Păreri Invictus

Neînfrânt

Floman pe 13 Decembrie 2009 00:50
un film de trecut in agenda
Mai sunt cateva luni pana cand filmul se va lansa si la noi si l-am notat in lista filmelor ce nu trebuie ratate. Pe langa regia lui Clint Eastwood (Clint are fler in a-si alege subiectul filmelor si din partea lui ma astept mereu la surprize placute), e interesant de vazut cuplul Morgan Freeman - Matt Damon. Sincer, nu m-as fi putut gandi la o alta persoana sa-l intruchipeze pe Mandela, iar pt. Matt am toata consideratia datorata unui actor care isi alege rolurile pentru a evolua in permanenta si a face fata cu succes asteptarilor. Desi regret ca incet, incet, actorii ce au consacrat anumite genuri sau au sapat in memoria colectiva replici si personaje se duc dintre noi, ma bucura sa vad ca pe urmele lor sunt gata sa paseasca urmatorii candidati la statutul de simbol al talentului si devotamentului pentru cinema.
adizoo13 pe 30 Decembrie 2009 17:02
un film bun despre renastere, reinventare, credinta, putere prin sport si politica.
nici nu avea cum sa fie altfel cand citesti Eastwood si Freeman, si cand vezi atatia impatimiti Twilight te gandesti daca au auzit de aceste nume.

allblack pe 01 Ianuarie 2010 17:00
Invictus - un film rar...
Clint Eastwood ne surprinde din nou cu un film deosebit, cu o poveste frumoasa si cu un farmec aparte. Atentia la detalii, faptul ca respectat intr-o mare masura adevarul istoric, a cerut si sprijinul jucatorilor de rugby din realitate... face ca aceasta pelicula sa se delimiteze de restul porcariilor care au aparut in ultima perioada.
Povestea este una interesanta, Africa de Sud fiind in aceea perioada dezbinata de luptele rasiale, politice si economice. Nelson Mandela a reusit prin intermediul sportului sa apropie oamenii, sa ii adune si sa redefineasca o tara...

sebyelton pe 24 mai 2011 22:50
totusi exagerezi! Nu e capodopera filmul asta... E un film bun, cu un exemplu pozitiv, dar pe alocuri plictisitor...
Robert1985 pe 02 Ianuarie 2010 12:23
cred k bun
avand in vedere distributia si regia nu cred k va fii o dezamagire
Burlan pe 05 Ianuarie 2010 23:12
Un film interesant.Nu mă aşteptam la aşa scenariu.Destul de emoţionant.
bpradu pe 08 Ianuarie 2010 21:14
film foarte bun, il recomand...din pacate noi romanii inca ne miscam incet la unele filme bune si nu am avut ocazia sa-l vad la cinematograf, insa traiasca internetu! Unu din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimele luni! Morgan Freeman, Matt Damon actori foarte buni, au demonstrat asta si in acest film!
Vladut1994 pe 08 Ianuarie 2010 22:45
Superb
Chiar daca nu s-a lansat oficial am avut onoarea sa vad aceasta capodopera.La inceput pare putzin plictisitor dar este printre primele 3 filme produse in 2009 .Un film pshihologic (ceva de genu Grantorino),plin de invataturi.Actorii sunt exceptionali .Superb .Nu-l ratati!!!
aura.k pe 16 Ianuarie 2010 23:56
Minunat
E un film care are ceva de spus... are o idee despre lume, despre viata si depre cum poti deveni de neinfrant...
adriano.b pe 20 Ianuarie 2010 14:50
Minunat
Acest film trebuie incadrat printre capodoperele anului.Este extraordinar si-l recomand cu incredere.
sym pe 7 iunie 2010 16:39
film cu o destinatie ne mai pomenita de acestea filme tot sa vezi sete un film extraordinar
legolas05 pe 24 noiembrie 2010 20:19
invata sa scriii si dupa aia sa comentezi un film....oky?
mitzadadj pe 25 Ianuarie 2010 14:27
NO COMMENT
nu am cuvinte in ceea ce priveste filmul...morgan freeman shi-a facut ca de obicei treaba
razvan21 pe 01 Februarie 2010 23:21
intr-adevar, super tare filmu! e reconfortant de stiut k mai exista si oameni din astia. de actori ce sa mai zic... Clint Eastwood si el genial!
Radu47hitman pe 04 Februarie 2010 03:33
Poporul Său avea nevoie de un lider. El le-a dat un campion.
Noua peliculă a celebrului Clint Eastwood, foarte dificil de a-i atribui un gen. Aceasta e şi biografia unei mari personalităţi - Nelson Mandela, în acelaşi timp o splendidă dramă sportivă, precum şi una dintre cele mai veridice povestiri despre neînţelegere între rase, care a început cu atât de mult timp în urmă şi care pâna în ziua de azi nu s-a încheiat. Dovada acesteia, taxele reduse a acestui film, în America şi nu numai. Un pas curajos pentru a arăta adevărul real din trecut, în opinia mea, cu siguranţă, nu a fost în zadar, în sfârşit cineva a trebuit să spuie despre asta şi sunt fericit, că acest cineva este marele şi talentatul regizor - Clint Eastwood, care la vârsta sa înaintată, continuă să creeze filmele sale unice şi să spună prin ele istorioarele oamenilor, despre care vrei să ştii.
''Neînfrânt'' foarte mult diferă de… citeşte

