Păreri Brokeback Mountain

(2005)

Brokeback Mountain - O iubire secretă

edg3 pe 31 Ianuarie 2010 21:27
....
mi se pare mie sau titlul filmului e sugestiv :-?:-?:-?:-/:-/:-/
blitzkrieg. pe 2 august 2010 03:19
Mda, destul de evident e sugestiv. E numele locului unde se intalnesc ei prima oara si unde revin de'a lungul anilor.
Mircosoft pe 18 iulie 2018 19:56
categoric sugestiv broke = rupt back = spate mountain = munte si-o dau de-si rup spatele pe munte :D
mu_zz_i pe 02 Martie 2006 16:40
ba ce e aici? Alo, Babilonia! Mai lipsea 'Mangusta' sau 'Monica'si o pune-am de o emisiune. Lasand la o parte toate certuriile, ce pot sa spun despre film este ca nu l-am vazut pt ca are ca tema iubirea dintre doi barbati si nu imi plac homoxexualii.Atat.
q pe 23 Februarie 2006 10:40
Ce anume este asa bine realizat?E un film cu poponari.N-am nici o prerconceptie despre ei,pur si simplu filmul asta pute.Si inca rau.Nu inteleg ce puteti voi vedea asa de minunat in asa o productie.Heath Ledger nu joaca absolut deloc minunat,parca ar avea o bila de biliard in gura.Voi nu va dati seama ca filmul asta e o propaganda?Americanii vor sa schimbe oarecum conceptia despre poponari si dupa cate se vede,cam incep sa reuseasca.Din ce cauza?Pentru ca exista tot felul de oameni care pot fi manipulati usor si sunt usor impresionabili(asa ca majoritatea de aici)si care nu vad mai departe de nasul lor.Ce vedeti voi asa frumos in actiunea din filmul asta?Nu este o actiune fluida ,care sa-ti faca placere sa o vizionezi,e pur si simplu viata plictisitoare a doi "baieti de vaci" care mai sunt si poponari pe deasupra,o viata la fel de plictisitoare ca a fiecaruia.Mai bine ma uit pe geam si… citeşte
Dan Surducan pe 06 Februarie 2006 19:30
un film cat se poate de jegos!!!Ma mir cum de a fost nominalizat la "Globul de aur", sau asta ne arata in ce directie se indreapta asa zisa natiune americana!!!!
Valentin pe 29 Ianuarie 2006 20:24
N-am vazut in viata mea o porcarie mai mare decat acest film !!!!!!!
Tudor pe 18 Ianuarie 2006 19:54
O mizerie de film, nici macar nu merita pomenit.
Sper sa nu se lanseze niciodata in Romania !!!

elvischiriac pe 01 Martie 2012 10:19
film dedicat 100% gay-lor
trebuie sa recunoastemca acesta este un film exclusiv pt. gay. indiferent de prestatia actorilor la jumatatea filmului cand vezi ca e gay+ love ti se face greata. pacat ca are o asa nota mare dandu-le mai multa crezare acestor fiinte bolnave
Daniel Gabriel pe 04 Septembrie 2008 19:49
emotionant, dureros, puternic...o poveste spusa extraordinar de bine....nota 10 pt. actori, imagine si muzica
andrei_nechifor pe 10 Mai 2020 19:10
Din comentariile de la pagina asta se poate face o radiografie edificatoare despre frustrarile si complexele romanilor.
abeluka_aby pe 12 Noiembrie 2014 01:49
qwer
am vazut doar inceputu pana se calaresc si am scos repede...pacat de actori care joaca exceptional in alte filme
iulia_marinescu pe 31 August 2014 19:23
GENIAL!!! Filmul m-a impresionat foarte tare, este o drama emotionanta care transmite niste sentimente puternice, consider ca pe unii i-a facut sa priveasca din alte perspectiva homosexualitatea .Cu siguranta si-a meritat Oscarurile,actorii au jucat impecabil.
clau_ditza091 pe 26 Ianuarie 2014 15:44
Un film ce starneste polemici datorita subiectului contoversat, dar tocmai asta il face interesant. Desi prestatiile actorilor si regia sunt de calitate fara acel subiect controversat nu ar fi cu nimic deosebit.
Liviu pe 21 Martie 2006 19:55
Invatati dracului sa scrieti analfabetilor,macar nu mancati literele ca privind liniutele si celelalte chesti,pe net nici bunica nu le mai pune,da totusi nici asa mai bine nu mai intrati sa comentati.Comentati atata un film de ca..at.Si lasati mesajele cu auzi ce a zis ala si ce a zis ala,babe barfitoare,comentati filmul si atat.
Bogdan pe 14 Martie 2006 00:44
Manipulare...in masa!! Ar trebui sa vedeti un film fara sa cititi critici specializate and shit...e ca si cum ai vedea un meci fara comentariu...numai atunci poti spune ca ceea ce ai insushit sunt parerile tale 100%...altfel ti se intiparesc in minte cuvintele comentatorului/criticului!! Iar criticii aia....nu trebuie sa ia si ei un ban si sa faca o critica favorabila??

