Păreri Crash

(2004)

Povești din L.A.

Florin pe 15 Mai 2005 21:33
3 voturi deocamdata pentru soundtrack. abia astept sa'l vad si apoi imi voi exprima si sincera parere despre film !
Niculescu Laurentiu pe 22 August 2005 13:13
Un film de exceptie. Iata ca cinematografia americana mai produce si filme bune. Mai rar, ce-i drept, in ultimul timp. De cat timp e nevoie(si cu ce sacrificii) sa-ti dai seama cat de complexa este viata, cat de frumoasa in acelasi timp si sa pretuiesti fiecare clipa care ti-a fost data. O viziune de ansamblu a societatii americane in care sentimentele sunt deseori confundate cu rutina. Asa as caracteriza in cateva cuvinte "Crash". Interpretarea si muzica filmului sunt la inaltime. Un film de colectie. I-am acordat 5 stele(pentru ca nu i-am putut da 6!).
Vlad pe 30 Octombrie 2005 20:06
Unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp.
dolloress pe 31 Octombrie 2005 20:34
un film care are si subiect si predicat, ca sa spunem asa...pe mine m-a surprins intr-un mod foarte placut...in sfarsit un film in care americanii nu-si mai plang de mila...cred ca i-a durut inima cand l-au facut, dar s-a meritat...se pare ca regizorul a vrut sa demonstreze ca poate mai mult decat un screenplay (Million Dollar Baby)...
ali79 pe 08 Ianuarie 2006 22:08
In sfarsit un film bun, cum nu am mai vazut demult. Despre rasism, dar intr-o maniera surprinzatoare.
ali79 pe 15 mai 2005 21:33
Aproape fiecare scena din filmul asta te ia prin surprindere. Si trateaza rasismul total altel decat ne-am obisnuit. Il pune alaturi si la egalitate cu multe alte prejudecati cu care ne confruntam zi de zi. A meritat Oscarul.
vm pe 07 Februarie 2006 13:43
Un film de nota 10. Sper sa castige la Oscar
taurled pe 12 Februarie 2006 16:46
Stop! Te-ai gândit vreodat ce-ai alege între : o viac „buna” sau o cauz dreapt ?
Filmul asta nu-ti indica vreuna din cai insa te pune in repetate rânduri in situacia de a alege. Zici de mai multe ori in timpul filmului „uite eu aici as fi ales a_a” iar câteva scene mai încolo sa-ti fi prezentata o alta situacie in care o alegere similara cu cea pe care vrusesesi tu sa o faci sa se dovedeasc „criminala”.

Filmul se bazeaz foarte mult pe stereotipii cauzate de convingeri rasiale. Acciunea se desfasoara intr-un mare ora_ american, ora_ in care mexicani, irakieni, arabi, negri si albi de-abia se înghit. Suspectarea reciproca care porne_te doar de la prejudecaci sapa o prpastie de netrecut cu excepta câtorva interacciuni „intamplatoare” – CRASH-uri… citeşte

