Păreri Dear John

Dragul meu John

nixy pe 26 Aprilie 2011 10:09
Ma asteptam la mai mult , ideea a fost buna actorii mi'au placut, dar parca lipsea ceva ....
alexaaaaaaa pe 21 Februarie 2011 16:09
bestial .Il ador .. mai ales "john " a jucat prea bine.. de ea ce sa mai zicem .l`am vazut de 2 ori.il recomand celor care vor sa vada un film bun/marfa despre dragoste
AnAndreea pe 23 Ianuarie 2011 15:37
Emotionant
Un film frumos, desi povestea nu e impresionanta. "John" face tot filmul:D.
Din categoria "De vizualizat intr-o zi ploioasa"

AnAndreea pe 23 ianuarie 2011 15:40
Am uitat sa mentionez: coloana sonora e superba:x
movie10 pe 03 Ianuarie 2011 15:31
Dear Critics
Un film in care cu siguranta nu te plictisesti si mai stii ceva mai degraba te uiti la un film care are un scenariu bun decat cu multe efecte speciale. Nu vreau sa se intelega gresit (imi plac filmele SF, dar si cele de dragoste), Dear John un film realist, ce cu siguranta te face sa traieisti din plin trairile personajelor.

Pe scurt Toata actiunea se petrece in cadrul unei vacante de primavara in care protagonisti John si Savannah se indragostesc in 2 saptamani

Federer pe 03 Ianuarie 2011 00:50
Un film foarte romantic si frumos dar daca Channing ramane in film alaturi de Amanda si nu ramaneau doar prieteni cum de altfel s a si intamplat la finalul filmului era de nota 10.Oricum este un film foarte frumos si vi l recomand si voua
sandibel pe 12 Decembrie 2010 18:42
pur si simplu.. ador filmu asta

e unu din filmele mele preferate + de asta e cu Amanda :x

luciivan pe 27 Noiembrie 2010 22:44
Multumiri lui Channing Tatum pentru ca strica orice film in care are un rol, fie el cat se putin important. Paradoxal este ca un actor atat de slab este atat de puternic promovat.
cetateanu pe 02 Noiembrie 2010 18:45
E greu să scri o recenzie la un film care spune foarte puţine pe parcursul a peste 100 de minute. Dacă mai pui în calcul şi o totală lipsă de inspiraţie îţi dai seama că te afli în faţa unei misiuni dificile. După ce am stat puţin în faţa calculatorului m-am gândit că acest film merită o altfel de abordare. Aşa că am renunţat la prezentarea unui context general, a unui sinopsis şi o să merg pe varianta pro şi contra sau mai bine zis ce mi-a plăcut şi ce nu mi-a plăcut la acest film.

Mi-a plăcut:
1.Corespondenţa prin scrisori ( hârtie, creion, plic) dintre John şi Savannah într-o lumea plină de mijloace electronice de comunicare
2.Interpretarea deosebită a lui Richard Jenkins care joacă rolulul de tată autist şi cea a lui Channing Tatum.
3.Un Soundtrack destul de bunicel, adecvat pentru acest gen de film

Nu… citeşte

pixiie_dust pe 20 Octombrie 2010 13:37
foarte frumos filmul. abia asteptasem sa apara si sa il vad. actorii sunt foarte draguti
darkxyde pe 18 Octombrie 2010 21:32
Frumos
Un film foarte frumos. Il recomand chiar si celor carora nu le prea place genul filmelor romantice dar acesta este super tare.
roxza pe 05 Octombrie 2010 20:06
A fost un film foarte bun,as vrea sa citesc si cartea,pentru ca din spusele voastre ar fi mult mai buna ca filmul.Channing a fost exceptional ,si a jucat foarte bine si partenera lui s-a descurcat foarte bina.Nu mi-a placut finalul foarte mult ,doarece a fost cam aiurea.Au ramas sau nu impreuna ?Asta e intrebarea pe care mi-o pun cand ma gandesc la sfarsitul filmului.In rest foarte buna,mi-a placut
Tony19o0 pe 21 Septembrie 2010 13:52
cred k esti fata cu adevarat sau ar trebui sa spun gay.... silviule recunoaste:)):))
Adrianne pe 19 Septembrie 2010 17:20
Filmul e slaaab de tot & plictisitor. Am vazut filme de dragoste mult mai intense ca acesta.
blackpussycat pe 12 Septembrie 2010 11:15
o poveste trista dar filmul e ok...tarfa fata oricum :D
Awp3Lory pe 05 Septembrie 2010 03:05
Sincer va zic nu am stiut ca o sa imi placa asa mult!asta sigur e un film la care tre` sa te uiti cu iubita prietena etc....deci super misto filmu !
adeea_deea27 pe 30 August 2010 14:22
Ma asteptam la ceva mai mult...pacat...:(
madalyna_girl pe 15 August 2010 10:17
un film superb...merita vazut ....chiar merita
Stanciu.roxana pe 06 August 2010 17:11
john
Un film bun care merita vazut...recomand tuturor romanticilor
RoxyD pe 01 August 2010 08:46
O poveste frumoasa... Un film soooperb... .
costel_6 pe 31 Iulie 2010 13:25
facand abstractie de final, se putea si mai bine, filmul e foarte frumos... destul de aproape de "The Notebook"
anca203 pe 15 Iulie 2010 00:47
din pacate cartea nu am citit-o inca dar dat fiind faptul ca povestea este aceeasi cu cea din film o voi cauta si o voi citi cu siguranta!
mjBIANCA pe 08 Iulie 2010 19:52
o poveste foarte frumoasa dupa parerea mea si nu mai spun Channing Tatum si-a jucat extrem de bine rolul-MERITA VAZUT!
clawdia pe 08 Iulie 2010 16:44
nu mi-a placut cum s-a terminat asa sec.....putea sa mai adauge cv ...in fine ....a fost interesanta ideea filmului
rusale pe 16 iulie 2010 16:35
- actori: 8/10
- scenariu: 8/10
- montaj: 7/10
Nota IMDb: 5.8/10
Dear John este un film romantic aflat sub regia lui Lasse Hallstrom, care din prima saptamana de lansare a reusit sa detroneze Avatar. Daca insa aveti mari asteptari in privinta filmului, veti fi profund dezamagiti. De ce? Pentru ca filmul spune prea putin in cele 100 de minute.

