Păreri Anna Karenina

(2012)

claudiu-daniel-lugoj pe 19 Ianuarie 2013 18:55
Filmul este cu totul original,datorita faptului ca toate scenele se petreceu ca intr-o piesa de teatru iar vizionarul este intr-o sala de teatru,unde decorurile de schimbau cu o repeziciune foarte mare.Filmul este unul reusit dar parca asi fi vrut sa fie un film in adevaratul sens al cuvintului,nu o piesa de teatru.Dar nu pot sa nu il felicit pentru originalitatea filmului pe acest regizor.Povestea este una..pfff..dificila sa zic asa,unde fiecare isi merita soarta,mai ales Karenina.Stiu ca o sa fiu criticat pentru cele spuse aici dar parerea mea ca cea ce a simtit Karenina nu a fost dragoste ci mai degraba o boala.Eu unul pe zi ce trece sunt tot mai convins ca dragostea este o boala.Atunci cint te transformi si nu mai esti tu acea persoana care erai inainte de a te indragosti eu o consider o boala.Stiu ca voi fi criticat pentru aceste cuvinte dar eu unul nu prea cred in dragoste ci mai… citeşte
dido pe 21 ianuarie 2013 18:06
Vazind doar aceasta ecranizare a celebrului roman ai dreptate,nu prea intelegem ce-i lipsea Annei,de ce a facut ce afacut,avea un sot absent si apatic dar Jude Law ii confera personajului destul farmec sa compenseze eventualele defecte...Vronsky e prost ales,de aceea ai ramas cu impresia mai sus mentionata...recomand sa vezi alte variante ale Annei Karenina,drama e sfasietoare...Aceasta varianta e doar o pastisa a romanului si trebuie tratata ca atre!
claudiu-daniel-lugoj pe 22 ianuarie 2013 16:46
Imi pare rau nu am atiti nervi sa citesc cartea,dar ramin la spusele mele.
razsax pe 18 Ianuarie 2013 19:17
O punere in ":scena" deosebita
Abordarea regizorului e una inedita si chiar reusita.
Felicitari!

Alexandraanda pe 13 Ianuarie 2013 16:13
Bun filmul.
Mi-a placut filmul, interesant cum apar si dispar cadrele, n-am mai vazut in alt film. Iar tema filmului v-a fi mereu in discutie dar iti dai seama ca fiecare reactioneaza in felul sau in functie de principiile la care se raporteaza. Merita vazut !
AnnDre.. pe 11 Ianuarie 2013 12:31
Tocmai am venit de la cinema si pot sa zic ca mi-a placut la nebunie!!!! E un film cu adevarat frumos! Si Keira este o actrita super draguta si talentata! Nota filmului: 10!!!!
cosmin_kedii pe 10 Ianuarie 2013 18:00
Anna Karenina face o bună utilizare a acestui concept. O redare foarte frumos, poetic, și suplade un roman masiv,Anna Karenina ramane una dintre marile povești tragice din toate timpurile. Aceasta repovestire noua amesteca cu elemente de filme clasice de la Hollywood.
andyy pe 04 Ianuarie 2013 01:00
Mi-a placut modul in care a fost pus in scena filmul, sub forma unui teatru film sau film teatru.
xerses pe 21 Ianuarie 2013 12:31
Un film in care au fost foarte bine redate emotiile umane specifice personajelor.
wings1104 pe 21 Iulie 2013 15:16
A fost un film in regula. Sincer, ma asteptam la mai mult, dar nu pot sa spun ca am fost foarte dezamagita. Filmul nu m-a lasat indiferenta, dar nu mi-a placut in mod special. M-am uitat la el mai mult din curiozitate, pentru ca juca si Keira Knightley. Desi a avut o interpretare buna, nu a salvat filmul. Desigur, recunosc ca vestimentatia este demna de premiile pe care le-a primit. Nota 7.
Irinel28 pe 30 Iunie 2013 00:07
Deci pana la urma la ce mam uitat...la un film despre o curva numita Anna Karenina.....si care e ideea??? e plin pamantul de asfel de notorietati.
nota 0

