Păreri Mulholland Drive

(2001)

Calea Misterelor

alali pe 09 Februarie 2015 01:50
Un colaj cu aere de lung-metraj..
Deoarece sunt un batran conservator care iubeste clasicul, mai in gluma mai in serios vorbind, nu am gustat deloc acest film. Dar nu neaparat din cauza deschiderii lui catre multiplele interpretari si intelesuri, ci mai mult din cauza amalgamului de idei ce se ingramadesc odata cu inaintarea in poveste, ca la finalul filmului sa ramai mai pierdut in ganduri decat daca nu ai fi vazut deloc filmul ci doar cineva ti l-ar fi recomandat ca pe unul plin de mister(e) si de inexplicabil.
Am mai vazut si noua incadrare ca fiind noir, neo noir. E clar! Curand si filme cu J. Lo. vor intra cu usurinta in genul noir... S-a dus naibi acest gen! Atat de neo ca poti incadra cam toate productiile noi.
Spuneam totusi, riscand enorm, la cati adepti are Lynch si in special acest film neterminat, ca pelicula m-a dezamagit in special din cauza a ceea ce transmite. Transmite mult, din toate, dar… citeşte

andreyuzzu pe 28 August 2010 01:53
MINDFUCK
Ai 2 posibilitati la filmul asta , ori il consideri o capodopera ori nu iti place de nici o culoare. Eu de la prima scena (cea cu perna filmata) mi-am dat seama ca e ceva super bun , si asa a fost. Daca esti atent la detalii il intelegi fara probleme , dar nu de la prima vizionare. E genul de film care te face sa te gandesti la el ore in sir dupa ce l-ai vizionat. 10 stele pt aceasta capodopera semnata David Lynch.
corigeb pe 1 octombrie 2010 14:25
Esti sigur ca il intelegi? Eu zic ca filmul poate fi interpretat diferit de la persoana la persoana.Si cred si ca sunt scene si elemente ce nu pot fi explicate.In plus, mai cred ca astfel de filme te fac sa te gandesti la unele lucruri pe care nici regizorul nu le-a gandit atat de profund si poate, doar a aruncat niste elemente care i s-au parut lui interesante sau care il bantuie din anumite motive (cum e treaba cu draperiile, scena din club Silencio - f asemanatoare cu cea din Eraserhead).Mie mi se pare ca are un anumit tipar din care nu iese niciodata asa incat apar elemente si replici repetitive ce devin suparatoare.Eu nici macar nu i-am dat o nota, vreau sa fiu sigura ca intr-adevar are o logica si nu ca are o logica doar pt ca am vrut eu sa ii gasesc una
twitch958 pe 5 mai 2018 13:06
Scena de la Clubul Silencio ii demonstreaza lui Betty/Diane ca ceea ce vede este o iluzie, ca se afla intr-un vis, tocmai din aceasta cauza incepe sa tremure, pentru ca a realizat acest lucru si e pe punctul de a se trezi. Apoi apare acel cub albastru ce reprezinta vina pentru uciderea prietenei sale, si cand ajung acasa sa il deschida Betty/Diane dispare iar Rita/Camilla e cea ce deschide cubul, si da drumul vinei, lucru ce o face pe Diane sa se trezeasca. Cowboy-ul a spus ca o sa mai apara doar o data daca regizorul face lucrul respectiv cum trebuie, sau de doua ori daca nu, iar cowboy-ul apare de doua ori, o data cand ii zice lui Diane/Betty sa se trezeasca si o data la petrecerea regizorului => Diane/Betty a gresit.
BenPC pe 22 August 2010 22:08
vrei logica ... incearca alt film
Primul film regizat de Lynch pe care il duc pana la capat , in trecut am incercat acelasi lucru cu "Eraserhead" ... dar nu regret , "Mulholland Dr." este un film extraordinar ... de ciudat , dar chiar daca nu intelegi mare lucru se vede faptul ca in spatele camerei de filmat se afla un geniu. Scene care nu au sens dar luate separat poti intelege de ce este printre cele mai bune filme facute vre-o data .
corigeb pe 1 octombrie 2010 14:19
:-| pai si cum poate sa iti placa ceva ce nu are niciun sens doar pt ca e ciudat (eu totusi inclin sa cred ca filmul are sens)? Eu mi-am batut mult timp capul pt a aranja scenele asa incat totul sa faca o logica..si am luat fiecare element in parte incercand sa inteleg ce semnifica..si din pacate unele mi s-au parut pur si simplu inutuile..in plus, e deranjant faptul ca incerci sa iti bati capul gasind logica acolo unde poate, nu a fost gandita niciuna.Filmul e bun pt ca nu e plictisitor, pt ca scenele sunt "lipite" bine, pt ca lasa libertatea interpretarii, pt ca e inteligent si prost pt ca e haotic, pt ca actorii joaca slab tare (in afara de Naomi) si pt ca la fel de bine poate fi si lipsit de logic
Beastmaster pe 13 noiembrie 2013 22:49
trepanat curat esti :))
cgs pe 03 Martie 2004 09:30
Un film la care iti pare efectiv rau dupa cele 2 ore si ceva pe care le-ai pierdut. Sa-l vezi si de mai multe ori e chiar masochism curat. Mi se pare ca e un film asemanator cu tablourile abstracte din care evident nu intelegi nimic dar pentru ca sunt pictate de nu stiu ce mare pictor cazi pe spate si incepi sa-ti dai cu parerea despre ce a vrut marele,si talentatul pictor sa transmita prin incredibila lui capodopera. Un film pentru snobi sau pentru bolnavi la cap. Cu bine.
bogdanpipoiu pe 8 februarie 2014 12:04
exact asta am simtit si eu!
Blizz pe 02 Martie 2002 00:00
Recomandat numai avizatilor: un film hermetic, dificil, simbolic si necomplezent pe tema constiintei si a esteticului (in buna traditie David Lynch); nu in ultimul rand dedicat conditiei regizorului.
Nu-l ratati, va va bantui.

