Păreri Argo

(2012)

Argo

alin9314 pe 07 Iulie 2012 17:21
UN abonat al oscarului 2012 cu siguranta.si mai poate fi Dark Knight rises si Avengers
intis pe 13 septembrie 2012 14:18
Serios ?! The Avengers ?!
Theodoric pe 16 februarie 2013 17:44
BRUMA,sa stii ca Avengers nu o fost asa de bun Poate pentru minori a fost un film bun,dar pentru noi au fost SF-uri si mai bune fata de asta Aici sunt total dezacord cu tine,imi pare rau!
raulk pe 08 August 2012 17:45
Interesant...sa vedem ce va fi...sper ca Ben sa faca o treaba buna
danii1234 pe 29 Octombrie 2012 22:20
nu prea cred ca va face treaba ben ; defapt sunt sigura
SANDA45 pe 14 noiembrie 2012 21:10
sa curgaaaaaaaaaaa dislike`urileeeeeeeeeeeeeeeeeee
danii1234 pe 5 martie 2013 16:19
=)) ok ... eu tot nu-mi schimb parerea.
SANDA45 pe 29 Octombrie 2012 22:30
Nu stiu ce va iesi dar cu siguranta nu un film cu sanse la oscar.Ben nu e un actor stralucit si nu are cine stie ce prestatii in nici un film
wildinthecountry pe 8 noiembrie 2012 07:10
Nu e un actor stralucit dar e un regizor fantastic de bun .A dovedit-o cu fiecare film regizat de el Filmul are șanse la Oscar pentru regie, best movie si actor in rol secundar -Alan Arkin
SANDA45 pe 8 noiembrie 2012 14:38
corect...:)
knorbi pe 30 Octombrie 2012 23:35
Argo este un film exceptional. Probabil cel mai bun film pe care l-am vazut anul acesta. Mult mai bun decat The Avengers care a avut un buget de 4 ori mai mare. Bazat pe un scenariu plin de suspans, Argo te tine cu sufletul a gura pana in ultimul moment. Inca de la jumatatea filmului m-am decis sa ii dau 10.
Macabru pe 03 Noiembrie 2012 16:43
Super tare ideea filmului, mai ales ca e inspirat si din fapte reale. Isi merita nota pe IMDB. Cu siguranta o sa fie un film de exceptie. Dupa atatea filme cu super eroi si pline de SF, e mai mult ca bine venit acest "Argo". D-abia astept sa apara si la noi.
crilienko pe 6 noiembrie 2012 16:47
Clar de vazut ...! super film = Ben Affleck !
Argo – Viata bate filmul dar filmul salveaza vietile

Regie: Ben Affleck
An: 2012

Actori: Ben Affleck, Bryan Cranston, John Goodman
Genul: drama, thriller

Ben Affleck semneaza regia si joaca rolul principal in Argo, poveste ce are la baza eliberarea a sase diplomati americani din Teheran in timpul Crizei Ostaticilor din Iran din 1979. Adica, pentru cei certati cu relatiile internationale, un fel de Bond plecat sa salveze niste diplomatic nerds, in timp ce tara pe unde se afla ei tupilati are o mica mare problema de reorientare ... citeşte

sorina25 pe 6 decembrie 2012 00:15
Subscriu la ceea ce ai scris: ''Hollywood si Casa Alba si-au dat mana mai tot timpul''!!!
wildinthecountry pe 07 Noiembrie 2012 23:23
x
Filmul este minunat . Mi-a intrecut orice asteptari. De departe cel mai bun film vazut de mine in ultimul timp .Ben Affleck s-a intrecut din nou pe sine. Evolutia lui ca si regizor este una clar ascendenta.
Suspansul a atins cote maxime in special in ultima jumatate de ora a filmului.
De vazut !
Ps : Alan Arkin a fost savuros . Nu m-ar mira dacă ar lua din nou Oscar pentru rol secundar .

