Păreri Moromeții 2

(2018)

Moromeții 2

mirodoni pe 16 Noiembrie 2018 08:59
„Moromeții 2” - un film adormit, de Stere Gulea

Trebuie să-mi revin să pot să scriu. Nu știu cu ce să încep. Mie, „Moromeții”, romanul, mi-a marcat adolescența. Pentru că ziua aveam multă treabă, îl citeam la lumina lămpii cu gaz. Și asta pe ascuns, pentru că nu aveam voie să ard gazul. Nu numai că era scump, dar nu aveam de unde-l cumpăra și cine să-l aducă până la poalele munților, în satul nostru.

M-a marcat, pentru că mă identificam cu Niculae, terorizat de Bibisica, oaia îndărătnică. Și noi eram mulți frați și aveam oi. Vara urcau la munte, dar tatăl meu păstra mieii acasă, pentru ca oile să poată fi mulse, ca să facă brânză de burduf pentru iarnă. Fiecare dintre frați, când era cel mai mic, trebuia să aibă grijă de acești miei să… citeşte

Kul pe 18 noiembrie 2018 21:25
"În mod natural, actorul Iosif Paștina are un zâmbet până la urechi, așa că interpretarea sa din film nu poate fi pusă decât pe seama regiei. Prezența sa în cadru este preponderent staționară, iar legătura cu celelalte personaje lipsește aproape cu desăvârșire." ----------- sationar as in = merge pe camp, i se scurg ochii dupE fete, face secs, merge prin redactii, se urca pe scari la demonstractii si interactioneaza cu tineretul de varsta lui. basca il mai ia si pe ta-so de umeri intr-o scena memorabil-misto. ce-a vrut "sa zica poetul" cu ? ca-l trage SG des in cadru de aproape. ce-i rau in asta? si secundo: ce tre'ia sa faca sa interactioneze cu ceilalti, sa se ia la bataie... e un tip introvertit, gandeste mult, usor bolnavicios. sa se ia in gura cu directorul adjuct, DE CE era nevoie sa fie vazut foarte "multi-media"?
mircea.gindu pe 28 aprilie 2024 12:32
..și pentru mine, Moromeții din 1988 e un fim de referință. Atmosfera de sat pierdut undeva la marginea lumii, cu personaje pitorești ducându-și traiul în buna tradiție rurală. Imaginea alb-negru și actorii care dau forță personajelor, mi se par atuurile de bază, De aici și priza la public. Ori continuarea din 2018, păcătuiește în principal la alegerea actorilor. Mălăiele, Florin Zamfirescu și Răzvan Vasilescu, sunt printre preferații mei, dar nu-și au locul în acest film. E un sentiment de inadecvare și de diluare, ca la celebrele continuări făcute de Hollywood la filmele de succes. Cireașa de pe tort, mi se pare exagerarea cu viața grea de pe vremuri. Pentru că dincolo de toate relele, pe care le știm cu toții, acele vremuri au dat o șansă la învățătură pentru toată lumea. Industrializarea forțată și puțintel haotică, a oferit slujbe la oraș pentru noua elită industrială, așa cum a fost ea.. Așa și eu, ca provincial, am putut urma o facultate-n București, am stat la cămin cu o chirie modică, am avut cartelă la cantina studențească, după care am beneficiat de repartiție în orașul părinților mei. Între timp, industria aia a falimentat, iar noi am ajuns la pensie..
user-5bc25545a494c pe 13 Octombrie 2018 23:30
Moromeții 1 rămâne o capodoperă inegalabilă, un film de Oscar.
Sylvester77 pe 18 noiembrie 2018 01:08
Asta e doar un Las Fierbinti anost ca originalul...si fara culoare !
davil pe 30 decembrie 2018 00:54
Daca cinematografia se rezuma la Silvester, atunci... bine ! "Dacat ca" au omis aia sa ii dea premiu, la Oscar:)) Altfel, un actor pe care n-o sa-l uitam niciodata; mai ales aia de vedeam cu Piedone, in vremea in care Rambo casapea la vietnamezi... pana cand a "infrant"... filmele vietii...
johann_cizmas pe 15 Noiembrie 2018 08:41
Dezamagire totala
Filmul nu se compara cu Morometii 1 care este un film de exceptie, l-am vazut de multe ori cu placere. Malaele inexprsiv, amortit, nu se potriveste deloc cu acest rol, Rebengiuc este de neinlocuit, putea bine mersi sa-si continue rolul, la fel ca multi alti artisti din primul film. Un film mult asteptat si in final o dezamagire totala. Imi pare rau, dar asta am simtit eu.
Sylvester77 pe 20 noiembrie 2018 16:35
De aia a si refuzat. Film facut de niste impostori straini de orice arta si cultura.
dodoxxx pe 6 iulie 2019 23:57
@Sylvester77 Cine sunt impostorii straini mai "Ghita-contra" ?
wiltor pe 05 Noiembrie 2018 23:33
Film bun..imagine buna..nu va raportati la primul film..acum este alta atmosfera..gulea rupe si din "Viata ca o prada" niste frânturi..actiunea cam moale..Mălăele piramidal..cred insa ca Rebengiuc putea sa joace fara probleme si acum..partea proasta e ca nu poate fi digerat asa usor de publicul larg..cine nu a citit M.Preda e greu sa fie prins de film..
Sylvester77 pe 18 noiembrie 2018 01:11
Rebengiuc a refuzat sa joace in porcaria asta !
davil pe 30 decembrie 2018 00:52
Rebengiuc era si cu hartia igienica, dupa "89...Totusi, din "88 au trecut niste ani, sigur nu mai prindea... Personal, il vad genial pe Malaele, daca a acceptat sa joace in "porcarie", a facut-o bine. Zic sa nu facem aprecieri de valoare, Rambo, ca nu avem adevarul absolut in buzunar. Mai las-o si cu relativitati, ca sa pari c-ai inteles ceva, cat de cat:)))
Cyborgdemodaveche pe 17 Noiembrie 2018 22:28
exceptional
Nu sepoate pune problema superioritatii intre Morometii 1 si respectiv 2.Sunt 2lucrari total diferite ,prima legata de un Moromete patriarhal si in plina vigoare a varstei,a doua o unui Moromete istovit detoate si tot dar nu infrant.Prima serie are un caracter epic ,cu multa actiune si cu sctori de top,a doua e mai lirica,exceptionala altfel.Sentimentul meu ,la vizionare,a fost identic cu la "Priveste inapoi cu manie",mi-a fost greu sa raman in scaun suferind visceral,dar mi-a fost imposibil sa plec.Se poate bate cu "Satra","Zorba","Noaptea Iguanei","Noptile Cabiriei"Fellicitari tuturor celor din distributie si multa putere de munca domnului Stere Gulea.Exceptionala performanta actoriceasca a domnului Horatiu Malaele.
anna_all pe 30 Aprilie 2018 10:10
uita-te la Nunta muta si nu vei regreta!chiar daca unii spun ca e un kitch
tocmai asta da savoare filmului, si ar trebui ca atunci cand vizionam un film sa incercam sa vedem si dincolo de cuvinte.Daca bunica mea ar mai trai(Dumnezeu s-o odihneasca), probabil ca pentru ea filmul nu ar fi o comedie, asa ca depinde....

