Păreri La vita è bella

(1997)

Viața e frumoasă

Ovidiu239 pe 06 Iulie 2013 22:31
Haios si dramatic in acelasi timp
Un film exceptional, in care dramatismul si comedia sunt combinate foarte bine, iar asta i se datoreaza lui Roberto Benigni. Si actor, si regizor in acest film, acesta s-a descurcat de minune in ambele ipostaze. Pelicula se pare c-a avut succes si la Oscar, fiind chiar nominalizata la sectiunea "best picture". Cu siguranta este un film de referinta in istoria cinematografie italiene.
Fara cuvinte, o adevarata opera de arta.

Catalinq pe 27 Mai 2013 09:15
Un film foarte bun, cu o implicare emotionala foarte mare. Merita vazut nota 10+
olivert1310 pe 14 Martie 2013 01:27
Filmul este super. Mi-este greu sa ma gandesc la ce au patit saracii oameni.
mishu88 pe 08 Martie 2013 07:52
De ce...
De ce trebuie ca filmele "cele mai bune" să fie tema Holocaustul? Sau de ce trebuie ca filmele cele mai emoționante și pe care să le ții minte multă vreme sunt pe tema Holocaustului? Pianistul, Lista lui Shindler sunt capodopere, la fel ca și acest mirific ”La vita e bella”. Gustul amar pe care, probabil, îl provoacă lacrimile vărsate la vederea acestui film, oferă conștiinței noastre un sfat bun: bucură-te de viață, inventează, încearcă să vezi din rău - ceva bine... Și revin la întrebarea de început: ”De ce...?”
mvmismetoo pe 03 Februarie 2013 14:26
Impresionant
Filmul se putea numi la fel de bine - Sacrificiu - . L-am inteles pe deplin dupa ce mi s-a nascut primul copil. Va marturisesc ca as face oricand ce vedem acolo pentru el.
cosmin28m93 pe 27 Ianuarie 2013 09:53
un film foarte tare..:D am ramas fara cuvinte...................................
sohil pe 30 Decembrie 2012 14:49
O minunatie!
Un film de o rara profunzime. Nu-mi amintesc sa fi vazut in vreun altul o atat de fascinanta pledoarie pentru dragostea de viata neconditionata. Omul e dator sa survoleze greutatile vietii cu bucurie(cel mai des intalnit cuvant in Bibilei!), acceptand ca acele greutati isi au rostul lor, devenind mult mai important sa le cauti intelesurile, decat sa te plangi sau sa blestemi!
Kanedel pe 24 Decembrie 2012 21:55
Capodopera
SENINATATEA CU CARE SUNT PRIVITE SITUATII DRAMATICE DIN VIATA OAMENILOR, JOCUL ACTORICESC IMPECABIL AL PERSONAJELOR,POVESTEA EMOTIONANTA,..TOATE ACESTEA MA FAC SA IL PLASEZ PRINTRE PREFERATELE MELE!

zumzooma pe 07 Decembrie 2012 17:11
Intr-un final viata chiar e frumoasa.Mi-a placut ca acest film este si o comedie frumoasa dar si o drama tragica.Merita vazut.
ioana2222 pe 25 Noiembrie 2012 14:03
mi s a facut pielea de gaina in timpul vizionarii ....este o capodopera , o lectie de viata
catasmile17 pe 19 Noiembrie 2012 20:30
Un film de exceptie. O poveste extrem de fascinanta. One of my favorite !
LostInside31 pe 30 August 2012 16:05
Până să vizionez „La vita e bella” nu mă mai impresionase de mult un film în asemenea măsură. Este o capodoperă! Roberto Benigni este uimitor în rolul său, iar abordarea ludică a unei catastrofe face filmul atât de special. Este o lecție de viață, un film care trebuie văzut de toată lumea.
cl24 pe 27 Mai 2012 12:21
Este un film emotionant, dramatic are nu trebuie ratat! Razboiul poate fi vazut si observat in diferite moduri....
Florina1976 pe 27 Martie 2012 19:08
EXCEPTIONAL
Este un film exceptional pe care-l recomand tuturor. Este un film care te face sa traiesti un amalgam de sentimente, care izbuteste sa te faca sa razi si sa plangi in hohote, concomitent. Este un film de nota 10 plus. Imi pare ft bine ca l-am vizionat(doar acum, datorita parerilor exprimate pe acest forum!!!!!!!!!!).Au fost 116min. pe care cu siguranta nu le-am pierdut din viata(durata filmului). Multumesc Cinemagia!!!!!!!!
Mellia pe 22 Ianuarie 2012 14:12
Emotionant si realist. Despre iubire, despre sacrificiu si despre umanitate intr-o perioada care lasa amprente adanci in istorie.
Marginal pe 10 August 2011 22:53
Viata merita traita -daca ai motive...
Un film despre iubire, trauma razboiului, sacrificiu pentru pastrarea inocentei unui copil si necesitatea supravietuirii - daca ai motive sa supravietuiesti...o extraordinara drama imbracata in hainele comediei. "O mie de puncte ca sa ne prapadim de ras! Am terminat primii. Ne intoarcem acasa cu tancul. Am invins!"
claudelina pe 26 Iulie 2011 11:25
capodopera
Un film foarte bun din punctul meu de vedere.
Un tata care isi invinge teama,angoasa,suferinta pentru fiul sau ,pentru ca acel copil a nu fi marcat de lagarele lui Hitler.

