Păreri Whiplash

(2014)

Whiplash

RavenScar pe 10 Ianuarie 2015 14:08
Interpretarea lui J.K. Simmons face toti banii. Un film excelent, cu o poveste intensa!
n_elias_andrei pe 19 ianuarie 2015 15:32
Adevarat, o poveste intensa si spusa PE JUMATATE. Oricum, este un film pe care il potiu revedea oricand, si te gandesti o saptamana la el dupa ce l-ai vazut !
DeadSea07 pe 27 Ianuarie 2015 15:45
Iata un film care merita cu adevarat calificativele de pe poster- astounding, exhilerating, electrifying - si nu numai. Totul este la un nivel inalt- actorie de nota 10 din partea lui J.K. Simmons (rolul i s-a potrivit ca o manusa) si Miles Teller, abordarea temei (maretia, si sacrificiile pentru obtinerea acesteia), dezvoltarea actiunii cu intorsaturi si intensitate superba. Mi-a fost interesant sa urmaresc relatia dintre Andrew si mentorul sau, care era ca o coarda intinsa, gata sa plesneasca.... Filmul e minunat - te inspira, te pune pe ganduri, te face sa privesti altfel anumite aspecte ale vietii.. Plus la aceasta, cei cu ureche muzicala vor putea aprecia si jazzul din coloana sonora. Nota 10 fara indoiala.
dincolodenume pe 06 Februarie 2015 16:14
Spune-mi cine esti? Esti tu acela?
Spune-mi ce crezi, ce simti cu adevarat despre tine si-mi vei spune ceea ce esti!

Cam asa as rezuma acest film care m-a impresionat prin forta pe care o emana, prin puterea personajelor si in special cel al lui J.K Simmons.

Esti tu acel om pe care il caut, esti tu cel pe care toti il cautam, esti tu cel demn de increderea noastra, dar mai mult ca orice, crezi tu insuti in tine?

Ceea ce realizam in viata este exact ceea ce ne propunem. Daca avem impresia ca nu putem face nimic NU ne inselam, pentru ca suntem proiectia a ceea ce credem despre noi. Daca avem impresia ca putem realiza totul, ca in noi sta puterea de a face, atunci vom schimba realitatea. Chiar de va fi sa trecem prin deziluzii, prin durere, prin teama, singuratate, noi vom continua sa luptam, sa credem in noi.

Viata nu este o carja care sa ne impinga nivelul scazut al… citeşte

Apache95 pe 15 Ianuarie 2015 20:36
Filmul in sine exagereaza multe aspecte....

Povestea cu Charlie Parker care se tot repeta de-a lungul filmului este de exemplu falsa , nimeni nu a aruncat cu un cinel dupa el .
Mai degraba i-a fost atrasa atentia in timpul unei interpretari ca era total iesit din ritm.
O umilinta din punct de vedere muzical ,dar cu siguranta nu o tentativa de crima...
Si cu toate acestea, filmul captiveaza :

Este interesant de urmarit obsesia crescanda a personajului principal interpretat de Miles Teller (care chiar stie sa cante la tobe de la 15 ani ) , aproape bolnava....catre un ideal la care nu se stie daca va ajunge vreodata.

Dar bomboana de pe tort e rolul lui J.K. Simmons .
Din punctul meu de vedere cel mai impresionant a anului , si favorit clar la castigarea premiului oscar.
A trecut ceva timp de cand am vazut un actor sa… citeşte