No matter where you are in the world,the moon is never bigger than your thumb
Dear John iti va aduce aminte de perioada demult apusa cand armata era obligatorie ... citeşte

wintergirlie03 pe 14 Iunie 2010 16:03
Cred ca acest film vrea in primul rand sa demonstreze ca iubirea adevarata nu poate fi stinsa si ca, desi te poti indragosti de mai multe ori, nu iti poti darui cu adevarat inima decat unei singure persoane.
Acest lucru s-a intamplat intre John si Savannah. El lucreaza in armata, ea merge la facultate si face munca de caritate in timpul liber. Aparent ei nu ar avea nimic in comun, dar daca stam sa ne gandim, ei au fost uniti pentru ca "they care about people" ( parca suna mai aproape de ceea ce vroiam eu sa zic in engleza :D).
Intre cei doi a izbucnit o iubire foarte pasionala si ea nu a mai putut fi stinsa nici de distanta, nici de timp, nici de alte persoane. Chiar daca nu sunt impreuna la final, e clar ca inca se iubesc.
In al doilea rand in acest film se vorbeste despre o relatie tata-fiu un pic mai speciala. John si tatal sau au fost uniti pt un timp de… citeşte

AndreeutzaDragutza pe 12 Iunie 2010 21:27
mi-a placut foarte mult filmul . asteptam alfel de sfarsit dar a fost frumos si asa :)
aura4maf pe 02 Mai 2010 12:13
Din trailer parea mai bun
Sunt o fana a cartilor lui Nicholas Sparks , mi-au placut la nebunie Notebook , A walk to remeber si Message in a bottle - abia am asteptat aces film.
Mult mai bun ca Nopti in Rodanthe(un esec total) - povestea mi se pare putin dusa la extrem , se transforma masochist dintr-o poveste de dragoste in una nefericita, atunci cand ea il paraseste fara explicatii sa se casatoreasca cu prietenul ei muribund ...
Macar au lasat spre final o usa deschisa , putina speranta ca poate cei 2 vor ramane impreuna.

harry3ioana pe 02 Mai 2010 00:47
e superb filmuuuuuuuuu
merita vazut
imi pare rau k nu au ramas impreuna:(
mergea green day -wake me when september ends

dido pe 28 Aprilie 2010 19:29
De vazut incarcatura emotionala din spatele povestii de dragoste!
Incepe ca un film despre o poveste de dragoste dar devine o adevarata drama,fiecare cu suferinta lui si eu ca spectator simtindu-ma neputincios si rezonand la maxim cu fiecare personj...Cu Savannah cand spune ca i-a fost greu fara el si ca a acceptat casatoria cu un barbat bolnav doar pentru a nu trece viata pe langa ea asteptand (chiar daca din film reiese ca a facut-o pentru a asigura viitorul lui Alan),cu John stiind cum este sa iubesti pe cineva si sa-i simti tradarea,cu John cand isi tine tatal de mana stiind ca v-a muri si ca v-a realiza abia dupa aia ca nu mai are alaturi singura fiinta care il iubea neconditionat,cu Tim cand ii marturiseste lui John ca Savannah il iubeste tot pe el...Singura chestie care m-a deranjat si pe care am considerat-o putin nereala a fost maritisul lui Savannah,altruist...Uitati-va in jur si spuneti-mi si mie daca vedeti pe cineva in stare sa renunte la… citeşte
steffic pe 25 Aprilie 2010 15:19
am vazut filmul...foarte frumos,frumosi actoroi :x...frumoasa povestea 8->
Edbah pe 23 Aprilie 2010 09:23
O poveste bine construita care pacatuieste insa prin finalul precipitat si fara substanta. Un plus pentru coloana sonora exceptionala!
Radu1711 pe 23 Aprilie 2010 00:14
radu1711
o drama foarte buna, mi-a placut filmul asa mult incat ma voi uita inca odata la el
historymaker pe 22 Aprilie 2010 18:03
Bun film
Bun film, o poveste trista dar emotionanta. Il recomand!
liniuta pe 19 Aprilie 2010 23:01
Dragoste , sacrificiu, consecventa , un concurs de imprejurari ce aduc un final fericit in aceasta drama putin siropoasa in viziunea mea
Tobi pe 14 Aprilie 2010 23:25
'la pomul laudat sa nu te duci cu sacul' . asa suna o zicala din popor.
am citit cartea ,e geniala, insa filmul m-a cam dezamagit;alegerea actorilor in roluri principale fiind un pic neinspirata.totusi remarc singurul roman Nicholas Sparks in care nu moare vreun personaj principal.