lorenne pe 29 iulie 2013 14:34
Am mare dreptate . Chiar ma bantuie.
aayana pe 07 Aprilie 2010 10:20
clar
Trebuie sa fii fan David Lynch ca sa-ti placa Mulholland Drive altfel o sa ti se para un film greoi, fara fir epic. Filmul e plin de simboluri, muzica lui Angelo Badalmenti este prezenta si aici, la fel ca-n Twin Peaks. Tonul grav da aerul noir.
ionutt- pe 9 septembrie 2010 14:17
nea, nu cred ca fan.. tre' sa stii sa apreciezi un film bun
ionutt- pe 23 septembrie 2010 23:36
recunosc
MIRCEA_mircea pe 06 Februarie 2010 21:21
Iulia Blaga
Mulholland Drive a fost iniţial un episod-pilot pentru un serial pe care David Lynch spera să-l facă pentru ABC. Dar celor de la ABC nu le-a plăcut, şi mîna întinsă de postul francez Canal+ a făcut ca din pilot să se facă în fine un lungmetraj.

Filmul e o scufundare în subconştient, figurat ca oraş luminat în noapte, la care ajungi nu pe şosea, ci prin pădure. E interesantă punerea acestuia în ecuaţie cu Hollywoodul, loc al strălucirii şi gloriei, al puterii - un fel de supra-eu al civilizaţiei de consum. Un loc unde se plămădesc visele, totuşi. Lynch merge pe ideea punerii în abis, dar nu explică care e abisul şi ce e dincolo de el, cine visează şi ce (se) visează (pe linia lui Huang-Zhe). De foarte puţine ori dai peste un film ca acesta, în care jocul dintre aparenţă şi esenţă devine unul savant (pentru că nici nu revelează… citeşte

