Păreri American History X

(1998)

Povestea X a Americii

corigeb pe 11 Aprilie 2010 03:57
Prea multe nu sunt de spus, as rezuma totul in cateva cuvinte: merita vazut iar si iar si iar...
FreakDoll pe 24 Ianuarie 2010 18:20
De aceea este Norton actorul meu preferat. Este pur si simplu genial!! Te lasa fara cuvinte, e extraordinar!! Furlong a fost si el la inaltime. Trista si reala povestea filmului...Chiar acum doua zile am auzit o persoana exprimandu-se asemanator despre negri...Trist si revoltator.
P.S. Norton is fucking hoot in this movie!!

White1 pe 12 iulie 2010 18:54
In special in scena de la dus,nu?>:)
FreakDoll pe 3 decembrie 2010 16:15
Nu in special, ci si acolo:)
clash pe 10 Octombrie 2010 22:02
edward Norton cel mai bun actor al generatiei sale!
Edward Norton este extrem de inteligent si asta se reflecta in toate rolurile pe care le-a jucat! poate sa joace orice! Recomand The 25th Hour si The Painted Veil!
PS: Ma bucar ca exista si in tara noastra oameni care apreciaza filemele cu adevarat bune...sunt putini dar bine ca sunt!

mvpsebi pe 29 Iulie 2010 02:00
Oamenii - niste creaturi predestinate autodistrugerii..noroc ca sunt capabile si de lucruri minunate, cum e prestatia lui Edward Norton din acest film de exemplu. 'Realist' e cuvantul, din pacate, cel mai bun pt a descrie acest film..
aayana pe 23 Martie 2010 13:06
De ce merită văzut? În afară de prestaţia lui Edward Norton (cu nominalizare Oscar pentru cel mai bun actor), filmul tratează probleme sociale de mare greutate: rasismul, violenţa, manipularea, găştile, ura, prejudecăţile, destrămarea familiei, rebeliunea şi multe altele.

Momentul cheie al filmului este o întrebare la care este pur şi simplu lăsat până şi privitorul să găsească un răspuns: Ce ai făcut în viaţa asta pentru a o face mai simplă?

Finalul subliniază ideea de bază a filmului: viaţa este prea scurtă pentru a urî.
O spune cineva care şi-a dat seama că ura poate distruge familia, pe sine şi poate marca pe cineva pentru tot restul vieţii.

Este dureros să te trezeşti după câţiva ani că ceea în ce ai crezut cu atâta tărie era de fapt drumul spre autodistrugere.

Există şi scene… citeşte

ManIonutz pe 4 iulie 2011 15:24
Edward Norton nu a castigat niciun "Oscar pentru cel mai bun actor",ci a fost nominalizat! In rest totul e ok.
cezarika21 pe 22 iulie 2013 06:46
Cel mai bun comentariu despre acest film.
Irina_fire pe 13 Mai 2010 21:14
Consider ca dupa Primal Fear, acesta a fost al doilea cel mai bun rol al lui Norton. O transformare absolut incredibila, care ar fi trebuit sa fie rasplatita cu un Oscar.Nu s-a intamplat asa, dar noi nu vom uita niciodata acest film.
-aix- pe 09 Iulie 2010 18:05
cred ca este cea mai buna drama cu tenta rasiala. mi-a placut foarte mult !
iiii pe 29 iunie 2011 18:23
same...