omserios pe 05 Februarie 2010 17:07
Excelent film biografic/istoric
Si prin mentiunea "istoric" tin sa subliniez acuratetea foarte mare privind faptele istorice. Producatori (adica Eastwood, Freeman, Lori McCreary -mai sunt si altii) si nu numai s-au daruit cu adevarat in activitatea de cercetare-documentare, care a iesit foarte buna si precisa. Exista un risc sa te aproprii de granita plictiselii in unele momente, dar acest lucru se remediaza, filmul capatand un caracter semi-epic catre sfarsit. Morgan Freeman este pur si simplu perfect pt rolul lui Mandela (insusi acesta a declarat ca il accepta doar pe Freeman sa il portretizeze) si, in viziunea-mi personala, este un candidat serios pentru Oscar (presupunand ca Oscarul s-ar da intr-adevar celui mai bun din fiecare categorie si nu chiar ajunge sa se manelizeze, cum zicea cineva de pe-aici). Iar daca tot suntem la capitolul Oscar, trebuie precizata marea nedreptate ce i s-a facut lui Invictus prin… citeşte
Mist pe 07 Februarie 2010 14:40
Invictus
great movie and great soundtrack...Morgan e genial
lyghts pe 22 februarie 2010 01:32
Pe romana, turcule!
maria76 pe 07 Februarie 2010 21:29
minunat
un film pe care nu trebuie sa-l ratati..nota 10 distributie, sunet, regie..
denismeraru pe 12 Februarie 2010 15:25
ce film, ce actori
un film superb, motivant, stenic, o lectie de viata, o lectie de vieti de campioni
Evoluând în România pe 17 Februarie 2010 18:59
Invictus (Neinfrant)
Subiect: Africa de Sud, dupa terminarea perioadei de apertheid, se zbate sa-si regaseasca valorile si identitatea, sa recladeasca o societate in care vechile antagonisme dintre cele doua rase sa nu mai conteze; pretextul este campionatul mondial de rugby, sport indragit de albi, dar sprijinit si de vizionarul Nelson Mandela.
Ce-mi place: Morgan Freeman (chiar mai mult [...]