Eu nu am nimic cu homosexualii...sa traiasca fericiti...atat timp cat nu se ating de fundu' meu :P:P

EDITOIU LIVIU pe 13 Martie 2006 09:39
Auzi fetito de ce esti asa de recalcitranta?ti se pare ca este un film bun?bravo tie!nu ti-a dat nimeni cu paru in cap.APROPO tu sti ce inseamna "parerea ta"lasama sa iti spun pt. ca vad ca tu esti cam lenta cand gandesti!In aceasta parte a site-ului fiecare are dreptul de a spune parerea personala,indiferent care ar fi aceasta.dk tie iti plac fetele/baieti e treaba ta da nu te m-ai purta ca o fetita retar....apropo vezi ca e un scandal in piata dute si manifestate ca o mahalagi.....ca doar esti,in esenta ta esti!
EDITOIU LIVIU pe 10 Martie 2006 13:06
LOVE IS A FORCE OF NATURE ..................VAI CE EMOTIONANT,ATI INEBUNIT CU TOTI ACU CE O SA-L COMPARATI CU THE GHOST S-AU TITANIC,A INEBUNIT POPORU!
Dana Dogaru pe 24 Februarie 2006 11:30
Nu ma intereseaza "frumusetea" sau "dramatismul" filmului. Ajunge ca subiectul tratat atat de favorabil este una din marile tragedii ale civilizatiei umane, iar incurajarea politica din ultimii ani (doar suntem condusi de o groaza de homosexuali, nu-i asa?) a homosexualitatii este, si nimeni nu poate contesta asta, impotriva Naturii si a lui Dumnezeu. Romanii obisnuiau sa spuna ca familia este celula de baza a societatii si indemnau copii sa-si asculte parintii, pentru ca mai tarziu sa le fie usor sa asculte statul. Asa a avansat societatea de mii de ani, cu familia ca fundament. Cu Dumnezeu ca orizont. Cei care ne-au creat, divinitate sau civilizatie din alte lumi, au creat femeia si barbatul pentru a oferi un echilibru perfect familiei, un balans armonios intre forta si delicatete, intre inteligenta si compasiune. ORICINE incearca sa distruga acest fundament lucreaza impotriva lui… citeşte
Felix pe 24 Februarie 2006 10:39
Te-a inteles lumea bine , stai linistit . Dintr-un motiv oarecare esti frustrat si ai decis sa iti arunci frustrare in noi . Cred ca e cea mai ciudata afirmatie pe care am auzit-o vreodata legata de filmul asta : "propaganda " .... Propaganda la ce ? La oi?... ca astia pazeau oile . E adevarat ca atunci cand intri in sala de cinema la filmul asta trebuie sa te inarmezi cu o doza mare de toleranta ( care tie iti lipseste cu desavarsire ) , insa de aici si pana la a spune ca e un film prost e cale lunga . Nu spun ca nu exista filme mai bune ( as putea face o lista atat de lunga incat nu o sa dau exemple ) . Cu toate astea filmul aduce ceva nou . Nu povestea gay ( asta s-a mai vazut , si inca in filme bune - serialul Angels in America e doar un minuscul exemplu )si povestea de dragoste ... e o poveste spune intr-un mod cu totul nou . Heath Leadger a jucat exceptional , in stiam de mai… citeşte
Corina pe 21 Februarie 2006 12:16
Initial cand am aflat ca filmul este un love story intre barbati..l-am sters de pe calculator.L-am luat iar si am zis..trebuie sa il vad macar pt ca este nominalizat la Oscar.Ce sa va zic?M-a impresionat filmul!Mi-a placut..si am spus si prietenilor mei, sa lase prejudecatile pe care toi le avem si sa vada filmul...
Ioana pe 07 Februarie 2006 22:05
Un film care merita vazut!
blah pe 04 Februarie 2006 22:35
oameni 'buni', daca STIATI tema filmului si va oripila, de ce v-ati mai uitat? doar ca sa veniti si sa-l injurati? ce usor e sa razi si sa arati cu degetul, nu? of, of, superficialitatea asta... ca sa nu-i mai spun homofobie. daca erau doua fete era mai bine, nu? va alegeati si voi cu *ceva*. baietii 'stie' ;) dar asa... imi pare sincer rau pentru voi.
Beretas pe 02 Februarie 2006 20:35
Nu se poate sa se incurajeze asa ceva.O mizerie de film.Dezgustator.Un homosexual imi pare rau sa o spun este un om dezechilbrat. Daca ar fi sa ma refer la restul filmului nu m-a impresionat decat scena cand Alma lacrimeaza dupa ce-i vede sarutandu-se atat de brutal,de animalic.
O porcarie.Ne-am pierdut punctele de reper, credinta, totul.