gi.welther pe 7 decembrie 2012 00:46
Nu stiam ca Ben Affleck este si regizor, foarte tare!
movie_fan77 pe 16 martie 2013 17:31
neintrarea noastra in ZDA ma-sii de UE se datoreaza mafiotilor nationali, europeni si internationali, kkm-as pe capul lor de gunoaie
psihologu pe 08 Noiembrie 2012 08:56
Argo: ar-go fuck yourself
Poate Hollwyood-ul sa salveze lumea cu un film fals? Probabil ca da, dupa ce a ajutat CIA-ul in cea mai periculoasa misiune de salvare: criza ostaticilor din 1979. Evenimentele reale din acel an stau la baza lui Argo, filmul care l-a readus in atentia intregii lumi pe Ben Affleck si i-a intarit statutul de regizor talentat.

Ben Affleck pare sa se simta foarte confortabil in scaunul de regizor, lucru demonstrat si cu Argo. Sincer, il consider mai bun ca regizor decat ca actor, insa ambele meserii le face cu succes. Argo m-a impresionat prin modul in care a reusit sa ma tina pe marginea scaunului pana la final, fara sa vad pe ecran o cursa cu masini, impuscaturi sau crime. Un thriller inteligent, cu replici spumoase si un scenariu foarte bun, Argo ar putea fi printre marii castigatori la Oscaruri, in 2013.

De unde vine numele Argo? este intrebat insistent Alan… citeşte

wildinthecountry pe 8 noiembrie 2012 14:40
oscar pt arkin in rol secundar...ce zici?
babyjo pe 16 ianuarie 2013 01:57
chiar asa cosmin:)))) cred ca e alta lume..nici eu nam inteles:D
StefanDo pe 09 Noiembrie 2012 16:50
După lăudatele Oraşul şi Gone Baby Gone, regizorul Ben Affleck revine în forţă cu Argo, un film care cu siguranţă nu te va lăsa indiferent şi care nu-i va lăsa indiferenţi nici pe membrii Academiei americane de film, când va veni timpul completării buletinelor de vot pentru Oscar 2013. Argo are toate atuurile pentru a te menţine în priză, iar faptul că evenimentele s-au petrecut în realitate te va face să respiri în ritmul scenariului scris de Chris Terrio.

Deşi are micul dezavantaj că practic ştii cum se termină povestea (nu s-ar fi făcut un film despre o misiune CIA eşuată, nu-i aşa?), Argo te atrage cu melanjul său de tensiune şi umor şi te poate învăţa că, atunci când situaţia pare fără ieşire, cea mai trăsnită soluţie aflată la îndemână are toate şansele să schimbe contextul.

Povestea începe pe 4 noiembrie… citeşte

cromartie pe 10 Noiembrie 2012 16:36
Sper sa fie un film la fel de bun precum se anunta
stiglitz_14 pe 11 Noiembrie 2012 01:45
Merita vazut!
Argo mi-a lasat o impresie foarte placuta.
Te tine lipit de fotoliu prin povestea in sine si nu prin numarul efectelor speciale sau a situatiilor limita.
Dupa ce am vazut "the town" ma asteptam ca Ben Affleck sa ma surprinda iar.

