Păreri Catch Me If You Can

(2002)

Prinde-mă! Dacă poți!

Mihai Tataru pe 12 Martie 2003 11:28
Un film bine realizat! o poveste interesanta si distractiva , merita vazut!
Bogdan Honciuc pe 12 Martie 2003 11:28
That's entertainment, mi-am zis, iesind de la film. E indeajuns de light ca sa te distreze intr-un mod superficial, dar si strong ca sa te faca sa-ti pui niste intrebari despre tine, relatia ta cu statul si despre stat (abuziv, absurd si abrupt) in general. Despre cit de singur esti de fapt, indiferent de statut social, charisma si de persoanele la care tii. Poate nu-ti pui toate intrebarile astea, ceea ce e equally alright (even better, ar spune Frank). Unde mai pui ca filmul are si umor, si lirism, si drama... and that's entertainment.
MinRep pe 16 Martie 2003 22:24
A fost un film aproape extraordinar pentru mine. Ceva mai diferit fata de restul productiilor americane si ceva atipic pentru Mr. Spielberg. Actorii joaca foarte bine, cu toate ca Tom Hanks parca joaca la fel ca de alte multe ori (vezi cand zice gluma cu "knock-knock", cand rade la telefon vorbind cu Frank sau cand incearca sa pronunte numele satului frantuzesc in care s-a nascut mama lui Frank). Multe scene surprinzatoare si bine realizate (aia cu stewardesele, cu bancnota iesind de sub usa, cand DiCaprio se da drept profesor, avocat sau pilot, cand Walken se da drept un fel de bogatas etc.)

Ar mai fi de amintit muzica (John Williams e extraordinar), imaginea si genericul care poate deveni antologic. Finalul destul de frumos.

Punctele slabe ar fi o mica superficialitate (eh, doar e Spielberg) si indulcirea unor aspecte (de exemplu, la sfarsit se spune ca… citeşte

victor_costea pe 13 ianuarie 2016 03:09
pot spune doar atat..uitate si nu ai ce regreta . un super film regie si distributie
Mircius pe 06 Aprilie 2003 09:27
In sfarsit mai vedem si noi un nou film cu indragitul actor Leonardo. Filmul este foarte bun, imbinat cu accente comice dar si dramatice.
Un film care sigur va va place si va fi un film de refeinta. Felicitari regizorului Spielberg. 4 stele

victor pe 10 Aprilie 2003 13:11
Nu prea inteleg prin ce considera Bogdan Honciuc ca a fost statul abuziv, absurd si nedrept.

Probabil pentru ce i s-a intamplat tatalui personajului interpretat de Tom Hanks dar chair si asa nu este foarte clar de partea cui este dreptatea.

Mi-as dori insa un stat abuziv, absurd si abrupt in relatia cu infractorii de toate genurile.

Tom Hanks nu impresioneaza fiind in nota obisnuita, cred ca Leonardo Di Caprio se ridica insa peste ce a facut pana acum ( minus Gangs of New York care nu l-am vazut)

Oancea Gabriel pe 17 Aprilie 2003 11:31
L-am vazut de 4 ori pana acum acest film si de fiecare data descopar mereu altceva. Spielberg si-a mai dovedit inca o data (mai era nevoie) geniul...
Matrix pe 06 Mai 2003 12:50
Nu inteleg de ce v-a placut acest film foarte plictisitor, fara strop de suspans, cu o actiune lenta care se indreapta spre un final previzibil (doar este inspirat din realitate), cu un joc foarte slab al actorilor (ca sa nu mai vorbesc de sfortarile lui Walken) si cu un Spielberg care inca nu se regaseste (fiind in cadere libera de la AI incoace).
Pentru iubitorii de filme bune si fani Spielberg: Nu mergeti la acest film, mai bine beti o bere rece.