simona_drg pe 23 Iunie 2013 00:08
Realizat intr-un stil neconventional dar un pic plictisitor. As fi preferat sa nu fie facut ca o piesa de teatru totusi...doar e un film. Keira a jucat exceptional, chiar a reusit sa transmita toate sentimentele personajului...merita vazut pentru jocul ei.
Musa.del.Arte pe 07 Iunie 2013 21:36
Mi-a placut Anna Karenina. Bineinteles ca nu totul a fost asa cum ar fi trebuit, dar Keira s-a achitat intr-un mod admirabil de rolul Annei, in cea mai mare parte a timpului. Jude Law a fost destul de prafuit in rolul sau, si nici nu i s-a oferit sansa sa arate mai mult. Surprinzator, Vronsky (un tinerel yummy de doar 22 de ani), a adus pe scena teatrului lui Wright, un personaj seducator si obraznic. Totusi, marea mea dezamagire, este legata de scena ce mi-a fost prezentata pe post de sinucidere kareniana. Si eu am simtit un gust amar la vederea superficialitatii cu care a fost tratata cea mai importanta scena din film, ce coincide si cu deznodamantul. Cu ani in urma cand am citit cartea, mi-am imaginat intensitatea acestui moment. Si de atunci l-am pastrat intr-un colt al memoriei. Iar faptul ca pelicula nu m-a facut catusi de putin, sa simt regretul protagonistei, ei bine, ma… citeşte
sik54 pe 19 Aprilie 2013 23:25
E perfect!
Keira mi se pare foarte potrivita pentru rol,are o frumusete naturala,exact ca personajul din carte. Ideea cu scene teatrale este foarte buna si nu vad cum altfel ar fi putut realiza atat de expresiv si de elegant unele scene,cu subtilitati strecurate atent,sugerand lungile descrieri din carte in doar cateva imagini. Filmul e o opera de arta!
Spikos pe 19 Aprilie 2013 07:24
Un amestec de teatru cu film , cu accent pe detalii , interesante , sugestive , deosebite , dar care nu cred ca dau un intreg spectaculos , credibil , asa cum ne-am fi asteptat ; si intregul nu e chiar un detaliu ; sau poate am sperat noi la mai mult ? Nota 7 .
mattila pe 08 Aprilie 2013 18:02
inedit
imi dau seama ca multi au uitat ca filmul SE BAZEAZA pe romanul lui Tolstoi. ideea nu a fost niciodata de a ecraniza intreaga carte. mie mi s-a parut o abordare extrem de originala si, sincer sa fiu, am fost placut surprins de film, neavand expectative uriase dupa ce am auzit atatea critici negative.
Sorin87 pe 07 Aprilie 2013 11:33
Anna Karenina
Este un film foarte bun dar cu un final tragic din pacate, mi-a placut merita vazut.nota 10
CalinCostin pe 01 Martie 2013 01:48
Un film bun da neincalzit
Avand in vedere ca nu am citit cartea si privind comentarile cum ca filmu nu a reusit sa trasmita emotia puterinica a dragostei dintre cei doi principali....indragostiti nu pot sa contrazic oameni astea care simt ca stiu despre ce vorbesc dar..mie filmu mia placut mult si am ramas placut impresionat de teatru filmului si de trecerea segventelor dintr.una in alta .
Mai ales scena legata de dans foarte reusita dar pot sa spun ca sfarsitu si moartea Annei a fost dezamagitor.,,Brusc,rece fara a trasmite deloc nebunia dragostei pentru care o face ,foarte foarte neinspirata punerea in scena a sinucideri ....foarte urat!

In rest acestui firm ii acord respectu meu pentru finetza gesturilor ,teatru,personaje,si trecerea originala de la o scena la alta ..:)

Octaz pe 16 Februarie 2013 00:14
Reusesc in sfarsit sa vad cea mai noua varianta ecranizata "Anna Karenina" pentru ca am ramas uimit sa va cate astfel de filme s'au mai facut in trecut. Nu am citit romanul lui Tolstoi ... insa sunt convins ca romanul este infinit mai bun ca filmul, ca in orice alt fel de situatie asemanatoare. Am ramas impresionat de drama povestita, de acest fenomen si anume dragostea... Filmul a fost ok.. nimic mai mult.. pentru un nestiutor al subiectului ca mine,a fost realizat bine!
AndreBlack pe 13 Februarie 2013 21:35
Bunicel filmul . La un moment dat m-am plictisit si deja devenea obositor .
zdraveius pe 08 Februarie 2013 01:04
Ce melodios este accentul britanic la rostirea numelor rusesti. Astept un film in limba rusa despre o opera celebra a lui William Shakespeare ..
lobontzik pe 22 Decembrie 2012 11:16
Review: Anna Karenina (2012)
Anna Karenina – Scandalos de somptuos