Jos palaria! Un film ce va ramane in suflet mult timp si multor generatii.

kuku26 pe 21 Iunie 2011 00:57
Nu am cuvinte, am revazut zilele trecute Impresionant si revazut .
Zuza pe 17 Iunie 2011 20:10
Un amalgam de trairi exacerbate sublim intr-o ironie fina, de maestru...Roberto Benigni se comporta ca un savant nebun. In fata unui astfel de film, umilinta...Fascinant!!!
Gumitza pe 29 Aprilie 2011 17:16
este si o melodie cu numele filmulu La vita e bella....mama cate reclame se mami baga pe site`ul asta ...m`am saturat..ca sa intru pe o pagina trebuie sa inchid 3-4 reclame
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:32
foarte frumos filmu...mi-a placut...atinge niste corzi acolo recomand!
kakamo pe 10 Martie 2011 20:52
Chiar Capodopera
Alaturi de
"Inchisoarea ingerilor" si "Bravehearth" este unul dintre filmele mele preferate

GeorgeFriends pe 03 Martie 2011 21:04
optimismul
un om cu un caracter optmist va avea mereu de castigat, dar nu e vorbanumai de asta ci de faptul ca si-a adunat toate fortele, pentru a incerca sa nu piarda totul.
b3b3lusha pe 12 Februarie 2011 12:21
Filmul te tine cu sufletul la gura pe tot parcursul.Finalul e tragic.Oricum mie una mi-a placut filmul, a ajuns la suflet si cred ca nu o sa il uit prea curand. Nu are cum sa nu iti placa.
andyy pe 22 Ianuarie 2011 01:58
Poate suna ciudat, dar este o...bucurie de film! Mi-e greu sa gasesc cuvintele potrivite pentru un asemenea film, pentru ca este unul pe care trebuie sa il vezi cu sufletul. O lectie de viata, aceea de a avea puterea sa vezi viata frumoasa chiar si cand esti in cele mai grele situatii. Un film despre dragoste, lupta si sacrificiu, toate prezentate in cel mai inaltator mod cu putinta. Minunat!
Banana02 pe 17 Ianuarie 2011 05:45
Incredibil
Incredibil ce film! .cat de frumos .sa faci ce a facut Roberto Benigni in acest film in viata reala cam rar se intampla .,totul sa para un joc .incredibil! .Recomand tuturor acest film ,este o capodopera trei de 10 de la mine :)>-
Mihnnea pe 27 Decembrie 2010 20:21
Super!
Cat optimism ! O adevarata lectie de viata! Principessa si eu te iubesc!!!
dragos72 pe 25 Decembrie 2010 22:42
desavarsit
Filmul cu cel mai puternic mesaj emotional pe care l-am vazut ; film pe care nu am putut sa-l vad pana la sfarsit de prima data datorita trairilor profunde pe care le induce.
Nota maxima pentru Benigni.