Related posts: Sex Drive (In SEXcursie)
It’s complicated (E tare complicat!)
The Big One (Cel mare)
citeşte

bovoro pe 20 Februarie 2010 23:42
Daca Nelson Mandela ar fi fost alb, mai mult ca sigur ca ar fi fost jucat chiar de catre Clint Eastwood. Oricum, daca nu l-a putut juca pe Mandela, nu s-a putut abtine sa nu-i dea fiului sau, Scott Eastwood, rolul jucatorului care marcheaza punctele decisive din finala cu All Blacks. Care fiu, daca nu e angajat de tatal sau in roluri usurele, nu prea e bagat in seama de nimeni.
Altfel, filmul nu e rau, dar poarta pecetea stilului triumfalist al lui Eastwood. Pe alocuri, se vrea emotionant, dar pe mine, cel putin, nu a reusit decat sa ma irite.
Morgan Freeman joaca asa cum ne-a obisnuit, adica foarte bine, insa deceptia a venit din partea lui Matt Damon, total inexpresiv si neinspirat.
Nu pot sa nu mentionez ca sunt filme regizate de Eastwood care imi plac foarte mult : A Perfect World (1993) si Mystic River (2003), de exemplu, care au o cu totul altfel de abordare… citeşte

Invictus – 2 leaderi de neinfrant: Nelson Mandela si Clint Eastwood | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] Mandela. Este un film despre leadership si despre pasiunea si motivatiile din spatele unui succes. Invictus este un film bazat pe fapte reale care rezuma esenta filosofiei lui Mandela prin prezentarea [...] citeşte
tudor_myh pe 26 Februarie 2010 02:24
Bravo
Un film foarte bun cu doi actori mari si un regizor serios ... il recomand politicienilor romani , poate vor invata si ei ceva din filmul asta .
victor_neo75 pe 01 Martie 2010 13:03
Morgan Freeman il transcede pe Nelson Mandela !!
"Invictus" spune povestea plina de inspiratie a unui joc de rugby din 1995 care va ajuta la reunirea oamenilor din Africa de Sud, divizati de prejudecatile apartheid-ului. Morgan Freeman il interpreteaza cu multa acuratete pe primul presedinte de culoare al Africii de Sud, Nelson Mandela. Matt Damon il joaca pe Francois Pienaar, capitanul echipei de rugby sud-africane, cel care a primit indemnul noului presedinte sa castige Cupa Mondiala de Rugby din 1995.

Filmul primeste tratamentul veteranului regizor Clint Eastwood care aduce pe ecran o poveste, desi nu prea originala, despre succes si izbanda intr-o tara in care diferenta ideologica dintre majoritatea populatiei locale si cea de englezi minoritara era ceva obisnuit.

"Invictus" il recomand pt. mesajul pozitiv, de reconciliere nationala prin forta nebanuita de unire a spiritului colectiv prin rugby, si pt.… citeşte

lunaticul pe 03 Martie 2010 17:42
Nu trebuie ratat !!!
Extrem de bine realizat, incepand cu 2 probleme si terminand cu un succes indiscutabil...nu v`a spun mai multe dar v`a las sa`l urmariti.
picica pe 03 Martie 2010 18:31
super filmul merita vazut ..................................
Carcotasu pe 04 Martie 2010 11:54
Invictus
Aseara am vazut Invictus, un film in regia lui Clint Eastwood.
Dupa smiorcaiala de Million Dollar Baby, clar Client Eastwood nu se numara printre regizorii mei preferati.
Dar Invictus este altceva. In primul rand, asa cum ne-a obisnuit in mai vechile The Shawshank Redemption sau The Bucket List Morgan Freeman este monumental. Matt Damon nu se [...] citeşte

victor_neo75 pe 8 martie 2010 13:19
Incearca excelentul "Gran Torino" (2008) regizat de Clint Eastwood, cu el in rol principal !
Fluturash86 pe 05 Martie 2010 15:14
Ispirațional
Morgan Freeman strălucește în capodopera lui Clint Eastwood.
Este un film minunat cu o poveste inspirațională, ce pune în valoare monentele prețioase din istoria Africii de Sud. Nota 10!!

