Păreri Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole

Legende din regatul bufnițelor

AnaZaharia pe 14 August 2010 21:48
Am vazut traileru si.... WOW!! Abea astept sa apara mai ales k mie imi plac animatiile:). (oricum, pana acum n-am mai vazut vreuna cu bufnite, deci, am mari asteptari). Sper sa merite:D
septick pe 17 Octombrie 2010 21:10
Are tot ce-i trebuie
Nu ma tine inima sa-i dau mai putin de 8, la cat de simpatic a putut sa fie, desi este un film care sare de mediocritate, dar nu exceleaza.

Soren, o tanara bufnita, al carei erou este liderul gardienilor din Ga'Hoole, isi incepe aventura, impreuna cu fratele sau, Kludd. Trecand prin o gramada de peripetii, si facandu-si prieteni (Twilight, Digger, Nyra), Soren invata sa zboare si sa lupte cum nu credea ca o s-o faca vreodata.

Primul lucru pe care l-am remarcat a fost acea incercare de a clasifica pelicula intr-una gen misterios, desi nu inspira mai mult mister decat o propozitie cu subiect neexprimat.
Peisajele feerice, ca de basm, imi aduc aminte de Avatar, un Avatar animat, dar si de actiunea din Lord of the Rings.
Desi s-ar spune ca are un scenariu prea simplu si prea copilaresc, nu-i deloc asa. Dupa ce am citit cateva comentarii de pe Cinemagia,… citeşte

victor_neo75 pe 19 octombrie 2010 16:26
Frumos comentariu, dar pacat ca desenul animat cu bufnite nu este cel mai grozav posibil din 2010 !!! Iti recomand sa vezi (revezi) excelentul "How to Train Your Dragon" si pe aceeasi tema fantastica foarte reusitele "The NeverEnding Story" (1984), "The Dark Crystal" (1982) si "The Secret of NIMH" (1982) !!! Cu exceptia celui din '84 care este cu actori, grafica celorlalte doua nu e punctul lor forte, dar au o poveste mult mai interesanta si captivanta de prezentat !!! (Nu te speria ca sunt din anii '80: doar "Alba ca zapada si cei 7 pitici" e din 1937, "Pinocchio" din 1941, "Peter Pan" din 1953 sau "Cartea Junglei" cu Mowgli si Baloo din 1967 !!).
septick pe 29 octombrie 2010 20:37
si pt mine e mai important scenariul, dar efectele m-au fascinat, poate, intr-atat incat sa-l consider destul de bun, desi nici pentru mine nu-i o animatie de top...
ktalin96 pe 28 Iulie 2010 11:39
Abia astept sa vad filmul.DIN ce am vazut in trailer kred k o sa fie un film bun. :)
EveryDayAsunsetDies pe 13 Decembrie 2010 03:42
salut
adevaraciune filmu` , m-a facut sa ma simt un copil , fascinat de o poveste foarte frumoasa ! nota 10
euronike pe 27 Ianuarie 2012 20:32
O animatie extrem de slaba, nu va recomand sa pierdeti timpul cu acest film. Nu mi-a placut.
ciobotaru pe 21 Septembrie 2011 17:06
foarte plictisitor, singura chestie care m-a tinut sa-l vad pana la sfarsit a fost imaginea , este bine realizat
Sammson pe 13 Aprilie 2011 09:55
Plictisitor
Asa si asa e filmu nu e niki bun niki rau .Am fost cu colegii la filmu asta si pe la jumatatea filmului ne plictisisem toti .
fleurdelautomne pe 12 Noiembrie 2010 18:55
daca am considera ca exista o reteta [adica o schema] potrivit careia un film de animatie ar putea fi acceptat drept "in", atunci aceasta este...pe langa povestea ce poate fi receptata la destule niveluri datorita mitologizarii, sunt si efectele speciale, care cu siguranta ii fac reclama...mult mai bun decat avatar, in opinia mea
ciupymic pe 20 Octombrie 2010 21:03
10*
superb filmul.chiar merita vazut.cine nu l-a vazut..fuguta la cinema :)
Marocico pe 17 Octombrie 2010 11:52
abia astept sa vad filmul
nu mai am rabdare. vreau sa vad filmul trebuie sa fie foarte interesant
danymury pe 16 Octombrie 2010 16:26
faina animatia, merita pentru cei ce au cinema in oras si 3d sa se duca, dar si normal este bn sal vedeti,....atata reclama a meritat, chiar este o animatie reusita, pentru toate categoriile...
into_the_labyrinth pe 14 Octombrie 2010 23:06
Nu mai vazusem un film de gen de la Alice in Wonderland - si pot spune ca realmente mi-a placut si m-a ajutat sa ma relaxez. Animatia este foarte, foarte reusita, sunt convins ca nu-i va dezamagi pe amatorii genului, chiar te impresioneaza. Iar story-ul este unul destul de bun si de alert - in concluzie, filmul este recomandat pentru copiii de toate varstele, deci chiar si pentru cei care nu mai sunt la prima tinerete :)
ttitta pe 14 Octombrie 2010 22:02
am vazut filmul
Desen animat inspirat din filmele istorice + putin din Matrix + coloana sonora gen Gladiatorul + poveste funny cu personaje bine conturate. merita.
Unele bufnite sunt foarte funny