yonazoitei pe 5 iulie 2010 19:27
scrie ma o parere a ta!! copy-paste poate da oricine...
Freyia pe 21 Iunie 2009 14:01
E unul din filmele mele preferate. L-am vazut de foarte multe ori, am citit numeroase explicatii posibile si totusi inca am o multime de intrebari. Mie personal imi plac filmele care te pun pe ganduri, dar pe langa asta, filmul a avut un ambient deosebit (mai ales in cea de-a doua parte), coloana sonora de exceptie (partea de la teatru in care canta rebekah del rio e secventa mea preferata), iar Naomi Watts a jucat excelent.
WEbster pe 16 Martie 2010 12:10
In opinia mea cel mai bun film. Trebuie sa precizez de la inceput ca sunt admirator al genului si al regiei lui Lynch. Filmul trebuie privit secventa cu secventa si la fel trebuie gandit. Nu multa lume intelege filmul, dupa cum s-a vazut din parerile unora; filmul e greoi, alambicat si ridica multe semne de intrebare. Atentie SPOILER: in opinia mea batranii de la inceputul si sfarsitul filmului nu sunt parintii Dianei Selwyn (imi pare rau dar as strica distractia viitorilor privitori daca as spune mai mult).
dannnnn pe 13 aprilie 2011 23:03
Eu l am vazut si stiu despre ce este vorba poti sa imi spui mie mai mult te rog:D?
lorenne pe 29 iulie 2013 14:39
In opinia mea ei ar trebui sa simbolizeze publicul frenetic.
izzie pe 12 Aprilie 2010 17:18
doar pt iubitorii genului
Tipic lui David Lynch!Cui ii plac filmele lui, filmele care te pun pe ganduri,strange,fictiune,irealitate....altfel te vei plictisi urmarindu-l!Din partea mea, nota 9,cu felicitari! alaturi de Lost Highway (1997)!
iadrianik pe 28 Februarie 2003 03:29
inca o capodopera a lui David Linch
Bogdan Honciuc pe 05 Septembrie 2002 00:00
EXCELENT. aviz celor care nu inteleg nimic din film: trebuie vazut a doua oara. Si a treia oara, ca sa te prinzi de niste chestii super...
PS: Si ce daca (tot) nu intelegi? Trebuie sa intelegi din ce-i facut un cocteil ca sa-ti dai seama ca-ti place?

serghei_romanu pe 28 Decembrie 2009 22:19
Misterios si intrigant
Mi-a luat ceva timp sa-l inteleg dar odata ce am facut-o il numesc cel mai misterios film din istorie.Totul e intunecat aici, tutul pare ceva mai mult decat este in realitate.Atmosfera anunta un secret ce sta la baza intregii existente insa de fapt povestea este ieftina (mi-a placut foarte mult asta) ba chiar banala as putea spune.Modul cum este prezentata insa este unic iar duo-ul Harring-Watts merge "ca uns".O lume in care limita dintre vis, realitate si dorinta este mai subtire ca niciodata.Sigur te va baga in ceata, insa tocmai asta te tine lipit de ecran, dorinta de a afla ceea ce este mai ascuns ca niciodata.Cu siguranta cel mai intens film pe care l-am vazut.Totusi, parca exagerat de alambicat.Eu am apreciat asta insa majoritatea nu o vor face.Din acesta cauza este mai putin apreciat fata de valoarea lui reala. 9/10
ciobotaru pe 17 Februarie 2010 21:36
10 x 10 = 100 x 100 = ?
foarte rar am fost luat prin surprindere de un film , dar aceasta poveste regizata de marele David Lynch este pur si simplu superba , este o capodopera care te lasa fara cuvinte ,
delilah pe 05 Septembrie 2007 19:10
Nu mi-a placut, am incercat pe forum sa cer niste indicii, poate mi-a scapat mie ceva, dar majoritatea
crede ca un indiciu ar fi batranii aia doi (parintii ei), pai ce indiciu e asta, unde duce? Sau ca e vorba de vis si realitate, vai...... ce capodopera. Asta film apreciat, da....... apare ceva ciudat = interesant. Chiar ma oftic ca am pierdut 146 minute cu o cretitate de film. Prost film, o porcarie, plictisitor.
Parerea mea!

