Păreri Argo

(2012)

Argo

gaby_gaby18 pe 12 Aprilie 2013 11:56
Doar un film bun
Chiar daca Argo a reprezentat doar al treilea film regizat de Ben Affleck, experienta sa de peste 30 de ani pe platourile de filmare s-a facut simtita in desfasurarea evenimentelor. The Town (2010), Pearl Harbor (2001), Armageddon (1998) sunt doar cateva dintre filmele care au beneficiat de prezenta lui Ben Affleck, acestea fiind destul de apreciate in randul cinefililor.
Regizorul american, avand la dispozitie un scenariu cat de cat pus la punct de Chris Terrio, a adus in fata privitorului povestea revolutionarilor iranieni din 1979, ce au luat cu asalt ambasada SUA din Teheran. Motivul acestei actiuni este unul simplu: sahul, bolnav fiind si constient de faptul ca nu va mai scapa cu viata daca va ramane in Iran datorita rautatilor pe care la savarsise in timpul in care a fost conducator, s-a refugiat in SUA. De aici pana la revolta iranienilor a mai fost un mic pas.… citeşte

robert.munteanu pe 24 Martie 2013 23:49
Capodopera
Nu ma intereseaza ce zic altii! Filmul a fost spectaculos! In special regia lui Affleck care a avut suisuri si coborasuri in carier dar Argo a fost un mare salt. Pacat cle-a fost indeajuns sa-l nominalizeze la Oscar ca cel mai bun regizor. Toata lumea facut mare valva din asta (pana si eu care am avut un atac de panica cand nu l-am gasit in lista nominalizatilor). In schim, filmul isi merita Oscarul! Iar pentru cei care cred ca nu e un film minunat: "Ar-go fuck yourselves!". :)
sirmaximus26 pe 23 Martie 2013 08:10
si george clooney este la regizori wowwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwwww
tony_mondyalu pe 22 Martie 2013 17:40
inceputul e destul de slab(parerea mea), atat de slab incat te face sa nu te mai uiti insa continuarea e destul de buna ca sa nu zic finalul, te tine intr-un suspans continuu si chiar e foarte captivant, te tine cu sufletul la gura sa vezi daca vor reusii sa scape din acel infern sau vor fi prinsi si decapitati....un film bunicel chiar daca imi mentin parerea ca inceputul il cam strica...
sorance2000 pe 20 Martie 2013 12:33
un film bunicel
Filmul pleaca de la o actiune care a avut loc in realitate, actiune bazata pe idei inovatoare; insa punerea
in scena a avut mult de suferit, suspansul cerut fiind aproape inexistent. Din punctul meu de vedere idea
glofificarii celor 6 personaje care au reusit sa scape de furia iranienilor este mult exagerata, mai degraba
eroica fiind actiunea canadienilor care si-au riscat viata sa-i adaposteaca, dar si actiunea aceluia care a mers
acolo sa-i salveze. Cel mai impresionant din film a fost machiajul care reusit sa faca personajele sa semene
foarte bine cu cei care au existat in realitate.
In final pot sa spun ca acest film nu are aura unuia de oscar, iar impingerea lui in zona oscarului este
una politizata si se bazeaza pe un subiect in mare voga in ziele noastre : "Iranul". Mai mult ca sigur, filmul
Lincoln merita sa ia oscarul. Din… citeşte

alex008 pe 09 Martie 2013 23:19
adevarata fata
Nu stiu daca a fost chiar cel mai bun film, dar cu siguranta a fost un film la care a meritat sa ma uit. Inca odata ne este aratta adevarata fata a Americii. Pentru ca iranienii si-au luat petrolul inapoi, americanii imediat le-au schimbat liderul sa puna mana pe petrol inapoi. Poporul revoltat a dat jos marioneta americanilor si a inceput criza ostaticilor. Deci bunii americani saracutii de ei nu au facut nimic. Ei vor doar pacea si linistea cetatilor straini si daca se poate sa-si insuseasca petrolul altora.
Akatzuky pe 06 Martie 2013 22:34
Un film bun
Un film bun. Sunt multe filme peste acesta insa ramane totusi un film bun. Povestea celor 6 "refugiati" a fost redata intr-un mod simplu si la-ndemana oricui(eh, nu ma credeti pe cuvant).
Unul dintre cele mai bune filme de anul asta(defapt anul trecut)!

deadlord pe 01 Martie 2013 18:30
Un film chiar bun ce merita vazut.....................................
lolosu pe 27 Februarie 2013 19:11
mana lu` Ben...
un film cu o poveste senzationala scoasa f bine in evidenta de regizor.
Pe mine filmu` m-a convins cu toate ca nu ma asteptam sa fie asa bun din trailer..

