Păreri Godzilla

(1998)

Godzilla

Raps09 pe 16 Aprilie 2010 21:12
Vai vai!
nu vad cum un film ca Godzila care a facut o asa zisa legenda in lumea filmelor,de unde ca sursa de inspiratie acest film a fost si pt. spoturile publicitare sa fie cotat cu asa nota mica.. dar cum pot nota asa film cu nota mare daca nu e " Secretul marie, Inima de tigan, sau filmele cu Vandam " mda halal Cinefili pe Cinemagia.ro Fortza Cocalari!!
Ryder.0G pe 12 septembrie 2010 23:08
da, ii misto filmul, cu toate k este SF, are efecte speciale foarte bune... action star,de cand sunteti asa saraci ???? n-aveti bani k sa puteti televiza FALCI sau ce ???
MikkaelWolfganger pe 4 octombrie 2013 11:20
Nu filmul asta a facut asa zisa legenda in lumea filmelor, ci cel japonez din 1954 :)
YgReK pe 22 August 2009 21:05
Un film foarte bun !!! !!! !!!
MIRCEA_MARDARE pe 25 Martie 2013 19:01
Filmul Godzila, excelent de bine realizat in 1998 din toate punctele de vedere, desi se incadreaza perfect mai ales in genul SF-Fantasy in afara de thriller, horror, drama, ne da de gandit in modul cel mai serios prin tematica-scenariul propus In urma unor diverse teste sau experiente nucleare ale caror prime rezultate au fost marile radiatii, un alt rezultat mult mai infricosator se prefigureaza la orizont : crearea unui monstru infricosator la vedere, de dimensiuni gigantice, extrem de puternic si feroce. Era suficienta doar simpla lui aparitie pentru a starni o panica, o groaza de nedescris, o adevarata psihoza in randurile cetatenilor. Oricare pas pe care il facea acest monstru teribil crea un adevarat seism. Era suficienta o singura lovitura din coada sa enorma, puternica si acoperita cu solzi pentru a darama cate un zgarie-nori. Daca adaugam si infatisarea sa in mod global precum… citeşte
Radu1711 pe 16 Aprilie 2010 22:23
radu1711
foarte tare filmul, l-am vazut cand a aparut dar pe caseta, eram uimit de el atunci si acum sunt uimit cand vad ce efecte speciale erau atunci.foarte bun 10
sorinreddog pe 13 Iunie 2009 13:37
film foarte bun
Este un film tocmai din anul 1998,dar cred ca pentru acea perioada este destul de bun,sunt sigur ca daca se lansa in 2009 cu ceva efecte speciale mai performante,era lider la audienta...
legolas05 pe 10 Iunie 2010 14:49
bun film...................merita vazut..................................................................................................
alexcretu75 pe 31 Iulie 2010 19:44
Godzilla
Ce cauta filmul asta la genul horror.Pentru ca nu e.Pe langa asta filmul e super bun.
GAMBITT pe 10 Iunie 2009 18:07
size matter
Acest film mi-a placut foarte mult in acel an si il reva de fiecare data cu placere pe dvd si imi aduc aminte de prima vizionare la cinema gloria .
panterah pe 6 ianuarie 2011 16:36
si eu tot la cinema gloria l-am vazut prima data :D
claudiu-daniel pe 09 Iulie 2008 21:20
bun filmul efecte foarte bune merita vazut daca nu cumva lati si vazut.
deea9595 pe 22 Iunie 2010 11:49
un film foarte bun care are niste efecte speciale excelente avand in vedere ca a fost facut acum 12 ani:)
denisuk pe 08 Ianuarie 2011 13:08
un film exceptional :X :X:X !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
ankadiana pe 07 Iunie 2010 01:54
frumos
un film care chiar mi-a placut.la vremea aia era super tare.hehehehe
CoCo_XPS pe 21 Mai 2010 22:55
mie mi-a placut acest film. L-am vazut la TV cand eram mai mic...
ciobotaru pe 26 Octombrie 2009 03:12
RATACITI PRINTRE EFECTE
e greu sa tii in frau un asa film imens , cu toate ca regizorul mai avea pe vremea aceia inca un film imens, regizat, se cunoaste totusi cum , filmul a fost scapat de sub control apoi au revenit si iar l-au pierdut si iar l-au prins in frau si tot asa pana la final , la inceput , l-au tinut bine
gaga pe 01 Septembrie 2008 18:33
e de revazut cand il difuzeaza.
alex_il_fenomeno pe 10 Noiembrie 2011 16:12
un film care la acea vreme a reusit sa impresioneze o multime de oameni si sa faca furori in cinematografe , chiar daca nu a primit nici macar o nominalizare la premiile Oscar . o actiune neasteptata , un fir narativ incredibil , actori extraordinari intruchipand personajele ; toate aceste lucruri au fost ingrediente ale succesului , filmul fiind atat de tensionat , incat pana in ultimele momente am urmarit totul cu sufletul la gura . de asemenea , efectele speciale merita indelung apreciate , reprezentand un alt punct tare al acestei productii colosale ( din care stiu ca si apa a fost foarte folosita , in cantitate de cateva tone , pentru acea ploaie permanenta ) . este o alegere inspirata pentru orice moment al zilei si al noptii , pentru ca nu plictiseste deloc . eu vi-l recomand cu mare placere .
RoxyD pe 30 Mai 2010 13:39
Un film exceptional .... .
user-5ceee7f112c8d pe 01 Iunie 2019 16:13
Un film destul de slab: prea lung, personaje principale cretine si efecte de tot rasul, sa nu mai vorbim ca scuipa pe tot ce inseamna originalul Godzilla. Can zic ca efectele nu sunt bune, nu zic ca le compar cu cele noi, la fel de proaste erau si 1998 cand a iesit si acum
calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:12
in sfarsit cineva de părerea mea
Infinity pe 15 Septembrie 2013 18:48
Godzilla (1998)
Un film facut pentru box-office si pentru efecte speciale. La celelalte capitole nu prea impresioneaza. Sper ca urmatorul film cu Godzilla care va aparea la anul sa fie mai reusit. Nota 6 pentru asta.
MNarcis pe 14 Noiembrie 2011 10:53
L-am vazut cand aveam 14 ani si mi s-a parut un film bun, are actiune si niste efecte speciale bune pt anul acela (1998)..........merita vazut o data!
serghei_romanu pe 08 Decembrie 2009 11:35
Combina momentele bune cu umorul ieftin
Da, are momente chiar excelente dar are si momente in care ... lasa de dorit.OK efectele sunt superbe, de fapt motivul pt care l-am urmarit, insa totusi sunt situatii complet ilogice pe care chiar nu vreau sa le pomenesc.Nu mi-a placut deloc ziarista, habar nu am de ce au bagat-o si pe ea in film, a fost total pe langa subiect si nu-si avea locul, decat ca sa descopar ca spre final decide sa fac pe slvadore della patria si sa porneasca dupa insusi Godzilla.Apoi nu poti totusi sa iti bati joc in film de armata unei tari mai ales cea mai puternica armata, a SUA.Deci per total un 6/10 e mai mult decat suficient.Asta pt ca au avut inspiratia sa-l bage pe Jean Reno in scena.
calamitygojira pe 23 Iunie 2021 13:08
DE CE ROMANII CRED CA ASTA E UN FILM BUN
Inteleg ca unii au vazut filmul din copilarie si de aceea le place........dar asta nu il face un film mai bun.De fapt acest film e un dezastru! In primul rand acest film scuipa si vomita pe tot ce inseamna "GODZILLA" deoarece
1. Designul presupusului godzilla arata mai mult ca o corcitura intre o iguana si un velociraptor decat godzilla
2.godzilla fuge de armata.......in loc sa isi arate macar dominanta distrugand-o cu usurinta pentru a-şi merita o parte din nume
3. GODZILLA E OMORAT DE NISTE RACHETUŢE!!!!!! ACEASTA E CEA MAI MARE BATJOCURA POSIBILA PENTRU UN ASEMENEA PERSONAJ LEGENDAR!!! in timp ce in celelalte filme japoneze,sau chiar cele mai noi,armata trebuia sa faca o arma speciala pentru al distruge pe godzilla ,care uneori nici macar nu functiona.........in filmul acesta.....godzilla se blocheaza intrun pod… citeşte