T_Bones pe 5 decembrie 2018 15:20
Nunta muta este un film foarte bun. Ce e aia kich? Filmele ori plac ori nu plac, simplu, nu e stiinta rachetelor spatiale sau operatie pe cord, filmul este in primul rand divertisment, ca orice forma de arta. A, pentru ca apare critica si spune ca cutare film nu e nu se stie cum, e partea a doua, critica e tot o forma de a comercializa arta, ca doar nu o fi critica acum, si ea, o forma de stiinta exacta, unde lumea se invarte dupa invataturile inteleptilor critici de arta, ca dupa soare. Sa ne ierte critica dar n-am sa uit secventa de pomina din filmul Istoria lumii unde intr-o pestera stau mai multi oameni ai preistoriei iar unul din ei se mictioneaza pe desenul lupestru de pe perete demonstrand astfel aparitia primului critic de arta.
Dev66 pe 22 Noiembrie 2018 16:04
Un dezastru
Tocmai ce am vazut filmul , mi se pare oribil. Primul mi-a placut foarte mult dar singurul lucru bun despre acesta este comentariul social legat de propaganda comunista si actiunile violente ale comunistilor. Restul e un gunoi , care nu merita titlul de film , parca ar fi un documentar d-ala la care erai obligat sa te uiti la scoala. Dialog constant, fara vreo noima. Chiar daca e lung, sau ca mi s-a parut mie exasperant de lung , sfarsitul este abrupt. Singura scena buna este aceea cu comunistii care bat cetatenii , doar ca sa faca propaganda din ei dupa aceea. Povestea romantica este bagata doar ca sa faca appeal la babe si la pusti indragostiti
dorinagoilean70 pe 17 Noiembrie 2018 23:28
Excepțional! Filmul este o lecție de istorie pentru cei tineri, și nu numai. Deci, trebuie neapărat văzut. Foarte bine s-a redat epoca respectivă si cred ca alb-negrul a ajutat. Un film de referința pt noi, românii. Mi-a plăcut.
Sylvester77 pe 20 noiembrie 2018 16:33
Dovada de nesimtire au dat cei care pe spinarea unui nume mare ca ”Morometii” au vrut sa strice din nou imaginea romanilor cu un alt film mediocru de genul Las Fierbinti, la care maestrul Victor Rebengiuc a refuzat sa fie complice !
davil pe 30 decembrie 2018 01:14
Esti chiar "fan" pe "Las fierbinti" ala, ticule ! Si i-ai facut statuie internautica pe net lui Rebengiuc (recunosc, mare actor, sa n-avem vorbe; dar nu doar el a facut Morometii-initial, a mai fost si Mitica Popescu, spre exemplu). "Dovada de nesimtire" de zici e greu de dovedit; d-aia, nu ma lansez in aprecieri pe tema "Rambo", pierdem timpul...Si nici nu am ca scop sa conving internautic pe cineva... Astept cu interes un "reloaded" despre Rambo cu actori din generatiile actuale... sigur, n-o sa fie "dovada de nesimtire". Dar nici vreun film mai acatari n-o sa fie. Mai ales ca propaganda cu Vietmanul s-a cam fumat, in "reloaded" Rambo ar trebui sa ia bataie, ca sa respecte adevarul istoric.
viviana_maftei pe 16 Noiembrie 2018 20:54
Un film destul de ok, dar rolul lui Mălăele nu i s-a potrivit și actorii au fost slabi.
george.vasile23 pe 20 Octombrie 2018 21:34
La fel ca în roman şi din ceea ce văd în trailer, cred că se încearcă expunerea realității din vremea impunerii forțate a comunismului, total neadecvată societății româneşti, ceea ce a dus, după cum bine stie fiecare om cult, la nişte rezultate dezastruoase şi de lungă durată, îndobitocind şi mutilând aproape întreaga societate românească, lucru care se poate destul de clar şi în societatea de astăzi.
T_Bones pe 5 decembrie 2018 15:24
Asa ca, du-te intai si vezi filmul si mai apoi comenteaza. Acum, ceea ce ai spus tu aici este complet irelevant si inutil. Ai pierdut timpul tastand asa cum si eu si altii am pierdut timpul citind ce ai scris.
davil pe 30 decembrie 2018 01:07
Filmul e pe youtube, gratis... Ca si militantismul penibil : tot gratis ! In loc sa vada asemanari cu "Las fierbinti" (sunt actori si d-acolo, dar sunt si din alte productii MediaPro, nu acolo e problema), George putea sa foloseasca timpul urmarind derularea filmului, jocul personajelor... Sunt multe paralele cu primul film (Poiana lui Iocan transferata la o groapa, in camp, foncirea pe care nu o mai cere Jupuitu, dar o cer noii "perceptori").. Mai avea sa zica despre Silitea Gumesti ca e in Teleorman, si o dadeam in "actualitatea politica"... Altfel, americanii faceau filme "de succes" prin ani "80, cu Rambo, despre Vietman... unde, "decat ca", au "infrant"...
Nirocino pe 29 Decembrie 2018 15:21
Dezamăgitor...
Marin Preda nu ar fi aprobat niciodată o astfel de mizerie, așa cum nu ar fi acceptat nici filmul ''Cel mai iubit dintre pământeni'', cel din 1993.
Moromeții 2 nu merită văzut, măcar din respect pentru Marin Preda. Citiți romanele sale pentru că cineaștii nu se pot ridica deocamdată la nivelul său.
Un film care mi-a stricat ziua, la fel ca și ''părerea criticului'', mereu redundantă.
„Chiar şi atunci când e susţinută de cincizeci de oameni, o prostie tot prostie rămâne.” — Anatole France

