Păreri Finding Neverland

(2004)

În căutarea Tărâmului de Nicăieri

Mihai pe 31 Ianuarie 2008 20:53
intotdeauna lumea copiilor este fascinanta...puterea de a crede este asa puternica k aproape e reala . Un film de nota 10
princess_peach pe 9 ianuarie 2011 16:06
good point!
cera pe 18 Octombrie 2005 17:07
emotionant,arata lumea prin ochii copiilor.,te intrebi daca adultii mai au o sansa...
ciobotaru pe 25 Aprilie 2010 22:45
unu din cele mai bune si emotionante filme vazute de mine , superb !!!
bizonul pe 18 decembrie 2018 08:42
Oare tot atat de "bun" ca si "Piratii din Caraibe, "Omul foarfeca" sau "Calaretul fara cap"? Ptr. ca de este la fel, am o mare indoiala despre ceace spui tu.
bogdan0125 pe 10 Aprilie 2010 23:12
Puterea imaginatiei este atat de mare incat uneori doar imaginadu-ti ceva poti crea o noua lume. Si ma refer nu doar la copii, ci si la adulti, care vrand sa scape de stres, de griji, de probleme sau doar vrand sa-i binedispuna pe copii. James Barrie (interpretat excelent de Johnny Depp) reuseste sa creeze acest Neverland, un taram imaginar.
Este un film foarte bun, cu o coloana sonora, o regie si niste actori exceptionali. Un film ce nu trebbuie ratat de nimeni.

Alexutz pe 23 Iunie 2007 13:33
Un film extraordinar care m-a impresionat si sper sa mai vad astfel de filme pentru ca este unul dintre cele mai frumoase filme vazute de mine! Ar fi fost intr-un fel perfect daca ar fi avut un final mai fericit insa asta a fost sa fie...Oricum filmul merita mai mult de nota 10!
Vorador pe 11 Ianuarie 2012 17:43
''Just Believe!''
Filmul asta m-a facut sa-mi schimb perspectiva despre Peter Pan,daca la inceput credeam ca este doar o poveste pentru copii,acum il vad ca pe o opera de arta.Cu totii inca mai avem sufetul de copil ascuns in noi,trebuie doar sa ne ajute cineva ca J. M. Barrie pentru a-l scoate la iveala.Un film foarte bun,emotionant si bine realizat,un film care trebuie vazaut de toate varstele.
andyy pe 18 Decembrie 2009 01:03
Un film absolut magic,despre lumea de basm in care traiesc si pe care o vad doar copiii si care din pacate dispare odata cu trecerea timpului, sau poate maturizarea ne face sa uitam de ea.Uitati-va la acest film si amintiti-va ca exista intr-adevar, Neverland!
sperius ionut pe 26 August 2005 20:54
pentru mine este unu din cele mai bune filme vazute de mine vre`o data a fost super emotionant nu mai secces deep
Matrix pe 20 Mai 2005 11:55
Cel mai frumos si mai emotionant film pe care l-am vazut anul acesta. Am tot evitat sa-l vad stiind ca este vorba despre Peter Pan (pe care nu l-am suferit niciodata) dar m-am hotarat pana la urma pentru nominalizarea lui Depp si chiar a meritat.
Un rol foarte bun pentru Depp si chiar si pentru Winslet.

