Păreri Looper

(2012)

Looper: Asasin în viitor

lavara_laiarna pe 05 Decembrie 2018 16:47
După atâtea bucle întoarse doar mesajele sosite direct pe braț m-ai merită. . banii .
AlMal pe 04 Ianuarie 2015 00:33
Nu prea sunt de acord cu sfârșitul. Eu l-as fi schimbat radical.
dragomir_alina pe 01 Noiembrie 2014 22:24
BUN
Mie mi-a placut, Bruce Willis iar a facut senzatie cu rolul asta ....
omucuvaloare pe 20 August 2014 22:02
iliketosmoke_atat pe 03 August 2014 10:48
Frumos
Am vazut acest film la cinema si pot spune ca mi-a placut, recomand!
Andrei843 pe 15 Aprilie 2014 12:36
Un SF destul de bun care iti rasuceste mintea pe toate partile. Machiajul lui Levitt e incredibil, mai sa nu-l recunosc.
adda_adrianna pe 13 Aprilie 2014 22:23
Captivant, merita vazut . Foarte buna asemanare dintre cei doi .
nemotoujours pe 21 Decembrie 2013 20:07
TIMPUL,SOCIALUL,EGOISMUL SAU...RESPONSABILITATEA ?
ESTE UN SF,DAR...A-TI ATINGE VISUL TARZIU IN VIATA SI SA REALIZEZI CA -L PIERZI PENTRU CA TU INSUTI NU TE INTELEGI CU TINE INSUTI, ESTE INFIORATOR.
UN JOC PSIHOLOGIC,AL TINERETII CU MATURITATEA, AL DORINTEI DE A-TI PASTRA CE AI CASTIGAT CONTRA CONSTIINTEI CA UN COPIL POATE DEVENI SI UN OM BUN, NU DOAR O FIARA.
ESTE FRUMOS GANDIT, NU COMPLICAT.
SE JOACA FRUMOS SI POTI PLECA LINISTIT CA AI INVATA SAU CEL PUTIN AI VAZUT ALTCEVA.
SI ALT GEN DE HAPPY-END.
ZAU CA MERITA.

nyuszi pe 25 August 2013 22:32
Hmmm… n-a fost asa de aiurea cum ma asteptam. N-a fost nici asa de bun cum spuneau altii.

Mi-a placut ca in ciuda faptului ca "gimmick-ul" e calatoria in timp, scenariul de fapt se aseamana cu unul tipic de western de prin anii 60/70: un nene singuratic, cu probleme personale, apara o familie de cei care-i vor raul. Poanta e ca unul din "cei rai", e chiar el insusi, din viitor.

Am citit multe la vremea mea despre calatoria in timp, dar pana acum nimeni n-a reusit sa o explice coerent, sau sa se hotarasca daca e posibil sau nu. Unii spun ca nu e posibila, pentru ca daca ar fii, ar fi plin de "turisti" veniti din viitor. Altii spun ca e posibil, dar "turistii" se deghizeaza bine pentru a nu influenta viitorul. Iar altii sustin ca fiecare schimbare creaza un nou univers, si ca exista o infinitate de asemenea universe. Eu una nu stiu, si avand in vedere ca nimeni… citeşte

ionychy pe 20 Martie 2013 20:46
Uite ca mie mi-a placut...mult!:)
Pareri pro si contra,desigur,inca odata,daca mai era nevoie,mi se confirma regula ca noi romanii,suntem in general foarte buni la criticat dar nu mai conteaza,sa spun despre film:e foarte,foarte bun,parerea mea! Trebuie sa fi atent de la inceput ca sa intelegi cum sta treaba cu aceasta calatorie in timp,un film complex,interesant si captivant!
Joseph Gordon-Levitt...Wow!!! Si nu ma refer la transformarea fetei,ea fiind necesara pentru a semana cu Bruce Willis,cum spunea chiar el intr-un interviu,ca se obisnuise asa de bine cu fata lui..cea schimbata,incat dimineata cand se uita in oglinda si se vedea pe el insusi spunea:''Ohh,that asshole again!''..Ha,ha,ha!!!!Cine ar fi crezut ca pustiul slabanog din 3rd Rock from the Sun,va ajunge atat de departe?Stiati ca,mai nou,regizeaza un film despre dependenta de pornografie numit Don Jon?Clar,Joe,cum ii place sa i se spuna,pregateste multe… citeşte

