Păreri La vita è bella

(1997)

Viața e frumoasă

alissa pe 15 Aprilie 2009 18:05
Genial!
Roberto Benigni face un rol de exceptie.Reprezinta dragostea parintelui pentru copilul sau, o dragoste puternica ce face razboiul sa para un simplu joc al copilariei...
Sa reusesti sa faci oamenii sa zambeasca,uneori chiar sa rada printre lacrimi e ceva extraordinar,iar Benigni reuseste acest lucru .Coloana sonora foarte buna!!Recomand cu caldura acest film tuturor celor care doresc sa vada o poveste emotionanta desprinsa din viata

marciprius pe 23 ianuarie 2012 21:32
Am ramas marcat de acest film! Superb! Cati au puterea asta??! Parerea mea ,este peste: Lista lui Schindler,Defiance,Evadarea din Harbibor sau chiar Pianistul!
alali pe 11 Iulie 2009 12:18
Filmul universal valabil al rezistentei spiritului uman contra atrocitatilor greu de imaginat..
Primit cu reticenta de o buna parte a criticilor, pentru ca spuneau ei, productia lui Roberto Benigni duce oarecum in derizoriu tragedia poporului evreu, filmul La vita è bella (1997) a reusit intr-un final sa razbeasca, primindu-si laurii mult meritati. Tratand suferinta cu singura arma care ii mai ramane unui om deposedat de orice bun personal pe care l-ar fi putut detine in aceasta viata, infometat si batjocorit, Benigni in calitatea sa de tata, a reusit prin joc si zambet sa indeparteze norii grei ai realitatii acelor blestemate zile si astfel Joshua, fiul din film al lui Benigni, sa nu simta catastrofa prin care trecea omenirea acelor vremuri.
Un triumf al spiritului uman asupra celor mai diabolice doctrine si nu o luare in deradere a uneia dintre cele mai crude suferinte consemnate de istorie. Insasi faptul ca termenul de "evreu" apare doar de 6 ori rostit in tot filmul, 2… citeşte

bovoro pe 4 ianuarie 2010 01:23
buongiorno principesa!!!...Ce film!Ce lectie de viata!...10+
FlorinMovieFreak pe 30 martie 2011 06:16
ca bine zici :)
Constantin Anca pe 09 Martie 2004 16:44
"LA VITA E BELLA" este cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata.
Il recomand cu caldura tuturor celor care citesc acest mesaj.

ionutz27 pe 25 iulie 2010 18:59
cel mai frumos,votat cu nota 5???
Razvan2 pe 21 aprilie 2011 22:21
e din 2004 comentariul,pe atunci era doar cu 5 stele;)
ingerashuldemonic pe 08 Mai 2010 18:23
10 cu felicitari!!!!
Un om ce isi demonstreaza iubirea intr-o maniera magica dar totodata comica, care isi iubeste copilul mai presus de propria-i viata, cu o inteligenta uimitoare, cu spirit de sacrificiu nemaipomenit...acesta este personajul acestui film care e capabil sa scrie cu gloante pe corpul sau pentru a-l pastra intact pe al fiului, un parinte care transforma o calatorie spre moarte intr-un concurs, care porneste spre moarte cu zambetul pe buze stiind ca fiinta iubita e in siguranta ...un personaj ce da cea mai importanta lectie de viata celor ce vor sa o inteleaga... un film MINUNAT , recomand oricui!
pa3ck pe 20 noiembrie 2011 12:48
un film exceptional,la fel ca actorul Roberto Benigni
miere pe 25 Noiembrie 2009 15:06
Impresionant
Cu siguranta e in top 10.Un film plin de viata ce te tine cu un zambet suav chiar si dupa terminare.Cat despre unele comentarii de mai de jos.....
Octavia pe 11 August 2006 23:12
Un film de o finete rara...In mijlocul infernului viata vibreaza cu o forta fantastica,suferinta si fericirea isi confunda granitele.
roxella pe 11 Octombrie 2009 20:34
unul dintre cele mai frumoase si emotionante filme pe care le-am vazut ..il recomand oricui....nu se poate sa nu te atinga la suflet..:)
portofel pe 02 Ianuarie 2010 20:36
emotionant
prima data cand l-am vazut am crezut ca e doar o simpla comedie ,dar pe parcurs m-am convins de dramatismul situatiei.Bravo pentru tot ce tine de acest film
cezarika21 pe 03 August 2015 07:41
Trezirea din visul urât al omenirii
Oricât de autentice au fost filmele despre Holocaust, pot spune că niciunul dintre ele nu mi-a putut oferi o dimensiune reală a dezastrului suferit de evrei. „La vita è bella” a reușit pentru prima oară să mă facă să sesizez la adevărata dimensiune tragedia cumplită trăită de poporul evreu (și de celelalte popoare, dar în proporții mai mici) pentru că a adus drama de la nivelul oamenilor maturi necunoscuți la nivelul unui copil inocent condamnat la moarte doar din motivul că s-a născut într-o familie ce aparținea unei rase considerate inferioare.