NinaCho13 pe 06 Martie 2010 22:17
Nu vreau sa "trecem" cu vederea filmul lui Clint Eastwood deaoarece nu are sens!
Sa ma iertati dar dupa mine Morgan Freeman iar face din "rahat bici"- pentru cei ce inteleg adevarata esenta a expresiei!

Ammelie pe 09 Martie 2010 13:21
Invictus
Filmul mi s-a parut ok, 'corect' facut, dar nu spectaculos, desi emotionant pe alocuri. 7/10
Despre cele 2 nominalizari la Oscar:
- Morgan Freeman - Fain de tot Morgan Freeman in rolul lui Mandela. Frumos personaj.
- Matt Damon - Nu mi s-a parut suficient de solid personajul lui Matt Damon. Nu suficient de 'prezent'.

izzie pe 10 Martie 2010 17:17
Mandela bine jucat
Nu e spectaculos,dar pt iubitorii genului drama..sport..Clint Eastwood e ok.........
Praetorian pe 15 Martie 2010 01:29
Superb
Un film biografic superb , impresionant si inspirant . Clint Eastwood nu inceteaza sa ma uimeasca in calitate de regizor iar Morgan Freeman a fost , este si va fi in continuare un actor de nota 10 , o adevarata legenda a filmului . Film recomandat tuturor pasionatilor de sport , indiferent ca sunt pasionati de fotbal , fotbal american , tenis ...... , un film care te inspira sa te autodepasesti indiferent de sportul pe care il practici dar in acelasi timp si tuturor oamenilor dornici de pace globala deoarece sportul ne uneste pe toti .
cristian19oct pe 16 Martie 2010 09:16
am avut de ales intre invictus si triaj... am vazut Triaj si cred ca am facut o alegere proasta....Am banuit ca Invictus este un pic plictisitor si acum regret...poate data viitoare
sabinalin pe 17 Martie 2010 18:11
Trei batrani si un tanar
Anul acesta va implini 80 de ani,s-a afirmat la Hollywood ca foarte bun actor de filme western plus ca a creat memorabilul personaj "Dirty Harry" iar ulterior s-a facut regizor si spune povesti foarte interesante pe care le regizeaza impecabil, de la "Unforgiven" la "Letters from Iwo Jima" si de la "Million dollar baby" la "Changelling". Clint Eastwood impresioneaza din nou cu acest film care are doi eroi principali: Nelson Mandela si... echipa de rugby a Africii de Sud,castigatoare a Cupei Mondiale in 1995. Nelson Mandela(77 de ani in momentele in care se petrece actiunea) este,asa cum il portretizeaza Eastwood, un lider politic exceptional care face tot posibilul pentru reconcilierea unei natiuni in puscaria careia a suferit 27 de ani. Alegerea in rol a lui Morgan Freeman(72 de ani in momentul filmarilor) este un moment de maxima inspiratie. Nu l-am vazut pe Jeff Bridges in rolul care… citeşte
Efeb pe 28 Martie 2010 00:55
Un film pe care ma bucur ca l-am vazut si care sincer mi-a sters o lacrima in momentul in care africanii au reusit sa castige Campionatul Mondial.
Al3x10 pe 29 Martie 2010 14:35
un film frumos..putina drama...totul ok...cam emotional
veronica210 pe 30 Martie 2010 10:29
"Sunt căpitanul sufletului meu."
Morgan Freeman a jucat exceptional..nici nu-i de mirare ca a fost nominalizat la Oscar..De la mimica si accent pana la imagine totul este facut ca la carte...O poveste reala interesanta..tot respectul pentru omul ce a fost Nelson Mendela.Cel mai impresionant moment al filmului este atunci cand, in clipele grele din detentie, Nelson Mandela ( Morgan Freeman) rosteste acel poem...
AdrianPopescu pe 03 Aprilie 2010 14:11
Trista Africa!
Un film exceptional, un capitol din istoria Africii in primul rand, un minunat continent care din pacate ofera, per ansamblu, numai subiecte pentru drame.
Asemanator cu 'Hotel Rwanda' si 'The Last King of Scotland' filmul constituie un documentar/biografic de exceptie, prea putin premiat in cadrul galelor obisnuite. Daca cei de la Natiunile Unite ar acorda premii pentru filmele inspirate din crunta realitate traita de anumite popoare, 'Invictus' cu siguranta ar fi in topul filmelor premiate.

