Păreri Fallout

(2024)

Fallout

Baby_blues pe 19 Aprilie 2024 21:01
Încă o serie TV foarte bine adaptata după jocuri video.
Se pare ca aceste adaptări devin din ce în ce mai bune, și după succesul Halo și The Last of Us, Fallout vine să arate că se poate sa faci un film reușit și după jocuri video.
Deși românii apreciază filmele slabe iar filmele bune sunt subapreciate, cei care vreți sa încercați serialul credeți-mă, ca este mult peste așteptări. Nota de pe IMDB, respectiv 8.7 spune ca totuși nu e un film slab, ci din contra.

R_Afc pe 12 Aprilie 2024 16:30
Joculețe cu roboței
Filmele adaptate după jocuri video sînt sortite eșecului. După tărîmurile din „Mad Max”, care au modelat și inspirat o serie întreagă de joculețe, producțiile cu teme post-apocaliptice au continuat să curgă. Tot ce poate face un regizor este să transforme jocul într-un film de acțiune mediocru, unde ai un protagonist care face și drege. Așa am i-am putut vedea pe Agentul 47, Lara Croft și Max Payne. Jocurile ar trebui să rămînă jocuri, chiar nu au nimic în comun cu rigorile unui structuri cinematografice. Este ca și cum m-aș uita la o finală de Wimbledon cu jucători de ping-pong.

Cu 219 ani în urmă, în anul 2296, în Los Angeles, o apocalipsă nucleară a decimat planeta. Noua lume reprezentată este cea a Vault-ului, o civilizație subterană de buncăre cu precipitații radioactive în care unii membri norocoși ai societății s-au ascuns pentru a prezerva specia din care facem parte. Personajul lui Walton Goggins este singurul care mertiă subliniat. Aici joacă rolul un vînător de recompense de peste 200 de ani, un omulean cu o morală îndoielnică și un trecut care-l bîntuie în mod constant. Nimic special, doar că aparițile lui Goggins reușesc să mai ridice puțin nivelul amatoristic al întregului serial.

Niciunul dintre personaje nu este suficient de complex sau captivant pentru a vă face să treceți la următorul episod. Sînt simple avataruri insipide pe care trebuie să le alegi din meniul de începere al jocului. Lumea care ne este prezentată nu are o identitate, nu iese cu absolut nimic în evidență. Sînt eternele elemente generice și piese de decor folosite în peliculele post-apocaliptice. Un decor searbăd cuplat cu fracturi logice care distrug credibilitatea subțire pe care vor să o creeze cu povestea.

Serialul este un rateu care ne arată motivul pentru care majoritatea adaptărilor după jocuri video continuă să nu aibă vreo calitate esențială. O moarte prematură din cauza unui material care încearcă să sape în căutarea unui zgîrci pe care să-l înfulece din cazua malnutriției narative.