XShadowX pe 10 Februarie 2015 22:22
INSPIRANT .... CURAJOS ..... TEMATOR ....
Este un film de OSCAR fara doar si poate ! O interpretare excelenta a lui Miles Teller ( nu il credeam in stare de un asemenea rol ) si in special a lui J.K.Simmons ( care deja stiam ca e un mare actor ) . Un film cu o poveste inspiranta , curajoasa si tematoare , un MUST SEE si ii tin pumnii la OSCAR ( sper sa castige cat mai multe ) ...e unul din preferatele mele pe 2014
Asil pe 19 februarie 2015 12:02
Si eu tot pe acesta il prefer in cursa pentru Oscar, superbbb !
rAUL70 pe 09 Februarie 2015 10:13
foarte tare
cand am vazut ca-i musical am fost reticent dar chiar ii un film bun, merita vazut
radu3455 pe 06 Februarie 2015 19:59
nu sunt un fan al filmelor musical dar acesta e unul genial,nu ma asteptam sa fie asa de tare,de la scenariu,interpretarile actorilor pana la coloana sonora toate sunt geniale,sa nu mai vorbesc de J.K. Simmons care face unul dintre cele mai bune roluri pe care le-am vazut dar sa nu uitam si de Miles Teller care isi face bine treaba,pur si simplu nu mai vroiam sa se termine acest film,sper sa castige macar un Oscar nota 10.Must see!!!
cezar211091 pe 15 martie 2015 03:15
frate,asta nu e nici pe departe un film nusical.de unde ai scos-o si pe asta?
bogdz pe 21 noiembrie 2016 16:29
Les Misérables (2012)-asta e musical.
mesersmith pe 11 Februarie 2015 23:58
Inspirational
Nu credeam vreodata sa pot urmari un film despre un gen muzical pentru care nu am avut suficienta pricepere ca sa-l inteleg. Cu atat mai mult nu ma asteptam sa-mi si placa. Si in niciun caz sa-i dau o astfel de nota.
Da, este un film absolut tulburator, este genul de film dupa care nu mai poti vedea un alt film o saptamana. Si nici nu vrei s-o faci, ai pierde din gustul care-ti ramane in minte, in suflet.
Cei doi actori principali, desi pana acum nu m-au impresionat in mod deosebit, de data asta si-au aratat clasa mai mult decat suficient. Pe Miles Teller l-am vazut in cateva filmulete care nu mi-au spus nimic, in timp ce pe JKS l-am vazut mai ales in filme politiste, pe care le evit cat pot.
Un film de neratat.

cezar211091 pe 15 martie 2015 03:16
nu e musical
mesersmith pe 11 mai 2015 19:16
Nu-i nicio problema. Se mai intampla :)
xerses pe 20 Ianuarie 2015 17:26
Impresionanta performanta.Filmul a meritat fiecare secunda de vizionare.
Theodor2011 pe 31 Iulie 2015 21:58
Filmul imi place chiar daca nu sunt fan jazz. Pana la urma asta este muzica adevarata din instrumente: saxofon, tobe etc. Nu playback-uri si instrumentale/negative facute pe calculator ca in ziua de azi. De ne oripileaza solistii cand ii auzim 'cantand' live (in special cei autohtoni). Revenind la film J.K. Simmons, interpreteaza perfect rolul profesorului 'enervant' de exigent Terence Fletcher. Se vede ca e treaba serioasa de profesionisti. De cele mai multe ori reusitele de acest gen vin in urma a unor sacrificii, in urma a sutelor de ore de exersare, multa sudoare si uneori chiar sange
Xsky pe 16 Februarie 2015 21:57
Genial filmul merita vazut chiar daca nu ai nici o treaba cu muzica simfonica.Un film pe care il vezi cu sufletul la gura.Un subiect original ,diferit fata de ce vedem in filmele obisnuite americane.Concluzia este urmatoarea: Nu il ratati!
Asil pe 19 februarie 2015 12:03
E Jazz :))
Xsky pe 19 februarie 2015 16:52
Ideea in sine a filmului e buna poate sa fie si populara...nu sunt amator de jazz dar filmul o fost bestial
GAlexa pe 09 Februarie 2015 00:41
Am ramas masca la interpretarea lui J.K Simmons !!
Il clasez la top 5 din 2014, top personal.. desi inca astept Interstellar.

