Păreri Invictus

Neînfrânt

omserios pe 05 Februarie 2010 17:07
Excelent film biografic/istoric
Si prin mentiunea "istoric" tin sa subliniez acuratetea foarte mare privind faptele istorice. Producatori (adica Eastwood, Freeman, Lori McCreary -mai sunt si altii) si nu numai s-au daruit cu adevarat in activitatea de cercetare-documentare, care a iesit foarte buna si precisa. Exista un risc sa te aproprii de granita plictiselii in unele momente, dar acest lucru se remediaza, filmul capatand un caracter semi-epic catre sfarsit. Morgan Freeman este pur si simplu perfect pt rolul lui Mandela (insusi acesta a declarat ca il accepta doar pe Freeman sa il portretizeze) si, in viziunea-mi personala, este un candidat serios pentru Oscar (presupunand ca Oscarul s-ar da intr-adevar celui mai bun din fiecare categorie si nu chiar ajunge sa se manelizeze, cum zicea cineva de pe-aici). Iar daca tot suntem la capitolul Oscar, trebuie precizata marea nedreptate ce i s-a facut lui Invictus prin… citeşte
Radu47hitman pe 04 Februarie 2010 03:33
Poporul Său avea nevoie de un lider. El le-a dat un campion.
Noua peliculă a celebrului Clint Eastwood, foarte dificil de a-i atribui un gen. Aceasta e şi biografia unei mari personalităţi - Nelson Mandela, în acelaşi timp o splendidă dramă sportivă, precum şi una dintre cele mai veridice povestiri despre neînţelegere între rase, care a început cu atât de mult timp în urmă şi care pâna în ziua de azi nu s-a încheiat. Dovada acesteia, taxele reduse a acestui film, în America şi nu numai. Un pas curajos pentru a arăta adevărul real din trecut, în opinia mea, cu siguranţă, nu a fost în zadar, în sfârşit cineva a trebuit să spuie despre asta şi sunt fericit, că acest cineva este marele şi talentatul regizor - Clint Eastwood, care la vârsta sa înaintată, continuă să creeze filmele sale unice şi să spună prin ele istorioarele oamenilor, despre care vrei să ştii.
''Neînfrânt'' foarte mult diferă de… citeşte

allblack pe 01 Ianuarie 2010 17:00
Invictus - un film rar...
Clint Eastwood ne surprinde din nou cu un film deosebit, cu o poveste frumoasa si cu un farmec aparte. Atentia la detalii, faptul ca respectat intr-o mare masura adevarul istoric, a cerut si sprijinul jucatorilor de rugby din realitate... face ca aceasta pelicula sa se delimiteze de restul porcariilor care au aparut in ultima perioada.
Povestea este una interesanta, Africa de Sud fiind in aceea perioada dezbinata de luptele rasiale, politice si economice. Nelson Mandela a reusit prin intermediul sportului sa apropie oamenii, sa ii adune si sa redefineasca o tara...

