imi spui mie mai mult te rog:D?
lorenne pe 29 iulie 2013 14:39
In opinia mea ei ar trebui sa simbolizeze publicul frenetic.
siuf pe 07 Aprilie 2010 03:43
aayana pe 07 Aprilie 2010 10:20
clar
Trebuie sa fii fan David Lynch ca sa-ti placa Mulholland Drive altfel o sa ti se para un film greoi, fara fir epic. Filmul e plin de simboluri, muzica lui Angelo Badalmenti este prezenta si aici, la fel ca-n Twin Peaks. Tonul grav da aerul noir.
ionutt- pe 9 septembrie 2010 14:17
nea, nu cred ca fan.. tre' sa stii sa apreciezi un film bun
ionutt- pe 23 septembrie 2010 23:36
recunosc
izzie pe 12 Aprilie 2010 17:18
doar pt iubitorii genului
Tipic lui David Lynch!Cui ii plac filmele lui, filmele care te pun pe ganduri,strange,fictiune,irealitate....altfel te vei plictisi urmarindu-l!Din partea mea, nota 9,cu felicitari! alaturi de Lost Highway (1997)!
veronica210 pe 24 Iunie 2010 02:47
No hay banda! There is no band. It is all an illusion...
in primul rand vreau sa spun ca Naomi Watts si Laura Harring sunt perfecte pt acest film.
david lynch iar ma socheaza ...dar intr-un mod placut. scena de la teatru e geniala.. ti se aseaza intreaga tragedie a filmului ..melodia e superba ..:) filmul trebuie vazut de mai multe ori pt a fi inteles.. eu am citit pe net cateva pareri dupa ce l-am vazut pt ca m-a lasat cu multe semne de intrebare.

ciobotaru pe 30 iulie 2010 20:39
da sunt perfect de acord cu tine ,
BenPC pe 22 August 2010 22:08
vrei logica ... incearca alt film
Primul film regizat de Lynch pe care il duc pana la capat , in trecut am incercat acelasi lucru cu "Eraserhead" ... dar nu regret , "Mulholland Dr." este un film extraordinar ... de ciudat , dar chiar daca nu intelegi mare lucru se vede faptul ca in spatele camerei de filmat se afla un geniu. Scene care nu au sens dar luate separat poti intelege de ce este printre cele mai bune filme facute vre-o data .
corigeb pe 1 octombrie 2010 14:19
:-| pai si cum poate sa iti placa ceva ce nu are niciun sens doar pt ca e ciudat (eu totusi inclin sa cred ca filmul are sens)? Eu mi-am batut mult timp capul pt a aranja scenele asa incat totul sa faca o logica..si am luat fiecare element in parte incercand sa inteleg ce semnifica..si din pacate unele mi s-au parut pur si simplu inutuile..in plus, e deranjant faptul ca incerci sa iti bati capul gasind logica acolo unde poate, nu a fost gandita niciuna.Filmul e bun pt ca nu e plictisitor, pt ca scenele sunt "lipite" bine, pt ca lasa libertatea interpretarii, pt ca e inteligent si prost pt ca e haotic, pt ca actorii joaca slab tare (in afara de Naomi) si pt ca la fel de bine poate fi si lipsit de logic
Beastmaster pe 13 noiembrie 2013 22:49
trepanat curat esti :))
andreyuzzu pe 28 August 2010 01:53
MINDFUCK
Ai 2 posibilitati la filmul asta , ori il consideri o capodopera ori nu iti place de nici o culoare. Eu de la prima scena (cea cu perna filmata) mi-am dat seama ca e ceva super bun , si asa a fost. Daca esti atent la detalii il intelegi fara probleme , dar nu de la prima vizionare. E genul de film care te face sa te gandesti la el ore in sir dupa ce l-ai vizionat. 10 stele pt aceasta capodopera semnata David Lynch.