Rihanna pe 02 Mai 2010 22:51
Filmul este foarte bun, m-a impresionat, insa cred ca Mr. Eastwood si Mr. Freeman cu acest scop au facut filmul, iar Matt Damon se integreaza perfect in acest context. Acum vine o decizie grea, sa nominalizez cel mai bun regizor, intre Eastwood, Cameron, Tarantino...adica frate toti 3 sunt castigatori si filmele facute de ei mi se par foarte bune. De ce trebuie sa concureze oamenii astia in acelasi timp? Mai trebuia sa vina si Scorseze si sa fie trupa completa.
vladutz76 pe 03 Mai 2010 23:06
Istorie
Mandela. Mare om, mare caracter. Nici nu se putea altcineva in afara de Morgan freeman ca sa-l interpreteze.
Bun film, foarte bun....dar putea fi si mai bun daca Eastwood insista ma mult pe jocul lui Freeman si mai putin pe secventele de rugby.
Niste curiozitati: Pienaar 1.91 m si 110 kg. Matt Damon 1.80 m. Freeman 1.90 m. Daca stateau la egalitate (in film) Pienaar ar fi fost cu un cap mai mic decat Mandela!!

marc_mihai pe 05 Mai 2010 10:54
I am the master of my faith.I am the captain of my soul
Un film pentru istorie.O adevarata lectie de viata.Un adevarat imbold pentru a invata cum sa devii campion.Un adevarat exemplu de rabdare,reconciliere si iertare.
Intr-o lume lipsita de valori morale aveam mare nevoie de acest film.Iar NELSON MANDELA poate fi un adevarat exemplu pentru toata omenirea.
Filmul aceste este un manifest al iubirii si al pacii.
Cat despre Morgan Freeman nu mai incape indoiala ca a intrat perfect in rol.Si a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca este un mare actor.
Nu ne ramane decat sa ii multumim marelui maestru Clint Eastwood pentru inca o capodopera si pentru inspiratia in alegerea actorilor.
Daca nu vedeti acest film ati pierdut mult.

NimeniAltu2k9 pe 06 Mai 2010 18:39
Clint Eastwood nu se dezminte nici de aceasta data si ne ofera un film foarte bun,cu actiunea setata in anii 90'-95' ce acopera primul an de presedintie a lui Nelson Mandela,an in care a gasit o cale de a-si uni poporul prin intermediul sportului.
Un film interesant de urmarit ,cu o poveste frumoasa,actori mari care si-au demonstrat valoarea si o regie de nota 10,toate ingredientele pentru a-i acorda doua ore din timpul tau.