Postmodern pe 11 Noiembrie 2012 10:45
Argo - despre cum sa faci film in scop de securitate nationala | Postmodern
[...] pe care agentul CIA trebuie sa le intreprinda pentru a reusi sa faca plauzibila povestea filmului Argo, totul este prezentat intr-o maniera caricaturala, sugerand o lume frivola si ignoranta. Asadar, [...] citeşte
serby96 pe 11 Noiembrie 2012 21:32
Superb film.nota 10. Au ales bine povestea.Are mari sanse la oscar,parerea mea
Mr.Mistery pe 12 Noiembrie 2012 01:02
Exceptional
Exceptional!!! Impreuna cu "The Dark Knight Rises" e in cursa pentru "filmul anului" (sa nu uitam nici de "The Avengers" si "Skyfall"!).
mitrudany pe 13 Noiembrie 2012 00:38
ARGO
Un film bazat pe fapte reale care te tine in suspans de la inceput pana la final.Merita!
cris2703 pe 15 Noiembrie 2012 22:16
Foarte bun filmul!
M-a tinut cu sufletul la gura...si cred ca am imbatranit vreo 3 ani de la suspans...dar foarte bun filmul si subiectul!!!!
sabinalin pe 17 Noiembrie 2012 14:41
Film de propaganda bine lucrat
Americanii sunt buni, foarte buni, ei sunt mereu cu democracy in gura, mereu preocupati sa salveze lumea in calitatea lor autoasumata de jandarm mondial. Musulmanii sunt rai, foarte rai, mama lor de teroristi si de inapoiati ca voiau sa le ia capul la cei sase nevinovati! Bineinteles ca Ben Affleck e suficient de inteligent sa regizeze impecabil un thriller care va intra cu siguranta in cursa pentru premiile Oscar. Propagandist, dar nu gretos, dimpotriva, foarte bine scris, regizat si jucat!
inexistentus pe 25 februarie 2013 09:01
”Argo” sau ”F...your self” - Patriotismul american dand din fund in alta tara ! E in geana lor sa se bage in casa altuia si apoi sa fie recunoscuti ca eroi. Un film tampit pentru un popor invadator format din scursurile Europei.
lolozilla pe 19 septembrie 2015 19:26
1. Da, sunt preocupati, ei si mai toate tarile civilizate, doar ca ei sunt de departe cea mai puternica dintre ele si au posibilitatea sa mai miste cate ceva. 2. Da, pe acolo prostimea e rea, primitiva. Sunt niste tari inapoiate pe langa care Romania e un fel de Elvetie. Pe ce lume traiesti? 3. Daca e film de propaganda, de ce se recunoaste ca americanii au pus un conducator care a infometat poporul, sau ca tot ei au anulat misiunea desi in realitate n-a fost chiar asa? Nu cred ca filmul urmareste sa faca propaganda ci sa prezinte niste evenimente reale, eroice, intr-o anumita lumina. La sfarsit spune "this story stands as an enduring model for international cooperation between governments."
naski2000 pe 17 Noiembrie 2012 18:27
Daaaaaaa........l-am vazut ! In primul rand sa fie clar pentru toata lumea : nu va asteptati la vreun posibil castigator de Oscar!!!! E un film in care Ben Affleck face un rol remarcabil, al unui vertitabil agent in plina criza politica. Scenariul e real, suspansul e prezent din plin, dar parca ceva lipseste filmului asta....Merita vazut insa.... fara indoiala. Poate descoperiti ce-i lipseste si-mi spuneti si mie.....
SANDA45 pe 19 noiembrie 2012 20:47
insfarsit o persoana cu care sunt de acord...:)
White1 pe 15 septembrie 2013 18:17
Nu orice film e o "ecranizare". Asta, de exemplu, nu e. Sunt de acord ca filmul e o idee prea tern, poate nu ii strica putin mai mult dinamism dar cred ca scenariul a fost "condimentat" cat se putea (ultimul sfert de ora sau asa ceva): daca se intindea prea mult coarda ar fi cazut in cealalta extrema si ne-am fi plans de lipsa de realism a filmului. Si nici mie nu mi se pare un film care sa merite cel mai important Oscar dar inca nu am vazut toate filmele nominalizate. Si din cele vazute nu pot sa spun ca vreunul a fost mai breaz decat asta.
Gravisher pe 18 Noiembrie 2012 06:23
ARGO
Un review Video poate fi gasit aici : http://www.youtube.com/watch?v=5ns8He46NCM&feature=g-all-u
david62 pe 18 Noiembrie 2012 08:25
Un film bun
Intradevar un film care te tine cu sufletul la gura , bine realizat. Il recomand cu placere. Nu veti pierde timpul degeaba uitandu-va la el.
Filme, cărţi, optimism. pe 19 Noiembrie 2012 18:00
Argo (2012) « Filme, cărţi, optimism.
[...] Argo [...] citeşte
simcris2210 pe 22 Noiembrie 2012 18:55
Un film ce merita vazut
L-am vazut, mi-a placut, vi-l recomand! Cand o sa am ocazia, chiar vreau sa-l revad.
cosmin_kedii pe 24 Noiembrie 2012 08:16
Povestea în sine a fost o poveste incredibila, bine scris și bine realizat. acesta este un film pe care eu al pot vedea cu ușurință ca fiind nominalizat pentru un premiu acadamy. Ben Affleck continuă să mă uimească cu talentul de actor
merita urmarit