sabinalin pe 20 Noiembrie 2018 15:35
Regizorul Stere Gulea a asteptat vreme de trei decenii pentru a realiza o ecranizare dupa al doilea volum al monumentalului roman al lui Marin Preda, volum mult mai putin studiat decat primul in ciuda valorii sale literare exceptionale, in fapt e vorba de o adaptare libera in care sunt folosite si fragmente din "Viata ca o prada", romanul memorialistic al marelui scriitor. Cum "Morometii" din 1987 e unul dintre marile filme ale cinematografiei romane ar fi fost pacat ca aceasta multasteptata continuare sa fie una nereusita. Din fericire continuarea Morometilor a iesit cum nu se putea mai bine chiar daca din distributia filmului de acum treizeci de ani n-a mai ramas decat Florin Zamfirescu, cel care reia rolul Tugurlan intr-o scurta dar savuroasa aparitie. Cel mai mare pariu al lui Stere Gulea a fost insa gasirea unui nou interpret pentru Ilie Moromete dupa ce Victor Rebengiuc a refuzat… citeşte
weidung pe 19 Noiembrie 2018 11:49
Momente bune, dar atat
Sincer, nu prea mi-a placut acest film. Morometii 1 este un film cu vigoare, forta in jocul actoricesc.
Horatiu Malaele nu convinge in rolul lui Moromete, la fel nici Dana Dogaru in rolul Catrinei.
Niculaes mi se pare sters si absent.
As fi vrut sa vad un conflict puternic intre generatii, un conflict de ideologie... asa, parca doar trece timpul.
Cartea este mult peste film.