iedutul pe 19 Aprilie 2010 12:07
UIMITOR!!!!!!
Pot sa zic ca au imbinat drama cu o poveste copilareasca desigur si emotionanta.Johnny Deep reprezentand un scriitor fara prieteni singuratic dar totusi plin de imaginatie.DAR CAND INTALNESTE O PERSOANA PERSOANA IUBITA EL ISI DA SEAMA CAND DE BINE E SA AI PARTE DE O FAMILIE!
alexaa pe 31 Mai 2010 20:42
un film f bun.depp ne arata ca nu exceleaza numai in roluri iesite din tipare ci este capabil sa contureze cu maiestrie si un personaj cu o incarcatura emotionala deosebita .dupa parerea mea ar tb sa faca mai multe filme de acest gen.vi-l recomand , s-ar putea chiar sa va fure cateva lacrimi
copila_satanista pe 15 Martie 2010 16:27
superb realizat ... desi te astepti initial sa vezi povestea binecunoscuta a lui peter pan, regizorul te trimite in lumea reala si o imbina exceptional cu lumea de basm intr-o poveste de viata si suflet
Denis pe 03 Aprilie 2005 18:57
Am vazut filmul asta mai demult si pot sa spun ca este interesant.Merita mai multe premii Oscar.Mia placut cum a jucat Kate Winslet.Merita vazut.
corigeb pe 16 Aprilie 2010 16:31
De ce i-am dat 9?Pentru povestea atat de simpla si atat de buna, care in ciuda simplitatii reuseste sa te tina cu sufletul la gura, pentru ca este un film pe care, daca ar trebui sa il incadram intr-un anume curent l-am incadra fara niciun dubiu in ceea ce se numeste "realism", pentru numeroasele aluzii la fericire, la compatibilitatea (si incompatibilitatea) dintre doua persoane, pentru prestatiile lui Johnny Depp(care oricum nu mai e o surpriza) si Kate Winslet..
De ce nu 10?Pentru ca nu ar fi corect fata de filme ca "Miller's Crossing", "Fight Club", "12 angry men"..

iedutul pe 19 aprilie 2010 12:08
Mai ramai la iron-man si hulk si lasa-ne in pace!Daca tie ti se pare ca Fight club merita zece atunci da comentariu la pagina respectiva te rog!
blackvelvet pe 17 iulie 2011 20:23
Un ied si un catel vorbesc tampenii cat ei de mari ! Dragi copilasi, daca nu va duce mintea ca Fight Club, facut dupa cartea extraordinara a lui Chuck Palahniuk nu are nimic de-a face cu Iron-man sau Hulk si e greu sa va dati seama ca "12 angry man" e o capaodopera a scenariului, inaintea interpretarii ... macar incetati sa va dati cu presupusul! Bravo "corigeb" ! Si mie imi place sa visez , dar de multe ori materia cenusie e "articol de lux" ...
stefan pe 25 Februarie 2005 10:12
johnni depp este bun.dupa numeroase incercari am vazut intradevar un fil bun semnat depp.cine na vazut filmu sa faca bine sa-l vada
corigeb pe 16 aprilie 2010 16:21
Dupa numeroase incercari?!mai mult de 70% dintre filmele in care a jucat Johnny Depp au fost de la bune la extraordinar de bune.Cum poti afirma asa ceva?
AlleJ.D pe 20 august 2011 23:29
@stefan Johnny Depp * . Intai consulta dictionarul si dupaia da-ti cu parerea . =] .
Cosmin pe 29 Mai 2005 02:33
Este un film, intradevar de calitate, insa nu-i pot acorda mai mult de 4 stele pt ca as fi nedrept fata de alte filme care probabil ar merita 6 sau 7 stele(Million dollar baby, A Love Song for Bobby Long,.....) insa merita vazut.
Lulli pe 24 iulie 2011 14:51
Nu poti compara Million Dollar Baby cu acest film :-j .Sunt D I F E R I T E !
sorinreddog pe 05 Noiembrie 2010 19:53
Pierdere de timp...
Film pentru copii de 2-3 ani,nu inteleg ce vad unii mare film,concluzia:pierdere de timp!
White1 pe 6 februarie 2011 19:01
Asta e concluzia ta?Credeam ca "film pentru copii de 2-3 ani e concluzia".Deci comentariul tau consista din doua concluzii si o nedumerie("nu inteleg ce vad unii mare film").Asa..ca pt copii de 2-3 ani.
lili22 pe 26 decembrie 2014 23:26
ai dreptate.
AdriAdrianna98 pe 13 Ianuarie 2014 16:14
E ok
Nu m-a prea impresionat dar e o poveste frumoasa de familie cu persoanje de care te atasezi. Poate n-am prins eu mesajul filmului dar nu mi s-a parut cine stie ce, 8.
PS : Love Johnny

