Păreri Fuchi ni tatsu

(2016)

Armoniu

into_the_labyrinth pe 13 Decembrie 2017 03:04
Foarte bun. O demonstraţie de cum se poate face o dramă (aproape) perfectă, cu doar câteva personaje şi unele elemente din trecutul lor care revin să le bântuie în prezent. O anume răsturnare de situaţie de la jumătatea filmului este greu de anticipat şi face ca povestea să fie foarte complicată, în pofida faptului că la început pare o dramă relativ banală. Tema vinovăţiei, reluată de soţul lui Akie spre final, mi se pare a fi cheia acestei pelicule tipic asiatice, o tragedie modernă tratând abisurile sufletului, chiar dacă, în scena respectivă, Akie neagă că ar fi aşa. Am rămas un pic nemulţumit de final, parcă prea exagerat, cel puţin pentru mine, dar rămân la părerea că e un film care ar merita să fie mai cunoscut şi mai apreciat. PS: Interpretarea lui Mariko Tsutsui este antologică.
Chris2016 pe 02 Decembrie 2018 16:30
Interesant , din punct de vedere a realizarii fimului. Ceva, ceva totusi nu mi-a placut.
lili22 pe 20 August 2017 09:37
O drama interesanta, cu personaje bine conturate si un final greu de anticipat.
mark35 pe 05 Februarie 2018 21:09
Un film dramatic pe care nu l-as revedea, iti lasa un gust amar si o stare de depresie.Nu cred ca trebuie sa iti pierzi o ora si ceva din viata, doar daca esti sado masochist sa vizionezi un asemenea film, dar poate asiaticilor le place genul acesta de drama