blackmore pe 24 decembrie 2018 18:51
Care sunt momentele bune?Nu de alta dar eu nu le gasesc.
madiananu pe 02 Decembrie 2018 11:47
Filmului ii lipseste forta dramatica. E adevarat ca si vol 2 al romanului e sub nivelul primului, dar putea fi un film mai bun. Inteleg ca e centrat pe Moromete, dar personajele secundare sunt prea sterse, prea fara vigoare. Mi-a placut Malaele-Moromete, se apropie mult de ceea ce a imaginat Marin Preda.
ancota pe 06 Decembrie 2018 22:31
Nu prea e ce ar fi trebuit sa fie
Nu e rau, dar nu e ce trebuie si asta din motive evidente. Distributia mi s-a parut nepotrivita, iar actiunea nu prea exista. Adica e o mare plictiseala. Desi ceva, ceva se intampla, nu e creata tensiunea necesara retinerii atentiei spectatorului. Asta pentru ca scenariul e cam dezlanat, sunt multe scene nemotivate si fara relevanta (vezi scena manifestatiei din Piata Palatului care daca ar lipsi nu ar schimba filmul cu nimic), nu exista conflicte evidente, ci mai degraba presupuse, astfel incat filmul treneaza si parca se invarte in cerc. Insa trecand peste toate astea, marea problema e, in opinia mea, greseala de al distribui pe Horatiu Malaele in rolul lui Moromete. Nu discut aici despre ce a facut Rebengiuc in acest rol, dar nu putem face abstractie de asta. Vreau sa spun doar ca Malaele e un actor paradoxal. Desi e foarte bun in ce face, daca sunteti atenti veti observa ca in orice… citeşte
pulanschi pe 22 Decembrie 2018 17:53
Film slab.Fara nicio idee clară.Actori buni dar nepotiviti pt. roluri sau probabil regizorul nu mai are forța din primul Moromeții unde lucrurile sunt infinit mai bune.
davil pe 30 decembrie 2018 01:26
Primul film are tenta politica a vremurilor alea. Asta, are tenta politica a vremurilor d-acum... Redarea e cam la fel, doar publicul va fi altul (cel d-atunci n-aveam smart, net sau tableta). Daca faceti abstractie de primul Morometii, cel d-acum e neasteptat de bun...Incercarea nu doare... Si, apropo : daca era atat de genial, Rebengiuc putea sa incerce o continuare (Dinica a fost genial, cand a inteles ca nu e "pe personaj")... Totusi, in afara Morometilor, pe Rebengiuc mi-l aduc aminte la prima strigare de prin "Cel mai iubit dintre pamanteni" (bun rol, e drept), de prin ala cu "Libelulele" (o mizerie de film, si in interpretare, si in scenariu)... Malaele a fost si "cetaneanul turmentat", si Moromete. Notabil ! Vasilescu e un Cocosila contemporan, mai domol decat cel al lui Mitica Popescu. Notabil ! Astept cu interes continuarea la "Forest Gump"; fara Tom Hanks.... Sa vedem criticul de net in exprimare, dac-o fi cazul ! (Apropo : Tom Hanks din "Codul lui Da Vinci" e mult mai reusit decat cel din "Inferno"; o fi tot de la "idee" ?!)
comand3r pe 02 Ianuarie 2019 03:53
O mizerie de film
Filmul este o mizerie, actorii de asemenea , Niste ratati . Filmul acesta nu poate sa faca legatura cu Morometii 1.
EUGEN.VIDEO pe 27 Decembrie 2018 09:28
Asa nu!
Horatiu Malaiele nu are nicio treaba cu personajul.Chiar daca unii vor sa spuna ca el se apropie mai mult de cel din carte...Nu are culoare...carisma. Nu are multe!. Rebengiuc este inegalabil ..Tot el trebuia sa fie acolo! Cred ca a ramas unul dintre cei mai buni actori din Romania! Morometii din 1988 a fost o capodopera datorita lui, intr-un procent urias!.... Morometii 2 , film anost...tipic filmelor romanesti din prezent.
DamnRadulescu pe 26 Decembrie 2018 12:49
Un plus pentru trailer, capteaza.
Altfel am vazut un film plat precum Campia Romana, fara interpretari notabile