narcisson pe 23 Februarie 2013 20:00
Desi tema calatoriei in timp s-a mai proiectat de atatea ori, filmul acesta este unic; cred ca este al doilea (pe tema data) dupa Inception. Prima parte a filmului ruleaza in forta, in timp ce a doua curge lin catre final. Nu pot sa nu subliniez prestatia lui Bruce Willis, a lui Pierce Gagnon care are un imens potential, dar mai ales a lui Joseph Gordon-Levitt, care desi atat de transformat, a reusit sa il imite perfect daca se poate spune asa pe BW. Finalul, desi dramatic, lasa loc de interpretari, fiecare poate intelege ce vrea. Per total, un film bun, caruia ii dau nota 7.5.
Theodoric pe 16 Februarie 2013 17:28
Inceputul filmului a fost ceva interesant,multe scene ecranizate bine,multi actori nu au avut critici mari ,,ci un rol exact potrivit pentru un asemenea film.Dupa titlu nu ma asteptam sa fie asa de bun precum e,dar adevarul e ca m-a impresionat si Bruce Willis a interpetat un rol negativ in film,la care nu multi au putut interpeta la fel,nota 8
Mihaita19 pe 12 Ianuarie 2013 01:57
Old Bruce Willis
Bruce Willis e in film, deci clar un punct in plus :))...Acum serios e un film foarte bun, bineinteles nu se ridica la nivelul lui " inception", Actori peste nivelul mediu, poveste interesanta chiar daca mai scapa uneori.
Overall : Foarte bun.

adrianpana pe 05 Ianuarie 2013 14:00
este un film bun si foarte interesant, merita vazut.
margott pe 25 Decembrie 2012 19:37
Habar n-am de ce a prins filmul asta asa de bine de are nota aia mare pe imdb, e un film bun, dar nu atat de bun incat sa ramai prea mult cu el in minte.
Mihai2508 pe 22 Decembrie 2012 17:12
Este un film bun, asemanator cu Inception, cu o poveste interesanta, desi are la baza o idee re-re-re-re-refolosita in filmele SF, si anume calatoria in timp. Nu are foarte multa actiune, si nici sa nu va asteptati la cine stie ce asasini foarte bine antrenati, ci dimpotriva... insa actorii joaca bine rolurile primite si reusesc sa-ti capteze atentia pana la finalul filmului.
robertsandu pe 16 Decembrie 2012 15:06
Looper. O sumă de părți disparate, legate prin trucuri de scenariu (plot devices)
Atenție, acest review poate conține SPOILERE!

Potențial bun, pe jumătate distrus de o execuție comme ci comme ça și de o lipsă de fermitate în alegerea unei direcții, eu asta am văzut în Looper. Filmul trebuia să își aleagă un conflict clar, pe care să-l pună în valoare cât mai bine, nu să întoarcă subiectul pe toate fețele. La final, parcă văzusem trailerul de două ore la un film ce durează de zece ori mai mult.

La un moment dat, ni s-a prezentat un colaj format din câteva secvențe care arătau cum avea să decurgă viața lui Joe după ce și-a asasinat viitorul sine, știind că mai are doar 30 de ani de trăit. În opinia mea, asta-i genul de idee de care nu te atingi, decât dacă vrei să insiști pe ea, fiindcă implică o serie de motivații complexe - care nu pot fi schițate într-un montaj de doar câteva minute. Așa,… citeşte

catasmile17 pe 14 Decembrie 2012 22:52
Un film per total bun. Are o poveste buna, originala, dar mai are si unele parti mai plictisitoare. Per total ii ok.
radu3455 pe 13 Decembrie 2012 21:07
se aseamana cu Inception insa este de parte de acesta ca valoare dar nici acesta nu a fost rau,mi-a placut si actorii au jucat bine,il recomand
legolas05 pe 13 Decembrie 2012 19:52
un sf foarte reusit,la inceput cand am vazut trailerul nu prea m-a interesat,dupa ce am vazut filmul am ramas placut surprins,nota 9
Bibi_TM pe 13 Decembrie 2012 12:53
Cu un Bruce Willis, dupa mine, in mare revenire de forma, Looper (2012) il putem plasa printre filmele reusite ale acestui an. De altfel, actritei principale Emily Blunt i-a fost suficient sa citeasca doar jumatate din scenariu pentru a accepta rolul.
Sapientia pe 13 Decembrie 2012 11:00
"The path I saw was a circle, a loop. So I changed it."
Looper este ceea ce In Time putea fi, daca reusea sa-si atinga scopul.
Personaje relevante, premisa interesanta, scenariu grozav si doi Bruce Willis ce isi interpreteaza rolurile perfect. Ceea ce mi-a placut cel mai mult, a fost faptul ca filmul contine straturi peste straturi de intrebari, raspunsuri si cai alternative...Ce-ar fi fost daca s-ar fi intamplat altfel. De mentionat si faptul ca pustiu' a jucat de-a rupt filmul. Ceea ce e un lucru pozitiv. Bravo. Un film grozav!

