Păreri Ying xiong

(2002)

Eroul

Sergiu.Lobont pe 12 Ianuarie 2011 23:23
Un subiect traditional chinez: oameni care zboara, peisaje mirifice, un film ce trebuie urmarit intr-o calitate cat mai buna spre a fi savurat la maxim. E adevarat, iti ia ceva timp pana te acomodezi cu povestea, pana deprinzi mersul acesteia dar odata acomodat poti sa te bucuri de un film traditional chinez, cel putin in ceea ce priveste subiectul pentru ca efectele sunt cat se poate de profesioniste. Merita din plin urmarit.
ironleft pe 20 Noiembrie 2003 00:28
nu este un film de arte martiale, este un film despre "toate sub cer"
artele martiale sunt doar o parte din filosofia chinezeasca. este mult mai mult in film decat arte martiale. ele sunt poate un pretext si bineinteles din alt punct de vedere o capcana pt a creste vanzarile in state in care nivelul de cultura si de intelegere a vietii este foarte scazut.

spriamarierose18 pe 15 Iunie 2010 16:06
CAPODOPERA
S-a cam spus totul despre film. Spun doar ca E CEL MAI BUN FILM PE CARE OCHII SI SUFLETUL MEU L-AU VAZUT VREODATA !!!
aurash pe 4 iulie 2010 00:14
... si ai spus totul:)
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 17:58
Un film la care m-am plictisit de moarte , nici nu am rezistat pana la sfarsit , cu toate ca am fost la cinema si am platit 4 bilete ca sa ruleze filmul , fiind singur in sala
Ovidiu239 pe 6 martie 2013 14:50
Cosmine tu dai cu banii pe fereastra:))
cosmin742000 pe 6 martie 2013 22:59
Asa e , acolo suferinta a fost in grup :))La eroul dupa ce am plecat eu a ramas sala goala , m-am dus la ala de invartea manivela cu filmu si i-am zis sa o opreasca , sa nu consume curentul degeaba.:)))))
Wolfy pe 10 Ianuarie 2004 13:27
Cel mai bun film al anului 2003 si poate chiar mai mult ar merita acest film. O imagine superba o coloana sonora impecabila, o interpretare geniala, machiaj foarte bine realizat, o poveste simpla dar totusi cu atat de multe interpretari si substraturi... cred ca as putea continua.... Din pacate 5 stele nu sunt suficiente pentru un astfel de film.
CreeptoChylde pe 21 Noiembrie 2003 14:35
Hero este poezie curata. Cine il interpreteaza ca un Crounching tiger, greseste. Este un film despre viata, moarte, idealuri si pace. Nu este un kill'em all
lili22 pe 12 Martie 2018 20:38
Cam plictisitor...da e pentru snobi care se fac ca inteleg.Tony Leung e foarte bun.
xzibit pe 10 Aprilie 2013 18:15
Oameni care zboara si opresc sagetile cu rochia , sincer un pic cam exagerat. Jet Li este unul din actorii mei preferati si imi place foarte mult de el dar acest film este exagerat , acum sa fim seriosi , ce om poate opri un amalgam de sageti cu rochia?Povestea intradevar pare sa fie ceva de ea dar acele momente m-au depasit.
cataradu pe 11 Martie 2010 22:16
Pe scurt, fara aclamatiile de rigoare un film adevarat in sensul cinematografiei, adica un film avand la baza o istorie filmat pe meleagurile unde s-a scris istoria.
blackmore pe 15 Iulie 2019 18:36
De departe cel mai slab film al regizorului Yimou Zhang , singura lui mizerie
DragonMaster pe 19 Februarie 2013 23:28
Aproape sa fie capodopera
Cea ce nu mi-a placut la acest film sunt luptele care sunt exagerate dar asta este farmecul filmelor asiatice dar pe mine nu m-a convins.In rest acest film m-a lasat fara cuvinte pe la sfarsit si a schimbat total punctul meu de vedere in bine si cat pe ce sa ii ofer nota maxima.Acest film a fost nominalizat la Oscar si la Globul de Aur pentru cel mai bun film strain si chiar a meritat aceste nominalizari.Mi-a placut si Jet Li cum a jucat si cred ca este cel mai bun rol facut de el din toate filmele in care a jucat.Este un film ce trebuie vazut iar nota oferita de mine este 9.
Marius pe 01 Decembrie 2003 00:49
Este SUPER filmul.
Intr-adevar, are foarte multa actiune, dar nu asta conteaza in principal. Este shi un delir vizual cumva, ascunde o simbolistica a culorii pe care inca nu am descifrat-o.
Mi s-a parut ca nu are aceeashi continuitate ca Tigru shi Dragon, insa nu e cu nimic mai prejos.
Un lucru se prevede: incep sa devin fan al filmelor chinezeshti.
Nu ma ashteptam ca Eroul sa fie chiar asha bun. Merita Oscar, cu siguranzta, are un final super, o realizare de exceptzie, o coloana sonora sublima, actori buni, intriga buna, plus ceva ce numai orientalii sunt in stare sa aduca pe ecran. Mergetzi shi il vedetzi.
Este super, este altceva.