sebyelton pe 24 mai 2011 22:50
totusi exagerezi! Nu e capodopera filmul asta... E un film bun, cu un exemplu pozitiv, dar pe alocuri plictisitor...
Floman pe 13 Decembrie 2009 00:50
un film de trecut in agenda
Mai sunt cateva luni pana cand filmul se va lansa si la noi si l-am notat in lista filmelor ce nu trebuie ratate. Pe langa regia lui Clint Eastwood (Clint are fler in a-si alege subiectul filmelor si din partea lui ma astept mereu la surprize placute), e interesant de vazut cuplul Morgan Freeman - Matt Damon. Sincer, nu m-as fi putut gandi la o alta persoana sa-l intruchipeze pe Mandela, iar pt. Matt am toata consideratia datorata unui actor care isi alege rolurile pentru a evolua in permanenta si a face fata cu succes asteptarilor. Desi regret ca incet, incet, actorii ce au consacrat anumite genuri sau au sapat in memoria colectiva replici si personaje se duc dintre noi, ma bucura sa vad ca pe urmele lor sunt gata sa paseasca urmatorii candidati la statutul de simbol al talentului si devotamentului pentru cinema.
bpradu pe 08 Ianuarie 2010 21:14
film foarte bun, il recomand...din pacate noi romanii inca ne miscam incet la unele filme bune si nu am avut ocazia sa-l vad la cinematograf, insa traiasca internetu! Unu din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimele luni! Morgan Freeman, Matt Damon actori foarte buni, au demonstrat asta si in acest film!
razvan21 pe 01 Februarie 2010 23:21
intr-adevar, super tare filmu! e reconfortant de stiut k mai exista si oameni din astia. de actori ce sa mai zic... Clint Eastwood si el genial!
sabinalin pe 17 Martie 2010 18:11
Trei batrani si un tanar
Anul acesta va implini 80 de ani,s-a afirmat la Hollywood ca foarte bun actor de filme western plus ca a creat memorabilul personaj "Dirty Harry" iar ulterior s-a facut regizor si spune povesti foarte interesante pe care le regizeaza impecabil, de la "Unforgiven" la "Letters from Iwo Jima" si de la "Million dollar baby" la "Changelling". Clint Eastwood impresioneaza din nou cu acest film care are doi eroi principali: Nelson Mandela si... echipa de rugby a Africii de Sud,castigatoare a Cupei Mondiale in 1995. Nelson Mandela(77 de ani in momentele in care se petrece actiunea) este,asa cum il portretizeaza Eastwood, un lider politic exceptional care face tot posibilul pentru reconcilierea unei natiuni in puscaria careia a suferit 27 de ani. Alegerea in rol a lui Morgan Freeman(72 de ani in momentul filmarilor) este un moment de maxima inspiratie. Nu l-am vazut pe Jeff Bridges in rolul care… citeşte
adriano.b pe 20 Ianuarie 2010 14:50
Minunat
Acest film trebuie incadrat printre capodoperele anului.Este extraordinar si-l recomand cu incredere.
sym pe 7 iunie 2010 16:39
film cu o destinatie ne mai pomenita de acestea filme tot sa vezi sete un film extraordinar
legolas05 pe 24 noiembrie 2010 20:19
invata sa scriii si dupa aia sa comentezi un film....oky?
Vladut1994 pe 08 Ianuarie 2010 22:45
Superb
Chiar daca nu s-a lansat oficial am avut onoarea sa vad aceasta capodopera.La inceput pare putzin plictisitor dar este printre primele 3 filme produse in 2009 .Un film pshihologic (ceva de genu Grantorino),plin de invataturi.Actorii sunt exceptionali .Superb .Nu-l ratati!!!
Ammelie pe 09 Martie 2010 13:21
Invictus
Filmul mi s-a parut ok, 'corect' facut, dar nu spectaculos, desi emotionant pe alocuri. 7/10
Despre cele 2 nominalizari la Oscar:
- Morgan Freeman - Fain de tot Morgan Freeman in rolul lui Mandela. Frumos personaj.
- Matt Damon - Nu mi s-a parut suficient de solid personajul lui Matt Damon. Nu suficient de 'prezent'.

Burlan pe 05 Ianuarie 2010 23:12
Un film interesant.Nu mă aşteptam la aşa scenariu.Destul de emoţionant.
adizoo13 pe 30 Decembrie 2009 17:02
un film bun despre renastere, reinventare, credinta, putere prin sport si politica.
nici nu avea cum sa fie altfel cand citesti Eastwood si Freeman, si cand vezi atatia impatimiti Twilight te gandesti daca au auzit de aceste nume.

mitzadadj pe 25 Ianuarie 2010 14:27
NO COMMENT
nu am cuvinte in ceea ce priveste filmul...morgan freeman shi-a facut ca de obicei treaba
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 18:23
Este o poveste frumoasă de conflict uman şi de alegeri.
Este o poveste de modul în care, din umbre si întuneric pot veni iertare si vindecare.

Minunat film, Clint Eastwood a făcut-o din nou.
Morgan Freeman si Matt Damonsint cei mai tari

pisicuta1 pe 24 Martie 2012 19:51
da un film f bun si nu cred ca ar merita sa il ratati!
..............................................................
narcisson pe 20 februarie 2016 21:42
Puncte, puncte, puncte. Ce parere argumentata! :)
angeletomio pe 22 Iunie 2010 19:37
un film minunat
Bazat pe romanul "The human factor: Nelson Mandela and the game that changed the world" al autorului John Carlin, filmul "Invictus" relateaza povestea reala a modului in care presedintele de culoare Nelson Mandela si-a unit fortele cu Francois Pienaar, capitanul echipei de rugby a Africii de Sud, cu scopul de a-i unifica pe locuitorii tarii sale.
Octaz pe 07 Mai 2010 00:26
Excelent . Filmul arata cum un simplu sport poate schimba fata unei intregi natiuni , cum un singur om , loial rugbyului si al patriei sale poate uni o tara transformand echipa nationala in campioana mondiala. Felicitari Morgan Freeman , castigatorul moral al Oscarului Best Actor 2009
marc_mihai pe 05 Mai 2010 10:54
I am the master of my faith.I am the captain of my soul
Un film pentru istorie.O adevarata lectie de viata.Un adevarat imbold pentru a invata cum sa devii campion.Un adevarat exemplu de rabdare,reconciliere si iertare.
Intr-o lume lipsita de valori morale aveam mare nevoie de acest film.Iar NELSON MANDELA poate fi un adevarat exemplu pentru toata omenirea.
Filmul aceste este un manifest al iubirii si al pacii.
Cat despre Morgan Freeman nu mai incape indoiala ca a intrat perfect in rol.Si a demonstrat inca o data, daca mai era nevoie, ca este un mare actor.
Nu ne ramane decat sa ii multumim marelui maestru Clint Eastwood pentru inca o capodopera si pentru inspiratia in alegerea actorilor.
Daca nu vedeti acest film ati pierdut mult.