Pot spune că sunt bucuros că nu am trăit asemenea orori săvârșite de oameni la adresa altor oameni, un vis urât dintr-o perioadă de somn al rațiunii, în care aroganța, egoismul, disprețul și nepăsarea au luat locul compasiunii, spiritului de sacrificiu și al respectului pentru fiecare… citeşte

CoNi pe 13 Decembrie 2009 12:20
o adevarata capodopera.. memorabila ultima replica `Abbiamo vinto`.. inocentza bietului copilash a invins :)
BiGGeek pe 10 Martie 2010 10:06
Splendid
La Vita e Bella, o splendoare a cinematografie. Probabil cel mai frumos film care se va face vreodata despre dragostea unui parinte fata de copil. Felicitari Roberto Benigni!
sebyelton pe 05 Decembrie 2009 14:02
Un film ce imbina frumos teroarea holocaustului cu o poveste comica in multe momente. Pare incredibil ce spun, dar regizorului i-a iesit. Si as zice chiar de minune. Mai rar asa ceva ! Nota 10 bine meritata!
Gavriil pe 10 Martie 2004 22:20
Un film frumos.
alali pe 11 iulie 2009 12:07
super comentariu... Nici nu poti sa exprimi acest film prin mai multe cuvinte... frumos e de ajuns chiar daca nu e suficient....
IOANA TARCOVEANU pe 05 Noiembrie 2003 23:22
E FILMUL CARE MI-A ATINS CEL MAI MULT SUFLETUL.
CRED CA MESAJUL TRANSMIS DE FILM E CEL CARE NE DETERMINA SA CONTINUAM SA AVEM SPERANTA SI SA AVEM GRIJA DE COPII.

8imistul pe 6 martie 2011 03:47
o poveste fascinanta, un Benignini incredibil...un film exceptional!
George-Cristi pe 31 Octombrie 2007 11:17
Filmul este super...te tine cu sufletul la gura aproape mereu.Finalul din pacate e tragic.Oricum mi-a placut filmul...mi-a ajuns la suflet si cred ca nu o sa il uit prea curand desi l-am vazut prin 2002.
Ovidiu239 pe 28 august 2013 01:35
Hai ma ca nu-i chiar asa de tragic.
Theodor2011 pe 04 Octombrie 2013 01:35
Buongiorno Principessa!
Este incredibil cat de bine este combinata comedia (in special in prima parte a filmului) si drama inspirata din calvarul evreilor din intreaga Europa aflata sub dominatie nazista (din pacate) printre care si Italia, din lagarele de concentrare/munca fortata/exterminare (in partea a doua). Filmele cu evreii masacrati de nazisti in timpul celui de al doilea razboi mondial ( Schindler's List, The Pianist, La Vita e Bella, etc.) au sensibilizat la timpul lor (cand au fost facute) atat cinefilii si criticii de film, cat si pe membrii Academiei Americane de Film, cei care acorda celebrele premii OSCAR.
Succesul filmului La Vita e bella, se datoreaza in proportie de aprox. 80 % lui Roberto Begnini pt regia destul de reusita cat si pt interpretarea PERFECTA a carismaticului personaj bibliotecar italian de originie evreu, Guido Orefice
Fara doar si poate, este cele mai bun film… citeşte