Bulumulu pe 14 Februarie 2006 20:09
foarte ok si clar in ce priveste critica political correctnessului, foarte bine scris, poate cam ingust ca spatiu interpersonal, prea mica lumea. superb pe alocuri :)
crin3l pe 16 Februarie 2006 23:31
Pai nu prea mai am multe zis ci doar ca merita urmarit fiidnca cu sigurantza ai ce invatza din acest film.Parerea mea ca este favorit la Oscar, deoarece nu cred ca Brockeback Mountain(n-am prejudecatzi pt acest film) poate intrece acest film.Superb relizat
qwerty pe 21 Februarie 2006 21:26
Un film superd,de nota 10,despre viata despre felul in care trebuie pretuita fiecare clipa.Filmul se compune din mai multe povesti care sunt tratate cu aceiasi importanta, fiecare personaj isi traieste propria viata.Un film despre America despre adevarata viata de zi cu zi de acolo,despre dragoste,despre iubire,despre speranta,despre rasism, despre prietenie. Distributia este si ea una de exceptie formata din actori foarte buni.M-am bucurar sa-l revad in acest film pe Ryan Phillippe.Este practic imposibil sa nu-ti placa acest film si cred ca este principalul favorit la Oscar
veta biris pe 10 Martie 2006 10:43
cand apare acest film la cinematogragele din romania?stie cineva?
Vlad Ionut pe 12 Martie 2006 10:26
Acest film a luat Oscar pentru CEL MAI BUN FILM, deoarece a fost cel mai bun film al anului 2005. Acest film prezinta una dintre cele mai importante probleme ale oamenilor:Rasismul. Un lucru avem de invatat din filmul asta: OAMNEII TREBUIE RESPECTATI INDIFERENT DE CULOARE SAU DE ORIGINE, DEOARECE SUNT SI EI OAMENI, CA NOI...
phoenix2810 pe 14 Martie 2006 12:21
nu vreau sa fac opinie separata, dar filmul asta e extraordinar nu pentru ca trateaza conflicte rasiale, ci pentru ca trateaza probleme umane care rabufnesc cel mai usor in "crash" cu alter-ul, adica cu celalalt, care intr-o societate multi-rasiala e mai usor de regasit in cei care sunt de alta culoare, religie, etnie etc. decat tine.
ciupac pe 20 Martie 2006 00:53
super tare filmul merita vazut e senzational :)
cruise tom pe 20 Martie 2006 18:32
Destul de bun.Te face sa te gandesti daca mai vrei sa crezi in asa-zisul "american dream".
qqq pe 26 Martie 2006 17:26
Un film la care nu stiu cu ce sa incep sa povestesc.Cred ca este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut,nu exista cuvinte cu care sa descriu acest film.Cred ca fiecare trebuie sa il vada si sa inteleaga ceea ce inseamna acest film.Nu se poate sa existe persoana care sa ofere acestui film doar 4 stele.Este un film care trebuie sa meriti sa-l vezi.Nu ai voie sa spui ca nu e bun.
qqq pe 15 mai 2005 21:33
Te sfatuiesc sa te gandesti mai bine la ceea ce vrei sa scrii.Cred ca nici tu nu ai inteles la ce te referi.Ai aberat total pe langa subiect,dar nu ma mir,probabil ca nu ai inteles mai nimic,desi tu ai impresia ca ai priceput ceva.
cojy pe 17 aprilie 2010 22:42
Nu prietene...daca sunt cativa care te pot mesteca,putini sunt dintre cei care te inghit
Dan Becerescu pe 26 Martie 2006 18:40
Procurori, negri, corupatori, bogati, frustrati, gang-bangers, asiatici, corupti, albi, saraci, complici, casnice, arabi, politisti, functionari, novici, contrabandisti, bolnavi - un puzzle poate prea mic pentru o idee, o idee despre ce inseamna viata. Nu exista eroi, nu exista morala. E viata pur si simplu.
Oscar pe bune.

Dr. Evil pe 26 Martie 2006 23:56
Am vazut filmul si e simpatic dar nu cine stie ce... Poate ma repet dar asta e. Doar daca un film abordeaza o tema foarte nobila (aici lupta importiva rasismului) nu il face obligatoriu un film bun la fel si pt "Requiem for a dream" sau "American history X". Sicer titlul mi se pare foarte "inspirat" probabil au stat vreo 5-6 luni sa il gaseasca (la fel ca pt Requiem ... si American ..)actorii cam stersi (in special Ryan Phillippe care era acolo in rolul de "smile and wave and look preety") ca sa fiu sincer cel mai bun dintre actori mi s-a parut (in mod surprinzator) Ludacris.
Totusi este un film simpatic si surprinde prin finalurile surprinzatoare (si aproape identice) pt fiecare anecdota (care anecdote erau in mod straniu si incredibil de tras de par legate una de cealalta).