bill_the_butcher pe 30 Ianuarie 2006 03:31
ce om plictisit pare heath ledger. chiar nu merita nominaliz la oscar pt rolul asta.mai degraba zmeura. dar oricum, trebuie sa le faca damblaua si la homalai cu atatea premii si nominalizari, dupa negri si neo-zeelandezi.
deja dupa ce vezi snuff-uri sau un film de genu salo- 120 days of sodom, nu te mai impresioneaza penetrarea anala a unui barbat, dar saruturile pasionale, imbratisarile si pur si simplu... dragostea aia d care dau dovada protagonistii. donnie darko se lasa f.... in c.. .din dragoste.
finalul a fost simpatic(camasile, nu moartea lui jack). concluzia e k: mai bine il spargi pe jake gyllenhaal, dkt o nevasta boccie ca aia.

archon pe 24 Ianuarie 2006 15:52
Merita cu prisosinta Globurile de Aur ce i s-au decernat si nu cred ca l-am fi vazut prea curand pe la noi prin cinema fara ele. Sunt tare curios sa obsev care vor fi reactile spectatorilor din sala la noi, in Romania (si nu din cauza ca ar fi prea greu de inchipuit).
Bogdan Honciuc pe 23 Ianuarie 2006 23:22
Foarte frumos. Mi-a implinit toate asteptarile.

M-a facut sa ma gandesc la Podurile din Madison County.

Alexandra pe 22 Ianuarie 2006 01:50
...am auzit despre filmul asta multe si de la multi...ba ca e exact fotografia unei relatii de cuplu, asa cum sunt cuplurile cu adevarat, cu bune si rele...sau, cum a spus-o cineva, dupa ce a vazut filmul, "i wish i were gay!"...

si totusi nu cred ca se poate descrie, e un film incredibil, emotionant si tandru, despre dragoste, prietenie si sacrificii, despre cum de ce iti e frica nu scapi... am ajuns la cinema din gresala, dar nu e una pe care o regret... din pacate, cred ca in romania nu va face salile pline pe care le face aici, daca nu din cauza ideilor preconcepute atunci macar din cauza lipsei de curiozitate!

dan pe 20 Decembrie 2005 03:18
Felicit si pe aceasta cale grupurile de influenta homosexuale din toata lumea care au reusit sa impuna la Oscar acest stralucit film de propaganda demn de un Goebells.
Estimez ca in maxim 5 ani vom vedea un alt film premiat cu Oscar, despre dragostea curata dintre un baiat minor si un barbat (major).