izzie pe 10 Martie 2010 17:17
Mandela bine jucat
Nu e spectaculos,dar pt iubitorii genului drama..sport..Clint Eastwood e ok.........
Robert1985 pe 02 Ianuarie 2010 12:23
cred k bun
avand in vedere distributia si regia nu cred k va fii o dezamagire
vladutzx pe 09 Septembrie 2012 01:40
Un film de nota 10 cu o poveste incredibila si niste actori foarte buni
Eduard1920 pe 23 Martie 2012 23:34
Sincer,n-am stiut cine este domnul Nelson Mandela pana ce nu l-am zarit intr-o poza alaturi de Corneliu Vadim Tudor.M-a impresionat mult pelicula realizata de Clint Eastwood(pe care l-am descoperit cu ocazia asta si ca regizor).Un film despre hotarare,lapidaritate si demnitate.
xerses pe 18 Februarie 2012 20:38
Un film care te mobilizeaza foarte mult in urmarirea scopurilor.Foarte bun....
gerardnr8 pe 02 Februarie 2012 02:06
foarte bun filmul iar actorii M.Freeman si Damon au fost la inaltime.... merita vazut filmul
Raddu pe 28 Ianuarie 2012 01:18
Impresionant !
Drama te lasa de-a dreptul fara cuvinte. Extraordinar de bine jucat rolul lui Mandela de catre Morgan Freeman. Ce pot spune , e un film de vazut pentru iubitorii tuturor genurilor. Cultiva multe in oameni. Asa cum a zis un user: "Aveau nevoie de un lider si le-a dat un campion ! " Foarte bine jucat si rolul lui Pienaar de Matt Damon. Voi ramane mult cu acea replica in minte: "Ma gandesc cum e sa fii inchis 30 de ani , iar dupa ce iesi sa ii poti ierta pe cei ce ti-au facut asta !" Memorabil. De astfel de oameni au cei ce vor sa uneasca rasele .
Maryo1923 pe 12 Ianuarie 2012 23:31
Genial
Mandela, apogeul bunatatii umane interpretat impecabil de Morgan Freeman. 10+
MNarcis pe 12 Noiembrie 2011 19:16
Un film f bun, am ramas impresionat, iar Morgan Freeman joaca superb, are destul suspans mai ales la final, si inca un punct forte al filmului este ca nu s-a ingropat f mult in politica (sa il faca un film complex, care sa necesite atentie maxima) s-a pus accentul mai mult pe elementele si explicatiile ce tin de sport, ( cum au castigat cu ajutorul vointei, desi nu erau nici pe departe favoriti) facandu-l un film relaxant de urmarit ca sa poata fi savurat din plin. Un film captivant, plin de pasiune, si (dupa parerea mea) obligatoriu de vazut macar o data!
DragonMaster pe 07 Noiembrie 2011 19:41
Must see
Este una din cele mai bune filme despre sport si pe care trebuie sa il vada fiecare persoana macar o data in viata.Scenariul a fost excelent iar actori au jucat perfect si ma refer la Morgan Freeman si Matt Damon.Nota oferita acestui film este 9.
Sorin87 pe 02 Iulie 2011 11:50
Invictus
un film impresionant. un morgan freeman excelent. o idee de a uni poporul prin sustinerea unei echipe de rugbi. mi-a placut foarte mult si chiar merita morgan freeman un premiu golden globe pentru interpretarea acestui rol. a fost perfect.
lifelies pe 03 Iunie 2011 10:54
Un film superb, Morgan Freeman joca exceptional, fiind unul din putinele filme americane despre istorie care chiar mi-a placut
Vorador pe 18 Mai 2011 19:59
Filmul impresioneaza prin naturaletea personajului,simplitate,profunzime,modestie si forta interioara.Placerea de a-l urmari pe Morgan Freeman jucand un asemenea rol este absolut contagioasa. Freeman devine Mandela, intelegand ca simpla imitare a gesturilor si vocii acestui om ar fi insuficienta si de prisos. El onoreaza acest om simbol si ne invita in mintea unuia dintre cei mai importanti oameni ai istoriei
alex_il_fenomeno pe 12 Aprilie 2011 16:00
povestea unei natiuni
acesta nu este doar un film sportiv ! este povestea unei intregi natiuni si a unui om extraordinar , Nelson Mandela , care a facut dintr-o tara cu grave probleme cea mai dezvoltata tara din Africa ! Clint Eastwood m-a uimit cu acest nou film , diferit de cele pe care le facuse anterior , iar Morgan Freemon si-a dovedit din nou clasa , alaturi de energicul Matt Damon ! Nota 10+ !
sabinalin pe 12 aprilie 2011 18:03
Ma bucur ca ti-a placut,e intr-adevar un film foarte bine lucrat de un mare regizor!
alex_il_fenomeno pe 12 aprilie 2011 18:11
asa e !
danymury pe 06 Aprilie 2011 16:30
foarte bun filmu...clint eastwood face filme bune!!!
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 11:50
actori de mare clasa in acest film de exceptie !!!!!!!!
recomand!!!!!!!!!!!!