Regie: Joe Wright
An: 2012

Actori: Keira Knightley, Jude Law, Aaron Taylor-Johnson
Genul: drama

Din exterior, noua adaptare a clasicului tolstoian pare a fi o tipica drama de epoca, bogata in imagini somptuoase si costume elegante, dar produsa doar de dragul de a avea o versiune cu actori contemporani. Totusi, regizorul a reusit sa dea textului, prin viziunea sa, unele elemente inovative care sa justifice noul film, care merita vazut cel putin de fanii unor astfel de filme.
You can’t ask “Why” about love!
Anna ... citeşte

user-61e70e426eb6d pe 01 Aprilie 2023 18:59
Nu transmite nimic acest film,o pune intr-o postura proasta pe Anna Karenina. Mult mai bun filmul din 1997. Pacat de actori…
elli_0232 pe 04 Noiembrie 2022 21:05
oribil
Mai biine cititi cartea. Cand niste neica nimani de regizori incearca sa gandeasca cu capul lor si mai ales sa creada ca-s buni.
Anna Kareninina este unul dintre cela mai bune romane clasice. Prostii si neavenitii nu inteleg ca, ce e clasic ramane clasic. Nu-l pui pe traforaje. Clasicul e o bijuterie!

GiulianoDirt pe 11 Decembrie 2021 20:52
Dostoievski se întoarce în mormânt. Filmul seamănă cu un muzical gay. Dacă cineva a vrut să facă o parodie proastă după roman, a reușit. Nota 1....din milă.Păcat de actori.
sanda_panda pe 11 Februarie 2019 16:08
exceptional
mi a placut tot, abordareA, jocul actorilor, costumele..MINUNAT!!!!!!
AmphitriteMermaid pe 24 Ianuarie 2019 16:48
Keira Knightley joaca bine. Si filmul e interesant si respecta destul de bine cartea. Nu mi-a placut tenta amuzanta care nu e la locul ei.
mitza2003ro pe 28 Martie 2018 12:53
Ecranizarea este una reusita dar m-a cam umplut de nervi privind depravarea acestei femei...Dragostea asta este de multe ori înțeleasă greșit...
ZHR_MHL pe 05 Aprilie 2015 17:42
...
...adevarul e ca au fost realizate atatea adaptari inaintea acesteia, incat ar fi trb sa fie cu adevarat deosebita ca sa-ti atraga atentia; din pacate, in opinia mea, nu e deosebita aceasta ecranizare, nu am avut rabdare sa urmaresc nici 1/2 de ora, regret...
elli_0232 pe 4 noiembrie 2022 21:23
Rose pe 09 Februarie 2015 15:09
Desigur, e greu să realizezi „o altă Anna Kareninna”, după câte au fost, trebuie să aduci ceva nou. Mi-a plăcut regia-un fel de „teatru în teatru”, precum și interpretarea Keirei Knightley, care a dovedit că este o actriță profesionistă, redutabilă.
elli_0232 pe 4 noiembrie 2022 21:23
Mai biine cititi cartea. Cand niste neica nimani de regizori incearca sa gandeasca cu capul lor, si mai ales sa creada ca-s buni. Anna Kareninina este unul dintre cela mai bune romane clasice. Prostii si neavenitii nu inteleg ca ce e clasic ramane clasic. Nu-l pui pe traforaje. Clasicul e o bijuterie! 0
Rose pe 5 noiembrie 2022 11:09
De unde știți că nu am citit cartea? Am comentat cu decență, nu m-am legat de nimeni! Pur și simplu mi-am exprimat părerea despre această ecranizare. Am vizionat toate ecranizările acestui roman, tocmai pentru că mi-a plăcut. Proștii și neaveniții nu înțeleg că atunci când fac un comentariu trebuie să se exprime civilizat, în primul rând, nu să jignească!
kenya pe 21 Aprilie 2013 16:23
Filmul se ia la intrecere cu cartea in blamarea pasiunii."Cum stim daca am ales bine?"-este una dintre intrebarile din film-pai,atunci cand urmarile sunt benefice-Levin alege bine,Kitty alege bine....Anna si Vronsky aleg gresit.Pasiunea duce la dezastru....si imprastie durere in jur.
Interesanta "punere in scena",teatral,un pic artificial dar coerent si proaspat.Fata de ecranizarile clasice,acesta se diferentiaza prin accentuarea sentimentelor si mai putin pe o aprofundare a elementelor specifice societatii rusesti,trenul e de mucava,personajele sunt ostentativ figurante,recuzita este evidenta,iar filmul se joaca pe scena.M-a surprins placut interpretarea lui Jude Law in rolul lui Karenin,a reusit sa faca un rol onorabil-o surpriza a fost si Aaron Taylor-Johnson care a interpretat foarte bine pe tanarul si frivolul conte Vronsky care se maturizeaza odata cu relatia amoroasa.Keira… citeşte