Florin pe 23 Mai 2006 19:02
intr-adevar este un film greu de 'digerat' insa nu atat de imposibil cum cred unii. cu cat il vezi mai mult cu atat mai mult il vei intelege.

scena cu personajul Rebekah Del Rio este superba. iti da o stare de de-ti vine sa musti perna de durere a ceea ce-ti ofera viata... de iti iei si mintiile de durere. un sentiment sau o stare greu de explicat. cel putin acesta a fost sentimentul meu. mai sunt multe de zis.

nortis pe 05 Martie 2004 02:00
Mi-a placut foarte mult sfarsitul cu mosuletii care intra pe sub usa. Absolut dement. Un sinistru din ce in ce mai elevat...
Marius pe 05 Mai 2004 20:41
Senzational!!!
DannyL pe 29 Iunie 2002 00:00
E un film exceptional intr-adevar, o poveste la limita dintre real si ireal. Cred ca trebuie vazut de cel putin 2 ori pentru a-l intelege bine. Nota 10 si pentru cele 2 eroine principale.
Victor Buzura pe 17 Iunie 2002 00:00
Interesante cele doua pareri de mai jos...

"Mulholland Drive" este, cu siguranta, cel mai bun film al anului 2001. De ce?
Nu din cauza batranului handicapat, bineinteles!

In primul rand, din cauza celor doua actrite, Watts si Harring, care se descurca excelent si sunt extraordinar de convingatoare, chiar daca, in timpul filmului, schimba rolurile intre ele si alte personaje din film. In al doilea rand, datorita actorilor din rolurile secundare, care realizeaza aparitii socante, amuzante sau, pur si simplu, interesante (criminalul platit care omoara trei persoane, politistul care ancheteaza accidentul, proprietara/mama regizorului, sotia regizorului etc.)

Cel mai important lucru in "Mulholland Drive" ramane povestea. Aceasta este plina de rasturnari de situatii care mai de care mai absurde si mai socante. Elementele de subtilitate… citeşte

matew10 pe 24 Noiembrie 2011 12:36
Un film imprevizibil, abundent de ramificatii si fundaturi unde nimic nu este ceea ce pare. Scenarii si ambiente in penumbra orchestrate de omul din spatele oglinzi ce doreste sa se joace cu victimele sale. Desi inexistent acest „arhitect” e creionat cu maiestrie de Linch in nuante de lacomie, amnezie, frica, stupefactie - caracteristicile definitori ale protagonistilor nostri. Indiferent ca e barbat sau femeie personajele ascund acest spectru misterios si se dedubleaza. De remarcat in filmele Linch-ene particularitatile personajelor secundare gen „doamna cu butucul”, „uriasul’ ,”piticul”, „paranoicul(a)”, „psihopatul(a)” si dezordinea subtila a succesiunii evenimentelor. De remarcat aceasta epica incalcita ce te va tine cu sufletul la gura de fiecare data cand il vei revedea.
Stephen2D pe 16 Februarie 2016 00:43
Trebuie să recunoaștem, visul Hollywood-ul poate naște monștri.

aliku23 pe 18 Februarie 2011 03:25
Cel mai bolnav film vazut !
Nu ii acord nicio nota pentru ca nu l-am inteles perfect . De fapt sunt multe goluri pe care sper sa le acopar dupa a 2-a sau a 3-a vizionare .
Filozofia mea despre film este : 1.Prima parte , visul - subconstientul ii modeleaza intamplarile si personajele(din viata reala) pe placul lui Betty(protagonista visului) . 2.Cruda realitate , care este si ea prezentata intr-un mod foarte bizar . Daca socul nu este prea mare cand vezi cum sta treaba de fapt , poate ai o sansa sa fi atent la ultimele detalii care daca alegi sa revezi filmul probabil vei descoperi cat de atent a fost David Lynch si cat de bine a ales cand sa introduca momentele cheie . Atatea de spus dar atatea neintelese (de catre mine) , dar sunt sigur ca il voi revedea si il voi intelege perfect .
Oricum , filmul trebuie vizionat de mai multe ori (pentru a fi inteles sau pur si simplu pentru perfectiunea… citeşte