legolas05 pe 24 Noiembrie 2010 20:19
un film bun....interesant care merita vazut............
Florina18 pe 01 Septembrie 2010 18:55
Frumos film, Morgan Freeman s-a integrat excelent acestui rol.
Bug94 pe 01 Septembrie 2010 16:53
Chiar e soooper tare acest film. L-am vazut de 4 ori si inca nu mam saturat de el
psihologu pe 18 August 2010 10:54
exceptional
Placerea de a-l urmari pe Morgan Freeman jucand un asemenea rol este absolut contagioasa. Freeman devine Mandela, intelegand ca simpla imitare a gesturilor si vocii acestui om ar fi insuficienta si de prisos. El onoreaza acest om simbol si ne invita in mintea unuia dintre cei mai importanti oameni ai istoriei. Meritul acestui film se aseaza si pe umerii de rugbist ai talentatului domn Damon, Matt Damon, care da viata unui personaj larger than life, Francois Pienaar, capitanul echipei Sprinbocks, care te placheaza atat prin aspect cat si prin prestatia actoriceasca. Accentul lui aproape imposibil de reprodus confera o autenticitate imposibil de strecurat sub semnul intrebarii.

Acest menage a trois (Freeman-Damon-Eastwood) este de neanvins, iar “Invictus” ii asigura lui Clint Eastwood medalia de aur si titlul de lider in lumea cinematografiei, victoria purtand pe umeri… citeşte

cetateanu pe 12 August 2010 12:44
Cu morgan freeman genial in rolu lui mandela si cu matt damon care s-a ridicat la valoarea partenerului sau acest film nu poate sa fie decat un fim bun care zic eu trebuie vazut . Bazat pe romanul "The Human Factor: Nelson Mandela and the game that changed the world" al autorului John Carlin, filmul Neinfrant / Invictus relateaza povestea reala a modului in care presedintele de culoare Nelson Mandela (Morgan Freeman) si-a unit fortele cu Francois Pienaar (Matt Damon), capitanl echipei de rugby a Africii de Sud, cu scopul de a-i unifica pe locuitorii tarii sale. Dupa ce a fost eliberat din inchisoare dupa 27 de ani de detentie si a fost ales primul om in stat, Nelson Mandela a inteles ca tara a ramas divizata din punct de vedere economic si rasial chiar si dupa eradicarea politicii de apartheid si a decis sa se foloseasca de campionatul mondial de rugby gazduit de catre Africa de Sud in… citeşte
Radu1711 pe 08 August 2010 12:29
radu1711
un film reusit si o drama foarte buna, mi-a placut filmul pana la sfarsit a fost interesant si captivant
Mihai2508 pe 02 August 2010 01:09
"Sunt stapanul destinului meu; Sunt capitanul sufletului meu"
O exceptionala capodopera, un film despre cum sa-ti faci propiul destin, despre cum sportul reuseste sa uneasca oamenii, despre cum ar trebui facuta politica ( si anume cu suflet si cu dragoste fata de popor), si nu in ultimul rand despre natura umana. Parerea mea este ca filmul merita sa fie vazut, este nemaipomenit.
andreim3 pe 18 Iulie 2010 14:35
Poporul are nevoie mereu de un capitan.
Un film superb , ideea filmului exceptionala , nu am cuvinte , foarte emotionant.
Codrin-Maxim pe 14 Iulie 2010 11:37
Invictus
"Invictus" este unul dintre filmele pe care probabil ca nu am sa le uit niciodata. Un scenariu de exceptie si distributia de altfel. Morgan Freeman a aratat ca nu i-au apus anii de glorie, iata ca inca mai poate. Este un film obligatoriu de vazut.
ankci pe 28 Iunie 2010 22:39
anca
inainte imi placeau filmele istorice ..dar acum..mmm...orcum l-am vazut iar acum nu mi se mai pare cine stie ce
Blu3sky pe 16 Mai 2010 23:23
Morgan Freeman perfect in rolul lui Mandela, nici nu se putea mai bine!! film care trebuie vazut!!!
NimeniAltu2k9 pe 06 Mai 2010 18:39
Clint Eastwood nu se dezminte nici de aceasta data si ne ofera un film foarte bun,cu actiunea setata in anii 90'-95' ce acopera primul an de presedintie a lui Nelson Mandela,an in care a gasit o cale de a-si uni poporul prin intermediul sportului.
Un film interesant de urmarit ,cu o poveste frumoasa,actori mari care si-au demonstrat valoarea si o regie de nota 10,toate ingredientele pentru a-i acorda doua ore din timpul tau.