Chris9 pe 16 Ianuarie 2015 01:41
Un film care iti arata ca daca vrei poti , totul e posibil , te antrenezi , castigi .
Cat despre J.K.Simmsons chiar as vrea sa ia oscar si are toate sansele !

Nyghty pe 05 Martie 2015 01:52
Whiplash e genul de film care poate să împartă publicul în două tabere: cei care sunt de-acord cu deciziile pe care le ia puştiul toboşar pe întreg parcursul vizionării, sau, logic, cei care dau aprobator din cap faţă de atitudinea lui Fletcher, acest mic tiran din lumea dirijorilor.

Puteţi fie să apreciaţi sacrificiile unui puşti egocentric, fie să observaţi testarea depăşirii limitelor de către Fletcher. Eu unul mi-s cam împărţit, între principiul de a-l respecta pe cel care te învaţă şi ideea de a aplauda orice pasiune care nu se opreşte în primul moment mai greu.

Una peste alta, Whiplash este un film căruia i se pot da multe sensuri, în funcţie de percepţia fiecăruia, iar împărţirea spectatorului este doar o mică parte din acest proces. Imaginea este absolut minunată, iar tehnica de filmare şi tobele de pe fundal m-au… citeşte

Kul pe 14 Februarie 2015 01:20
Whiplash (2014)

– am citit multe despre Whiplash, mult laudat. dar nimeni n-a zis de MINUNATA regie pe imagine. gizaz, superb!
– si tensiunea asa bine construita
– pierzi 15% daca nu-l vezi pe ecran imens: sa vezi boaba de sudoare/sange mare, splash-ul pe cinel cu toata vibratia etc.
– ultimele 10 minute-ish sunt un solo de tobe fantastic
– mi-a placut mult de pusti, iar JKS nu mi s-a parut fantastic de cinic/determinat/sadic.
– o chestie: jazz-ul nu e despre compozitie-improvitatie, ci nu despre interpetare-redare? avem performanta in afara scolii pe asa ceva? in jazz adicatelea. ciudat.