into_the_labyrinth pe 26 Ianuarie 2016 13:07
Mulholland Drive e în primul rând o dramă, dar are şi destule elemente de thriller şi e un model despre cum să faci thriller fără să foloseşti violenţa în exces. Povestea e la fel de criptică şi care lasă loc la interpretări ca şi majoritatea filmelor lui Lynch (veţi regăsi elemente şi din Inland Empire, şi din Lost Highway, dar într-o formă uşor diferită), aşa că dacă îţi plac acelea, îţi va plăcea şi acesta, dacă nu, nu. Personal, admir geniul lui Lynch, deşi ştiu că exagerează, cum a făcut-o şi în Lost Highway. Story-ul e ca un vis, ca un drog, deşi are elemente care pot fi legate cumva (dar cred că nu total). Puncte forte: tensiunea bine gradată, sentimentul că urmăreşti cinema autentic, chiar dacă la un moment dat e "film în film", rolul formidabil făcut de Naomi Watts. Puncte slabe: ambiguitatea şi tendinţa de a complica excesiv… citeşte
Iamsaved pe 05 Septembrie 2010 13:46
Puzzle.
Deci dupa cate am citit aici e normal ca n-am inteles nimic? Si totusi din aceasta cauza pot spune ca mi-a placut,a fost cu siguranta cel mai ciudat film pe care l-am vazut pana acum,toata noaptea am incercat sa pun cap la cap ceva,dar nimic. Dar nu ma dau batuta fara lupta.
alin goia pe 17 Septembrie 2008 00:59
de obicei ma uit la un film o singura data si eventual peste ani il mai revad asa ca va intreb pe cei care ati vazut filmul prima data , daca ati inteles ceva la sfarsitul lui,, sincer ( nu dupa ce a-ti citit pe forum, nu dupa a 2 vizonare ....)
apropo dupa ce am citi si eu pe forum cateva chestii am inteles ca am vazut un film bun

robertsandu pe 16 Mai 2012 14:29
Mulholland Dr. (Dramă, 2001), R: David Lynch
10/10

Categoric nu e un film care se vrea “descifrat”, ci mai mult unul căruia trebuie să-i apreciezi și să-i păstrezi misterul și nonconformismul. Mulholland Dr-ul lui Lynch este dificil de judecat, pentru că modul în care se derulează te poate face să crezi că povestea a fost complicată din dorința de a face filmul mai pretențios și mai "demn" de cei avansați în ale cinematografiei. Nu-i cazul. Avem destule filme care spun povești simple, facile și standardizate și puține care își permit luxul și riscul de a se juca cu mintea și simțurile noastre. MD înseamnă o gură de aer proaspăt și o experiență cum puține filme îți pot oferi.

veronica210 pe 24 Iunie 2010 02:47
No hay banda! There is no band. It is all an illusion...
in primul rand vreau sa spun ca Naomi Watts si Laura Harring sunt perfecte pt acest film.
david lynch iar ma socheaza ...dar intr-un mod placut. scena de la teatru e geniala.. ti se aseaza intreaga tragedie a filmului ..melodia e superba ..:) filmul trebuie vazut de mai multe ori pt a fi inteles.. eu am citit pe net cateva pareri dupa ce l-am vazut pt ca m-a lasat cu multe semne de intrebare.