Tyybi1 pe 09 Decembrie 2012 22:06
S-a asemanat foarte mult cu Inception, dar :Looper < Inception. Foarte interesant. Merita vazut cu multa atentie !
alyn.alyn pe 09 Decembrie 2012 15:15
Foarte smecher filmul
Indiferent de ce spun unii sau altii, eu m-am simtit excelent la filmul asta, poate si datorita faptului ca sunt fascinat de ideea asta de calatorie in timp, teleportare si tampenii d-astea :D eu zic ca e un film destul de bun:P
tiberiuspoli pe 23 Noiembrie 2012 22:08
o surpriza
o surpriza placuta acest film, cu actori care joaca excelent...Willis ca in vremurile bune, levitt matur, pregatit pentru roluri serioase, emily blunt superba ca de obicei; scenariu bine conturat, regia bine lucrata, un film care depaseste oricare altul in domeniu in ultimii ani...inclusiv inception sau total recall...frapeaza Bruce, un actor complet, care promite prin acest film ca urmatorul die hard va fi la inaltime...de vazut fara dubii!
MNarcis pe 22 Noiembrie 2012 20:14
Primele 50 de minute din film sunt foarte bune (filmul a fost de calitate si cat de cat complex) insa dupa minutul 50 filmul se schimba radical (as putea zice chiar la 360 de grade), filmul intra intr-un ''con de umbra'' dispare complexitatea si inteligenta scenariului si o data cu ele si suspansul si logica care m-au captivat in primele 50 de minute (ca sa nu mai vorbim de actiune care implicit dispare si ea), finalul este ceva mai bun (dar dezamagirea mea ramane), din tot filmul doar Joseph Gordon-Levitt m-a impresionat cu noul sau ''look'' dur, matur, cu adevarat de asasin cu sange rece insa in afar' de prestatia sa, filmul nu prea are nimic special.........il recomand celor carora le plac filmele de actiune (desi film de actiune este cam mult spus).
Xsky pe 22 Noiembrie 2012 12:16
Bunicel
Un film de la care ai multe de invatat i povestea si ideea in sine este fascinanta .
Sorin87 pe 22 Noiembrie 2012 03:29
Looper
M-am uitat la film cu drag pentru ca modul in care este creata povestea filmului ma fascinat, as fi vrut sa mai apara o continuare macar
Marius_FTU pe 05 Noiembrie 2012 04:26
Nu e un film prost.. ba chiar e interesant de vazut pentru amatorii genului si ideii de calatorie in timp. Singurul lucru e ca sfideaza logica. Daca el s-a sinucis la un moment dat, alter-ego-ul lui n-ar mai fi existat si implicit tot filmul e o fantezie. Ca sa nu para nerealist s-a incercat combinata ideea de lumi paralele, dar nu era cazul... altfel fiecare looper ar fi ucis un oarecare dintr-o multime infinita, putin probabil pe cel care trebuie... whatever.. uitati-va la film :D
midnight_caller5005 pe 03 Noiembrie 2012 12:35
un sf ratat
actori buni, scenariu bun, distributia buna, regia si efectele speciale proaste.
mi-a lasat un gust amar filmul.

karenin08 pe 28 Octombrie 2012 12:42
Exista totusi speranta!
Unul dintre cele mai bune filme din 2012!Ideea este originala,insa exista multe scapari si imperfectiuni,pe care regizorul trebuia sa le observe,pentru ca acest film sa fie de un nivel superior!
Postmodern pe 15 Octombrie 2012 02:32
Looper – divertisment fara apogeu sau diversiune reusita? | Postmodern
[...] asteptat, iar apoi aclamat de critici si amatorii de SF, Looper te va surprinde cu [...] citeşte
Looper – Cel mai bun thriller SF de la Looper incoace

Regie: Rian Johnson
An: 2012

Actori: Joseph Gordon-Levitt, Bruce Willis, Emily Blunt
Genul: actiune, SF, thriller