28November pe 26 Februarie 2013 04:59
Nu am dat prea multa importanta acestui film pana sa castige Oscarul.Era in lista "must see" dar cam in coada listei.Acum dupa ce l-am vazut, pot spune ca nu ma surprinde ca a castigat insa desi mi-a placut, parca totusi nu-l pot trece in lista de filme favorite, ii lipseste acel...ceva.
nicoux pe 05 Februarie 2013 09:46
Este surprinzator cu cat realism este incarcat acest film , Ben Afleck este inzestrat cu un talent regizoral ce cred ca va arata multe de acum incolo. Momentul aparitiei ridica mai multe semne de intrebare ca de exemplu: oare iranieni cum privesc acest film ?
AndreBlack pe 04 Februarie 2013 21:47
Filmul Argo este unul foarte bun . Mi-a placut foarte mult filmul . Nu m-a plictisit deloc , m-a tinut in suspans pe toata durata filmului . Merita sa ia Oscar-ul pentru cel mai bun film iar Ben Affleck a facut o treaba excelenta ca si regizor si actor . Filmul este obligatoriu de vazut . Eu il recomand .
catasmile17 pe 01 Februarie 2013 20:27
Un film extrem de bun. M-am bucurat ca au putut face acest film cu acea operatiune de salvare din Iran. Un film care merita vazut.
bigsmall pe 29 Ianuarie 2013 08:29
extraordinar. Am trait foarte multe emotii . recomand cu caldura nota 10
ady95adryan pe 28 Ianuarie 2013 19:17
merita din plin vazut acest film! m-a tinut cu sufletul la gura inca de la inceput. Ben Affleck merita sa fie nominalizat pentru regie.
uNiku pe 26 Ianuarie 2013 14:39
Un film bun, merita vazut, si de asemena merita nominalizarile si in special premiile pe care le-a luat!!
Iulidesprefilme pe 21 Ianuarie 2013 18:16
Argo este un film bun, cu impact asupra spectatorului interesat de istorie, de politică..., inspirat dintr-o crudă şi cruntă realitate, în care Ben Affleck îşi construieşte rolul cu gravitatea necesară. În materie de regie, după umila mea părere, mai are câte ceva de învăţat...încă nu transmite cele mai puternice emoţii, având în vedere subiectul "pe viaţă şi pe moarte"...
madia pe 14 Ianuarie 2013 13:13
Execelent
Un film foarte bun, iar Ben Affleck este mai bun regizor decat actor. Filmul a reusit sa ma tina in suspans pe toata perioada operatiunii de salvare a celor 6 americani...nu mi s-a mai intamplat de mult lucrul acesta la un film. Sper ca Argo sa castige si Oscar-ul pentru cel mai bun film. Merita.
Bayard pe 13 Ianuarie 2013 07:38
Asta e de-a dreptul un film extraordinar, de ce? pentru ca este 100% real. Nu au avut nevoie sa infrumuseteze in vreun fel ce s-a intamplat, sa-l faca mai palpitant. Si lucrul cel mai surprinzator, este ca Ben Affleck a reusit sa faca filmul asta fara sa-i prezinte in niciun moment negativ pe iranieni. Must see!!
Get0dac pe 15 Ianuarie 2013 06:02
Nu e cu 007
Nu stiu daca si in realitate lucrurile au stat chiar asa pe muchie de cutit, cum sunt ele prezentate in film. Nu stiu daca rablele alea de masini din aeroport chiar pot face intrecere cu un Boeing. Filmul totusi prezinta un spion mai uman decat suntem obisnuiti, actiunea pare posibila, reala. Tensiune este din plin. Il recomand, este un film bun. Nu este pentru fanii filmelor gen: ,,Mission Impossible'' sau ,,007''....Mai degraba seamana cu ,,Body of Lies'' cu observatia ca ,,Body of Lies'' este cu o stea peste ,,Argo''. Vizionare placuta.
Go 1 2 3