Dr. Evil pe 15 mai 2005 21:33
You on crack or something ?!... Stiu ca la 14 ani este ori alba ori neagra (ori e bun ori e prost) dar grow up! Am zis ca nu este un film prost dar nici unul bun. Am spus ca doar daca are un mesaj nobil nu trebuie sa primeasca din oficiu 2 oscaruri si am zis ca desi actorii joaca foarte sters finalurile anecdotelor sunt surprinzatoare si fac mai tot filmul. Trebe sa traduc si asta sau ai inteles ?
Dr. Evil pe 15 mai 2005 21:33
Prietene qqq am observat prin posturile tale ca iti cam place sa te iei la harta cu oricine. Spiritul adolescentin deh ... Oricum nu ma iau de tine ca nu-mi place sportul pe care il practici. Auzi la el "incuiati" ... M-ai facut sa rad baiete sincer! Cred ca te-ai uitat pre mult la Harry Potter
dorin pe 07 Aprilie 2006 17:34
as indrazni sa zic ca e cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata
muzica e cireasa de pe tort
fuck the nigars-back to africa

vlad013_013 pe 11 Aprilie 2006 00:06
un film f bun, care se aseamana pana la un anumit pct cu o alta drama (in care a jucat michael douglas) si anume: Falling down. Numai ca in Crash se pune accent exclusiv pe rasism, iar chestiunea este privita din mai multe perspectuve. Desi s-au mai facut filme pe aceasta tema, este de departe cea mai reusita ecranizare de pana acum.
lestatika_29 pe 11 Aprilie 2006 16:32
2 stele si si atat e mult
in primul rand, asta nu e film, e o amestecatura de situatii, persoane care nu au nici o legatura, se "ciocnesc" accidental si iese un ghiveci de toate.... culorile
am fost extrem de surprinsa sa vad k a luat oscarul pt k erau cel putin doua filme mai bune cu care concura, a.k.a. Brokeback Mountain (hell of a good film, dar prea controversat) si Munich (dar are si asta partile lui controversate).
sincer mi-a parut rau k mi-am pierdut timpul vizionandu-l, si nici nu visam ca o sa fie Academy Award Winner. stiu k multi o sa-mi sara in kp k nu stiu ce e aia cinematografie, dar sincer nu sunt adepta genului asta de filme (luam cateva personaje complet diferite si care sigur n-au d unde sa se cunoasca, le aruncam in aceeasi oala, fierbem bine si punem un subiect care sa ajunga la sufletelul spectatorilor- rasismul- si apoi mai si mituim juriul d… citeşte

lestatika_29 pe 15 mai 2005 21:33
lucho, omule, go check a doctor sunt tipa si nu sunt gay. i-am dat doua stele pt k nu mi-a placut. l-am vazut inainte de Oscaruri, asa ca nu am avut resentimente cand l-am vizionat. si dupa parerea mea, munich merita oscarul... spielberg still is a genius o cinematography iar tu tobey, nu intinde conflictul sau raca dintre noi si pe forum, ca asta se cheama balacareala fratilor, asta-i democratie, cred ce vreau ,nu mi-a placut filmul si cu asta basta hai gata, v-am pupat pe toti... sau nu
miere pe 8 iunie 2011 16:26
sunt putin curios, cu cine vorbesti? nu de alta dar nu vad userii scrisi de tine ca fiind pe aici (tobey, lucho). mai sunt putin curios, nu ti-a starnit niciun sentiment sau asemanare din viata de zi cu zi acest film ? nu le lua ca pe niste intrebari rautacioase :) cat despre film l-am vazut acum 4 ani si mi-a placut. sper sa-l revad
lucho pe 17 Aprilie 2006 21:21
Probabil tu ai vrut sa fii contra tuturor si sa ii dai 2 stele,doar asa..ca sa fii mai deosebit,poate ca daca nu lua oscaru era mult mai apreciat..oricum filmu bate prin originalitate si regie exemplara...si daca ti`a placut asa mult Brokeback Mountain, probabil ca te regasesti :).
Tobey pe 20 Aprilie 2006 23:38
lestatika fara suparare, dar sti care ii legatura dintre personaje ? rasismul , poate ca ti-ai dat si tu seama da asta , dar sa sti ca scenariul ii foarte bine construit, arata faptul cainca mai exista rasismul ,si ca Ameerica inca nu s-a saturat de rasism.personajul care m-a impresionat a fost cel al lui matt dillon , si ryan phillipe a jucat bine ,dar a fost cam sters. oricum ii spun a little masterpiece, pt ca demult nu s-a mai facut un film care sa redea atat de bine problema rasismului in america .this is the real world. the 3 academy awards are not a mistake
Tobey pe 15 mai 2005 21:33
Sa sti ca nu mi-a placut ironia ta, si nu sunt pus pe cearta, si nu nu am 60 de ani daca asta vrei sa afli... Si oricum eu n-am nici o treaba cu tine ... te-ai gandit vreodata la asta? nu ...
Tobey pe 15 mai 2005 21:33
ha ha mor de ras.... plus ca eu nu prea am chef de glumele tale... pai maor de ras aicea ... auzi ca secretiile tale nazale? helooooooooooooo hahahahahahahahah daca vrei sa ne certam ca tu mereu esti pusa pe cearta eu mor de ras , ca scoti din gura niste ironiii , atunci trimte-mi pe privat id-ul tau .. daca nu treaba ta.......iti spun si intelege si tu : vad ca nu ne intelegem ... macar ai bunul simt sa vb frumos ... PS:Ironille tale au fost extrem de amuzante ... mor de ras aici...
bodo_jigsaw pe 25 Aprilie 2006 18:21
merita din plin cel mai bun film al anului....e superb din orice punct de vedere
bine gandit
nota 10