Salbaticul pe 17 Aprilie 2021 22:00
Mi-a plăcut cum a "dansat" Jean "Renault"=7. ... Un review...
forever_young_ pe 11 Ianuarie 2021 16:01
BUN !
un film SF reusit ...o varianta cu efecte specila de calitate ! o stea in plus pentru Jean Reno !
Mironcelbun pe 22 Noiembrie 2020 17:09
captivant
Un film in care toate sunt facute ca la carte. E ca la Masterchef... daca respecti reteta, nu are cum sa nu-ti iasa o "mancare buna"... "Reteta:, in acest caz, include o distributie cu actori buni( bineinteles, Jean Reno, "mon amour", ca intotdeauna umple ecranul in scenele sale), un scenariu fara goluri sau gafe, cu actiune ce te tine cu sufletul la gura, cu o poveste foarte judicios gradata, efecte facute perfect, etc... Pentru amatorii de gen, filmul este foarte bine realizat.
Jobe pe 09 August 2020 22:02
Godzilla; Da; 1998; Nu !!! @$#%@!^&#
Godzilla 2014 - cu Juliette Binoche si Bryan Cranston nicidecum Matthew Broderick, Jean Reno etc etc etc Mai actualizati si voi programul asta !!!
user-5c29163b9a300 pe 30 Decembrie 2018 21:04
Ce ați făcut fraților cu programul din cauza voastră am pierdut filmul Godzilla dacă nu sunteți în stare sau nu va pricepeți la filme mergeți la plimbare cu oile
Dragos.87 pe 11 Aprilie 2017 00:16
Am ramas placut surprins de acest film.Comparativ scenaristic cu Jurassic Park (1993) este mai slab insa la efectele vizuale este mai bun.Producatorii s-au axat mai mult pe actiune incat au neglijat scenariul pentru ca de pe la jumatatea filmului se pierde firul povestii devenind o actiune in toata regula care te face sa te simti ca intr-un joc pe calculator.Oricum este un film reusit care te tine captivat pana la final ceea ce inseamna ca merita vazut cu siguranta!
Mr.Halloween pe 16 Mai 2015 20:54
Mi-a placut filmul, e cu mult peste cel din 2014. De ce o nota asa mica?
calamitygojira pe 23 iunie 2021 13:13
pt ca e un film prost daca stai sa te gandesti
tatucu_alin pe 24 Decembrie 2014 14:09
un film foarte interesant si plin de actiune.
Godzilla arata foarte realist.
mi-a placut si cum au jucat actorii.

