Păreri Crash

(2004)

Povești din L.A.

ramonikramo pe 17 Mai 2010 16:26
Intotdeauna ne complicam vietile cu prejudecati. De ce si mai ales pentru ce nimeni nu stie. Ne miram de cata rautate este in lume si dam vina pe altii. Uitam ca si noi la randul nostru am fost, suntem sau vom fi niste victime ale indiferentei celorlalti.
alexaa pe 08 Mai 2010 13:26
f bun
un film care a surprins pe toata lumea . mai multe povesti care aparent nu au nici un punct comun se intersecteaza in cele mai neasteptate situatii. un film greu de realizat , regizorul a facut o treaba buna . in concluzie un oscar bine meritat
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 09:15
Scenariul si mai ales regia de nota 10. Muzica de fundal aleasa perfect pentru a accentua momentele emotionante. Distributie de clasa cu actori buni si foarte buni. Toate astea la un loc fac din Crash un film foarte bun ce trebuie vazut de toata lumea si daca macar 50% il inteleg atunci si-a atins scopul. Realitatea este mult mai dura si oamenii nu prea tind sa se schimbe in bine chiar daca realizeaza ca gresesc prin modul in care percep lumea.
dolloress pe 31 Octombrie 2005 20:34
un film care are si subiect si predicat, ca sa spunem asa...pe mine m-a surprins intr-un mod foarte placut...in sfarsit un film in care americanii nu-si mai plang de mila...cred ca i-a durut inima cand l-au facut, dar s-a meritat...se pare ca regizorul a vrut sa demonstreze ca poate mai mult decat un screenplay (Million Dollar Baby)...
Vlad pe 30 Octombrie 2005 20:06
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp.
Niculescu Laurentiu pe 22 August 2005 13:13
Un film de exceptie. Iata ca cinematografia americana mai produce si filme bune. Mai rar, ce-i drept, in ultimul timp. De cat timp e nevoie(si cu ce sacrificii) sa-ti dai seama cat de complexa este viata, cat de frumoasa in acelasi timp si sa pretuiesti fiecare clipa care ti-a fost data. O viziune de ansamblu a societatii americane in care sentimentele sunt deseori confundate cu rutina. Asa as caracteriza in cateva cuvinte "Crash". Interpretarea si muzica filmului sunt la inaltime. Un film de colectie. I-am acordat 5 stele(pentru ca nu i-am putut da 6!).
diciluma pe 19 Februarie 2012 12:11
Un film ok . Pentru spectatorul roman nu e f bun pentru-ca e despre rasism cu negri. Daca era cu unguri si romi poate altul era rezultatul !!!! :-))))
lojo_2009 pe 29 Ianuarie 2012 21:08
nu o fost nu stiu ce filmul.mai mult m-am uitat ca joaca ryan phillippe....ma intristat filmul .a avut numai momente triste
iLikeMilfs pe 25 Ianuarie 2012 23:34
....
Filmul asta chiar isi merita cele 3 premii Oscar...
Octaz pe 08 Ianuarie 2012 02:24
Un film cu si despre rasism, si tratarea oamenilor de culoarea in America, aparent nevinovati, dar cu o buna justificare. Oscarul a mers la "Crash" tocmai din motivul acestui subiect, emotia prezenta si dramele celor de culoarea au cam jucat un rol decisiv, sigur, in afara de "Brokeback Mountain" ( care nici nu se compara cu "Crash") nu am vizionat niciun film contracandidat, insa din ce am vazut, nu cred ca exista unul mai bun decat acesta. Filmul e putin incalcit, prezinta mai multe povesti de viata, unele avand legatura cu celelalte, insa eu unul,nu le'am inteles pe toate pe deplin, astfel ramanand cu cateva semne de intrebare. Poate ar trebui sa il mai vad o data pentru a'l intelege bine ( ceea ce nu se va intampla :) P.S.: Scena cu fetita sarind in bratele tatalui crezand ca poarta mantia protectoare este memorabila!
mogul pe 25 Aprilie 2011 16:52
un film de referinta . mai rar ma ghidez dupa premiile Oscar dar acum trebuie sa recunosc ca a luat premiul pe deplin meritat . pur si simplu superb . merita vazut si revazut
serghei_romanu pe 08 Decembrie 2009 12:03
Crash
Ii dau 8 si nu mai mult pentru ca actorii nu au fost deloc grozavi.Scenariul insa si sibiectul tratat sunt de-a dreptul fenomenale .Ne arata ca fiecare dintre noi are propriile prejudecati indiferent de rasa, religie sau stadiul material, care influenteaza, voit sau nu, societatea in care traim; iar ca sa arati defectele evidente ale societatii americane, este deopotriva o provocare si un risc.A avut ceva din filmele romanesti, adica a fost negativ, pesimist, insa nu m-a deranjat acest lucru.Recomandare un film pe undeva asemanator, parerea mea putin superior, 21 grams, cu Sean Penn si Naomi Watts in rolurile principale.
cinefil pe 17 Februarie 2008 15:55
nici eu nu am prea prins ideea de la inceput dar dupa ce l-am vizionat mi-am adus aminte ca si in viata mea au avut loc astel de "crash-uri" si chiar mi-a trezit amintiri frumoase.
bodo_jigsaw pe 25 Aprilie 2006 18:21
merita din plin cel mai bun film al anului....e superb din orice punct de vedere
bine gandit
nota 10