Kalrak pe 13 Octombrie 2010 23:25
The little owl that could
Foarte bine realizat, mi-a placut fff mult, are unele imagini fotorealiste. Super tare, cand bufnita a mica imita bufnitele lunatice.
Roxionela pe 13 Octombrie 2010 14:04
Mi placut filmul,iar baietelul meu a ramas foarte incantat de acest film,dupa ce sa terminat deja ma intreba cand al putem gasi pe dvd ca sa al cumparam,intradevar este o capodopera
Rondelli pe 09 Octombrie 2010 22:41
A fost bestial
O poveste minunata, o imagine superba si efecte deosebite.
Vi-l recomand cu cea mai mare caludra.

tijs pe 08 Octombrie 2010 11:25
Merita vazut !
Filmul este exceptional...efectele cat si povestea ! Merita vazut !
danut_iulian pe 23 Octombrie 2017 21:38
O aniamtie foarte buna cu o poveste frumoasa si plina te actiune.
chiba_florin pe 29 Mai 2016 18:54
Superbă animaţie !
Pe mine m-a prins povestea ! Recomand cu căldură ! O bună "escapadă" din monotonie !
MrHolmes pe 14 Iunie 2015 21:04
Animatie buna
O animatie foarte bine realizata, cu destule lectii si faze haioase. Merita vazut, mai bun decat ma asteptam
Dark_werewolf13 pe 20 Mai 2014 23:47
Una din cele mai frumoase filme de animatie inatlnite de mine. M-am uitat de 5 ori la el si de fiecare data am avut aceeasi fiori pe sira spinarii.
vladimir84 pe 24 Iulie 2013 22:25
Animatia asta m-a impresionat prea mult ca sa nu-i dau nota maxima. este un fel de Matrix al desenelor animate. Superba!
Andrei019 pe 13 Iulie 2013 22:41
Serios?
Animatia are de la mine nota 10 pentru efecte si tot tacamul, nu o sa dezbat teoria chibritului cum o fac altii care probabil viseaza sa fie si ei critici de film( ce sa zic).Povestea nu este nici prea complicata dar nici prea simpla ceea ce o face potrivita pentru cei mici dar nu poti spune ca povestea nu a fost buna , nu poti zice de asemenea ca ai vazut astfel de efecte si acum 7 ani.. sa fim seriosi unii nu au ce sa mai scrie(daca aceste efecte au fost si acum 7 ani sa imi dea cineva un mic exemplu).Este o animatie pe care trebuie sa o vezi cu personaje dragute , mari si mici.Vreti povesti complicate? Uitativa la drame nu veniti la animatii(gen Hannibal ,dai si cauta).In materie de animatie nu poti spune ca nu e o capodopera coparand-o cu povestile filmelor nominalizate la oscar.Vreti voi sa pareti interesanti si sa faceti schite , nu comentarii dar este prea de tot! Prin comentarii… citeşte
silviu_ciobanu pe 19 Februarie 2013 16:13
super frumos filmul......merita sa il vedeti e de nota 9!
claudiu-daniel-lugoj pe 10 Ianuarie 2013 20:16
Interesanta aceasta animatie,nu ma asteptam sa fie asa de buna.Imaginea este una fantastica la fel ca si efectele speciale.Povestea acestei animatii este una buna cu multa actiune si mult suspans,cea ce e mai rar la o animatie.Eu unul zic ca merita vazuta aceasta animatie mai ales la cinema si vazuta neaparat in 3D.
Chelbos pe 24 Decembrie 2012 02:01
probabil cea mai buna animatie facuta vreodata fara sa exagerez. m-a impresionat, capodopera.
pisicuta1 pe 01 Mai 2012 21:03
superb
minunat tare mult mi a placut!
ador filmele de animatie de acest gen!