bodo_jigsaw pe 15 mai 2005 21:33
®...BrilianT...®
www pe 27 Aprilie 2006 11:06
cat am vazut eu in film nu tot a fost tare nu foarte tare dar acceptabil nici vorba de capodopera si osacrul ca si la titanic am ami vazut asemenea filme
michael_mike pe 29 Aprilie 2006 09:56
Tare rau filmu...
Alina pe 09 Mai 2006 20:00
Tocmai l-am vazut, desi il aveam demult in colectie. Acum nu inteleg de ce nu l-am vazut mai demult. E super! Nu am mai vazut de mult un film la care nu am vazut cum a trecut timpul. In sfarsit oscarul a fost dat cui trebuia.
RiZY pe 13 Mai 2006 14:09
Super tare filmu' , chiar ishi merita Oscar-urile primite . Acest film si cu "Lista lui Schindler" mi se par cele mai tari filme in care se trateaza rasismul ... parerea mea :P
george rafael pe 16 Mai 2006 18:37
fiecare cu parerea lui, nu inteleg de ce va certati pt un film,mie mi-a placut filmu si a meritat oscarul pentru ca trateaza problemele din ziua de azi si nu numai dar care nu a inteles mesajul sa nu mai spuna prostii
drudu pe 17 Mai 2006 18:47
inca un oscar pt cel mai bun film dat pe criterii de political correctness. inteleg ca americanii sunt patetici prin definitie, dar nu toti spectatorii sunt cretini, unii apreciaza si putina subtilitate. munich ramane si preferatul meu
critic avizat pe 23 Mai 2006 18:05
ar trebui poate sa vedeti inainte de toate ''magnolia''. a-ti da cu parerea despre crash iainte de asta e ca si cand ai incerca sa dai o nota pentru pepsi fara sa fi gustat coca cola. ma rog...
mathurine pe 23 Mai 2006 21:34
tocmai de-aia nu mi-a placut crash... citisem despre el si ma asteptam sa fie in genul "magnolia", cand colo dezamagire totala
chrisT pe 24 Mai 2006 13:59
Despre Crash... cand am vazut filmul aveam o senzatie de deja-vu, si bineinteles ca era vorba despre Magnolia care a fost sclipitor de genial. Insa ceva a diferit, si anume ritmul. Fiecare film,desi urmarea un mod asemanator de redare a povestii (by the way, Playing by heart este la fel structurat si il are iarasi pe Ryan Philipe in distributie, bunicel si merita vazut)are un ritm diferit.Aici se poate vorbi despre doua filme care utiliyeaya aceeasi tehnica de a povesti. Nu insemana ca se copiaza ceva. Mie Crash mi-a placut, anul trecut cand l-am vazut a fost chiar impreisonat mai ales de Tandy Newton care dupa parerea mea ar fi meritat cateva premii pentru interpretare. Daca e un film care sa merite premiul cel mare, nu stiu, concurenta a fost puternica, si sincer nu as fi optat pentru Crash. (si ca sa nu intram in zona preferintelor noastre personale, nu ma pot abtine sa spun ca Pepsi… citeşte
Ben pe 25 Iunie 2006 23:08
Dupa ce am vazut "Crash" am fost foarte impresionat si am inceput sa caut comentarii pe net.Mi-au placut discutiile mai ales ca pareau pe aceeasi lungime de unda cu filmul.Uneori parca ii auzeam pe cei care comentau cum tipa unul la altul."Deja vu" nu-i asa.Parerea mea?Titlu - excelent.Apoi, uimire mare...mai fac americanii astfel de filme? Hmmm...deci se mai poate inca si culmea cred ca se si vinde bine.Apoi, sentimente omenesti pure si curate de care uneori uitam ca suntem capabili (vezi scena cu fetita aparandu-si tatal completata de scena proprietarului de magazin vorbind cu propria lui fata).Lipsuri? Putine.Concluzia?Un film excelent, puternic care nu are nevoie de premii pentru a fi apreciat si recunoscut.
Gospodin Haiduta pe 28 Noiembrie 2006 23:41
este un film emotionant, dar si educativ.are un final cam trist,datr totusi care te trezeste la viata.merita cele 3 oscaruri primite.distributia excelenta
Mihai M. pe 05 Martie 2007 18:44
Am citit comentariile unor "guru" intr-ale cinematografiei si m-am "minunat" cat de maturi,onesti,responsabili sunt...Filmul este SUPERB!!! Din toate punctele de vedere.Merita vazut si revazut ori de cate ori cand ai indoieli,dileme,atunci cand VIATA te copleseste!!!...Restul e tacere...
aurelianno pe 14 Ianuarie 2008 22:14
e cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata........si am vazut multe...
cinefil pe 17 Februarie 2008 15:55
nici eu nu am prea prins ideea de la inceput dar dupa ce l-am vizionat mi-am adus aminte ca si in viata mea au avut loc astel de "crash-uri" si chiar mi-a trezit amintiri frumoase.
giuliana pe 17 Iunie 2009 21:04
OAAAUUUUUUU!
Este un film de a dreptul fascinant ... primele 15-20 de minute nu stii ce sa faci ... sa il opresti sau sa mergi mai departe si sa il vezi pana la sfarsit.
Am ales varianta II si ....oaaau! A fost asa un wake up call pentru mine ... oamenii nu sunt ceea ce par si nu pot fi catalogati drept rai sau buni, dupa propriile noastre criterii inguste! Desi, obisnuiti cu filmele americane, unde personajele din filme sunt fie bune, fie rele, la Crash ajungi la sfarsitul filmului si te trezesti cu un grup de personaje care ti se pareau eroi si s-a dovedit a nu fi eroi si un numar de personaje care pareau ticalosii si nu au fost ticalosii ... toti au fost doar oameni!
Ce film memorabil!