Iulidesprefilme pe 26 Martie 2013 10:44
Aş susţine mai degrabă că este o ecranizare controversată...se reţine premiul Oscar pentru costume.
ryco0984 pe 11 Februarie 2013 10:31
Daca regizorul ar fi realizat filmul in maneira unui film, nu ca o piesa de teatru, ar fi avut mai multe aprecieri pozitive. Cred ca vina se datoreaza bugetului, cam mic. In rest totul e ok, dar primele 45 de minute sunt plictisitoare, pana te acomodezi cu atmosfera.
anca.2006 pe 26 Ianuarie 2013 00:27
Plictisitor, tern, au reusit sa faca dintr-un roman al sufletului rusesc un film american slab!
constanta pe 24 Ianuarie 2013 11:43
Dezamagire
Ce nota sa dau unui film la care nu am putut rezista mai mult de 40 de minute? greseala mea a fost ca am crezut ca e o ecranizare clasica. Iar Vronski..groaznic. Sper sa nu patesc la fel cu Mizerabilii.
tiberiu1 pe 28 Decembrie 2012 00:34
Off topic : Joaca acum league of legends si poti castiga 975 RP daca ajungi la level 10 ! Foloseste acest link : http://signup.leagueoflegends.com/?ref=4f96afe569fac569553031
icb1 pe 22 Decembrie 2012 06:55
Un film deosebit, deși un remake, are un stil de prezentare cu totul nou și neconformist al tragediei clasice din romanul lui Leo Tolstoi
Cu toate abținerile inițiale, filmul este o realizare deosebită care te face să simți din nou drama ce se desfășoară treptat în roman. Spre deosebire de Julieta marelui Will, Anna marelui Leo simte mult mai mult decât iubitul ei care nu o înțelege, deși se pare că el a iubit-o în modul lui de a fi, superficial și trecător. Un Luceafăr inversat, în care ea va rămâne nemuritoare pe ecrane-- în ciuda sinuciderii ei, iar el doar ca o antiteză trecătoare care ar fi putut fi oricare nobil tânăr și atrăgător fizic. Interesant este și faptul că scenariștii s-au străduit în stilul de prezentare teatral să-l imite, cel puțin parțial, pe marele Will, dorind să-i implice mult mai mult pe spectatori în drama și tragedia finală a filmului. Deși povestirea n-a fost scrisă de Leo Tolstoi ca o piesă de teatru, ideea ar fi în acest film de cum ar arăta… citeşte
elli_0232 pe 4 noiembrie 2022 21:25
SORICA2012 pe 29 Noiembrie 2012 20:12
noi doi decembrie 2012
Zana, la noi finalul va fi altul decat in roman ori film, nu? Te iubesc!
icb1 pe 22 decembrie 2012 06:38
Cine-i Zana ?
ancutza200 pe 21 Decembrie 2012 15:23
Anna Karenina si Les Miserables =wow :X le-am vazut nam cuvinte.. si in primul rand ma dat pe spate DISTRIBUTIA filmelor :X
Dida pe 15 Decembrie 2012 13:26
Meh
Nici mie nu mi-a placut, trailerul a adunat partile frumoase, dar ca total, dezamagitor.
elmedico pe 15 Ianuarie 2013 15:58
O adaptare originala, foarte bine regizata! Un film cam subevaluat la nota!
Licurici75 pe 31 Ianuarie 2014 01:00
Ideea de scene teatrale este grozava
Regizorul a refuzat sa expuna subiectul amorului celor doi. El mai mult a vrut sa o contureze pe Ana ca fiind, asa cum a spus si sotul ei, o taratura. O persoana ipocrita, profitoare, egoista si fara prejudecata, care cere de zeci de ori iertare sotului si ea nici o clipita nu a vrut sa-i respecte dorintele. Nu a tinut cont nici de parerea mediului inconjurator. In acest film tinde mai mult ca sotul Anei sa fie eroul principal
ryco0984 pe 4 martie 2014 14:27
Pai si e altfel? Da, sa nu ne mai ferim de cuvinte, Anna este o taratura.
blackmore pe 12 Decembrie 2019 20:40
Cea mai proasta ecranizare a romanului lui TolstoiKeira Knightely nu are nicio treaba cu personajul.