corigeb pe 1 octombrie 2010 14:25
Esti sigur ca il intelegi? Eu zic ca filmul poate fi interpretat diferit de la persoana la persoana.Si cred si ca sunt scene si elemente ce nu pot fi explicate.In plus, mai cred ca astfel de filme te fac sa te gandesti la unele lucruri pe care nici regizorul nu le-a gandit atat de profund si poate, doar a aruncat niste elemente care i s-au parut lui interesante sau care il bantuie din anumite motive (cum e treaba cu draperiile, scena din club Silencio - f asemanatoare cu cea din Eraserhead).Mie mi se pare ca are un anumit tipar din care nu iese niciodata asa incat apar elemente si replici repetitive ce devin suparatoare.Eu nici macar nu i-am dat o nota, vreau sa fiu sigura ca intr-adevar are o logica si nu ca are o logica doar pt ca am vrut eu sa ii gasesc una
twitch958 pe 5 mai 2018 13:06
Scena de la Clubul Silencio ii demonstreaza lui Betty/Diane ca ceea ce vede este o iluzie, ca se afla intr-un vis, tocmai din aceasta cauza incepe sa tremure, pentru ca a realizat acest lucru si e pe punctul de a se trezi. Apoi apare acel cub albastru ce reprezinta vina pentru uciderea prietenei sale, si cand ajung acasa sa il deschida Betty/Diane dispare iar Rita/Camilla e cea ce deschide cubul, si da drumul vinei, lucru ce o face pe Diane sa se trezeasca. Cowboy-ul a spus ca o sa mai apara doar o data daca regizorul face lucrul respectiv cum trebuie, sau de doua ori daca nu, iar cowboy-ul apare de doua ori, o data cand ii zice lui Diane/Betty sa se trezeasca si o data la petrecerea regizorului => Diane/Betty a gresit.
Iamsaved pe 05 Septembrie 2010 13:46
Puzzle.
Deci dupa cate am citit aici e normal ca n-am inteles nimic? Si totusi din aceasta cauza pot spune ca mi-a placut,a fost cu siguranta cel mai ciudat film pe care l-am vazut pana acum,toata noaptea am incercat sa pun cap la cap ceva,dar nimic. Dar nu ma dau batuta fara lupta.
Ammelie pe 04 Octombrie 2010 17:28
Mulholland Dr. (2001)
Daca esti fan Lynch sau macar obisnuit cu stilul lui, cu siguranta vei aprecia acest film mai mult decat o vor face neavizatii. Eu sunt un neavizat. :) Totusi filmul mi-a placut. E noir, e puzzle, e dream-reality. E dificil, plin de simboluri si iti trebuie rabdare sa le descoperi pe toate. Recunosc, m-am simiti frustrata de ceea ce n-am inteles din prima, dar la a doua vizionare totul este mai clar, si parca si mai interesant.
Povestea e fascinanta in sine, si ma intreb daca ar fi fost la fel de captivanta si daca ar fi fost spusa in stil clasic (cronologic).
6.5/10

Tweeknax pe 14 Ianuarie 2011 13:32
Imi pare rau de cele 2 ore jumate pierdute...........
AdriAdrianna98 pe 21 februarie 2020 21:38
eu zic să te bucuri, probabi e singurul sau printre puținele filme bune pe care le-ai văzut.
mongolarix pe 09 Februarie 2011 00:54
wow
Filmul asta mi-a captat atentia intr-un mod deosebit cu toate ca nu am gasit un fir logic de la un momentdat, oricum cred ca este singurul film care iti rapeste atentia fara al intelege in totalitate ,cei care spun ca au inteles filmul vorbesc prosti fiecare intelege ce vrea nimeni nu cunoaste traiirile regizorului fantezile si experientele prin care a trecut!
mtraianc pe 11 Februarie 2011 21:22
am revazut cu placere
un film foarte bun , l-am revazut cu placere , comentari de prisos
aliku23 pe 18 Februarie 2011 03:25
Cel mai bolnav film vazut !
Nu ii acord nicio nota pentru ca nu l-am inteles perfect . De fapt sunt multe goluri pe care sper sa le acopar dupa a 2-a sau a 3-a vizionare .
Filozofia mea despre film este : 1.Prima parte , visul - subconstientul ii modeleaza intamplarile si personajele(din viata reala) pe placul lui Betty(protagonista visului) . 2.Cruda realitate , care este si ea prezentata intr-un mod foarte bizar . Daca socul nu este prea mare cand vezi cum sta treaba de fapt , poate ai o sansa sa fi atent la ultimele detalii care daca alegi sa revezi filmul probabil vei descoperi cat de atent a fost David Lynch si cat de bine a ales cand sa introduca momentele cheie . Atatea de spus dar atatea neintelese (de catre mine) , dar sunt sigur ca il voi revedea si il voi intelege perfect .