heathaddict79 pe 21 Iunie 2009 17:09
MARE PIERDERE DE TIMP
De ce a luat Oscarul pt cel mai bun film nu o sa inteleg niciodata. Mi-a fost imposibil sa ma uit la el, si chiar m-am straduit. Si nu mi-a fost greu sa-l vad pt ca e incredibil de dramatic ci pt ca e incredibil de plictisitor, ca o moara stricata. Povesti despre rasism au mai fost si mult mai interesante si emotionante decat acest mare NIMIC. Pur si simplu nu mi-a starnit niciun fel de emotii, nici macar interes. Pacat de Brokeback Mountain, filmul care merita sa castige in anul respectiv la Premiile Oscar. Dupa editia aceea de Oscar, am auzit zvonuri ca cei din Academie, responsabili cu vizionarea filmelor in competitia pt categoria cel mai bun film pt a decide castigatorul, nici macar nu s-au uitat la Brokeback Mountain si au decis pur si simplu ca Oscarul il merita Crash. Cum se poate asa ceva?Strigator la cer! 30 de minute din viata mea irosite, pe care nu o sa le mai recuperez… citeşte
claudiu7boss pe 9 ianuarie 2011 14:20
daca te-ai uitat numai la 30 min din film chiar ca ti le-ai irosit
Licurici75 pe 15 februarie 2014 15:55
nu toti au suflet
manu212 pe 22 Septembrie 2009 11:49
Emotionant
Un film foarte bun, care trebuie urmarit cu atentie de la primul pana la ultimul minut, si va asigur, ca nu o sa regretati. Are momente emotionante, extraordinare. Coloana sonora este superba. Isi merita premiile din plin. Nu-l ratati!
Morphy pe 22 Octombrie 2009 10:28
Un thriller urban nemaipomenit. De altfel Babel cu Brad Pitt din 2006 este asemanator intr-o oarecare masura cu Crash urmarind personaje de diferite rase, religii. Crash este insa mult mai emotionant.
FreakDoll pe 01 Noiembrie 2009 04:48
Mai mult decat extraordinar filmul. O adevarata lectie de viata, iar actorii sunt geniali!!!
serghei_romanu pe 08 Decembrie 2009 12:03
Crash
Ii dau 8 si nu mai mult pentru ca actorii nu au fost deloc grozavi.Scenariul insa si sibiectul tratat sunt de-a dreptul fenomenale .Ne arata ca fiecare dintre noi are propriile prejudecati indiferent de rasa, religie sau stadiul material, care influenteaza, voit sau nu, societatea in care traim; iar ca sa arati defectele evidente ale societatii americane, este deopotriva o provocare si un risc.A avut ceva din filmele romanesti, adica a fost negativ, pesimist, insa nu m-a deranjat acest lucru.Recomandare un film pe undeva asemanator, parerea mea putin superior, 21 grams, cu Sean Penn si Naomi Watts in rolurile principale.
sebyelton pe 13 Decembrie 2009 08:29
Un film foarte interesant si cativant cu cateva povestiri simultan descrise, care aprent nu au nimic in comun, dar care usor, usor se leaga intre ele. O idee geniala de expunere a unui film, as zice si originala! Filmul este foarte realist! Nota 10! Intradevar merita Oscarul!
Daca nu l-ati vazut inca, trebuie neaparat sa il vedeti!