Bogdan Honciuc pe 06 Decembrie 2003 19:43
mda, poezia a fost cam cautata, nimic de zis, dar imaginile au iesit asa de frumoase ca poti sa-i ierti totul. merita sa vezi filmul fie si numai pentru secventa "bataii" (dansului, mai degraba!) printre frunzele moarte.
ioanaa_ioana pe 04 Ianuarie 2024 11:06
Intr-un fel este bine ca nu toti avem extraputeri pentru ca la cat de nebuni suntem , ne-am ucide intr-o clipa.
Candva existau scoli pentru dezvoltarea acestor puteri si exista si azi.

Subiectul este un simbol.
Istorie: Este meritul regelui primei dinastii Qin care a luptat efectiv si a incheiat luptele cu vecinii care durau de 200 ani, a unificat China iar dinastia a domnit 2000 de ani pana in 1912.
Este echivalentul Unirii Principatelor Romane.
Nota 10.

user-63ac39bdd8088 pe 28 Decembrie 2022 16:52
Lipsește Bruce Lee și un pic de pornografie că filmul sa fie perfect.
user-5ba3b576bcdfc pe 19 August 2020 12:08
Vad aici tot felul de păreri ale unor imbecili cu maximum un neuron și acela în moarte clinica, ce îi critica pe cei cărora le-a plăcut filmul. Ei nu îl înțeleg fiindcă sunt și imbecili, și inculți, niste maneliști obișnuiți cu mizeriile hollywoodiene. Filmul este a șaptea arta, idioților, care le încorporează pe toate celelalte sase care îl preced. Știți voi, oare, cretinilor, care sunt acelea, asa cum le-a clasificat Hegel? Vi le spun eu: arhitectura, sculptura, pictura, muzica, dansul, poezia. Așadar, imbecili antedeluvieni, filmul e în primul rand artă și obligatoriu le conține pe cele enumerate. Dacă voi nu înțelegeți iar nivelul vostru intelectual și cultural nu trece de genunchiul broaștei nu înseamnă că nu există oameni care înțeleg și cărora le place.
SarpeleCocosat pe 05 Decembrie 2012 21:31
Un film exagerat si violent dar profund si sensibil in acelasi timp cum numai asiaticii pot sa faca. Regia, imaginea si sunetul sunt extraordinare. E filmat intr-un mod ce aduce mai mult cu arta fotografica decat video. Nu-mi amintesc sa mai fi vazut atat de multa simetrie in imaginea unui film.
pisicuta1 pe 17 Noiembrie 2012 19:18
da , e un film de are martiale ,un f bun,trebuie urmarit,
dragoste peisaje de poveste

deadlord pe 20 Septembrie 2012 20:54
Este un film foarte bun. Imi place stilul in care este realizat. Povestea este foarte buna si complexa. Eu ii dau un 8
chiba_florin pe 07 Ianuarie 2011 16:49
COOL COOL COOL
O capodopera care il are in prim plan pe JET LY
Un film remarcabil, de vazut

aayana pe 22 Decembrie 2010 19:25
8.50
Un film cu cadre rupte din basme, cu stări sufleteşti ce au culorile fiecărui anotimp, cu actori frumoşi, muzică în perfectă armonie, arte marţiale duse la superlativ.
danucu pe 19 Decembrie 2010 08:43
superb
Un film deosebit, atat prin mesajul profund, cat si prin impactul vizual. E ca o suita de tablouri, unul parca mai reusit decat celalalt (daca este posibil asa ceva), in care natura este elogiata. Jocul de culori, scenele de lupta de un rafinament... e arta pura. Si, la fel de important, actorii sunt si ei de mare valoare.
Tenfix pe 17 August 2009 16:54
TENFiX
foarte bun filmul...o poveste interesanta despre intregirea Chinei...BRAVO
daniel stroe pe 03 Iunie 2007 21:55
fara cuvinte! costume,decoruri, coloana sonora, mesaj! *****
Alexx pe 07 Martie 2005 23:18
Superb. Un film frumos, de la inceput pana la sfarsit. Merita vazut pentru efectele vizuale, superba bataie din padure si de pe lac, si pentru modul in care sunt prezentate povestile, o culoare pentru fiecare. In schimb povestea de dragoste nu m-a impresionat asa tare, doar dorinta de a renunta la violenta.
Matrix pe 30 Martie 2004 18:28
O incantare vizuala. Desi nu accept filmele asiatice recunosc ca asta e capul de afis in domeniu (peste Tigru si Dragon).
Poveste frumoasa, imagine superba, coregrafie nu mai zic. Daca mai vad vreo doua filme cred ca ma prinde si muzica aia lesinata.