into_the_labyrinth pe 23 Ianuarie 2017 18:21
Dintre producţiile de dată relativ recentă, mi se pare una dintre cele mai convingătoare drame pe care le-am văzut. Te ţine în tensiune, te impresionează, te face curios să vezi ce final este ales pentru a transmite mesajul adecvat. Whiplash este o dramă cu acţiunea plasată în lumea muzicii, mai precis a jazz-ului, unde un tânăr percuţionist ce visează la înalta performanţă se înscrie la o şcoală condusă de un profesor cu metode neconvenţionale şi excesiv de brutale. Tema principală se referă la faptul că fiecare are un vis în viaţă şi nu poţi atinge o culme fără sacrificii şi fără să-ţi testezi limitele, dar în acelaşi timp se ridică problema până unde poţi şi trebuie să mergi pentru asta? Fiindcă, deşi cei doi (profesor şi elev) evită în cele din urmă un deznodământ tragic, iar finalul m-a mulţumit şi mi se pare unul adecvat,… citeşte
mihnea_aspru95 pe 2 februarie 2017 01:10
J. K. Simmons, a făcut un rol mare (pe deplin a meritat laudele şi renumitele statuete de la Globuri şi Oscar. Îmi place că, din 5 nominalizări a fructificat 3 (pe când unele lungmetraje sunt de 10x nominalizate şi primesc doar "aplauze" că au fost doar specificate sau apreciate, ca exemple: American Hustle, Gangs of New York, True Grit şi-ar mai fi Culoarea Purpurie a lui Spielberg (cu 11, chiar). Ştii, ce-i interesant..... Acest Chazelle, observ c-a schimbat tonul, a trecut de la drama-muzicală (cum spuneau cei de la DiGi Film, OBSESIA pentru Whiplash :)), la comedia-muzicală La La Land (un film de vis, de asemenea ţi-l recomand). Poate următorul film, regizat de el va fi un SF sau o dramă de război. Cine mai ştie, acest OM ne surprinde plăcut (cum încă o fac la ora actuală MARII - M. Scorsese, C. Nolan, R. Scott, J. Cameron, S. Spielberg, Q. Tarantino, C. Eastwood, R. Zemeckis, O. Stone, D. Boyle, T. Burton, G. del Toro, P. Jackson, D. Fincher).
into_the_labyrinth pe 2 februarie 2017 12:18
Da, şi eu cred că dacă o ţine pe această linie şi eventual, cum spuneai şi tu, schimbă un pic şi domeniul, dar la fel de bine, Chazelle are toate şansele să ajungă foarte departe. Face un cinema profesionist, trăit, şi nu comercial. Cel puţin deocamdată.
narcisson pe 20 Martie 2015 21:27
Trebuie sa recunosc ca nu sunt un mare fan al acestui gen de filme, insa acesta este de-a dreptul senzational. De mentionat ar fi ca l-am vazut de-abia astazi, prin urmare dupa Oscaruri, insa nu cred ca mi-ar fi influentat cumva perceptia asupra castigatorului. In afara de jazz si interpretarea actorilor nu mai exista nimic special, insa din cele doua combinate rezulta un film de exceptie. Cum spuneam si mai sus, jazz-ul nu ma atrage mai deloc, insa avand ceva ureche muzicala dupa parerea mea, deja a inceput sa imi placa acest gen de muzica dupa vizionarea filmului.
Pe de alta parte, interpretarile lui Miles Teller si JK Simmons sunt magnifice. Pe MT am mai avut ocazia sa il vad pana acum doar in That Awkward Moment, unde a facut un rol bun, dar nimic special. Insa aici s-a autodepasit, reusind o prestatie exceptionala, mai ales prin modul cum canta la tobe. De asemenea, pe JK… citeşte

GabrielaSirbu pe 16 Februarie 2015 09:25
Personal nu sunt de acord cu principiul potrivit caruia vei obtine cele mai bune rezultate daca iti sunt fortate limitele...Un film simplu cu imagini foarte- foarte artistice, iar mie mi-a placut interpretarea lui Miles Teller.
Domolul pe 1 ianuarie 2017 20:15
Dar atunci cand ti le-ai forta tu insuti ? Atunci ai fi de acord?
GabrielaSirbu pe 3 ianuarie 2017 08:58
DA, deoarece cand alegi, fara constrangeri, este vorba despre alt ceva, despre liberul arbitru! Nu consider ca umilind pe cineva, sau spunandu-i mereu ca este prost - vezi doamne spre binele lui - va iesi la suprafata talentul sau tot ce este bun din acea persoana, ba din contra s-ar putea sa-i activezi tot ce-i mai rau.
lili22 pe 18 Octombrie 2015 13:48
a fost bun
Si mi-a placut, mai ales interpretarea celor doi actori din rolurile principale.
hitman78 pe 27 Septembrie 2020 18:33
Cel mai bun film despre muzica pe care l-am văzut e mai bun si decât Amadeus-ul lui Forman.J.K.Simmons si Miles Teller sunt uriași.
gbanescu pe 15 August 2020 22:09
Perfectiune cu ORICE pret.
Filmul baleaza atat de intens intre cei doi protagonisti, incat restul (personaje, intamplari, decoruri) le uiti pur-si-simplu. Excelenti cei doi in rolurile lor, in special J.K. Simmons, care este efectiv magistral (nu stiu de ce, gandul ma duce la F. Murray Abraham si interpretarea fabuloasa a rolului Antonio Salieri din „Amadeus”).
Esenta mesajului din „Whiplash” este relevata de discutia dintre cei doi (aparent amicala) din bar, dupa plecarea fortata a lui Fletcher de la Conservatorul Schaffer: obsedat de perfectionism si de gasirea unui talent imens, Fletcher ii impinge pe pretendentii care viseaza castigarea stimei sale la eforturi supraomenesti, cei mai multi clacand efectiv: renunta la a-i mai intra in gratii, renunta la muzica si renunta chiar la viata. Limita este dusa pana dincolo de extrem, profesorul fiind convins ca il va gasi pe ACELA, doar printre cei… citeşte