Oricum , filmul trebuie vizionat de mai multe ori (pentru a fi inteles sau pur si simplu pentru perfectiunea… citeşte

dannnnn pe 14 Aprilie 2011 22:16
Decii..
Deci pur si simplu nu pot intelege acest film plus ca dupa ce am vazut eu trece de la o stare relaxata cu imagini aratate normal( ma refer la rapiditate) la un fel de slow motion rapid adica arata imaginile neclare si care normal ar fii cu incetinitorul rapid sau cel putin asa mi se pare si ma baga intr`o ceata si incerc de 2 zile sa incerc finalul si toata chestia cu batranii care e facuta special sa te bage in ceata ar fii o antiteza intre sfarsitul si inceputul cu batranii deorace la inceput sunt prietenosi iar la sfarsit sunt malefici sau cel putin asa sunt in viziunea ei . Finalul m a facut sa nu inteleg tot filmul pe care il intelesem cat de cat pana la ultimele 25 de minute . Ma seaca acet fapt faza cu finalul l as intreba pe David Lynch la ce s a gandit cand a pus toate elementele astea :d Ok cam atat daca are cineva o idee concreta a ceea ce e cu finalul va rogg confirmati`mi:d citeşte
dannnnn pe 14 aprilie 2011 22:18
Ah da si ii dau nota 8 deoarce filmul este foarte bun este de 10 dar nu pot trece peste 9 care este echivalent in termeni verbali cu obligatoriu de vazut.. nu este deloc obligatoriu de vazut cam atat cinemagistilor
FlorinMovieFreak pe 09 Iunie 2011 18:50
One love story gone wrong ..
Povestea este simpla .. ambalata intr-o funda foarte colorata si incalcita .. la prima vizionare chit ca am fost atent si odihnit .. tot avea goluri .. apoi am citit cateva commenturi .. l-am revazut .. si-am fost mult mai atent la detalii .. si abia dupa a 3-a vizionare mi-am luat inima in dinti si sa postez .. titlul spune totul ..
freeline pe 26 August 2011 01:15
cel mai prost film evar
abia am vazut filmul si pot sa spun cu mana pe inima ca o stupiditate mai mare ca asta nu am vazut.Am stat sa ma gandesc ce s-a intamplat si.........nimik. Doar k e facut de david Lynch inseamna ca e bun?Lumea din ziua de azi nu stie sa aprecieze un film frumos sau o melodie frumosa, nici nu se uita la el/nici nu o asculta si e top nr 1 k e facuta de nu stiu cine.146 de minute irosite
whocalledjackrabbit pe 15 aprilie 2012 17:58
"Lumea din ziua de azi nu stie sa aprecieze un film frumos sau o melodie frumosa" - a grait Grigore de la Cleja.1 minut jumate irosit. Noapte buna.
WEbster pe 2 decembrie 2012 04:55
*a-ti...mai mananc caractere uneori.
margott pe 28 August 2011 17:56
Cine a vazut Twin Peaks stie cam la ce sa se astepte si de la Mulholland Drive. Nu sunt sigura ca am reusit sa pun cap la cap toate piesele de puzzle din film, dar cum nu sunt fan David Lynch nici n-o sa incerc o revizionare a filmului, ma multumesc cu ce am inteles din el. Am observat ca Lynch are un cerc de actori preferati cu care lucreaza la filmele lui.
CosminHorrorMaster pe 04 Septembrie 2011 21:04
Cat de atent trebuie sa fii atunci cand vezi filmul asta. E ceva de genu' 2001: A space Odyssey.
matew10 pe 24 Noiembrie 2011 12:36
Un film imprevizibil, abundent de ramificatii si fundaturi unde nimic nu este ceea ce pare. Scenarii si ambiente in penumbra orchestrate de omul din spatele oglinzi ce doreste sa se joace cu victimele sale. Desi inexistent acest „arhitect” e creionat cu maiestrie de Linch in nuante de lacomie, amnezie, frica, stupefactie - caracteristicile definitori ale protagonistilor nostri. Indiferent ca e barbat sau femeie personajele ascund acest spectru misterios si se dedubleaza. De remarcat in filmele Linch-ene particularitatile personajelor secundare gen „doamna cu butucul”, „uriasul’ ,”piticul”, „paranoicul(a)”, „psihopatul(a)” si dezordinea subtila a succesiunii evenimentelor. De remarcat aceasta epica incalcita ce te va tine cu sufletul la gura de fiecare data cand il vei revedea.