lilica pe 24 Decembrie 2010 15:56
capodopera
nu ma satur niciodata sa vad acest film , este pur si simplu minunat , protagonistul acestui film a creat o atmosfera feerica de vis intr-o perioada plina de greutati , daca iubiti filmele de calitate , sinteti obligati sa-l vizionati !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Geo_Ruxy pe 23 Decembrie 2010 12:54
Frumos.
I-am dat doar 9 stele deoarece l-am vazut dupa "The pianist". Insa este un film frumos, care merita sa fie urmarit cu atentie si cu sufletul deschis. Tragismul nu prea iti permite sa razi, comicul fiind sustinut de comportamentul tatalui, de jocul pe care-l inventeaza pt ca acel copil nevinovat sa nu consitentizeze adevarata situatie... Bine gandit, frumos jucat...
Rin pe 21 Decembrie 2010 18:32
un film exceptional cu un final la care nu m-as fi asteptat. as putea spune ca e unul din cele mai frumoase filme pe care le-am vazut. chiar merita vazut si recomandat.
phufu.ruoz pe 16 Decembrie 2010 19:33
35 de minute incredibile la scoala! abia astept sa l gasesc pe net si sa l vad pe tot!
aad pe 21 Noiembrie 2010 20:54
Viata este frumoasa si merita traita trecand peste orice obstacol.
8imistul pe 19 Noiembrie 2010 01:44
capodopera
abia la acest film iti dai seama de frumusetea unui film. fara niciun dubiu, Benigni face un rol colosal intr-un film de exceptie.
andu7zu pe 14 Noiembrie 2010 17:32
Foarte frumos filmul lam vazut de curand si spun sincer ca mia placut mult
bugs pe 31 Octombrie 2010 17:36
Razboiul rece si Holocaustul prezentate de Roberto Benigni sub forma unui joc de copii fac din acest film o capodopera cinematografica care nu trebuie ratata .
keira pe 28 Octombrie 2010 23:31
Un film frumos iar ideea de umor pe un fond tragic e excelenta aici.
catze999 pe 27 Septembrie 2010 22:29
splendid
un film care arata exact din ce sunt facuti oamenii. are cateva faze in care nu stii daca sa razi sau sa plangi. arata intr-adevar adevarata splendoare a vietii
Aleera_cherry pe 15 Septembrie 2010 20:48
este extraordinar filmul...la inceput ai impresia ca este doar o comedie buna..de fapt este o drama care te impresioneaza pana la lacrimi, mai ales ca reflecta realitatea acelori vremuri, ce e tratata ca un joc, cu optimism :)
deeasunshine pe 04 Septembrie 2010 19:13
emotionant
momentele hazlii din prima parte a filmului, care sunt f dese si incantatoare, nu prevad deloc dramatismul partii a 2-a. actorii sunt minunati! absolut minunati!
cetateanu pe 31 August 2010 17:52
Cea mai frumoasa poveste care a fost ecranizato vreodata despre cea mai cumplita drama Holocaustul.Roberto Benigni a fost genial cand a regizat cu atata umor La Vita e bela.Daca am reusi cu toti sa tratam momentele foarte grele din viata noastra asa cum o face Guido Orefice am putea sa trecem mult mai usor prin viata.
Cumpana_Daniel pe 21 Iulie 2010 23:40
fara cuvinte
un film extraordinar ...impresionant din toate punctele de vedere !
iliebogdan pe 20 Iulie 2010 12:00
Frumos film
Nu am mai vazut de mult un film asa de bun. Merita vazut.
Lustruc pe 14 Iulie 2010 11:18
ALIFIE
IMPRESIONANT,ABSOLUT O ALIFIE PENTRU OCHI SI SUFLET.Roberto benigni combina comedia burleasca cu drama.Rezultatul este extraordinar!
someonedan pe 07 Iulie 2010 11:28
Magnific !!
Cel mai bun film din istorie ! O capodopera ce nu trebuie ratata ! Un film ce nu trebuie sa lipseasca din colectia iubitorilor de arta cinematografica !
fleurdelautomne pe 25 Iunie 2010 22:09
Extraordinar filmul si superba ideea suportarii istoriei prin imaginarea unui joc nevinovat. Desi e pe alocuri pare fantezist, fictiunea ramane mult mai placuta decat realitatea.
Claudio.Alecu pe 10 Mai 2010 01:00
Exceptional !
Pur si simplu genial ! Rar mi se intampla sa spun despre un film ca este chiar atat de bun, insa Benigni joaca un rol de exceptie....
memarrytube pe 02 Aprilie 2010 23:04
cel mai emotionant film
"La vita e bella" este un film care te impresioneaza si care iti ajunge la inima. Cine il vede si nu are, cel putin, lacrimi in ochi (oricat de insensibil ar fi) nu are suflet.
Ar trebui difuzat mai des la televiziunea nationala.

dorinelu pe 08 Februarie 2010 18:17
Si totusi la Vitta e bella
Acest film ne prezinta iubirea incredibila a parintilor pentru copiii lor, pana unde sunt ei capabili sa mearga numai ca noi sa nu suferim, sa nu cunoastem durerea. O poveste emotionanta despre holocaust, dar spusa asa cum nimeni pana acum nu a mai facut-o, ca pe o un joc de copii, dar in care regulile si "pionii" sunt adevarati. Un final trist, dar poate cel mai potrivit pentru un astfel de "joc"...
ramonacristinamanu_gmail_com pe 22 Martie 2018 05:39
În comentariile anterioare s-au spus toate cuvintele frumoase care se puteau spune despre acest film. Nu știu ce aș putea sã adaug în plus! Doar nota 10. Capodoperã!
Go 1 2 3 4