MikkaelWolfganger pe 19 Ianuarie 2013 21:32
Hmmm....pe mine nu prea m-a dat pe spate filmul asta.Cei drept cand am vazut pe lista actorii Johnny Depp,Kate Winslet si Dustin Hoffman m-am asteptat la ceva senzational.Filmul a fost bun, spre foarte bun, dar eu ma asteptam la ceva de-a dreptul genial.
flower26free pe 29 Decembrie 2012 00:36
superb
superb eu una am plans la final.merita vazut si va doresc vizionare placuta!!!
Moan pe 24 Aprilie 2011 10:28
aseara am vazut si eu filmul.Povestea este extraordinara si felul in care se leaga toate la sfarsitul filmului (parerea mea) este genial.Johnny Depp este un actor extraordinar ,la fel si Kate Winslet.
legolas05 pe 23 Aprilie 2011 12:09
un film super fain.....mia placut mult la final.....nota 9
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:36
actori foarte buni...plus povestea este superba..actiunea ...foarte frumos...m-a impresionat!!
andreea7214 pe 16 Aprilie 2012 16:44
Un film bun , relaxant , merita sa-l vezi o data , dar nu de mai multe ori , pentru ca te va plictisi cu siguranta...
ioanaa_ioana pe 24 Decembrie 2022 09:35
Actori talentati, ei au facut ca filmul sa fie acceptabil.
Peisaje inedite.

Salbaticul pe 18 Decembrie 2022 15:20
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere și încă un review=7.
benhack pe 07 Iulie 2022 17:31
Excepțional! I am 9 de la prima vizionare de acu câțiva ani, poate 5. Nu am înțeles de ce unii N au înțeles filmul. ...poate îi lipsește ceva praf de zâne. E ceva magic! Tare mă trage să l văd și a treia oară!
fenomenal pe 08 Noiembrie 2021 21:32
Nota 10 la orice capitol....Fără prea multe cuvinte..
Caktus pe 13 Decembrie 2020 01:32
“You showed us we can change things by simply believing them to be different.”
Un film extraordinar care mi-a depasit asteptarile. Interpretarea este excelenta iar de coloana sonora nu mai zic.

Interpretare: 10/10
Scenariu: 9/10
Coloana sonora: 10/10
Dialog: 9/10
Atmosfera: 9/10
Productie: 8/10

Nota finala: 9/10

MariusCiprian87 pe 13 Septembrie 2020 18:48
Un biografic îmbrăcat în poveste al unuia dintre geniile teatrului, Barrie, cel care a dat viață legendarului Peter Pan și Neverland-ului său, un Peter Pan pentru oameni mari acest "Finding Neverland", recomandat copiilor pentru a crește cu imaginea lumii reale în care vor trăi, un film de vazut împreună cu toată familia, relaxant și în același timp trist!
Marele plus al filmului este d.p.m.d.v chimia remarcabilă dintre Johnny Depp și Kate Winslet, o Kate care emană o feminitate naturală unică printre actrițele de la Hollywood, prin care orice rol dat ei devine o simplă formalitate și nu în ultimul rând coloana sonoră demențiala, în special cea de final a lui Jan Kakzmarek!
De remarcat este și scena de final cu Depp și micuțul și talentatul pe atunci Freddy Highmore...o figură nouă pentru ecranele de cinema! Filmul este de văzut, în… citeşte