bakero pe 04 Aprilie 2010 18:49
Capodopera
Acest cuvant implica foarte multe... Begnini a reusit sa patrunda in cele mai adanci colturi ale inimii si chiar a rascolit! Un film despre dragoste suprema si neintinata, despre mizeria razboiului si despre cum un tata face in asa fel ca baietelul sa nu simta aproape deloc aceasta mizerie! Il recomand tuturor celor care poate ca u simtit odata ceva si au nevoie de "resuscitare":)
aayana pe 22 Martie 2010 16:57
vazut de 7 ori pana in prezent
Este singurul film vazut de atatea ori. O capodopera! Roberto Benigni este genial. Imbina umorul cu momentele dramatice intr-un stil original Multe dintre replici sunt memorabile.
laura339 pe 07 Noiembrie 2009 23:11
o capodopera
ce pot spune, filmul spune totul de la sine.Mi-a placut enorm de mult.a adus in sufletul meu atat o raza de soare cat si un trasnet.Eu nu-mi pot da seama cum a putut sa impleteasca aceste 2 extreme regizorul.Este mirific chiar o lectie buna de viata.il recomand cu cea mai mare dragoste :x
Olaru Dumitru pe 23 August 2008 21:19
Un film realizat cu mult rafinament artistic. Cu deosebita finete, sunt ilustrate aproape toate aspectele nebuniei care a cuprins Europa in perioada 1933-1945. Din nefericire, evenimentele pe care este centrata actiunea risca sa se repete, poate nu in aceleasi forme aberante, dar nu se stie niciodata. Somnul ratiunii naste monstri. Democratia are o mare slabiciune: permite aparitia si dezvoltarea monstrilor umani, poate din considerentul ca are destule mecanisme prin care sa le stavileasca avantul. Istoria dovedeste ca nu exista mecanisme sigure.
ionychy pe 11 Februarie 2010 12:58
impresionant si trist.nota 10.
ei,da.chiar ca e bun!m'a facut sa vars o lacrima pentru bietul copil si tatal lui,ce frumos l'a facut sa creada ca totul e un joc...dar realitatea era asa crunta....merita vazut.
Fumed pe 06 Aprilie 2010 22:39
Un film exceptional
Un film exceptional, n-o sa-l uit niciodata!
"-Ai fost foarte dragut cu mine. Tot ce vreau acum e o baie fierbinte.
-Am uitat sa va spun...
-Spune-ti.
-Nici nu va imaginati cat de mult as vrea sa fac dragoste cu dumneavoastra. Dar n-o voi spune niciodata nimanui, mai ales dumneavoastra. Ar trebui sa ma tortureze ca sa ma faca s-o spun.
-Ce sa spuneti?
-Ca vreau sa fac dragoste cu dumneavoastra. Nu doar o data! De mai multe ori! Dar n-o sa v-o spun niciodata. As fi nebun sa va spun ca as face dragoste cu dumneavoastra acum...chiar aici, pentru tot restul vietii mele.
-Ar fi bine sa fugiti, altfel va udati. O sa ploua iar.
-Printesa.
-Sunteti complet ud.
-Costumul nu face nimic. Palaria e cea care ma preocupa. Am nevoie de o palarie uscata. Unde as putea gasi una?
-Cum era? A, e usor! Maria, trimite pe cineva cu o… citeşte

queenofhearts pe 27 aprilie 2010 19:36
Alexx pe 10 Octombrie 2004 22:23
Film foarte bun, mi-a amintit de copilarie intr-un fel cand totul era frumos, dar finalul e destul de trist.
Corina pe 27 Octombrie 2003 22:28
Viaþa e frumoasã atâta timp cât ne pãstrãm sufletul de copil,iar elementul ludic nu dispare din cotidian.
ciprian34 pe 20 Decembrie 2011 21:37
Un film obligatoriu de vazut in care Roberto Benigni face probabil cel mai bun rol al sau,un film care ilustreaza drama poporului evreu intr-o latura a comicului dar filmul e si o lectie despre cum trebuie sa ne traim viata in ciuda greutatilor
OvFire pe 09 Aprilie 2010 00:11
O poveste emotionanta, o lectie de viata as putea spune, indiferent de situatie, cel mai bine este sa treci prin viata zambind.
mvpsebi pe 24 Iunie 2010 00:07
Unul din marile mele favorite..o lectie de viata dramatica oferita de Roberto Benigni cu zambetul pe buze.
Ovidiu239 pe 28 august 2013 01:35
De acord, frumos spus;)
RoxyD pe 08 Mai 2010 21:10
Filmul este o adevarata capodopera... Merita toate premiile castigate...
Ynspy pe 27 Martie 2010 18:52
o capodopera care combina perfect elementele comice cu cele tragice,facand realitatea sa para doar un joc...un rol exceptional facut de Benigni....
Vorador pe 29 Octombrie 2011 20:09
You will laugh. You will cry.
Un film impresionant,inceputul este atat de comic si simpatic,incat nu te astepti la intamplarile tragice din a doua parte a filmului.Roberto Benigni creaza un film si un rol exceptional.
bovoro pe 04 August 2009 00:27
Un banal film special facut pentru coafeze si manichiuriste. Acest personaj, Roberto Benigni, este cea mai slinoasa pocitanie psihopata pe care am vazut-o in viata mea. Daca m-as putea transforma intr-un sniper si l-as avea in catarea pustii pe cretinul asta n-as avea nicio ezitare sa-i spulber capatana cu o lovitura bine tintita.
Howgh!