MNarcis pe 03 Februarie 2013 22:26
Filmul este foarte slab, (mult mai slab decat ma asteptam), merita vazut la plictiseala si in cazul in care nu ai trecut de 16 ani (maxim 16 ani).
varticdiana pe 15 August 2012 19:44
imi poate cineva explica finalul? a murit Tim si Savannah si John au ramas impreuna, sau se stiu doar ca prieteni?
Marie_Antoinette pe 29 Septembrie 2011 13:51
Doamne, ...cat sirop! tot atat de slab ca si Notebook.
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 23:00
o drama foarte frumoasa desprea dragoste !!!!!!!!!!!
reomand !!!!

JustMENoBodyElse pe 05 Ianuarie 2011 23:07
wow..!!!
when i saw all the movie i was speacless...at the end i cry, i was red in face...damn channing it's so hot.....i can kiss him all day if he will let me..!!!!
bella_little pe 30 Decembrie 2010 22:52
iubesc filmul acesta. defapt, dupa ce il vezi e imposibil sa nu il iubesti
Krystyne pe 19 Septembrie 2010 12:46
Capodopera 10
Un film exceptional ,vezi astfel de filme si te intrebi daca mai exista dragostea adevarata.Am plans la filmul asta km nu am m-ai plans demult la un film .
kingdogg69 pe 06 Iulie 2010 01:17
Mici lipsuri
I-as fii dat mai mult de sapte daca finalul ar fi fost mai explicit, mai profund si daca nu ar fi avut mici scapari in scenariu, cum ar fi faptul ca s-a maritat cu Tim cand putea sa fie langa el fara sa faca asta!
RomaniaMare pe 01 Iulie 2010 03:53
Numai mie mi s-a parut ca acest film este un copy-paste dupa "The Notebook" ???
In rest,un film foarte bun.

biencutza25 pe 25 Iunie 2010 13:30
Un film intr-adevar dragut. Am citit si cartea...dupa ce am vizionat filmul pentru ca m-a impresionat foarte mult si am ajuns si eu la concluzia - stiuta de toti banuiesc - ca filmul denatureaza putin ( mai mult ) cartea...sunt omise unele detalii esentiale in opinia mea dar no...asta e niciodata nu va fi toata lumea multumita. Una peste alta filmul este ok la fel si cartea :X:X Superb.
VIP pe 22 Iunie 2010 16:30
Amanda Seyfried e superba :x! Cat despre Channing Tatum a fost motivul principal pt care am vizionat acest film :x! Desi m-am asteptat la un final mai interesant, sa zic :D! 2 saptamani minunate de dragoste, dupa care suferinta isi face aparitia, destul de interesant :D!
andreim3 pe 21 Iunie 2010 16:36
Dezamagit ..
In comparatie cu cartea filmul este un esec din punctul meu de vedere .. imi pare rau sincer ca l-am vazut .
mitzu2250 pe 03 Iunie 2010 22:32
un film frumos despre o dragoste la distanta ..
incepe frumos apoi se despart, la final se impaca

si totusi este trist ...

White.Lily pe 03 Iunie 2010 18:53
M-a surprins intr-un mod placut. Ma asteptam la ceva mai mult sirop :)) Insa chiar a fost dragut.
Nu-i stiu si celalalte carti ale lui Nicholas Sparks insa avand in vedere "The Notebook" si "Dear Jhon",daca mai apare un alt roman asemanator as putea jura ca scriitorul si-a intalnit marea dragoste cand aceasta era in vacanta de vara dupa care ea s-a intors inapoi la scoala si el a plecat in armata. A, si categoric ea a fost de vina pt ca relatia nu a mers:)

Scarlett14 pe 29 Mai 2010 16:29
Un film foarte, foarte frumos... Poate cel mai dragut film de dragoste aparut in ultimii ani.
Go 1 2 3 4