blackmore pe 09 August 2019 12:54
Prima basina cu stropi in care a jucat Kate Winslet.............................
carmen_angelus_romila pe 05 Septembrie 2018 11:47
O parodie dramatica al "Taramului de Nicaieri", un film premiat si cu multe aprecieri atat din partea criticilor cat si al spectatorilor, cu o interpretare foarte buna al actorilor de prim rang, Johnny Depp si Kate Winslet.
Mariannaa pe 13 August 2014 21:08
Beautiful
Un film care se bucura de o distributie de exceptie, dar si de o poveste minunata. Un film foarte frumos si placut.
NmpN pe 23 Martie 2014 03:40
Trebuie sa recunosc ca am vrut sa opresc filmul de cateva ori pentru ca nu ma atragea , dar pana la urma am decis sa il vad pana la capat si nu am nici un pic de regret , ba chiar ma bucur ca am vazut acest film . Este foarte bun , cu toate ca abordeaza un subiect destul de cunoscut ,simplu, are ceva special,emotionant . Kate Winslet a demonstrat ca poate juca orice rol si accentueaza faptul ca este una dintre cele mai bune actrite, iar Deep a fost si el la inaltime impreuna cu gasca lui zglobie . Film pentru toate varstele , Recomand!
Codrutz pe 20 August 2010 16:18
O distributie de exceptie si o placere mai mare de a-l vedea stiind ca este inspirat dupa o poveste reala.
alexcretu75 pe 01 August 2010 19:16
Finding Neverland
Doin actori magnifici joaca intr-o drama magnifica.Care te impresioneaza.Sa nul ratati.
Ilila pe 19 Februarie 2004 11:34
As vrea sa vad acest film... dar nu se stie inca cind se va difuza in Romania.
Bitza46 pe 07 Aprilie 2014 01:24
Superb! Am inceput cu asteptari minime crezand ca este un film pentru copii insa am ajuns sa plang la ultimele 20 de minute cum nu am mai facut-o de mult la un film.
alexandramoise pe 03 Iulie 2013 17:31
orice rol i se potriveste lui depp ador filmul:X:X:X:X::X:X:X:X genial
puffulette pe 19 Ianuarie 2012 19:19
Un film absolut superb.. scenariul fantastic iar actorii sunt de nota 10, finalul a fost pe masura asteptarilor, unul foarte bun.. merita vazut
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:13
Superb
Acest film mi s-a parut foarte deosebit si special. Povestea este foarte frumoasa, si oarecum m-am regasit in ea. Rolul lui Johnny Depp a fost superb, si bineinteles si interpretat impecabil. De fiecare data cand ma uit la el, simt aceeasi tristete la sfarsit, pentru ca copiii raman fara mama. Ideea a fost foarte frumoasa de a implica si povestea din Peter Pan, cu Neverland care mi se pare un loc plin de bucurie [nu numai in film] ci si in realitate [legat de MJ]. Mi-a placut si de copii, au jucat foarte bine, iar acest film l-as viziona oricand. Merita vazut.
yellowtime2009 pe 26 Decembrie 2010 14:42
finding neverland
m-am regasit intr-un fel in film si il voi mai vedea cu siguranta si a doua para
sweetintoxication pe 02 Decembrie 2010 17:06
un film magic, o poveste magica....."By believing Peter...Just believe"
Beta.Reed. pe 15 Noiembrie 2010 20:00
Impresionant filmul.Am plans la final :(
Depp e superbbb.

alexandru_d pe 05 Septembrie 2010 23:30
in sfarsit l-am vazut si eu si dau dreptate celor care il recomandau, Depp face un rol f bun; la accentul pe care il avea era imposibil sa nu iti aduca un zambet. mi-ar fi placut sa il vad cand eram mai mic dar nu e tarziu nici acum.
lili22 pe 26 Decembrie 2014 23:22
prea lacrimogen
Nu inteleg avalansa de premii pt. acest film, m-a plictisit.Nici macar vedetele nu il salveaza de la uitare.
deadlord pe 26 August 2012 21:45
Un film absolut incredibil care te atinge putin. Favorite.
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 18:17
minunat film Kate Winslet şi Johnny Depp au fost fantastici în film
Kaiser_x pe 14 Februarie 2012 13:07
Filmul care iti trezeste copilul din tine si te duce intr-o lume de poveste. pe final iti pot da si lacrimi de copil daca ai inteles acest film si l-ai privit cu sufletul deschis.
Andrutza100 pe 24 August 2011 10:36
Un film foarte bun.Dupa parerea mea toate filmele in care joaca Johnny Depp sunt bune.Am uitat sa mentionez:copiii au jucat extraordinar in film.

Film - Finding Neverland

Finding Neverland