Păreri Ecce Homo Brâncoveanu

(2024)

Ecce Homo Brâncoveanu

iuliavuc pe 20 Februarie 2024 22:37
Filmul cel mai prost din câte s-au făcut, nu din câte am văzut vreodată.
Propagandă religioasă și atât.
Au luat banii de la stat și i-au băgat în buzunar, fără a mai rămâne nimic pentru producție. Tot decorul a fost importat de la Dragonul Roșu, mai puțin pâinea cu aditivi, care este din cea de la Auchan, pusă la o masă vegană (cu mandarine!).
Te apucă nostalgia după Sergiu Nicolaescu, în cea mai slabă producție a lui.
Un singur actor adevărat, dar nu în rol principal, Dorel Vișan, înfofolit în capoate ieftine, cu chinezării aurii pe cap.
Actorul din rolul principal este jalnic. Nu rezistă unul casting veridic. Figura este de rusnac, blond și spelb. Alura este de gloabă, cu ochii apoși, albaștri (sic!). Este gârbov și are un machiaj de uncheș de 80 ani, cu mult peste vârsta și statura impozantă a personajului.… citeşte

LaurentiaGeorgeta pe 17 Februarie 2024 14:01
Capodopera
Felicitari marelui regizor domnului Dan Pita, felicitari tututror celor implicati.
Este un film cu realizare si distributie de exceptie. Chiar mi-a fost dor de o asemenea productie.

ubicus pe 18 Februarie 2024 11:41
Ce dezamagire
Vai, cate sperante am avut de la acest film... Subiectul, incredibil de ofertant, a fost tratat cu o superficialitate incredibila de realizatorii filmului. Ma gandeam cum se poate reusi sa se concentreze in doar 90 de minute o poveste atat de fascinanta, insa din cele 90 de minute mai mult de jumatate au fost umplutura.. Ca sa va dati seama de asta, rugaciunea Tatal Nostru a aparut spusa in film de 2 ori. E mult despre film sa spui ca a fost de buget redus, eu nu cred ca au avut deloc buget. Au luat niste oameni niste haine de pe la teatru, s-au dus la Mogosoaia si Potlogi si au tras niste cadre. Au fost 2 secvente in care dublele nu au fost alese corect (greseli evidente de actori care se baga unul peste altul) sau poate nici nu au fost dublate. Scena executiei filmata tot in Romania... Aiurea rau faza cand sangele copiilor decapitati sare pe fata Sultanului. Un film slab rau, ce sa… citeşte
JohnTaylor pe 18 Februarie 2024 19:53
Filmul prezintă sacrificiul domnitorului Constantin Brâncoveanu pentru a pastra credința poporului român (Țara Românească la acea vreme) și de a ridica nivelul de trai al acestui popor prin construirea de biserici și școli. Este un film foarte bun chiar dacă nu are dinamica filmelor istorice cu care am fost obișnuiți înainte de 1989. Merită văzut pentru că este o realizare care rupe ritmul producțiilor cu tentă vulgară apărute în ultimă perioadă.
neludiu pe 28 Februarie 2024 10:44
Bergler Igor: "De multe ori am avut senzatia ca tocmai am vazut cel mai prost film facut vreodata, dar de fiecare data m-am inselat. Concurenta e prea mare, iar filmele romanesti duc o batalie crancena ca sa stea pe podium.
Ei bine,evrika, tocmai l-am gasit!
Ecce homo- Brancoveanu.
Ajuns la senilitate, Dan Pita, intotdeauna un regizor mediocru, un semidoct, cu aere de mare artist, care habar n-a avut niciodata sa filmeze, umflat cu pompa de niste babe care lesinau odinioara la ermetismele lui stupide, se viseaza acum la senectute Sergiu Nicolaescu. Deja sa-ti doresti asta arata ca iti lipseste o doaga si simtul ridicolului. Rezultatul e o mizerie de o mie de ori mai proasta decat cea mai jalnica realizare a marelui maestru al epopeii national- ceausite. Filmul- e o frauda taxonomica sa-i zicem astfel- pare facut la caminul cultural al scolii de balet oriental de la… citeşte

ovidiuc pe 25 Februarie 2024 21:51
filmeul e un Manifest, nu un show american
Poate ca filmul nu se ridica la nivelul exigentelor unui critic de film, insa filmele sunt facute pentru public nu pentru critici. Intr-adevar, se putea mai bine, insa obiectivul filmului a fost foarte provocator,
Am spus ca e un film Manifest pentru ca filmul a incercat sa evidentieze cu adevarat personalitatea total necunoscuta a Sfantului Constantin Brancoveanu. Daca se spune ca e propaganda religioasa, atunci nu am invatat nimic dupa decenii de comunism.
Filmul indeamna la o meditatie lunga dar si la o cautare mai profunda a istoriei.
Ma intristeaza comentariile rautacioase, romanul niciodata nu a incurajat cunoasterea propriei istorii.
Cand vor fi facute mai multe filme pe teme similare atunci putem face comparatii. Pana atunci sa ne bucuram ca exista si acestea.

marian_popescu99 pe 03 Aprilie 2024 00:29
Mai mult teatru filmat decât film. Un subiect atât de generos pus în scenă de un Dan Pița ieșit complet din formă, cu scene filmate pe plajele de la Tuzla sau 2 Mai. Foarte pedagogic, cel mult de trimis elevii de școală să afle câte ceva despre marele voievod martir, că oricum nu mai fac istoria românilor, ci a altor nații conducătoare.
VeniVidi pe 01 Martie 2024 22:30
Brâncoveanu Constantin, boier vechi și domn creștin
Filmul prezintă ultimul an de domnie a lui Constantin Basarab Brâncoveanu, când mai ales după lupta de la Stănilești, domnitorul căzuse în dizgrația sultanului Ahmed al III-lea. Voievodul muntean este declarat hain și mazilit. Aga Mustafa i-a adus la cunoștință hotărârea Porții. Domnitorul va încerca să rezolve situația cu daruri și cu aur și de această dată. Este condus cu întreaga familie la Stambul. Sultanul îi spune: „După lege sunteți trădători. Trădarea înseamnă moarte.” Sunt puși în lanțuri Constantin, Ianache și cei patru fii ai voievodului. Sunt torturați și judecați pentru 9 capete de acuzare. Brâncoveanu este acuzat că a pus biruri și și-a sărăcit țara, că pretinzând că este bolnav se retrăgea anual 6-7 luni în Transilvania unde a cumpărat moșii, că a depus sume de bani la bănci din Veneția și Viena și că a… citeşte
ubicus pe 22 martie 2024 17:56
si filmul cum este?