CINEFILUL DE SERVICIU pe 13 Septembrie 2013 03:42
Anna Karenina (2012) « Cinefilul de Serviciu
[...] Site: http://focusfeatures.com/anna_karenina/ Sites: IMDb Rotten Tomatoes Metacritic CinemaRX Cinemagia Like&Share Pin ItMai multEmailShare on TumblrPocketDiggPrintLike this:Like Încarc... By [...] citeşte
honeygiani pe 06 August 2013 15:40
Ce apreciez in ecranizarea de fata este ca sunt distribuiti actori cu varste reale ale personajelor, ce nu apreciez....ei bine, actrita din rolul principal. Keira poate fi frumoasa doar in pozitii inerte....altfel, e tot o grimasa, ranjet sau cum mai vreti sa-i spuneti, motiv pentru care rolul Annei e extrem de nepotrivit pt ea. Recomand tuturor sa urmareasca si alte ecranizari ale Annei Karenina, poate atunci vor intelege mai multi ca Keira Kneightley nu prea are ce cauta in cinematografie, cu atat mai putin in roluri complexe cum e cel de fata....
iu2llia pe 26 Ianuarie 2013 16:51
Din pacate e o slaba ecranizare a incredibilului roman... cel putin interpretarile actorilor pricipali le-am vazut fortate, fara implicare si cam ..... british. Prefer filmul din 1997 mult mai aproape de roman desi niciun regizor nu ar putea reda mai bine ca insusi autorul incredibila poveste de dragoste....si toate celelalte aspecte ce contureaza opera. Oricum... l-as fi vazut in roulul lui Vronski pe Jude Law. cel care de altfel a mai salvat cate ceva din peicula.. si ca sa nu mai vorbesc de rolul Annei care nu s-a pliat pe Keira.
Sebastian96 pe 09 Octombrie 2012 10:30
Eu am citit romanul ,dar mi-a luat ceva timp adica are in jur de 1000 de pagini si unele secvente erau foarte plictisitoare...doar celor ce le place literatura pot citi romane de genul acesta..!
Alex_S pe 16 Decembrie 2012 18:05
Anna Karenina
L-am vazut zilele trecute la cinema. Nu apucasem sa citesc cartea, dar dupa ce am vazut filmul chiar mi-a starnit interesul. Viziunea lui Joe Wright asupra romanului este una revolutionara din punctul meu de vedere. Faptul ca a pus romanul in scena unui teatru este ceva nou in lumea cinematografiei... adica bate legile cinematografiei. Filmul are o distributie de exceptie, o viziune de exceptie, un ritm alegoric care te mentine in tensiune si supans pe intreaga durata. Keira Knightley joaca probabil cu o eleganta un pic cam exagerata, dar Aaron Taylor-Johnson se transpune destul de bine in pielea personajului si isi joaca rolul foarte bine. Recomand cu drag tuturor sa il vizioneze... merita!!!
Lani pe 22 ianuarie 2013 08:48
Ar fi mai bine dacă ai face invers, de acum încolo : carte, apoi film.
Filme, cărţi, optimism. pe 16 Ianuarie 2013 20:47
Anna Karenina (2012)
Paranteză: nu cred că există lipsă de respect mai mare decât vorbitul tare pe aproape tot parcursul unui film. Chiar trebuie să ai obrazul foarte gros să faci lucrul acesta la un film ca Anna Karenina; dacă era unul cu Nicolas Cage, Gerard Butler sau alți actori de duzină pe care îi întâlnești la fiecare [...] citeşte
EduardBarbu pe 01 Iunie 2013 14:45
Trei minute am stat. Am inceput sa sangerez gandindu-ma la Tolstoi. Si am inchis repede.

Deci, NU!

alphas pe 06 Mai 2014 23:05
cea mai proasta regie
regizorul si-a batut joc de ...anna karenina? cea mai proasta regie pe care am vazut-o. ideea cu decorurile este buna, dar nu in acest context. sa faci dintr-un subiect atat de profund, o tragi-comedie, e de prost gust. nu recomand filmul in aceasta regie. cautati alte productii.