Valex pe 18 Decembrie 2011 03:13
Pana la acest film, nu mai vizionasem nimic produs de David Lynch, spre rusinea mea acum am aflat ca el este regizorul serialului Twin Peaks.
Chiar imi plac astfel de filme care te lasa cu o gramada de intrebari fara raspuns la final. Dupa vizionarea lui am ramas perplex, un film misterios, fara logica in multe momente, trait la intensitate, la care nu ai timp sa te plictisesti. Si eu ca si majoritatea de altfel nu am inteles mare lucru din film, dar dupa citirea comentariilor si gasirea unui articol, am hotarat ca trebuie sa il revad pentru a pune cap la cap totul si pentru a-i da o nota. Am gasit pe wikipedia un articol interesant, veti gasi acolo si 10 indicii date de regizor pentru a intelege filmul. http://ro.wikipedia.org/wiki/Mulholland_Drive_%E2%80%93_Calea_misterelor

DragonMaster pe 04 Februarie 2012 14:44
Te pune pe ganduri
Cel mai bun film psihologice vazut de mine in ultima vreme si va asigur ca nu o sa intelegeti mai nimic daca nu priviti cu atentie filmul si daca nu va documentati pe net de unele intelesuri.Nota oferita acestui film este 10 si il recomand doar persoanelor care iubesc acest gen de filme si mai putin celorlalti deoarece nu o sa intelegeti mare lucru.
stix pe 13 Februarie 2012 14:46
regret ca l-am vizionat
nu vreau sa-mi dau cu parerea,sa ma contrazic cu cineva,ca a fost capodopera,ca a fost prostie de film.DOAR regret ca am pierdut 2 ore jumate sa ma uit la el,puteam sa vad altul.
G.M.O. pe 03 Martie 2012 02:16
Bravo Lynch, chiar si fara un "serial", ai realizat ceva impresionant !!
Stimati prieteni in ale frumosului, sunt o persoana simpla care iubeste cinematografia enorm si nu trece o zi, fara sa privesc un
film macar. Nu am scris niciodata vreun comentariu nicaieri...dar, acum am simtit nevoia sa o fac, considerand ca varsta probabil, imi va permite (sper), putin mai multa intelepciune decat au demonstrat unii dintre cei care au comentat deja filmul... Deci, am vazut filmul acum 2 zile si am luat foc, de nervi, vazand cat de putin inteleg din o astfel de avalansa de valori, ce fac din "munca" acestui mare regizor, o capodopera.... Nestiind nimic despre actori folositi si f. putin despre Lynch, am pus plin de nervi mana pe telefon si mi-am sunat putinii prieteni... sa discut despre film, ca sa pot intelege, de ce nu inteleg mai nimic, dintr-un lucru atat de frumos, care mi-a adus lacrimi in ochi... si in care, actorii au rupt... si nu interpretat bine,… citeşte

cosmin_kedii pe 14 Martie 2012 16:19
Una dintre cele mai mari filme facute vreodata. Emoţional, sfasietoare, misteriosa
ionutzoo7 pe 24 Aprilie 2012 22:32
wow
Cu siguranta de vazut de cel putin 2 ori.Dupa ce l-am vazut am ramas blocat in ceata,am tot incercat sa fac conexiuni,si am ajuns aproape de adevar...o explicatie citita pe net mi-a elucidat misterul.Daca iti plac filmele ''incalcite'' nu-l rata.
paul2000 pe 01 Mai 2012 14:00
Ceva mai usor de inteles decat celelalte filme ale lui Lynch si totusi, cum spunea cineva pe aici, destinat doar iubitorilor genului! Actorii joaca impecabil, coloana sonora este impresionanta si profunda, iar scenariul genial! Atmosfera intunecata, de vis, aduce aminte de serialul Twin Peaks! Metafizicul se imbina cu realitatea crunta in care traim! Recomand!