Un lucru ati pierdut insa din vedere dragi homosexuali care considerati ca "Munchen" nu merita nici macar un singur Oscar: ca sa va bucurati liber de relatia voastra, in principiu aveti nevoie de pace.

Ultima fraza a fost editata de adminul site-ului, ea continand cateva expresii vulgare.

lili22 pe 20 Aprilie 2015 18:11
un film foarte bun
Nu este filmul cel mai bun al lui Ang Lee , eu am alta preferinta , dar povestea de iubire e minunata, chiar daca se petrece intre doi barbati maturi, interpretarea exceptionala, coloana sonora superba.
vladimir84 pe 08 August 2013 22:14
Desi este un film despre gay, este o reusita cinematografica. Faptul ca nu insista pe partea fizica a iubirii celor celor barbati contribuie la succesul sau si merita urmarit de toata lumea, chiar si de cei care sunt complet impotriva homosexualilor.
k-rissa pe 12 Decembrie 2012 10:43
unul din cele mai impresionante filme vazute vreodata..inca o data Heath Ledger isi dovedeste talentul si capacitatea de a "intra"in orice rol!
puffulette pe 11 Decembrie 2012 18:45
Un film deosebit, te trece prin toate starile, de la fericire, tristete sau chiar excitare (normal pentru mine, anormal pentru altii)
Filmul nu este despre "doi gay care si-o trag" cum spun unii, ci este unul foarte sensibil despre povestea de dragoste interzisa dintre doua persoane... care incercau dar nu puteau trai unul departe de celalalt asa ca accepta ceea ce sunt
Povestea de dragoste dintre cei doi este foarte emotionanta, felul cum nu se puteau intalni decat de 2 ori pe an, controversele, felul cum se ascundeau "la pescuit" pentru a scapa de ochii lumii crude in care traiau... La urma urmei, ce conteaza ca erau gay, atata timp cat nu le facea rau celor din jurul lor iar dragostea lor era pura, nu vad nimic rau in asta
.. Din punctul meu de vedere, filmul are nota maxima si cred ca il voi vedea des de acum incolo

Manusa pe 08 Decembrie 2012 22:36
Un film bun care mi-a placut. Are o poveste foarte interesanta si care m-a surprins. Iubirea dintre Jack si Ennis a fost una adevarata, cei doi suferind unul dupa altul...atunci cand nu erau impreuna. Actorii au jucat excelent rolurile lui Jack si Ennis.
dtthoth pe 25 Noiembrie 2012 09:20
pe mine m a marcat acest film. trecand peste relatia homosexuala am vazut o poveste de dragoste interzisa de societate. inabusirea sentimentelor, imposibilitatea de a fi cu fiinta iubita este o drama sufleteasca. daca inlocuim unul dintre parteneri cu o femeie ne ar parea mai induiosatoare povestea? este cu atat mai cutremurator cu cat ei sunt nevoiti sa traiasca o viata care nu ii reprezinta. un film excelent!
superdepeche pe 25 Noiembrie 2012 00:08
ABSOLUT GENIAL!!!!!
Chiar daca l-am vazut abia dupa 7 ani de la aparitie ,mi s-a parut genial acest film,mai ales ca nu cred ca este un film cu homosexuali,adica oamenii aia chiar aveau o familie,fiecare cu nevasta si cu copii lui,faptul ca simteau ...si altceva ...wow.
Absolut un film de colectie as putea spune!

fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:52
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

axu_preli pe 15 Iulie 2012 13:08
Un film capodopera
Cine priveste Brokeback Mountain dupa analiza unor stereotipii si crede in final ca a vazut un film care promoveaza homosexualitatea, i-ar fi fost indicat sa nu se uite deloc. Sa nu urmareasca nicio secunda, nicio clipa, pentru ca oricum ochiul lui nu vede decat doi barbati si povestea lor de dragoste. De fapt, Brokeback Mountain e filmul contrastelor si al dramelor interioare: Ennis crede ca in sinea lui nu poate fi gay, ca el nu e construit pentru a fi asa si, totusi, isi exprima atat de duios dragostea pentru Jake. E si drama Almei: sotia afla de dragostea celor doi si totusi continua pana la un anumit punct sa fie alaturi de Ennis. E si drama lui Jake: desi casatorit, cu un copil, totusi dragostea pentru Ennis depaseste orice limite. E o dragoste neimplinita, e o suferinta chinuitoare intre toti pionii scenei, iar finalul e unul cu totul neasteptat. Si sincer chiar ma bucur ca nu e… citeşte
JohnDoe1985 pe 07 Iulie 2012 21:38
Fb
Foarte bun filmul,nota 10. Nu ma asteptam sa fie asa bun dar am fost surprins. E la fel de bun ca Street of Philadelphia.
pisicuta1 pe 06 Iulie 2012 21:30
un
film f bun interesant ,bine jucat,nu merita ratat...........
Christian.Van.Darko pe 21 Aprilie 2012 00:46
Nu pot da nota acestui film!
Imi e greu sa fiu obiectiv,filmul este prea realist,sfasietor.Acest film mi-a aratat inca odata prin ce trebuie sa treaca un om norma atunci cand iubeste un alt om normal.Pentru ca sunt oamenii normali.Homosexualii nu sunt "diferiti","speciali","deosebiti",sunt normali,exact ca orice heterosexual.Sunt heterosexual,dar sunt "activist" pentru egalitate.Iubirea nu este un pacat.Sa folosesti religia impotriva homosexualilor este ca o erezie.NU va doare sa stiti ca urati niste oameni,ca sa doriti sa dispara,ca ii faceti sa sufere,ca privirile voastre ii dor asa cum v-a durut si pe voi odata.NU v-a batut nimeni,nu v-au certat parintii,nu v-ati simtit niciodata respinsi,urati?Daca da,de ce va place sa judecati?Daca nu,in ce lume ati trait,cat de orbi ati fost,cat de egoisti,narcisisti ati fost?Nu exista om care sa nu fi fost judecat de un om.Credeti ca nu au fost judecati destul?Credeti ca ei… citeşte
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 07:53
Eu nu pot să cred că nu am văzut acest film mai devreme Acest lucru este atât de mult mai mult decât un film Gay Cowboy. Aceasta este o poveste de dragoste emoţionanala a. Acesta este unul din filmele mele preferate din toate timpurile, şi il recomanda oricui, cu o inimă deschisă
darkangel_4U pe 21 August 2011 00:57
naspaa
de ce lumea tot adopta aceasta atitudine in filmele gay/lesby de acceptare,lumea moderna din ziua de azi numai considera acest lucru un subiect tabu,o boala sau ceva neomenesc...nu mi-a palcut deloc ar trebui filme mai indraznete cu scenari mai realiste pentru filmele de acest gen
Shakti pe 20 Februarie 2011 02:19
Am revazut iarasi filmul astazi
Si sincer, de fiecare data am plans, atat de mult m-a impresionat.
ciobotaru pe 01 Iulie 2010 20:55
asta e un film care m-a pus pe ganduri , dar mi-a placut , mai ales ca imi place regizorul si unu din actori foarte mult , nu in interes sexual evident
legolas05 pe 04 Iunie 2010 19:19
frumos film....imi place....este interesant.......
Mbi pe 01 Septembrie 2009 18:48
Jake Gyllenhaal gay?
No fuckin` way!Asta a duruuut!