tony_mondyalu pe 25 Martie 2012 05:11
bunicel filmul insa nu a reusit sa ma convingga complet, e bunicica povestea, efectele sunt ff bune...insa are ceva ce nu ma convinge...
killerbrain pe 08 Decembrie 2011 17:31
mie personal mia placut filmul dar i-ar trebui neaparat o continuare !!!!!!!
la sfarsit se termina in mister

gigiok pe 27 Ianuarie 2011 21:44
Interesant, educativ , funny, vazut de doua ori si cred ca daca mi se "arata" il mai vad o data :)
psihologu pe 09 Ianuarie 2011 11:07
O animatie reusita care poate fi vizionata si de cei care posteaza comenturi pe aici dar si de cei al caror nivel de educatie cinematografica ii promoveaza la statutul de critici...un film foarte bun, merita vazut...
fainutzu pe 07 Ianuarie 2011 15:26
intradevar ii fain dar povestea ii pentru kinderi....................................................................
andytimofte94 pe 03 Ianuarie 2011 22:47
o poveste foarte frumoasa, dar si efecte superbe, practic mi-au luat ochii acele imagini colorate, de parca totul e real. eu as propune acest film la globul de aur sau oscar pentru cele mai bune efecte intr-un desen animat sau am rog stiti voi mai bine categoriile
Mihai2508 pe 25 Decembrie 2010 00:17
Nota 10
O idee noua si interesanta, un film cu efecte speciale foarte bune si cu o poveste frumoasa, pe scurt o animatie care nu trebuie ratata. Sper totusi sa fie si o continuare.
Octaz pe 22 Decembrie 2010 12:06
Foarte laudat de mai multa lume,nu de pe acest site,filmul nu pot spune decat ca a fost unul normal,fara nimic deosebit,cu cateva scene frumoase facute pentru varianta 3D,dar neimpresionant.Povestea este aceeasi:Indroducerea,urmata de aparitia raului,stricarea armoniei si bineinteles initierea eroului care va salva situatia.Totusi a parut putin mai neobisnuit din prisma personajelor,niste bufnite mai mult sau mai putin simpatice care apar cred pentru prima oara ca si personaje intr'un film.M'a suparat si fundalul sonor pe care l'au pus in acel moment in care Soren culegea focul din padurea incendiata,fundal sonor "furat" probabil(e posibil sa nu fi fost ei primii care l'au folosit) din "The Mist" o capodopera inegalabila acolo unde intr'adevar se potriveste.
danyx493 pe 22 Decembrie 2010 10:30
Un film destinat in special copiilor, cu o poveste clasica "bine contra rau" unde desigur binele castiga, cu efecte vizuale superbe si cu actiune pe masura dar totusi umpic prea confuz, la un moment dat pierdusem legatura intre povestea propriu-zisa a bufnitelor si timpul in care se petrece actiunea...8/10
S8tan pe 21 Decembrie 2010 11:54
O poveste minunata
Am fost placut miscat de acest film...pot spune ca mi-a furat o lacrima. Un film care te invata despre onoare, datorie, bunatate dar iti arata si fata urata a raului, a mandrie si a lasitatii....si cum oricine poate fi schimbat de catre ele dintr-o persoana buna intr-una rea...Si deja simt ca va aparea si partea a doua, fara METALBEAK dar cu SCARFACE :P Cinefilmii stiu de ce!
Ammelie pe 20 Decembrie 2010 11:32
Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole (2010)
O animatie draguta si o poveste frumoasa. Foarte foarte potrivita pentru copii. 7/10
healtheworld pe 16 Decembrie 2010 02:18