marius93 pe 03 Aprilie 2010 10:12
Un film foarte bun, ar trebui inclus pe lista ''filmelor de vazut intr-o viata''
oana29 pe 05 Aprilie 2010 14:43
nu m-a pasionat filmul asta, mai mult m-a plictisit si dupa vreo 15 min nu m-am mai uitat la el ca incepusem sa adorm:p
mircea_pop pe 06 Aprilie 2010 15:29
Cel mai mult mi-a placut secventa cu fetita care crezand ca este protejata de o mantie invizibila anti-glont sare in bratele tatalui ei...
narcisson pe 14 august 2013 01:35
A fost absolut geniala secventa aceea!
minadi pe 2 ianuarie 2015 01:51
Cea mai tare faza din film !!!!
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 09:15
Scenariul si mai ales regia de nota 10. Muzica de fundal aleasa perfect pentru a accentua momentele emotionante. Distributie de clasa cu actori buni si foarte buni. Toate astea la un loc fac din Crash un film foarte bun ce trebuie vazut de toata lumea si daca macar 50% il inteleg atunci si-a atins scopul. Realitatea este mult mai dura si oamenii nu prea tind sa se schimbe in bine chiar daca realizeaza ca gresesc prin modul in care percep lumea.
passyon pe 05 Mai 2010 00:55
praff