veronica210 pe 16 octombrie 2009 01:23
dute tu si da ti doua palme..!
YgReK pe 2 iulie 2014 20:19
Ce frustrati sunteti,cand o sa invatati sa respectati o parere?
Ilila pe 31 Ianuarie 2004 10:54
Nu este un film 'plictisitor'... este necesar, cel putin la inceput, sa fie prezentat cadrul familial de unde Frank W. Abagnale porneste aceasta aventura (poate aici filmul pare fara suspans).
Nici jocul actorilor nu 'foarte slab', iar Spielberg, dimpotriva, incearca sa iasa din tiparul filmelor facute pina la "Catch Me If You Can".

quazzika pe 29 iunie 2010 01:31
awesome
Dan Gerose pe 31 Ianuarie 2004 18:13
Pe mine m-a plictisit. Insa e adevarat ca nu prea imi place Spielberg.
BallGr33zy pe 7 ianuarie 2010 22:49
pacat
Man G pe 02 Martie 2004 21:10
Film foarte bun,fara efecte speciale cum ne-am obisnuit la Spielberg.Povestea ar fi fost incredebila daca nu stiam ca e bazat pe fapte reale.Hanks e cheia succesului si nu DiCaprio!
Nightwane pe 02 Martie 2004 21:43
a little too overrated...
H pe 29 Mai 2007 01:40
Superb !
dianna13 pe 05 Octombrie 2008 12:14
este frumos filmul....ca toate filmele in care a jucat LEONARDO DICAPRIO!
Yulia pe 13 Martie 2010 09:46
cand joaca tom hanks si dicaprio...cum sa nu iasa un film bun?;)
Ynspy pe 16 Martie 2010 18:32
un film deosebit prin prisma faptului k ne reda povestea lui Frank Abignale Jr,unul din cei mai abili si mai inteligenti falsificatori de cecuri din acea perioada,si a agentului FBI Carl Hanratty,care e mereu cu un pas in urma lui.Si daca mai pui ca aceste personaje sunt jucate de Leonardo di Caprio si Tom Hanks, un Christopher Walken(nominalizat la oscar pt rolul secundar) pe ici pe colo nu are cum sa nu iasa un film amuzant si extrem de captivant...:d
cataradu pe 03 Aprilie 2010 10:54
Un joc de-a soarecele si pisica, mai reusit decat tom si jerry , poate pentru ca si-a bagat coada spielberg, si a rezultat un jerry pe numele lui real dicaprio si un tom pe nume hanks :D
ciobotaru pe 05 Aprilie 2010 22:19
asta e un film incredibil , foarte frumos , steven spielberg este de apreciat , poate trege de la un gen de film la altu cu o usurinta uimitoare
corigeb pe 09 Aprilie 2010 00:35
Nu m-a incantat prea tare poate si datorita faptului ca nu imi plac nici Leonardo, nici Tom Hanks..deci sunt putin subiectiva..Un + pt faptul ca e inspirat din realitate, un altul ca nu e plictisitor..sunt si cateva replici bune, insa nu mi s-a parut un film remarcabil..
robertsandu pe 30 iulie 2012 20:08
De obicei îți găsesc părerile a fi sincere și pertinente. Aici însă nu sunt de acord cu tine. Cred că Catch Me If You Can are un substrat satiric savuros si sunt convins că este unul dintre cele mai bune filme din anul 2002.
lavinea pe 16 Aprilie 2010 00:17
minunat, la fel ca prestatia actorilor principali. recomand din tot sufletul.
robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:43
Foarte bun filmul! Ceva deosebit...Tom Hanks si Leonardo DiCaprio joaca fenomenal !
FreakDoll pe 15 Mai 2010 17:07
Este superb filmul! Nu m-am plictisit o secundă. Actorii sunt geniali! Pentru Tom Hanks nu mai am cuvinte de mult, dar Leonardo DiCaprio mă surprinde cu fiecare apariţie.
mtraianc pe 15 noiembrie 2010 23:57
si aici ai doi dusmanii:) adica cei dusi cu pluta ,, de la gladiatorul au ajuns si aici
FreakDoll pe 27 noiembrie 2012 01:40
:)) Niste tristi! Saracii...!;;)
deea9595 pe 16 Mai 2010 02:01
un film SENZATIONAL si extrem de interesant.
n-am vazut prea multe filme cu Leonardo DiCaprio dar in acest film m-a impresionat:)