BogdanP. pe 22 Decembrie 2018 02:57
SLAAAB !!!
SLAB ! Eu nu recomand ! Am fost la cinema la el ca am crezut ca e un film romanesc mai special , dar s-a dovedit a fi la fel ca majoritatea filmelor romanesti adica : plictisitor, multe scene nu au rost sau sunt lungite fara rost , unul intreaba ceva ,celalalt raspunde dupa un minut , actorii joaca prost , parca-s obositi si sitiriti , zici ca e facut la repezeala. Ideea e interesanta ,dar si-au batut joc de ea . Mai bine te uiti la un serial romanesc la TV gen Mondenii acolo macar mai zambesti !
user-5bfbffbba0f9e pe 26 Noiembrie 2018 16:19
Un film romanesc , ecranizare ce imbina 2 capodopere scrise de Marin Preda, filmat si montat in 30 zile. 30 zile. Mi se pare extraordinar ce au reusit sa faca. Actorii, toti, sunt minunati iar regizorul a reusit sa recreeze o lume ce spune multe daca esti atent. Merita vazut si felicitari tuturor pentru ambitia de a-l realiza avand in vedere mijloacele.
NuGaseamNumeLiber pe 31 Iulie 2018 18:06
Un film pe care îl aștept cu nerăbdare, dar mi-e greu să mi-l imaginez pe Mălăele în rolul lui Ilie Moromete...ca să nu mai vorbesc de restul distribuției care mi se pare total nepotrivită pentru un astfel de film.
lili22 pe 18 octombrie 2018 23:53
Nu e treaba unui regizor sa descopere talente noi.Asa ca distribuim din generatia veche, ca nu ii critica nimeni, ar fi lipsa de respect.
kasmyn pe 29 August 2017 17:14
DE ABIA ASTEPT FILMUL!!
de abia astept filmul!!IN FINAL VA FI UN FILM BUN DE DUPA 1989 !!
kasmyn pe 24 august 2019 20:15
l-am vazut e bun mai bun era cel cu rebenciuc dar asta si o tenta de umor in el!!
user-5ca32c06f26ae pe 02 Aprilie 2019 12:34
Nat Geo colorează documentarele vechi iar voi faceti acum un film alb negru ... bine ca nu faceti si filme fara sunet daca e sa mergeți pana la capat si chiar ca interesul va fi minim.... Eu preferam sa vad in culori filmul cand dau de un film alb negru il sar direct.
Iulidesprefilme pe 20 Martie 2019 20:32
Din prima parte rămâi cu replici, episoade antologice, imagini imprimate pe retină, amintiri, nostalgii...A doua parte are probabil puține șanse de supraviețuire în memoria cinefilă...Poate să-l revezi, dar ritmul lent, momentele iterative, inconsistența conflictului, absența unor replici spumoase, pe măsura ''actorului'' Ilie Moromete, documentara trecere în revistă a confruntărilor politice din stradă...nu sunt prea convingătoare...De fapt, epoca moromețiană este la apus și tot farmecul de altădată s-a estompat...
rosix pe 20 Martie 2019 13:54
Film jucat cu actori de teatru
Filmul este jucat cu actori de scena de teatru, din pacate, unii dintre ei care n-au mai facut film de zeci de ani si nu intra credibil in roluri. Pronuntia in film e prea clara si prea articulata (aduce a scena de teatru), personajele sunt prea sofisticate ca limbaj si exprimare pentru scenele in care sunt puse. Mai concret.. se joaca artificial si neconvingator in acest film, se vede ca actorii sunt scosi din cutie si pusi sa joace ceva, filmul e mai "intelectual" decat ar trebui sa fie in anumite scene.
Personajele nu sunt suficient de dure si de apasate pentru lumea satului..sunt cam "reglate cu cheia" sa zic asa.

Plus vorba multa in cadre statice care nu contribuie neaparat la film.. pe bune.

cati62 pe 19 Martie 2019 10:11
O ratare
Am vazut in sfarsit acest film. L-am vazut pe hbogo.ro si, cum auzisem destule laude la adresa lui, mi-am convocat familia in fata televizorului (inclusiv mama, in varsta de 80 de ani) la o seara de gala. Ei bine, ca am fost dezamagiti e putin spus. Iata cateva observatii si o sa incep cu cele tehnice.

In primul rand sunetul. Absolut execrabil, ca in mai toate filmele romanesti de altfel. Nu-mi dau seama ce se intampla, fie avem o scoala foarte proasta de ingineri de sunet, fie nu au ei sculele care trebuie, dar tind sa cred ca e vorba de prima cauza, ca nu pot sa cred ca nu s-au dotat pana acum. Tot filmul zgomotul de fond e o problema: copacii fosnesc, tot felul de oameni vorbesc si striga unii la altii in departare, radioul vorbeste in timp ce se dicuta chestii importante, iarba fosneste si ea - la un moment dat am avut impresia ca aud valurile marii! desi eram in… citeşte