igorakiss pe 24 Noiembrie 2012 17:54
Foarte Bun
Un film intr-adevar f.bun, te tine in suspans pe tot parcursul.Cate materiale am studiat dupa al 2-lea razboi mondial dar de criza aceasta politica din Iran 1 am auzit din film.
Cred ca aparatia acestui film nu e doar o simpla coincidenta cu evenimentele din Orient
Kuwait,Iraq,Afganistan, Libia,Egipt, Israel.
Filmul nu a fost creat pentru oscar,, cred ca tot e o comanda de la CIA pentru o propaganda impotriva lumii musulmane. Ne asteptam la un noi razboi. data aceasta merge vb despe Iran :)

sorina25 pe 6 decembrie 2012 00:18
Sa-ti pui viata in mainile unui strain si sa imbratisezi o idee nebuna. Sa scapi cu viata.
remus_escape pe 1 ianuarie 2014 15:47
Trebuie sa ai sange bv
resinar155 pe 26 Noiembrie 2012 03:09
SLAB ... SLAB RAU
PFFFFFFFF .... Syriana (2005) Ii da clasa .... porcarie ...
NOVEMBER pe 26 Noiembrie 2012 12:58
Film de oscar? hah
M-a lasat intr-o pozitie de incertitudine...si crezand ca va fi un film cu o intriga,a ajuns sa fie mai mult un film documentar... pacat,,,credeam ca o sa fie bun,,dar asa e un film pentru mine SLAB,,,ce doar ne arata ce a fost,dar suspansul e lipsit din pelicula in care trebuia anume acest suspans sa fie la baza scenariului. S-a incercat,dar nu prea a iesit,,,..NU E SUSPANS
Tyybi1 pe 01 Decembrie 2012 19:39
Are un subiect foarte interesant si te tine in suspans tot intervalul filmului. Cine nu l-a vazut trebuie sa o faca. Recomand !
andreea_87 pe 02 Decembrie 2012 20:18
de vazut
Cu toate ca nu a beneficiat de reclama mai deloc si ruleaza la ora aiurea e foarte tare si merita vazut
sorina25 pe 06 Decembrie 2012 00:07
Inca o poveste in care serviciile secrete reusesc sa salveze cetateni americani de pe teritorii inamice. Inca o data observam ca 'bad guys' sunt iranienii, irakienii si din cauza lor se produc razboaie. O idee inoculata prin astfel de filme. Nu zic ca filmul nu e bun, e obligatoriu de vazut, dar iti ofera doar o versiune a adevarrului. Ceea ce s-a intamplat cu adevarat atunci nu avem de unde sa stim sigur. Ben isi joaca rolul memorabil, suspansul m-a omorat si pe mine, il detest si da, sunt de acord cu celelalte comenturi cum ca am imbatranit urmarind cu sufletul la gura toate scenele de suspans :))))
giussy_1 pe 12 februarie 2013 14:27
Nu am nimic cu musulmanii , dar incep sa puna bombe si la noi si la bulgari si la cine au ei chef .Cica ii ajutam pe evrei si putem deveni inamici indirect.Asa isi justifica ei incapacitatea lor. Asa mentalitate e periculoasa .
sorina25 pe 20 februarie 2013 18:04
adevarul e dincolo de noi, ca sa citez din X Files :)))) nu stim decat ce citim in presa, si daca te uiti la Starsuckers, ai sa vezi cum fiecare stire ce o citim, vedem la tv, poate fi minciuna...o intreaga conspiratie ca noi sa nu stim adevarul despre ceva...
dido pe 08 Decembrie 2012 20:04
Un film excelent!
Foarte bun!Mi-a placut mai ales felul in care a fost redata atmosfera anilor '80 si mai ales mi-a placut stilul filmului!Recomand!
mtraianc pe 10 Decembrie 2012 15:17
8/10
merita vazut , incepe in viteza 1-a dar pe parcurs prinde elan si in final ajunge in viteza 4-a
bloodthirst pe 11 Decembrie 2012 11:29
Bine pus la punct,frumos realizat,scenariul minunat.Pot spune ca in timpul filmului chiar m-am simtit ca pe vremurile din anii respectivi :)
MIHAI1866 pe 14 Decembrie 2012 22:51
10 .
pst35 pe 26 Decembrie 2012 01:18
Un film care te tine in tensiune de la inceput si pana la final...mai ales ca e inspirat din fapte reale.........
xerses pe 26 Decembrie 2012 11:44
Un film interesant de urmarit, dar a carui actiune m-a cuprins mai pe la sfarsit...
claudiu-daniel-lugoj pe 30 Decembrie 2012 17:01
Un film destul de bun si interesant,care este facut dupa o intimplare reala.Filmul are tensiune,suspans dar mai ales ideea care este una dupa o fapta reala.Ben Affleck dovedeste inca o data dupa filmul Town,ca se pricepe si la munca de regizor la fel de bine ca la actorie.
improv3 pe 13 Ianuarie 2013 00:27
da
Un film bun care te tine in suspans, l-am vazut in seara asta si m-a impresionat.Merita vazut, nu e pierdere de timp, unul dintre cele mai bune filme ale anului 2012.
Bayard pe 13 Ianuarie 2013 07:38
Asta e de-a dreptul un film extraordinar, de ce? pentru ca este 100% real. Nu au avut nevoie sa infrumuseteze in vreun fel ce s-a intamplat, sa-l faca mai palpitant. Si lucrul cel mai surprinzator, este ca Ben Affleck a reusit sa faca filmul asta fara sa-i prezinte in niciun moment negativ pe iranieni. Must see!!
madia pe 14 Ianuarie 2013 13:13
Execelent
Un film foarte bun, iar Ben Affleck este mai bun regizor decat actor. Filmul a reusit sa ma tina in suspans pe toata perioada operatiunii de salvare a celor 6 americani...nu mi s-a mai intamplat de mult lucrul acesta la un film. Sper ca Argo sa castige si Oscar-ul pentru cel mai bun film. Merita.
Ghemot pe 14 Ianuarie 2013 18:37
Cred ca este primul film cu sanse reale la Oscar, care nu mi-a plăcut. Are o poveste interesanta (inspirata dintr-un caz real), dar parca e facut superficial.
Daca va mira nota, un film cu atatea nominalizari, si iata, mai nou 2 premii Globul de Aur, totusi, chiar daca nu-mi place, nu-mi permit sa dau o nota mai mica de 8.........