Sorin87 pe 17 Mai 2014 10:46
un film de nota 10 pot sa spun si tin minte ca prima data cand l-am vazut a fost pe o caseta veche si l-am urmarit de vreo 6 ori pe atunci
AndreBlack pe 25 Martie 2014 22:51
Impresionant de bun filmul . Incredibil de bine realizat chiar daca s-a lansat in '98 . Astept cu nerabdare reboot-ul din Mai 2014 .
trbor pe 14 Iunie 2013 15:41
efecte speciale de exceptie.un jean reno de zile mari au facut un "godzila"excelent.
xerses pe 13 Mai 2013 16:48
Un film impresionant pe care l-am revazut cu mare placere....
Cristi.V pe 14 Iulie 2012 10:28
E un film extraordinar de bun mi-a placut foarte mult l-am vazut la TV de zeci de ori.
catasmile17 pe 01 Mai 2012 00:39
Un film destul de bun. La acea vreme a fost unul foarte bun.
gabriel0 pe 22 Martie 2012 11:00
Bun!
La vremea lui a fost un film foarte bun!........ punct
BiaB pe 08 Ianuarie 2012 20:47
Acest film a fost creat cand m-am inascut eu .L-am vazut de doua ori si tot nu m-am saturat de el este un film SF destul de bun:D
Da-Luck pe 08 Octombrie 2011 18:57
reivan pe 10 Septembrie 2011 21:08
Un film ok , Jean Reno face un rol foarte bun , o poveste cam fumata adr o realizare bunicica
BallGr33zy pe 07 August 2011 22:04
Nu inteleg cu poate avea nota 4.9 pe IMDB...... :(
Anamarria pe 08 Iulie 2011 13:20
Extraordinar! L-am revazut de peste 30 dar inca nu ma satur de el. Are de toate: actiune, putina drama, te tine in suspans. Imi plac foarte mult actorii in special Jean Reno.Un film de exceptie!
Crist11 pe 06 Iulie 2011 16:44
Nu inteleg de ce are o nota asa de mica pe IMDB au trecut 13 ani si filmul tot este unul ' cautat ' sa zic asa. Eu unul ma uit si de 2 ori pe luna la el si tot imi doresc sa-l mai vad.
chiba_florin pe 06 Ianuarie 2011 23:03
COOL COOL COOL
O "matahala" ce face prapad cand se simte amenintzata, de fapt, ii ceva normal
Un film-eveniment
Sa nu de-a naiba cumva sa nu-l vedetzi

Federer pe 06 Ianuarie 2011 15:48
Un film foarte bun pe care va sfatuiesc sa nu l ratati
KADET pe 23 August 2010 22:04
Nu pot spune ca filmul ma dat pe spate,dar a fost un film reusit, cateva secvente de groaza iar in rest actiune si trailer.Finalul a fost unul emotional si totusi neasteptat(vorba despre oul care a ramas).
Mihai2508 pe 05 Iulie 2010 17:27
Capodopera !!!
Este un film extraordinar, cu niste efecte speciale de exceptie, pentru perioada in care a fost produs. Un film pe care cu siguranta nu am sa il uit.
Miiku pe 01 Mai 2013 21:43
Mi s`a parut un film bun. Mie de obicei imi plac filmele de genu`. :)
Iulidesprefilme pe 21 Martie 2013 20:13
Peliculă...surprinzătoare pentru amatorii de gen...
Neddhu pe 13 Februarie 2013 01:49
Mie imi place
Foarte bun. Spun doar atat am plans la el cand a murit godzilla.... a plans si mama si sor'mea a doua zi cand s-au dus la film sa vada de ce eram asa trist. Dar ce e mai socant e ca am vazut niste muncitori care beau bere si scuipau seminte iesind din sala tristi si spunand : de ce p**a mea a murit ma soparla :(((.... In rest filmul e ok... are cateva scene bune: mosu care da la peste, cameramanul care scapa printre degete de o moarte naspa, scientistul care intreaba unde e urma creaturii si ala ii zice stai in ea ma :))). Nota zece si asta e inca un film de pus la colectie sa il vad cu viitorul meu copil.