Păreri Brokeback Mountain

(2005)

Brokeback Mountain - O iubire secretă

cdd pe 01 Martie 2006 17:54
fiind un mare fan admirator sau cum vreti voi de filme in special drame, pot spune ca e un film de nivel mediu ,intr-adevar cu un subiect si o poveste abordata intr-un mod special.LA imagine,nota zece panorame superbe .filmul e f bun in ansamblu dar am vazut si mai reusite din punct de vedere emotional.Iar pt cei care neaga sau ma rog critica acest film ,e pt faptul ca au ochelari de cal si nu vad decat o directie ,nu pot aprecia si o alta abordare a ideii filmului sau munca unei intregi echipe .bai fratilor nu aveti ce cauta pe acest site, ramaneti in continuare la Tom & Jerry daca nu e si asa prea mult pt voi.bafta!
q pe 01 Martie 2006 09:07
Bla bla bla bla...Ati inteles tot,n-am ce zice."Credeam ca ,clujenii sunt mai deschisi la minte.Se pare ca m-am inselat."Cred si eu ca te-ai inselat.Uite cat esti de incuiat.Ma bucur ca va place acest film.Este minunat.Ce urat din partea mea.Sa numesc niste poponari ... poponari.Asa sunt de frustrat ... Ai dreptate,ai inteles mare lucru.La ce faceau propaganda?La popon.. scuze, "homosexualitate".Multi nu sunt inca de acord cu treaba asta,iar acest film ,cred eu ,a incercat sa arate o alta fata acestor lucruri.Nu mi se pare a fi o idee fantastica pe baza careia sa faci un film,dar...uite ,are succes. De ce oare?
andystarx pe 29 Decembrie 2015 19:30
Impresionant filmul doar prin interpretarea artistica a celor 2 actori principali,care si au jucat rolul foarte bine !Scenariul ,nu mi se pare extraordinar,si curios ca a luat 3 oscaruri !Oricum Heath ,era un super actor ,pacat ca s-a prapadit de tanar!
B pe 20 Martie 2006 10:29
cata controversa, a fi gay nu e o mandrie dar nici o rusine, nu avem nevoie de aprecierea sau recunostintza altora, pana cand eu cu orientarea mea sexuala nu deranjez pe nimeni direct, nimeni nu are dreptul de a ma judeca, asa ca sa nu vorbim prosti despre al 3lea razboi mondial intre gay si heterosexuali:) cine poate spune asemenea lucruri...?
asa ca va rog sa comentam filmul si sa nu ne axam atat de tare pe a ne arata cat suntem de heterosexuali (incapatzanatzi bineintzeles)

radu pe 17 Martie 2006 15:17
filmul acesta e departe de lumina si adevar e o excelenta manipulare si o excelenta idee de a arata ca fi gay nu e o problema si doar o pasiune ceva ce oamenii noemali nu o simt si nu o vad.filmul aceesta de fapt e o pasiune a omnenilor care sunt de alta netura si nu am nimic cu ei.tot ce vreau sa spun e ca nu vreau sa mai aud parerea ca filmul a fost bun si ca arata pasiunea a unor gay si peisaje superbe.poate ati auzit de cabina telefonica cu colin farel filmul a fost excelent si nu a fost nevoi de peisaje.oameni bun pastrativa calmul si stati departe de idea rasista si ei sunt oameni cu toate ca sunt gay.
Kriminel pe 14 Martie 2006 09:53
Sincer vorbind, filmul este un dezgust total pentru multi, asta necalculand pe cei care pur si simplu nu le plac povestile de dragoste indiferent de natura lor, deci are un public redus filmul asta.
Are imagini superbe si pune bine accent pe o situatie cu care se confrunta societatea in ziua de azi, pentru ca in toti este o discriminare tacita legata de homosexuali, suntem in total dezacord dar toleram atata timp cat nu ne afecteaza.
Aici ne confruntam cu situatia si descoperim ce simtim defapt, plecam de la film sau il vedem pana la sfarsit.

Eu unu l-am vazut pana la sfarsit dar nu as juca in filmu asta nici pt 1 milion de dolari. :D

Z pe 12 Martie 2006 14:51
Wow...un etolog poate sa-si faca o teza de doctorat traznet numai "citind" profilele psihologice ale celor ce scriu pe boardul asta....

Foarte interesant: cei "descuiati" scriu un review si apoi isi continua linistiti viata....

Ceilalti....se intorc...uneori nici nu se mai deranjeaza sa-si schimbe identitatea...
Filmul asta poate sa fie "a piece of trash" cum au spus unii (ceea ce in paranteza fie spus, nu e cazul)...dar are o calitate: dezvaluie ce zace in unii din noi.
And it ain't a nice view...

P.S. Un etolog este un specialist in comportament.

just me pe 08 Martie 2006 12:33
Sincer, mi-a placut destul de mult filmul, si cum au spus si altii , daca altora nu le-a placut de ce s-au mai uitat. Chiar nu inteleg. Initial am crezut ca e o porcarie , doar cand am citit despre el, si chiar ma gandeam ca nu merita vazut, dar in final m-a facut sa imi schimb parerea. Dupa parerea mea este un film care reuseste sa te sensibilizeze intr-un anume fel, acest lucru normal, daca nu ai prea multe prejudecati, ceea ce la noi in Romania se gaseste foarte des.
Mr.Halloween pe 28 Noiembrie 2015 13:13
Nu am vazut filmul dar trebuie sa spun ca...
...nu-mi vine sa cred in ce lume traim. Numai homofobi pe site-ul asta. Treziti-va, oameni buni, traim in 2015...
Andretty pe 04 Martie 2011 12:24
va fac o demonstratie
de exemplu cand te uiti la un film porno cumvrei sa o aibe ala mica sau mare sau foarte mare.ai vazut esti gay:))spunetimi care nati cazut in capcana
ramonikramo pe 06 Aprilie 2010 00:21
Inteleg dificultatile prin care trece un homosexual, sunt capabila sa tolerez chestia asta atata timp cat nu se maimutaresc si incearca sa imite femeile (travestiti). De aceea m-a si atras filmul asta: o poveste dintre doi oameni in vremuri dificile. Nu pot spune ca am empatizat prea mult cu dragostea lor. Poate mai mult cu sotiile lor care au fost private de o viata normala si echilibrata din cauza acestora.
woda pe 02 Februarie 2006 10:17
film de top cu multe premii mi-a placut faza din cort ,foarte tare frate faza din cort. daca nu mergte dai cu saliva
MOTROGAN MARIAN pe 17 Februarie 2007 01:50
BUNA ZIUA IL CONSIDER CA FIIN UN FILM SUPER.DESI NU SUNT GAY M-A MISCAT FOARTE MULT ACEST FIL SI MI-AS DORII FOARTE MULT SA IMI POT PROCURA DVD.DE CEEA AM MAREA RUGAMINTE DE A-MI SPUNE DE UNDE IMI POT PROCURA ACEST DVD.VA MULTUMESC
Go 1 2 3 4

Film - Brokeback Mountain