BiGGeek pe 10 martie 2010 10:08
Esti un tembel... habar n-ai despre ce vorbesti!
bovoro pe 10 noiembrie 2023 23:05
La vita e bella e un cacat de film. Nu ma mai satur sa zic asta de vreo 14 ani. Film de CACAT!
OviStof pe 16 Ianuarie 2017 21:12
Superb
L-am văzut la premieră, l-am revăzut recent. Şi-a păstrat prospeţimea.
Este impresionant cum, cu mult umor, ne este "zugrăvită" o situaţie critică, dar atenuată prin prisma unui joc, astfel încât să poată fi trecută de un copil.

Mariannaa pe 15 Mai 2014 08:49
"La Vita e bella" e un film infricosator de emotionant. Am urmarit numeroase filme despre Holocaust, dar acesta are un impact nemaipomenit. Filmul este o capodopera cinematografica ce trebuie obligatoriu vizionat, il recomand din tot sufletul.
Pavel.F pe 10 Iulie 2012 12:38
Un film ce a fost primit cu o mare rezerva de o parte a criticilor, deoarece, spuneau ei, filmul duce oarecum spre derizoriu tragedia poporului evreu. Parerea mea e, ca filmul nici macar nu incearca sa faca asa ceva, daramite sa si reuseasca. Este un alt unghi de a privi holocaust-ul, o privire geniala, un ochi de artist. Este prezentat ca o victorie a poporului evreu, o victorie atinsa prin suferinta si castigata prin jertfa. Comportamentul lui Benigni, nici pe departe nu duce in derizoiu tragedia, ci, defineste spiritul intregii natii evreiesti, popor ce a renascut cu mai multa vitalitate dupa aceasta tragedie, si, desi au fost imputinati, ei "AU INVINS!"
radu3455 pe 08 Mai 2012 17:09
un film genial,o capodopera iar Roberto Benigni face rolul vietii nota 10 cu felicitari
Manusa pe 04 Aprilie 2012 20:53
Un film de exceptie care face referire la perioada Celui de-al Doilea Razboi Mondial. Un film care nu trebuie ratat, merita vazut si pe langa actiunea lui are si umor.
maryuselu pe 14 Martie 2012 23:27
asta e o poveste de viata trista..fara cuvinte..filmul are de toate si comedie si dragoste ..
Merita vazut si revazut !!SI SIMTIT !

Raddu pe 21 Februarie 2012 11:58
E filmul care m-a impresionat cel mai mult. Profund , plin de actiune. Arata mai bine ca oricare alt film dragostea parintilor pentru copii si sacrificiile pe care unii dintre acestea le-ar face pentru copii lor. Arata foarte bine drama evreilor in timpul celui de-al 2-lea razboi mondial , in acelasi timp aratand si partea frumoasa a vietii , partea care merita traita. O morala a acestui film ar fi: "Viata nu trebuie traita cu teama , trebuie sa te bucuri de fiecare clipa asa cum este ea ! "
adymarius pe 02 Februarie 2012 21:11
Am ramas extrem de impresionat dupa vizionarea acestui film.Sunt adeptul filmelor inspirate din realitate si consider ca "La Vita e bella" este unul dintre cele mai bune filme din istorie.
MNarcis pe 09 Noiembrie 2011 15:05
Capodopera putin spus, un film care nu ii lipseste absolut nimic, are umor foarte bun la care razi cu placere, actori simpatici, foarte emotionant, plin de suspans o drama care te lasa fara cuvinte, si un final pe masura, nu pot zice decat: capodopera!
DiCaprio21 pe 19 August 2011 09:40
fara cuvinte
capodopera acest film , ce lectie de viata , Roberto Benigni a jucat un rol fabulos . superb 10
AnnaMaria19 pe 16 Ianuarie 2011 14:43
Superb
Am plans aproape incontinuu la acest film,este extraordinar,este o lectie de viata
93GabiBT pe 29 Ianuarie 2012 16:44
Un film marcant !!!!
Practic, filmul este format din doua parti:
- prima este o comedie in stil chaplinian, plina de situatii inedite, in care urmarim aventurile lui Guido, venit de curand intr-un orasel din Toscana, un om pe cat de firav, pe atat de sufletist, care se indragosteste de "Printesa" Dora.
- a doua este o drama, cu final tragic; Guido, Dora si copilul lor sunt dusi intr-un lagar de concentrare, iar singurul scop al tatalui este de a-si salva fiul si de a-l proteja de cele petrecute in jurul lor, facand ca totul sa para un joc..