Aveam asteptari MARI, poate de asta am avut parte de o dezamagire la fel de mare. Grafica e extraordinara, nota 10. In rest....mai bine ma abtin. Am avut impresia ca vizionez un film cu Van Damme. Si trista concluzie: nu se mai fac animatii ca pe vremuri ! Ce povesti, ce atmosfera !
MaiGandeste-te... pe 15 Decembrie 2010 10:08
superb acest film de animatie! Efecte speciale de inalta calitate! Bufnitile sunt de-a dreptul minunate in acest film, Zack Snyder ne-a convins de acest lucru. Scenele de lupta sunt realizate pana la cel mai mic detaliu.....bufnite "spartane"
luci4n pe 10 Decembrie 2010 03:13
Animatie care nu surprinde cu ceva inovativ .. doar un alt film care iti "ia ochii" si trebuie sa`l vezi ... In principiu e bun.
Moody pe 10 Decembrie 2010 00:15
O animatie deosebita cu efecte speciale impresionante, dar cu un scenariu doar acceptabil. Filmul nu trebuie ratat daca iti plac animatiile bine facute. Numai dupa peisajele din film si crearea personajelor pana la cele mai mici detalii iti poti da seama cata munca a fost depusa pentru realizarea acestui film. Singurul meu regret este ca nu l-am vazut 3D, sigur as fi fost si mai impresionat.
Sergiu.Lobont pe 08 Decembrie 2010 20:07
Frumoasa poveste, daca exploatau ceva mai profund subiectul chiar dadeau lovitura. Ideea e una inedita si oarecum noua si are resurse doar ca trebuiesc gasite. Oricum o poveste frumoasa.
ionutt- pe 07 Decembrie 2010 11:58
O animatie frumoasa si placuta de urmarit, deosebit de bine realizata, in mod special din punct de vedere vizual.
BRUMA pe 06 Decembrie 2010 17:37
O animatie foarte buna care merita vazuta de oricine indiferent de varsta .
Radu1711 pe 05 Decembrie 2010 16:42
radu1711
Foarte tare filmul, mi-a dat o stare pozitiva prin faptul ca a invins binele, sper si cred ca o sa fie o continuare
bugs pe 04 Decembrie 2010 13:23
un film frumos cu o poveste interesanta si care cu siguranta te va pune pe ganduri.Eu il recomand cu caldura.
iulia_tina_19 pe 19 Noiembrie 2010 21:08
mi-a placut filmul...doar ca se puteau face mai multe efecte 3D...dar pe ansamblu a fost frumos
TrAsNeT pe 15 Noiembrie 2010 01:14
frumos
sincer am vazut o varianta a filmului mai slaba sa zicem, dar mi sa parut o frumusete de poveste e minunat mie unu`l si fratelui meu nea placut :)
silv_xd_tweety pe 15 Noiembrie 2010 00:19
"Te unge la pipota"
Zack Snyder e pe val, nu mai am nici o indoiala acum dupa ce a trecut cu bine si testul animatiei. Dupa un horror cu zombie, un epic istoric cu sabii si sandale si un action cu super-eroi, toate filme pentru o audienta matura si caracterizate prin violenta explicita si sange digital, Zack Snyder schimba macazul cu Legend of the Guardians: The Owls of Ga'Hoole, un film excelent pentru parintii cu copii in ei sau langa ei. E filmul de aventuri perfect, cu o poveste frumos tesuta si captivanta ce contine un sambure moral, cu dovezi de vitejie si nelipsita proba de foc pentru tanarul destinat faptelor marete. E ca un Stapanul Inelelor cu bufnite. De-o parte se afla Cei Puri, bufinitele rele care urmaresca inrobirea integului regat bufnitaresc iar de cealalta parte Gardienii din Ga'Hoole, protectorii celor neajutorati. La mijloc se afla o mica trupa de bufnite cu sange-n ***** care calatoresc… citeşte