user-5c02ee3109a07 pe 01 Decembrie 2018 22:35
In ciuda rolurilor foarte misto jucate, filmul este mediocru (scenariu, fir narativ, montaj etc.). Sunt o gramada de scene care nu isi au rostul (e.g. cand se discuta inlocuirea primarului sau cand se inscrie Niculae inapoi la liceu) si lipseste intensitatea la scene cheie (e.g. impartirea averii sau vizionarea filmului de propaganda). Se inscrie in seria marilor dezamagiri, alaturi de Perfect sanatos, Ciocoii noi cu bodyguard, Hartia va fi albastra, Legaturi bolnavicioase samd. Sincer, regret timpul pierdut la filmul asta. Nici rolul lui Malaele nu compenseaza slabiciunea de ansamblu.
lili22 pe 24 Decembrie 2018 17:52
Un film foarte slab.Nu trezeste nicio emotie si nu provoaca nicio stare de tensiune.Plictiseala.
Punctul forte mi se pare jocul lui Horatiu Malaiele mult mai potrivit pentru rol decat Rebengiuc.In rest , rolurile au fost distribuite dupa criterii ciudate ,mai ales celor cu aceleasi convingeri politice .Niciun debut spectaculos.De parca nu asta e menirea regizorului, sa mai vina si cu fete noi, ca de Caramitru si Pelea suntem satui.
Scenariul nu spune o poveste.Sunt mai multe secvente fara legatura intre ele.Unele personaje si scene puteau lipsi.Ce a adus in plus personajul jucat de Oana Pelea fara urma de har? Sa aiba si ea un rol de amanta in mediul rural ,ca sa avem cireasa de pe tort.
Pana la urma care e ideea principala a acestui film? Ca au luat comunistii pamantul sau ca pleaca Nicolae sa se faca ziarist? Ca nu o fi despre adulterul comis de Moromete?
Oare… citeşte

Domolul pe 26 decembrie 2018 23:47
Filmul nu se vrea un film document, de ce ar păstra vocabularul din 1950? Cu trecerea timpului vorbirea se schimbă, dispar cuvinte, s-ar putea să nu mai intelegem niste replici originale de acum 80 de ani. Oare Preda a inclus in cartea lui numai cuvinte din anii 1950?
blackmore pe 23 Decembrie 2018 11:33
O basina cu stropi acest film.Marin Preda a fost un scriitor comunist ca orice scriitor adevarat.Nu poti face un film procomunist pe vremea comunismului si altul dupa aceeasi carte anti-comunist in capitalismul de tip sclavagist in care ne taram astazi
Cretzulynne pe 23 decembrie 2018 18:15
"Ca" este un termen de comparație și de egalitate. Logica spune că dacă cele 2 propoziții sunte egale, atunci și ideea este aceeași. Deci, orice scriitor adevărat este comunist?
blackmore pe 25 decembrie 2018 00:15
Dintre cei 3 scriitori foarte buni anti-comunisti amintiti , nici unul nu este insa procapitalism.Sa fii capitalist inseamna sa nu ai toti boii acasa.Cum naiba sa militezi pt o societate divizata in clase sociale alacatuite din asupriti si asupritori.
RaoulRomania pe 26 Noiembrie 2018 23:45
Din pacate, filmat prost, montat prost. Filtrul alb negru un imens minus. Păcat de o distributie excepțională
Tudor-Cristian pe 18 Noiembrie 2018 18:17
O poveste între atâtea altele
În primul rând este un film care are principalul merit al zugrăvirii unei epoci, unei perioade de timp despre care nu știm atât de multe lucruri, detalii, dar care este importantă în înțelegerea evoluției noastre, ca popor, ca țara în acești ultimi 100 ani, pe care îi sărbătorim peste câteva zile. Vedem prin ochii lui Marin Preda acele timpuri, cu amprenta discretă a marelui regizor care este Stere Gulea, cum au decurs lucrurile, cum au acaparat încet, dar sigur, ţara comuniştii, vedem care era condiţia omului de la ţară şi realizăm adevărul aproape şocant că în politică lucrurile nu s-au schimbat prea mult.

Este total neproductiv să comparăm acest film cu Moromeţii 1. Primul film a fost făcut în altă perioadă creatoare, cu alte libertăți şi influențe şi cu alți actori. Moromeţii 2 are veleități de film istoric, dincolo de… citeşte