Vladut1994 pe 16 Mai 2010 11:05
Tare
Nu ratati filmul asta. Este foarte relaxant si captivant
Andrey9211 pe 16 mai 2010 21:25
invata sa scrii inainte sa postezi un review!
Vladut1994 pe 16 noiembrie 2010 21:40
Dupa mine este un film foarte ,foarte bun...Sunt mare fan Dicaprio si am vazut cam toate filmele in care a jucat,dar aici face un rol mai special ,deoarece trebuie sa interpreteze un personaj de 16 ani ...Povestea este foarte bine structurata si respecta in proportie de 90% realitatea...(povestea e pe bune).Eu zic sa il vizionezi daca nu ai facut-o pana acum si clar Andrey9211 are o problema:))
-Wizz- pe 17 Mai 2010 22:43
Minunat Leonardo DiCaprio joaca fenomenal . !
BlackRose7 pe 22 Iunie 2010 16:35
probabil ca asta e unul din cele mai bune filme ale lui leo diCaprio(parerea mea), genial filmul, te tine "prins" pana la final.
yonut72 pe 23 Iunie 2010 21:06
perfect
Un film extraordinar...Orice film cu Leo este superb
alex_il_fenomeno pe 07 August 2010 19:26
este un film foarte amuzant , pe de o parte , dar realizat extraordinar , pe cealalta ! un baiat extrem de destept gaseste calea de a trai pe picior mare fara a munci deloc , cu ajutorul cecurilor falsificate de el ! are o idee care mi-a placut mult si ii dau nota 9 !!
cetateanu pe 14 August 2010 11:01
un film antrenant care nu te lasa sa te plictisesti cu Leonardo reusind sa ii dea replica in acest film mult mai celebrului lui partener Tom Hanks
mtraianc pe 22 August 2010 11:01
nota 10
de cate ori am ocazia revad cu placere acest film . super actori super regie, super scenariu
mirelusha1 pe 26 August 2010 16:57
cu adevarat un film bun!! nu-mi placea leonardo dicaprio, dar acum il ador:X
nicutaandreea pe 27 August 2010 14:00
Un film 'prea bun' !
E un film de milioane, e tare si prea tare, iar daca Frank W. Abagnale a existat cu adevarat a fost cel mai destept om de pe planeta. E un film mai vechi, dar de milioane de ori mai bun fata de ceea ce se scoate in zilele de azi.
White.Lily pe 01 Septembrie 2010 15:33
Categoric, unul dintre cele mai bune filme , atat ale lui Leonardo di Caprio cat si ale lui Tom Hanks. Ambii au facut niste roluri foarte credibile si fascinante.
Personal, mi-a placut la nebunie si de cate ori am ocazia il revad cu aceeasi placere. Este genul de film care te surprinde foarte placut si care reuseste sa te introduca in lumea lui.