Octaz pe 07 Mai 2010 00:26
Excelent . Filmul arata cum un simplu sport poate schimba fata unei intregi natiuni , cum un singur om , loial rugbyului si al patriei sale poate uni o tara transformand echipa nationala in campioana mondiala. Felicitari Morgan Freeman , castigatorul moral al Oscarului Best Actor 2009
Blu3sky pe 16 Mai 2010 23:23
Morgan Freeman perfect in rolul lui Mandela, nici nu se putea mai bine!! film care trebuie vazut!!!
angeletomio pe 22 Iunie 2010 19:37
un film minunat
Bazat pe romanul "The human factor: Nelson Mandela and the game that changed the world" al autorului John Carlin, filmul "Invictus" relateaza povestea reala a modului in care presedintele de culoare Nelson Mandela si-a unit fortele cu Francois Pienaar, capitanul echipei de rugby a Africii de Sud, cu scopul de a-i unifica pe locuitorii tarii sale.
ankci pe 28 Iunie 2010 22:39
anca
inainte imi placeau filmele istorice ..dar acum..mmm...orcum l-am vazut iar acum nu mi se mai pare cine stie ce
luciivan pe 04 Iulie 2010 17:20
un film cu un farmec inefabil, un film stenic despre pasiune, lupta, credinta si renastere, un film in care Morgan Freeman e fabulos in rolul lui Mandela, iar Matt Damon e memorabil incarnandu-l pe legendarul capitan al echipei de rugby a Africii de Sud – Francois Pienaar. Nu degeaba cei 2 au fost nominalizati la Oscar.
Codrin-Maxim pe 14 Iulie 2010 11:37
Invictus
"Invictus" este unul dintre filmele pe care probabil ca nu am sa le uit niciodata. Un scenariu de exceptie si distributia de altfel. Morgan Freeman a aratat ca nu i-au apus anii de glorie, iata ca inca mai poate. Este un film obligatoriu de vazut.
andreim3 pe 18 Iulie 2010 14:35
Poporul are nevoie mereu de un capitan.
Un film superb , ideea filmului exceptionala , nu am cuvinte , foarte emotionant.
Mihai2508 pe 02 August 2010 01:09
"Sunt stapanul destinului meu; Sunt capitanul sufletului meu"
O exceptionala capodopera, un film despre cum sa-ti faci propiul destin, despre cum sportul reuseste sa uneasca oamenii, despre cum ar trebui facuta politica ( si anume cu suflet si cu dragoste fata de popor), si nu in ultimul rand despre natura umana. Parerea mea este ca filmul merita sa fie vazut, este nemaipomenit.
Radu1711 pe 08 August 2010 12:29
radu1711
un film reusit si o drama foarte buna, mi-a placut filmul pana la sfarsit a fost interesant si captivant
cetateanu pe 12 August 2010 12:44
Cu morgan freeman genial in rolu lui mandela si cu matt damon care s-a ridicat la valoarea partenerului sau acest film nu poate sa fie decat un fim bun care zic eu trebuie vazut . Bazat pe romanul "The Human Factor: Nelson Mandela and the game that changed the world" al autorului John Carlin, filmul Neinfrant / Invictus relateaza povestea reala a modului in care presedintele de culoare Nelson Mandela (Morgan Freeman) si-a unit fortele cu Francois Pienaar (Matt Damon), capitanl echipei de rugby a Africii de Sud, cu scopul de a-i unifica pe locuitorii tarii sale. Dupa ce a fost eliberat din inchisoare dupa 27 de ani de detentie si a fost ales primul om in stat, Nelson Mandela a inteles ca tara a ramas divizata din punct de vedere economic si rasial chiar si dupa eradicarea politicii de apartheid si a decis sa se foloseasca de campionatul mondial de rugby gazduit de catre Africa de Sud in… citeşte
psihologu pe 18 August 2010 10:54
exceptional
Placerea de a-l urmari pe Morgan Freeman jucand un asemenea rol este absolut contagioasa. Freeman devine Mandela, intelegand ca simpla imitare a gesturilor si vocii acestui om ar fi insuficienta si de prisos. El onoreaza acest om simbol si ne invita in mintea unuia dintre cei mai importanti oameni ai istoriei. Meritul acestui film se aseaza si pe umerii de rugbist ai talentatului domn Damon, Matt Damon, care da viata unui personaj larger than life, Francois Pienaar, capitanul echipei Sprinbocks, care te placheaza atat prin aspect cat si prin prestatia actoriceasca. Accentul lui aproape imposibil de reprodus confera o autenticitate imposibil de strecurat sub semnul intrebarii.

Acest menage a trois (Freeman-Damon-Eastwood) este de neanvins, iar “Invictus” ii asigura lui Clint Eastwood medalia de aur si titlul de lider in lumea cinematografiei, victoria purtand pe umeri… citeşte