ciobotaru pe 30 iulie 2010 20:39
da sunt perfect de acord cu tine ,
Dan Gerose pe 21 Ianuarie 2004 15:50
Mie imi place Lynch si mi-a placut MD. Ca de obicei, despre filmele lui se poate discuta la nesfarsit (vezi topic-ul)
Matrix pe 20 Ianuarie 2004 21:51
De ziua lui David Lynch mi-am propus sa revad cel mai socant film al lui.
Eram bantuit de faptul ca am scapat multe chestii la prima vizionare si intr-adevar nu m-am inselat. Si cred ca mai sunt multe de descoperit.
Un film plin de simboluri care te tine atent (si incordat) de la prima pana la ultima scena.
Multe din indiciile date de Lynch ajuta la intelegerea filmului dar cred ca sunt cateva date ca sa incurce si mai mult.
Eu n-am inteles care sunt cele doua indicii din generic. Poate le aflu la a treia vizionare.
Merita!
Nota 10 pentru Naomi Watts.

Mihai Ionescu pe 05 Februarie 2003 00:00
Un film care trebuie "rumegat", si, daca nu intelegeti nimic de prima oara, incercati la a doua vizionare. Nimic nu este ceea ce pare a fi; se pare ca David Lynch este expert in astfel de filme. O excelenta drama psihologica, as numi-o, cu foarte multe simboluri care trebuiesc descifrate.
Chircu Dragos pe 19 Iulie 2002 00:00
Pentru cei care nu au inteles prea multe sau pentru cei care vor lamuriri in plus: aici si chiar aici , in josul paginii "movies" apoi "mulholland drive 2001" si "clips". Aici se gaseste o scena lipsa din film. Daca va intereseaza senzatiile tari, vizionati si "Lost Highway"...
G.M.O. pe 03 Martie 2012 02:16
Bravo Lynch, chiar si fara un "serial", ai realizat ceva impresionant !!
Stimati prieteni in ale frumosului, sunt o persoana simpla care iubeste cinematografia enorm si nu trece o zi, fara sa privesc un
film macar. Nu am scris niciodata vreun comentariu nicaieri...dar, acum am simtit nevoia sa o fac, considerand ca varsta probabil, imi va permite (sper), putin mai multa intelepciune decat au demonstrat unii dintre cei care au comentat deja filmul... Deci, am vazut filmul acum 2 zile si am luat foc, de nervi, vazand cat de putin inteleg din o astfel de avalansa de valori, ce fac din "munca" acestui mare regizor, o capodopera.... Nestiind nimic despre actori folositi si f. putin despre Lynch, am pus plin de nervi mana pe telefon si mi-am sunat putinii prieteni... sa discut despre film, ca sa pot intelege, de ce nu inteleg mai nimic, dintr-un lucru atat de frumos, care mi-a adus lacrimi in ochi... si in care, actorii au rupt... si nu interpretat bine,… citeşte