Looper este al treilea film al regizorului Rian Johnson. Actiunea se desfasoara  in doua acte care imprumuta elemente din mai multe genuri, impartite dupa cum urmeaza: neo-noir in prima parte si drama in a doua, cu elemente de thriller SF presarate deopotriva. Johnson demonstreaza insa ca nu doar a luat elemente din alte genuri, ci ca ... citeşte

gossipgirl17 pe 30 Decembrie 2012 23:21
nu este un film rau,doar ca actiunea se desfasoara mult prea repede si uneori nu se mai intelege nimic...cat despre cel mic,e bestial!!
eko pe 15 Decembrie 2012 03:24
Un film foarte bun cu un scenariu foarte bine gandit , cred ca e primul film al lui Bruce Willis de la Live Free or Die Hard in care are un rol mai serios iar de Joseph Gordon-Levitt nu ai ce sa zici . Mi-a placut ca a fost un film axat mai mult pe poveste si nu pe efecte speciale , regia foarte buna , sper sa il vad pe Rian regizor in cat mai multe filme .
claudiu-daniel-lugoj pe 29 Noiembrie 2012 20:21
Idea filmului este foarte buna,insa filmul este foarte slab parerea mea.Cu un Bruce Willis tot mai batrin si fara vlaga.Sincer m-am uitat la acest film pentru ca e SF. si pentru ideea in sine a filmului,dar filmul ma dezamagit.
lucianpaul pe 14 Octombrie 2012 10:00
usurel
de fapt nu prea e usurel daca te chinui sa intelegi temporal filmul, dar e bunicel pentru un weekend. nota de pe imdb mi se pare foarte mare in schimb.
ornitoring pe 20 Mai 2013 08:09
mai bine nu
mai bine nu il vedeam o mare prostie de film care nu e bine deloc pus la punct lipsit de complexitate o aiureala de film, mai bine sa nu il vedeti e o mare pierdere de timp
lolozilla pe 20 Aprilie 2013 18:01
Dezamagit
Destul de interesant dar are un iz teribilist de la prea multa actiune old-style (shotgun-uri si revolvere masive la greu) care ii taie mult din profunzimea pe care putea s-o aiba. Apoi elementul fantasy e iar o bila neagra care ii taie din seriozitate. Putea fi inlocuit usor de alta chestie (o afectiune psihica de exemplu).
Fantastica e si ultima decizie a personajului principal, fiind greu de crezut ca cineva in locul lui ar apela la asta ca ultima instanta. Un pic de spoiler warning: Putea sa traga in future-self daca tot capatase totul clar in minte.

emy_sinaia pe 17 Martie 2013 20:21
Greu de digerat
Dincolo de celelalte pareri si jigniri intre persoane este un film greoi de digerat fara prea multa actiune, chiar si cu Bruce Willis, nu straluceste, cu un usor subiect sf, vezi intoarcerea in timp cu 30 de ani, care este cam trasa de par, in fine nu e cine stie ce...
woolf32 pe 15 Martie 2013 13:59
mediu
Un fel de ghiveci,ceva S.F,putina actiune,un pic de romantism plus ceva drama,merita daca nu ai altceva de vazut ,sau daca esti fan inrait Bruce Willis.
The_Expendable pe 05 Martie 2013 21:20
Dezamagit !!!
Am crezut ca va fi un film foarte bun , insa am fost dezamagit. Filmul a fost prea plictisitor .
alex_il_fenomeno pe 14 Februarie 2013 16:45
Un film destul de original, atat cat s-au putut evita si cliseele cotidiene, o productie cu adevarat surprinzatoare inca de la inceput, cand nu te lasa sa iti dai seama despre cum sta treaba si ce se intampla. Protagonistul Joseph Gordon-Levitt joaca spectaculos, reusind sa ne insufle toate emotiile, temerile si indoielile personajului sau, facandu-te de multe ori sa rastorni calculele de pe hartie si de abia spre final sa iti dai seama ce este adevarat.... Un film care chiar merita urmarit!
Jack-Jack pe 04 Februarie 2013 18:18
Mi-a plăcut,originar şi surprinzător,un SF de foarte bună calitate.Povestea spusă puţin mai complicat dar logică şi credibilă în care totul pare normal,un viitor foarte realist.
Kuhaylan pe 19 Ianuarie 2013 20:16
00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
interconect_30 pe 18 Noiembrie 2012 20:51
Filmul nu da pe nimeni pe spate prin actiunea care nu justifica nici o logica dar ca adormi poti sa-l vezi sau ca sa te aflii in treaba .
robertp1 pe 31 Decembrie 2012 00:02
Recunosc ca mi-am pierdut 2 ore si ceva din viata uitandu-ma la acest film