Păreri Los Amantes del Circulo Polar

(1998)

Îndrăgostiții de la Cercul Polar

andils pe 21 August 2010 21:58
circular
asta e cuvantul definitoriu, circular. absolut totul in acest film este circular, pornind de la numele personajelor si incheind cu actiunea propriu-zisa. Medem da o lectie de regizorat. un film minunat.
Kul pe 28 Decembrie 2011 14:02
Los amantes del Círculo Polar (1998)

- sunt filme care te prind de la primele 3 cadre. cum sunt filmate, estetic etc
- idee de destin & the butterfly effect
- castingul ar fi putut fi mai reusit, mai multa forta in jocul actoricesc, mai ales adultii
- invartindu-se in jurul aceiasi teme devine destul de plictisitor
- un ending putin twisted, necesita putina atentie http://www.imdb.com/title/tt0133363/board/thread/410405
- foarte vizual
- mi-a placut ideea de Cerc Polar cu forever sun si FIN-Landia, sigurele locuri unde dragostea nu se termina niciodata: in moarte, in ideal.
- acelasi regizor al "Lucia y el sexo" - unde a facut un upgrade considerabil de story, si iese din partea asta romantica - usor lesinata

margott pe 09 Noiembrie 2012 10:15
Daca va plac filmele care au o tenta de excentricitate (filmele romantice frantuzesti, in special), Los Amantes... va va placea cu siguranta, nu e niciun pic de monotonie in el, iar cadrele se succed fara a ca privitorul sa aiba vreo idee asupra a ceea ce va urma. De remarcat originalitatea povestii si jocul actorilor Fele Martinez si Najwa Nimri. Si apropo, Charlotte Rampling n-apare in film.
dido pe 24 Iunie 2013 11:31
Destin...
Doi copii se intalnesc in curtea scolii...e de ajuns ca privirea fetitei sa se opreasca o clipa asupra baiatului ca acesta sa simta ca destinul ii va fi legat pentru totdeauna de ea...Filmul este o drama despre puterea implacabila a atractiei,conventii sociale si soarta...recomand!
El_KaPpa pe 31 Mai 2020 02:37
4,2/10
Printre cele mai neinteresante filme văzute în ultima perioadă. Nu știu dacă e foarte slab sau doar n-a fost pe gustul meu, dar mi-a fost destul de greu să-l duc până la final. Totul pare prea fals și prea fortat.
not.Who.you.think pe 17 August 2010 22:05
O poveste interesanta, captivanta, romantica si dramatica. Fiind un film la tin contine un scenariu cu ceva controversa. Filmul este realizat foarte bine si prestaita distributiei este excelenta. O drama foarte buna!
lili22 pe 19 Noiembrie 2018 22:41
Cam mult sentimentalism in povestea asta si prea multe coincidente.Prost jucat.Nu mi-a placut.