Spiritul de sacrificiu al acestui om marunt, insa plin de suflet si in stare de orice pentru a-si salva fiul te emotioneaza pana la lacrimi.

E un film special, dupa parerea mea, creat din zeci, poate chiar sute de detalii (scene, dialouri, intamplari, personaje etc.) care au legatura intr-un mod incredibil pana la final. E un film… citeşte

doomlol96 pe 31 Iulie 2015 00:26
Joacate...copile
Viata e frumoasa,dar daca nu ai o oglinda,niciodata nu o poti vedea.Omul care aduce oglinda este nimeni altul decat Roberto Benigni,un actor care intotdeauna iti arata partea plina a paharului,chiar daca nu e asa.Totusi filmul mai abordeaza un subiect tragic,holocaustul,dar personajul acesta transforma totul intr-o joaca,chiar daca e constient de ororile ce se petrec si ca e la un pas de moarte.El isi ia puterea din fiul sau,aratand ca dragostea si totul ce tine de partea buna,invinge mereu.
Joacate,copile...filmul e magnific de bun iar Roberto Benigni face un rol de zile mari,totusi simt ca mamica putea sa transmita mai mult,nota 9.

xerses pe 10 Mai 2012 15:50
Un film extrem de emotionant, in care actorii au dovedit certe calitati de maestrii.
Blog de şcol@r pe 13 Februarie 2010 20:46
Recomandare!
Inainte de vacanta, la ora de istorie, clasa a VIII-a B a inceput vizionarea unui film – “La vita e bella” – “Viata e frumoasa”.
L-am terminat de vizionat abia joi, la ora de cultura civica. Filmul este genial. Desi, personal, vazusem finalul filmului miercuri seara, joi dimineata am fost foarte atenta si m-am abtinut cu [...] citeşte

mihai770 pe 05 August 2004 07:50
Normal ca fetelor le place mai mult!
Oricum filmul este foarte foarte bun.

Tuca Marius pe 29 Octombrie 2003 22:23
Interesant, incredibil, fascinant cum poti incheia un film despre holocaust cu propozitia „AM INVINS”, cu atit mai mult cu cit e spusa de un evreu. Ma gindesc ca regizorul a construit intregul film doar pentru fraza asta. Benigni e un nebun frumos, un romantic demn de gloantele pragmaticilor, care a facut sa para ridicola productia lui Spielberg „Schindler's List”.
Ciao, principe!

alali pe 11 iulie 2009 12:06
Comentariu tau e in regula pana cand incerci sa pui punct. Ai mai scris o propozite la sfarsit ce nu iti face cinste... Cum poti sa comentezi Schindler's List, un film zguduitor, socant, cu un final halucinant, si in care se prezinta O POVESTE ADEVARATA?? Daca nu spuneai parerea asta, chiar ca incepeam sa cred ca te pricepi cat de cat la filme... Asa, mai bine intre pe Walt Disney si scrie acolo, dar ai grija sa nu te bagi la desenele cu mai mult de 3 personaje ca... te frigi si te iau copii la rost.
leo26 pe 25 decembrie 2013 14:54
Nu inteleg prostia din capul vostru, poate mi-ar trebui un dictionar special, ce pusca lui Bobby(care o fi ala, dar suna bine) incercati voi sa comparati cele doua filme La Bella... si List of.. , sunt doua capodoperi ale cinematografiei, care cu siguranta vor ramane nemuritoare, dar s-au gasit Vasile cu Ion, care au iesit pe ulita si vorbesc sa nu adoarma, sunt praf si pulbere.
Matrix pe 30 Octombrie 2003 07:36
Cum sa fie ridicol Schinler's List?
Ridicol este acest film plin de schelembaieli a la Jim Carrey, plin de broscari cu gura mare.

ionutzoo7 pe 18 octombrie 2010 16:44
nush ce vezi tu ridicol la filmul asta,dar....fiecare are parerea lui.....
leo26 pe 25 decembrie 2013 14:45
Chiar ca Matrix, taci si sapa ca esti praf.
Go1 2 3 4