bodo_jigsaw pe 15 mai 2005 21:33
®...BrilianT...®
Tobey pe 20 Aprilie 2006 23:38
lestatika fara suparare, dar sti care ii legatura dintre personaje ? rasismul , poate ca ti-ai dat si tu seama da asta , dar sa sti ca scenariul ii foarte bine construit, arata faptul cainca mai exista rasismul ,si ca Ameerica inca nu s-a saturat de rasism.personajul care m-a impresionat a fost cel al lui matt dillon , si ryan phillipe a jucat bine ,dar a fost cam sters. oricum ii spun a little masterpiece, pt ca demult nu s-a mai facut un film care sa redea atat de bine problema rasismului in america .this is the real world. the 3 academy awards are not a mistake
Tobey pe 15 mai 2005 21:33
Sa sti ca nu mi-a placut ironia ta, si nu sunt pus pe cearta, si nu nu am 60 de ani daca asta vrei sa afli... Si oricum eu n-am nici o treaba cu tine ... te-ai gandit vreodata la asta? nu ...
Tobey pe 15 mai 2005 21:33
ha ha mor de ras.... plus ca eu nu prea am chef de glumele tale... pai maor de ras aicea ... auzi ca secretiile tale nazale? helooooooooooooo hahahahahahahahah daca vrei sa ne certam ca tu mereu esti pusa pe cearta eu mor de ras , ca scoti din gura niste ironiii , atunci trimte-mi pe privat id-ul tau .. daca nu treaba ta.......iti spun si intelege si tu : vad ca nu ne intelegem ... macar ai bunul simt sa vb frumos ... PS:Ironille tale au fost extrem de amuzante ... mor de ras aici...
lucho pe 17 Aprilie 2006 21:21
Probabil tu ai vrut sa fii contra tuturor si sa ii dai 2 stele,doar asa..ca sa fii mai deosebit,poate ca daca nu lua oscaru era mult mai apreciat..oricum filmu bate prin originalitate si regie exemplara...si daca ti`a placut asa mult Brokeback Mountain, probabil ca te regasesti :).
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 22:42
Acesta este un film clasic despre rasă din Statele Unite
dorin pe 07 Aprilie 2006 17:34
as indrazni sa zic ca e cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata
muzica e cireasa de pe tort
fuck the nigars-back to africa

Go 1 2 3