lili22 pe 28 august 2019 08:59
Care premii? Gopo ? Ca la Oscar nu are nicio sansa, a fost preferat Porumboiu.
bovoro pe 15 Aprilie 2019 23:24
Nu e rau filmul, dar nici pe departe capodopera. Ii lipseste umorul si tensiunea primului. Observatie: tanarul care-l joaca pe Niculae nu s-a adaptat rolului si probabil ca nici macar nu e vina lui Niciun om "normal" nu vorbeste articulat in limbajul colocvial, hai sa fim seriosi, oricat de citit si intelectual ar fi. Doar semidoctii incearca sa para educati si vorbesc chiar si cu tata Leana de la piata de parca ar tine discursuri in fata Academiei Romane, rezultatul fiind penibil.Pe scurt, Niculae, chiar daca citeste Dostoievski si Tolstoi, nu e "din film". Pe de alta parte, ce puii mei cauta fermoarul la fusta tarancutei din Silistea-Gumesti, Teleorman in anii 40?!!! Hai baaa.....aia n-aveau dupa ce bea apa, dar aveau fermoare la tzoale, cand doar de cativa ani devenisera relativ comune in America? Asta chiar e un bullshit care putea fi evitat.
florentin_sorescu pe 20 Martie 2019 17:42
Intr-un interviu ,acordat la un post TV,Stere Gulea spunea ca proiectul initial al filmulu Morometii 2 era mult mai amplu ,dar ca nu s-a putut din cauza mai multor elemente: durata redusa de filmare (o luna )fata de primul film care s-a filmat in 4 luni,dificultatea procurarii recuzitei ,presiunea timpului,bugerul limitat si el etc.Din aceasta cauza s-a si renuntat la unele scene din film .Asa cum volumul 2 al lui Preda e sub primul volum si filmul e la fel . Scenariul al doilea are si elemente din ,,Viata ca o prada".Filmul este exact cum m-am asteptat sa fie. Actorii sunt cam tot ce avem mai bun acum ,iar Malaele are o prestatie buna.Eu nu simteam nevoia continuarii primului film ,dupa 30 de ani .
atamanu pe 18 Martie 2019 07:41
...Filmam ca sa ne amuzam...
" Ha ha! Slab, slab, foarte slab!
Va platesc degeaba, m-aduceti in sapa de lemn.
N-aveti nerv, nerv! N-aveti pe vino-ncoa! ..." Asta ar fi spus Costica Caratase daca parodia aceasta ar fi fost jucata pe scena teatrului sau...Pacat de Malaele. Scenariu la indigo' Media Pro....

Kul pe 18 Noiembrie 2018 22:04
de văzut și `Câinele Japonez (2013)` - https://www.cinemagia.ro/filme/cainele-japonez-559078/ un fel de "Moromeții 3"
balta67verde pe 21 Noiembrie 2018 13:39
Fim bun, dar nu neaparat extraordinar.
Un film destul de bun. Am incercat sa nu-l compar cu primul. Ma bucur ca l-au ales pe Malaele sa-l joace pe Moromete. A functionat destul de bine.
utzag pe 19 Noiembrie 2018 11:42
peste asteptari
Am sa incep cu concluzia: un film romanesc reusit, bun. Morometii 2 ne surprinde prin evolutia personajelor, plin de simbolistica, profund, care imbina putina istorie evolutia personajelor din Morometii.
Atat actorii tineri din noua generatie, cat si titanii consacrati, au avut prestatii excelente, iar viitorul cinematografiei si teatrului romanesc este unul promitator.
Ca minusuri, observ aceleasi lungiri de cadre tipic filmelor romanesti, care plictisesc in general specatorii (vezi mersul cu caruta, mersul prin padure, singuratatea unor personaje etc).
Mi-a placut mai mult Morometii 2, decat Morometii 1.

catze999 pe 16 Noiembrie 2018 18:38
Intr-adevar, Morometii prima parte a fost ceva deosebit, dar nici partea a doua nu este de lasat. Faptul ca sunt realizate intr-o maniera diferita nu poate fi considerat un minus, din contra surprinde intr-un mod placut.
borisvultur pe 01 Decembrie 2018 21:21
Natura
De ce mi se pare filmul rotund? Pentru că nu divaghează și elimină din estetismul său tot ce e de prisos. Deruta istoriei stă sub încovoierea naturii, prinsă în foșnet tragic. De fapt, totul e distilat prin respirația crudă a naturii.
dorothy1234 pe 01 Decembrie 2018 09:15
Moro 2
Mai bun si decat primul Morometii. Nu ma intereseaza nici parerea "criticilor" de film, care nu stiu cine i-a pus pe ei sa critice filme din care nici ei nu inteleg mare lucru. Nu mai vorbesc de cei care comenteaza gratuit ca nu se poate compara cu primul "Morometii". De ce sa nu se poata compara? nu va puteti transpune in adaptarea partii a doua pentru ca nu intelegeti istoria in primul rand, iar Ilie M. cel obosit si ironic din partea a doua a romanului se pliaza perfect pe rolul interpretat de dnul Malaele.
Imagine buna, actori care interpreteaza foarte bine.Mai putin poate cei de mana a doua gen Vizante care mi s-a parut putin incoerent in interpretare, dar rolul lui este de neglijat in film.
Pentru cine se astepta sa vada o ieftineala gen Las Fierbinti, va inteleg de ce nu v-a placut partea a doua..nu are nici batai nici actiune fortata, deci clar dati-le un 4 pt film si… citeşte