Coarba pe 03 Februarie 2004 11:31
uauuuuuuuu...cu sigurantza cel mai FRUMOS film pe care l-am vazut vreodata. poezie.
mitsaip pe 19 Ianuarie 2004 11:18
Un film plin de mesaje, profund ...
Chiar daca este o legenda este de o actualitate surprinzatoare...
Deosebit si lasa in urma multe filme cu pretentii...
Merita vazut si revazut...
Pot sa zic ca scenele de lupta m-au impresionat prin rafinamentul si subtilitatea lor...
Peisajele la fel de superbe...

morari dani pe 04 Ianuarie 2004 11:11
Am vazut multe filme cu Jet Li si pot sa spun ca de atunci mi-a ramas in minte si imi place ff. mult stilul lui cum bate si cum joaca in film
Dan Gerose pe 06 Noiembrie 2003 17:50
De acord. Un film superb ! Iar joaca cu culorile a fost, intr-adevar, geniala. Scene de lupta foarte misto, efecte adevarate. Lectie de film !
Anna F pe 04 Noiembrie 2003 23:15
Mie mi s-a parut extraordinar! Un film intr-adevar frumos...Acea interpretare a regizorului cu ajutorul culorilor este absolut geniala.Subiectul este interesant iar finalul pur si simplu te lasa fara cuvinte! Un film care e intr-adevar de 5 stele! Pur si simplu FANTASTIC!
El_KaPpa pe 23 Mai 2020 20:00
9,2/10
O poezie curata de la un capat la celalalt, plina de filozofie asiatica. Un film despre idealuri si pace, plin de trairi si sentimente transpuse frumos prin cinematografia plina de culori si de cadrele spectaculoase in care folosirea slow motion-ului este o adevarata arta.
De la regie, costume si montaj, pana la coloana sonora excelenta si povestea captivanta servita in mai multe versiuni, totul se imbina foarte frumos.

cosmin_kedii pe 02 Februarie 2013 09:51
Suprarealist și Scenic. O combinație de documentar și simbolism într-o poveste legendara, simbolismul in acest film este profund ,fiecare scenă aduce un sentiment de mândrie si îndrăzneală
Denis pe 05 Martie 2005 12:36
Filmul e destul de bun,dar daca nu erau povestile alea,poate mai mergea.Eu am vrut sa vad filmul,numai ca sa vad cum joaca Jet Li.
mmmm pe 17 Noiembrie 2003 11:14
Bun film, n-am ce zice.....eu venisem la premiera atras de reclama si de numele Jet Li.
In afara de scena lacului, de culori (dar putea fi si desen animat)....cam nimic!
Ma interesau scenele de lupta.....nu sunt carcotas, dar alea nu sunt tehnici nici macar de parodie! Extrem de slab realizate, zburatori neinspirati!

Desi sunt fan al filmelor cu arte martiale, asta a fost teatru de papusi. Vorbesc din pct. de vedere al unui practicant...

alex_93 pe 22 Aprilie 2012 19:12
Nota 8
ca poveste lasa de dorit,scenele de lupta sunt trase de par,acuratete istorica 0.....

.......insa prestatia actorilor a fost geniala

PuriceGangav pe 17 iunie 2012 11:00
Nu recunoşti un poem, cînd te întîlneşti cu unul, este? Ce naiba de importanţă are autenticitatea istorică? Nu despre asta e vorbe!
korben pe 20 Noiembrie 2003 21:21
suportabil
cam prea multa poezie cautata
interesant
1 scenariul
2 ideea de a`i distribui pe maggie cheung si...... tot ca un cuplu dupa ce facusera deja cuplu(mau mult sau mai putin ) in "in the mood for love"
3 singura picatura de sange din film( o fi prea poetic/metaforic pt cerebelu meu) da io am perceput`o ca pe un atentat esuat de sarcasm stilistic
4 culorile si ( aici as zice ca e genial) cum se schimba - ma refer la culorile costumelor
5 perdelele verzi din paltul imperial si mai ales cum cad(cea mai frumoasa imagine din tot filmu`)
5 saved the best .....chinezoiaca adorabila si micuta si draguta....(sunt un ignorant da chiar nu stiu cum o cheama)
(total) ne-interesant
1 scenele de lupta
2 lipsa totala de documentare in domeniul medical...adica ar fi trebuit sa stie si regizorul asta ca atunci cand te… citeşte

liviu pe 26 Februarie 2008 21:46
asa film plictisitor n-am mai vazut.....
Dominic pe 04 Mai 2004 14:21
Filmul mi-a placut in mare parte.Avand in vedere ca in rolul principal joaca Jet Li este un film bunicel.Nici eu nu suport filmele asiatice...shi sunt de aceeashi parere ca a fost mai bun ca Tigrul shi Dragonul.Oricum nu se compara cu celelalte filme a lui Jet Li..."The One" ,"Romeo must Die" sau "Kiss of the dragon".
Ma enerveaza la culmi ideea ca aia zboara prin copaci shi se freshte de mii de sagetzi!!In rest...e bunicel:))