hannibal1948 pe 14 Ianuarie 2013 23:20
Un film foarte bun despre viata aniilor 70-80 , a tras ''cortina'' serviciilor secrete murdare din vremea aceea...nota noua merita vazut!!! Merita si oscarul bineinteles
Get0dac pe 15 Ianuarie 2013 06:02
Nu e cu 007
Nu stiu daca si in realitate lucrurile au stat chiar asa pe muchie de cutit, cum sunt ele prezentate in film. Nu stiu daca rablele alea de masini din aeroport chiar pot face intrecere cu un Boeing. Filmul totusi prezinta un spion mai uman decat suntem obisnuiti, actiunea pare posibila, reala. Tensiune este din plin. Il recomand, este un film bun. Nu este pentru fanii filmelor gen: ,,Mission Impossible'' sau ,,007''....Mai degraba seamana cu ,,Body of Lies'' cu observatia ca ,,Body of Lies'' este cu o stea peste ,,Argo''. Vizionare placuta.
Boggyct pe 15 Ianuarie 2013 23:11
Exceptional
Argo este fara doar si poate un film ce mi-a depasit toate asteptarile. Stiind ca Ben Affleck a regizat filmul nu am avut asteptari mari, dar odata ce am inceput sa vad povestea, am ramas pur si simplu captivat. De mult nu mi s-a intamplat sa stau cu sufletul la gura, sa tin pumnii stransi si sa zic "hai ma odata, decoleaza".