DragonMaster pe 04 Februarie 2012 14:44
Te pune pe ganduri
Cel mai bun film psihologice vazut de mine in ultima vreme si va asigur ca nu o sa intelegeti mai nimic daca nu priviti cu atentie filmul si daca nu va documentati pe net de unele intelesuri.Nota oferita acestui film este 10 si il recomand doar persoanelor care iubesc acest gen de filme si mai putin celorlalti deoarece nu o sa intelegeti mare lucru.
horatiu pe 03 Martie 2004 19:07
Fascinant in prima lui parte, care te pregateste sufleteste pentru ceva deosebit, filmul cade intr-o brambureala generala catre final, un galimatias tembel, din care doar snobii pot pricepe ceva, pentru ca li se pare lor ca "musai filmu' asta tre' sa fie foarte profund daca nu l-am inteles". M-am plictisit sa mi se spuna ca, de vreme ce un film e plin de "simboluri", e automat valoros.
freeline pe 26 August 2011 01:15
cel mai prost film evar
abia am vazut filmul si pot sa spun cu mana pe inima ca o stupiditate mai mare ca asta nu am vazut.Am stat sa ma gandesc ce s-a intamplat si.........nimik. Doar k e facut de david Lynch inseamna ca e bun?Lumea din ziua de azi nu stie sa aprecieze un film frumos sau o melodie frumosa, nici nu se uita la el/nici nu o asculta si e top nr 1 k e facuta de nu stiu cine.146 de minute irosite
whocalledjackrabbit pe 15 aprilie 2012 17:58
"Lumea din ziua de azi nu stie sa aprecieze un film frumos sau o melodie frumosa" - a grait Grigore de la Cleja.1 minut jumate irosit. Noapte buna.
WEbster pe 2 decembrie 2012 04:55
*a-ti...mai mananc caractere uneori.
lorenne pe 29 Iulie 2013 14:31
Un film greu de inteles daca nu ai experienta intr-ale cinematografiei. E plin de simboluri si mister si fiecare scena are o semnificatie precum o piesa de puzzle.
AdrianaCT pe 12 Ianuarie 2019 09:54
Mie personal nu îmi place David Lynch, prin asta înțelegând nu că nu este un regizor fabulos - acesta este un fapt pe care nu cred că are cineva cum să-l nege - , ci doar că filmele lui nu sunt pe gustul meu... Nu prea agreez ca, după vizionarea unei pelicule, să văd un sens gri, mâlos și cam fleșcăit a ceea ce se petrece în capul meu și cam asta e starea pe care mi-o creează ce face el.
Dar filmul este indiscutabil bine făcut, are cursivitate și e admirabil ca detaliu al cadrelor și al modului în care se leagă ele, iar Naomi Watts este extraordinară.
Sensul nu mi se pare atât de abscons. Pentru mine filmul vorbește despre condiția aspirantului la statutul star hollywoodian și simbolistica folosită de David Lynch pentru a expune compromisurile pe care trebuie să le facă protagoniștii industriei filmului și ce se petrece cu ei în funcție de… citeşte

lili22 pe 14 Mai 2015 00:12
Lynch nu face decat sa se repete
Vine cu doua -trei elemente noi, sa ne socheze si crede ca a facut un film grozav.
Pantaleon pe 28 Noiembrie 2014 22:30
Nevoia de a-l revedea
Am vazut acest film pentru prima data cu multi ani in urma (cred ca prin 2002-2003) si am ramas cu ideea un film bun, dar ambiguu, nelamurit la final, ciudat. Acum, cand l-am revazut dupa atatia ani, aceeasi idee persista si desi e clar ca Lynch a creat un film de exceptie, un film aparte, se forteaza prea mult nota in final, unde in loc sa se lamureasca privitorul fascinat si cu ochii iesiti din orbite la ceas, sperand sa nu fie lasat in ceata, regizorul creeaza un amalgam ciudat de paranoia dusa la extrem, cu violenta si erotism, lasand multe, foarte multe aspecte (dupa parerea mea) neclare. Eu nu-i cred pe cei care spun ca au inteles perfect filmul, mai ales ca niciunul din ei nu se oboseste sa-l explice, in cazul in care se lauda ca mintea lor a fost mai agera, eu cred ca desi ideile de baza se pot distinge clar la final, regizorul a lasat prea multe goluri, prea multe nebuloase… citeşte
mongolarix pe 09 Februarie 2011 00:54
wow
Filmul asta mi-a captat atentia intr-un mod deosebit cu toate ca nu am gasit un fir logic de la un momentdat, oricum cred ca este singurul film care iti rapeste atentia fara al intelege in totalitate ,cei care spun ca au inteles filmul vorbesc prosti fiecare intelege ce vrea nimeni nu cunoaste traiirile regizorului fantezile si experientele prin care a trecut!
SconsulParfumat pe 05 Septembrie 2015 23:04
vezi jumatate, apoi ia berea si pleaca
Desi tot incerc sa mai gasesc altceva facut de tata Lynch in afara de Twin Peaks, care intradevar a meritat, nu prea reusesc; se aplica si aici: film ok prima jumatate, pana se produce schimbarea (cine l-a vazut stie la ce ma refer, cine nu, sa nu stric 'placerea'); dupa aceea totul devine amestecatura (la extrem), si simt ca nu mai stiu la ce ma uit...sau de parca m-am dus la baie, si iesea greu fasolea alea de-o mancasem, si, pierzand mult timp, am ratat o bucata din film... Si in plus mai sunt si scenele "alegorico-terifiante" aruncante asa, aiurea, care te scot din ale tale, dar fara sens (ca alergatura cuplului de old-man-i de la sfarsit, cu tipete, si foarte stresanta)...pacat, chiar parea captivant dupa prima jumatate...as fi continuat in cu totul alt stil...
P.S. mi-a placut totusi foarte mult scena cu cele doua femele protagoniste cand dormeau ele asa amandoua singurele in… citeşte