Florin pe 04 Mai 2006 22:43
l-as intreba pe qqq. Ai idee ce e o gena? Si daca tot zici ca este "dovedit medical"... afla si tu, ca de prin anii 80 Asociatia Psihiatrilor din America nu mai considera homosexualitatea a fi o "boala". Si oricum, zi-mi si mie cum se numeste gena aia a noastra care ne face "bolnavi". Partea frumoasa a web-ului este ca pe site-ul National Institutes of Health din America poti cauta detalii despre orice gena... http://www.ncbi.nlm.nih.gov/entrez/query.fcgi?db=Gene
Sa vedem ce zic cei care chiar au idee ce inseamna "gena" :) Daca tot folosesti termeni medicali si faci afirmatii, macar da argumente! :))
Si oricum, nu stiu cine e mai bolnav... Cineva care iubeste pe altcineva sau cineva care desi are 100 de miliarde de neuroni in cap, nu intelege chestia asta. BAI FRATILOR, CATA RISIPA...

Florin G pe 29 Aprilie 2006 00:14
pt popescu-cv. mai omule, genul asta de persoane poate nu e intotdeauna "simpatic". nu ne defineste numai faptul ca ne plac persoanele de acelasi sex. Sintem la fel ca voi astia heterosexualii! Treziti-va odata!!!! Faptul ca ma culc cu o persoana de acelasi sex nu ar trebui sa ma faca o "persoana simpatica" si nici invers!!! Oricum bravo, ai fost cu nevasta si esti hetero si vad ca ai avut curajul sa recunosti ca ai fost la acest film (se pare, dupa parerea unora, ca barbatii """""adevarati""""" nu se duc la un film ca asta). Bravo! Oricum am vazut destui tipi cu prietenele la acest film. By the way, unii poate erau ca Ennis si Jack. Adica nu poate, sigur erau. E o chestie de matematica. Cine are macar un neuron intelege la ce ma refer. Si nu mai judecati dupa aparente si nu mai generalizati atata! Faptul ca un barbat are prietena nu inseamna ca nu ii plac si barbatii! Treziti-va si nu… citeşte
Florin G pe 28 Aprilie 2006 23:54
Am spus acum cateva zile "meritati sa se poarte persoanele "normale" cu voi asa cum v-ati purta voi cu un gay." nu cred ca sint razbunator, dar poate unii ar trebui sa vada pe pielea lor cum e sa fii discriminat. Ca poate asa s-ar schimba. Oricum fiecare are dreptul la propria parere... Si pentru astia care zic ca filmul le-a placut doar gay-ilor. Sa stiti ca sint si tipi hetero carora le-a placut. Si inca ceva. Vad ca multi au redus filmul doar la sex. Ce incuiati sinteti inca... De altfel chiar d-soara care vindea bilete in Plazza m-a avertizat "Dar stiti ca e cu doi homosexuali!". Ar fi trebuit sa-i spun ca e cu doi OAMENI care se iubesc... Si care nu pot fi impreuna. Cand se va intelege oare acest lucru?????? Oricum d-soara respectiva a tinut sa ma avertizeze ca filmul incepe la 22:30 (probabil nu stia ca s-au inventat taxiurile, masinile personale etc. Sau mersul pe jos...). In… citeşte
popescu pe 27 Aprilie 2006 17:59
filmul e super ca realizare (desi cam lent), subiectul dificil dar ce direct e tratat...l-am vazut cu sotia, ea a plans, eu am ramas paf. Am realizat noi pe urma cum adica e cu dragostea... nu ca la ciobanii nostri(ca la noi ciobanii...vorba aia). Inca se mai gandeste apofatic in Romania, adica nu stim ce vrem, dar stim foarte bine ce nu vrem, hai sa taiem, sa impuscam, sa spanzuram, vedem dupa aia daca e bine.Si asa nu conteaza: Le e bine? hai sa-i omoram! Oricum, daca nu ma pipaie vreunul, voi considera de acum inainte felul asta de persoane simpatice si amintiti-va (daca ati vazut altceva in afara de Bugs Bunny) de "Boys never cry", ca nu ati mai chirait atata, era cu fete, ce mama dracu, machoilor, v-a placut, va cred... Film de punctaj maxim
not pe 26 Aprilie 2006 22:44
mie mi a placut...