Argo este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut anul acesta.

Ovidiu239 pe 17 Ianuarie 2013 18:14
Plin de suspans si tensiune
Este cu siguranta unul din filmele anului 2012, si va avea mai mult ca sigur un cuvant greu de spus la Oscar. Baza pe fapte reale, filmul Argo are multa tensiune si suspans, deci din acest punct de vedere e clar ca n-ai cum sa te plictisesti, iar mie personal mi-a intrecut cu mult asteptarile! Cu siguranta filmul este obligatoriu de vazut si ce pot sa mai spun dupa asa film, decat: "AR-GO fuck yourself!".
radu3455 pe 19 Ianuarie 2013 10:22
cu siguranta este unul dintre cele mai bune filme ale anului,te tine intr-un suspans pana in ultimele clipe,a meritat sa castige Globul de aur si sper sa castige si Oscaru' nu trebuie ratat nota 10
lapidarium pe 20 Ianuarie 2013 15:50
Teheran 1980
Filmul surprinde fuga sahului Reza Pahlavi, ce condusese Iranul cu mana autoritara, sprijinit si de americani.Dupa indepartarea acestuia si fuga in SUA si venirea la conducere a ayatollahului Khomeini, ambasada americana din Teheran este ocupata de studentii iranieni revoltati.52 de americani sunt luati ostatici, doar 6 americani din personalul ambasadei reuseste sa se refugieze in ambasada Canadei.
Ce uita sa spuna filmul este faptul ca, ulterior actiunii Argo (Canadian Caper), tot in 1980, o actiune de eliberare a celor 52 ostatici, numita Eagle Claw, o echipa a mult laudatei Delta Force, dotata bine logistic ,esueaza lamentabil, din cauza unui habub (furtuna de nisip), ce deregleaza elicopterele de desant, lasandu-se si cu pierderi de vieti omenesti .Ulterior ostaticii sunt eliberati in 1981 in urma tratativelor intense intre Washington si Teheran.
Evenimentele pe care se… citeşte

Andrei.Ciprian pe 20 Ianuarie 2013 19:32
"Argo,Fu*k yourself"!
Fara dar si poate Argo este unul dintre cele mai bune filme ale anului 2012(daca nu cumva cel mai bun).Este un film excelent,inteligent,momente pline de suspans,regie impecabila din partea lui Ben Affleck(Ben impresioneaza inca odata ca regizor) si un scenariu bine conturat.Ideea cu filmul SF este absolut geniala.Dintre actori iese in evidenta Alan Arkin(foarte bun in rol).Un film de Oscar pe care il recomand!
mihaelatb pe 20 Ianuarie 2013 19:35
Un film bun, dar nu intr-atat incat sa-l consider cel mai bun film al anului.
Fara doar si poate Ben Affleck este mai bun regizor decat actor. Fata sa nu reflecta nici un fel de sentiment, nici neputinta nici indarjire, nimic! parca ar fi concurat la vre-un concurs de faraoni, asa de imobil ii este chipul.
nu prea s-a inteles care a fost rolul specialistului in deghizari, cand cei 6 nu si-au modificat nimic din fizionomii, nici mustati rase, nici alte forme de ochelari, nici alte pieptanaturi, nimic!
sarea si piperul filmului sunt John Goodman si Victor Garber. cireasa de pe tort cameo Jack Nicholson. Nota 7

Iulidesprefilme pe 21 Ianuarie 2013 18:16
Argo este un film bun, cu impact asupra spectatorului interesat de istorie, de politică..., inspirat dintr-o crudă şi cruntă realitate, în care Ben Affleck îşi construieşte rolul cu gravitatea necesară. În materie de regie, după umila mea părere, mai are câte ceva de învăţat...încă nu transmite cele mai puternice emoţii, având în vedere subiectul "pe viaţă şi pe moarte"...