dorothy1234 pe 1 decembrie 2018 09:22
As dori sa mai adaug: vremurile de atunci sunt retraite exact in realitatea transpusa astazi: din truda ta zilnica vine statul si iti ia tot, putorile si lingaii care se dau bine pe linga politicieni au trait bine si atunci si acum, manipulare televizata (cat m-a dezgustat faza cu Bratianu in film , parca o vad transpusa politic astazi cu comunistii care inca ne conduc), tragismul sortii romanilor-popor trist, atras de ghinioane de genereatii intregi
Horatiucrisan pe 08 Ianuarie 2024 22:04
Am văzut filmul la cinema la lansare și mi s-au părut departe de Moromeții partea intai. Astăzi vizionandu-l rămân la aceeași părere. Deși distribuția ce înțesată cu unii din cei mai buni actori, acțiunea mi se pare dezlânată și personajele principale nepotrivite. Ideal ar fi fost păstrarea în rolurile principale a maeștrilor Rebengiuc, Mitica Popescu, Luminița Gheorghiu. Singurul Vlad Zamfirescu din vechea gardă pare neconvingător că interpretare iar noii protagoniști din rolurile principale nu sunt ceea ce așteptam.
MariusCiprian87 pe 27 Aprilie 2020 23:31
O continuare oarecum decentă, captează...însă scenariul e departe de volumul 2 al lui Preda, plat, sec, încet, rigid...are și plusuri bineînțeles, calitatea actoricească, replici ce poate vor deveni memorabile pentru viitorul cinematografiei românești, curajul de a rămâne în originalitatea primei părți, alb-negru...și cu toate astea a lipsit esența primei părți, acelei capodopere, Victor Rebrengiuc! Lăsând la o parte umilele noastre păreri, acest film a fost, este și va rămâne iconic, un apogeu al filmului românesc, o parte "scrisă" negru pe alb a istoriei neamului nostru, ce trebuie să rămână colecție și material didactic pentru generațiile ce vor urma!
helsing pe 24 Decembrie 2019 12:03
Deși mai prejos decât primul film, cu care invariabil va fi comparat oricând, acesta merită și el toate aprecierile, în special datorită distribuției, cam tot ce are mai bun actual cinematografia română. Să nu omitem că volumul 2 este mai mult despre politică și relația lui Niculae cu tatăl său deci nici scenariul nu este foarte ”ofertant” d.p.d.v. Totuși, filmările, decorurile, coloana sonoră, costumele, interpretarea actorilor, sunt demne de apreciat.
Mihai_Moise pe 02 Mai 2019 14:47
Se spune ca, odata cu trecerea timpului, devii din ce in ce mai bun in ceea ce faci. Cu exceptia prestațiilor din artă, unde totul e extrem de volatil si relativ. Azi esti un geniu, peste ceva ani alta creatie de-a ta e un fiasco total.
Nu e cazul de fata! Stere Gulea reuseste sa mentina un nivel foarte ridicat, iar sequel-ul Morometilor este un pic peste filmul original.
Ideea de a pastra coloritul alb-negru al peliculei mi s-a parut extrem de inspirata, iar alegerea lui Malaele este onoranta si prestatia acestuia este un pic mai reusita decat a lui Rebengiuc. De fapt, la mai toate capitolele (scenariu, imagine, actori), mi se pare ca Gulea se depaseste pe sine.
Sigur, as putea fi prea subiectiv, romanul lui Marin Preda avand o conotație speciala pt mine, insa ma bucur ca am reusit sa constat ca, uneori, cinematograful românesc furnizeaza filme cu adevarat foarte bune!

Dragos.87 pe 22 Aprilie 2019 22:16
Stere Gulea a reușit ceva ce nu credeam ca o sa se mai facă...Este un film foarte bun cu o atmosferă tipic romaneasca de viața la țară, și cu o regie de mare clasă...Are un decor foarte bine construit,iar actorii se descurcă exemplar, îl recomand cu încredere!
kapecoo pe 23 Martie 2019 00:16
Din start am zis că nu îmi fac speranțe că sa nu am deziluzii. Dar nu a fost cazul... Nu e un film in umbra primei părți ci are propriul drum.. îmi place că are și câteva mici lecții de istorie despre inceputurile comunismului în tara noastra, lecții binevenite acum când e plin netl de "nostalgici" născuți mai mult sau mai puțin după 90
Almashy pe 20 Martie 2019 21:58
Bunicel, se putea și mai bine. Oarecum dramatic prin faptul că ne aduce aminte de tragedia unui popor târât cu forța într-un regim comunist impus de la răsărit, caracterizat prin minciună. Încă se mai simte deturnarea unor generații întregi de oameni de la valorile democratice, culturale și de educație. Avem actori buni, dar sunt din alte timpuri, ce nu pot fi comparate. Rebengiuc nu poate fi egalat și nici nu va putea fi vreodată, la fel ca și prestațiile celorlalți actori din 1988.
xerses pe 09 Ianuarie 2019 17:21
Imi place ca a fost redată destul de bine atmosfera aceea specifică dintr-o localitate cu sătenii care discuta despre ceea ce se intampla cu ceilalți, in sat, in societate, cu încercările de a reusi in viața, de a pastra unită familia....
Ghemot pe 21 Martie 2019 19:55
Un film românesc foarte bun. Nu știu dacă este mai bun decât primul, însă are puterea să-ți trezească o nostalgie despre copilăria la țară!