elmedico pe 15 Septembrie 2010 21:03
Super tare! Nu pot sa spun altceva, decat ca este o CAPODOPERA!
mihaelatb pe 02 Octombrie 2010 11:55
Un film de exceptie! toti sunt magnifici , Spielberg diferit de la film la film, dar in acelasi timp tinand stacheta la cel mai inalt nivel.Tom Hanks care te lasa fara grai.Este atat de mare ca actor , ca daca ai derula rolurile :Viktor Navorski , Andrew Beckett , Forrest Gump , Chuck Noland si Carl Hanratty ai constata ca sunt perfecte si diferite ! Finalul...familia mult visata inca din adolescenta ! Eu nu prea puteam sa-l suport pe DiCaprio dupa Titanic, muzica insotita de imaginile cu eroii principali rastigniti la prova, facea ca actorul DiCaprio sa fie asociat cu senzatia unui borcan de dulceata de trandafiri ce te lesina ! dar Steven Spielberg+ Tom Hanks au reusit sa reabiliteze parerea mea despre potentialul actoricesc a lui DiCaprio !
diz3lgirl pe 29 Noiembrie 2010 21:45
f bun!
f bun filmul si fiind bazat si pe fapte reale, e cu atat mai interesant. recomand cu drag!
aayana pe 19 Decembrie 2010 01:18
Un film valoros atat pentru poveste si distributie cat si pentru faptul ca s-a intamplat in realitate aproximativ asa: un artist intr-ale furatului devine celebru pentru ideile sale ingenioase, pentru mintea sclipitoare si pentru faptul ca reuseste sa se spele pe maini si sa devina un om asezat. In final, tot el castiga. Un film genial, nici nu am observat cum s-a scurs. Efectiv nu apuci sa te plictisesti macar o secunda.
Leonardo di Caprio este deja un nume sonor si daca mai pui un Tom Hanks alaturi (sau invers), deja avem doua motive la un loc pentru un singur film.

robertsandu pe 16 iulie 2012 20:36
+1. Sunt de acord cu tot ce ai subliniat.
Radu1711 pe 26 Decembrie 2010 21:20
radu1711
nu imi vine sa cred ce bun a fost filmul si e facut in 2002, mi-a placut foarte mult modul in care scapa Leonardo DiCaprio de FBI
CRYSSA pe 09 Ianuarie 2011 21:44
Foarte bun, fara doar si poate!
O actiune frumoasa, bazata pe o intamplare adevarata. Este cu siguranta un film care impaca toate gusturile. Deci, da...merita timpul nostru!
radu0594 pe 31 Ianuarie 2011 21:41
Un film extraordinar...in prima faza iera cam irelevant si putin plictisitor dar dupa ce incepe practic subiectul filmului incepe distractia si adevarata tensiune a filmului.
zeki pe 01 Februarie 2011 17:25
Un film excelent , Leo DiCaprio joaca foarte bine la fel si Tom Hanks , putem invata cate ceva din acest film , merita vazut ....
GeorgeFriends pe 03 Martie 2011 20:52
film bazat pe evenimente reale
asa film te face sa doresti mai mult, sa reusesti sati faci un drum mai bun in ceea ce vrei sa devii
yellowtime2009 pe 17 Aprilie 2011 12:42
super film superb leonardo dicaprio.ce pot sa zic mai mult de atat?
catasmile17 pe 19 Aprilie 2011 23:17
un film foarte frumos si captivant !!!!!!!!!!
merita vazut !!!!!!!!

Sorin87 pe 27 Mai 2011 14:16
Catch Me If You Can
un film reusit datorita actorilor foarte care au facut cea mai mare contributie la film, mi-a placut si l-am vazut pana la final cu interes
Crist11 pe 25 Iunie 2011 19:03
Frumos film, nu ai cum sa te plictisesti la asa ceva.
blueye pe 14 Iulie 2011 22:29
Doi dintre actorii mei preferati in acelasi film si nici regizorul nu e mai prejos. Chiar merita vizionat.
Scorpya-Forever pe 20 Iulie 2011 20:46
nota 10
Un film foarte reusit.....si ma bucur ca subiectul acestuia l-au aplicat si in serialul White Collar....
Lethy pe 29 Iulie 2011 16:45
Un film foarte bun !!! Leonardo DiCaprio,a fost incantator si a facut un cuplu excelent cu Tom Hanks. Acțiunea a fost antrenantă si povestea frumoasa. Nu pot sa nu dau 10 filmului :))
Vorador pe 18 Septembrie 2011 23:57
Based on a real life story
Un film superb care te tine in suspans,nici nu-ti vine sa crezi ca povestea este una reala.
xerses pe 22 Ianuarie 2012 23:15
Foarte, foarte bun filmul.Mi-a placut teribil si-l recomand.