victor_neo75 pe 01 Martie 2010 13:03
Morgan Freeman il transcede pe Nelson Mandela !!
"Invictus" spune povestea plina de inspiratie a unui joc de rugby din 1995 care va ajuta la reunirea oamenilor din Africa de Sud, divizati de prejudecatile apartheid-ului. Morgan Freeman il interpreteaza cu multa acuratete pe primul presedinte de culoare al Africii de Sud, Nelson Mandela. Matt Damon il joaca pe Francois Pienaar, capitanul echipei de rugby sud-africane, cel care a primit indemnul noului presedinte sa castige Cupa Mondiala de Rugby din 1995.

Filmul primeste tratamentul veteranului regizor Clint Eastwood care aduce pe ecran o poveste, desi nu prea originala, despre succes si izbanda intr-o tara in care diferenta ideologica dintre majoritatea populatiei locale si cea de englezi minoritara era ceva obisnuit.

"Invictus" il recomand pt. mesajul pozitiv, de reconciliere nationala prin forta nebanuita de unire a spiritului colectiv prin rugby, si pt.… citeşte

Casy20 pe 14 Aprilie 2011 15:06
WoouW
Incivus?:O:|:D.....Woow un film care te va lasa cu gura cascata .....un film care lai vaut de 4ori da mai vrei sal vezi:D....Este cel mai bun forever:D:X.....Nu cred ca o sal pot uita(este un film exceptional)....,iar sportul meu preferat este Rugby-ul:X
Va sugerez sal vedeti:!!!

bovoro pe 20 Februarie 2010 23:42
Daca Nelson Mandela ar fi fost alb, mai mult ca sigur ca ar fi fost jucat chiar de catre Clint Eastwood. Oricum, daca nu l-a putut juca pe Mandela, nu s-a putut abtine sa nu-i dea fiului sau, Scott Eastwood, rolul jucatorului care marcheaza punctele decisive din finala cu All Blacks. Care fiu, daca nu e angajat de tatal sau in roluri usurele, nu prea e bagat in seama de nimeni.
Altfel, filmul nu e rau, dar poarta pecetea stilului triumfalist al lui Eastwood. Pe alocuri, se vrea emotionant, dar pe mine, cel putin, nu a reusit decat sa ma irite.
Morgan Freeman joaca asa cum ne-a obisnuit, adica foarte bine, insa deceptia a venit din partea lui Matt Damon, total inexpresiv si neinspirat.
Nu pot sa nu mentionez ca sunt filme regizate de Eastwood care imi plac foarte mult : A Perfect World (1993) si Mystic River (2003), de exemplu, care au o cu totul altfel de abordare… citeşte

carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 11:52
In perioada accensiunii marelui om politic, fost persecutat detinut ilegitim, viitor presedinte sud-african, Nelson Mandela, o confruntare pur sportiva, dar cu implicatii ample in desfasurarea evenimentelor ulterioare, sub regia lui Clint Eastwood si intrpretarea valorosilor actori Morgan Freeman si. Matt Damon.