alex_il_fenomeno pe 21 Septembrie 2012 11:07
un alt film nemuritor din partea lui David Lynch, o productie de o asemenea profunzime, niste actrite impresionante si o poveste cu niste twist-uri care te lasa fara rasuflare. inceputul este tot scaldat in mister, ca in mai toate filmele amintitului regizor, pentru ca spre final sa fie dezvaluite unele chestii, aici majoritatea lucrurilor, astfel ca ramai cu ochii larg deschisi la asa evenimente! cine s-ar fi asteptat ca ....! dar bine, aflati totul urmarind aceasta pelicula impresionanta.
mtraianc pe 11 Februarie 2011 21:22
am revazut cu placere
un film foarte bun , l-am revazut cu placere , comentari de prisos
Ammelie pe 04 Octombrie 2010 17:28
Mulholland Dr. (2001)
Daca esti fan Lynch sau macar obisnuit cu stilul lui, cu siguranta vei aprecia acest film mai mult decat o vor face neavizatii. Eu sunt un neavizat. :) Totusi filmul mi-a placut. E noir, e puzzle, e dream-reality. E dificil, plin de simboluri si iti trebuie rabdare sa le descoperi pe toate. Recunosc, m-am simiti frustrata de ceea ce n-am inteles din prima, dar la a doua vizionare totul este mai clar, si parca si mai interesant.
Povestea e fascinanta in sine, si ma intreb daca ar fi fost la fel de captivanta si daca ar fi fost spusa in stil clasic (cronologic).
6.5/10

Nightwane pe 03 Martie 2004 12:17
ia uite mah ..film de Lynch si eu nu am votat..hmmm...eh..votez acum.

ala care a postat inainte n-are nici cea mai mica idee despre Lynch..oh well..

Ghemot pe 16 Martie 2014 22:28
Chiar și după acest film, Naomi Watts ramane una dintre actritele mele favorite.
Insă filmul, pur si simplu nu se leaga; sunt persoane care spun ca l-au inteles, este super bun, dar nimeni nu a incercat sa-l si explice intr-o fraza DE CE este atat de bun...

Pantaleon pe 28 noiembrie 2014 22:32
De acord cu tine. Si referitor la Naomi Watts, una din cele mai bune actrite ale zilelor noastre, cat si referitor la cei care se lauda ca au priceput in totalitatea filmul, dar nu dovedesc prin comentariile lor asta.
Tweeknax pe 14 Ianuarie 2011 13:32
Imi pare rau de cele 2 ore jumate pierdute...........
AdriAdrianna98 pe 21 februarie 2020 21:38
eu zic să te bucuri, probabi e singurul sau printre puținele filme bune pe care le-ai văzut.
stix pe 13 Februarie 2012 14:46
regret ca l-am vizionat
nu vreau sa-mi dau cu parerea,sa ma contrazic cu cineva,ca a fost capodopera,ca a fost prostie de film.DOAR regret ca am pierdut 2 ore jumate sa ma uit la el,puteam sa vad altul.
Anonimul curajos pe 20 Septembrie 2008 00:14
Hai sa fim seriosi!
Lynch si capodopera !
Ma vedeti baieti cateva filme si din secolul trecut, ba chiar de pe la inceputul lui !