mihai_chindris pe 26 Martie 2017 16:04
Jazz
Nu trebuie sa fi fan jazz ca sa iti placa acest film, trebuie doar sa il apreciezi la adevarata lui valoare.
lucian_sli pe 03 Februarie 2017 18:19
Oameni buni nu ratati film ca asta,este pur si simplu magnific.Actorul J.K.Simmons joaca un rol perfect.
0ctavian pe 18 Decembrie 2015 15:35
film ce merita vazut
Actorii joaca bine. Scenariu captivant si o poveste care te pune pe ganduri.
Ar fi multe de zis dar as repeta din ce s-a spus deja.
Un film ce trebuie vazut.

Spaghete pe 29 Septembrie 2015 19:56
Despre lucrurile cu adevarat frumoase aproape intotdeauna am preferat sa nu vorbesc. Am considerat ca exprimarea in cuvinte a ''frumosului'' ingradeste sensurile si stirbeste mult din calitatile acestuia.
Mereu am considerat ca exista o legatura subtila intre jazz, foc si femei, insa, niciodata nu m-am caznit sa definesc impletitura fireasca.
Dupa film, am ramas intr-o suspecta, senina, serenitate.

Dunhilllllll pe 20 Mai 2015 12:12
foarte tare
un film despre ce inseamna sa nu te dai niciodata batut si sa nu lasi pe nimeni sa`ti zica ce poti si ce nu poti sa faci.. "never give up" asta`i tot! foarte tare filmu!
Seey2k pe 29 Aprilie 2015 01:51
Excelent
Nu credeam ca un film de genul poate sa fie atat de bun . Foarte atent gandit , simplu si savuros.
Utube pe 09 Aprilie 2015 16:49
Foarte antagonic!
Se doreşte a fi un film despre subtila şi frumoasa ramură a muzicii intitulată jazz dar din păcate ce se întâmplă în peliculă este total diferit faţă de ce înseamnă această frumoasă muzică, modul relaxant, lejer şi spiritul în care este interpretată.

Modul în care este tratat subiectul filmului se mulează perfect pe tipologia specific orientală în care sunt educaţi elevii, studenţii sau oricare alţi învăţăcei, oricare ar fi domeniul în care aceştia sunt pregătiţi. Aşa ceva, ce se întâmplă în film, este inadmisibil şi de neimaginat în oricare din universităţile din USA sau chiar şi din ţările vestice ale Europei. Se înţelege că filmul este o alegorie, deci este departe de a fi real dar şi atunci, mesajul pe care doreşte să-l transmită este de natură îndoielnică iar morala este indiscutabil de rea factură.

citeşte

mari56x pe 23 Februarie 2015 10:32
Superb. Cine stie sa aprecieze un film de genul asta, va ajunge la aceasta concluzie.
LiGiK pe 17 Februarie 2015 17:43
Super!!
Am descoperit acest film uitandu-ma la nominalizarile la oscar, si fiind numit acolo am zis "hai sa vad si eu de ce o fi ajuns asa sus filmul asta..".. M-am uitat si...da, superb film!! Actorii au jucat senzational, coloana sonora si ea e foarte reusita (tot ascult melodia "Whiplash" de cateva zile incoace si nu ma satur de ea)..e genul de film pe care vrei sa il vezi de mai multe ori!!
Sper sa castige oscarul, chiar merita!! Thumbs up!!

geo_gabi pe 12 Februarie 2015 18:05
J.K. Simmons
J.K. Simmons ,mare caracter .....
Nota 7 J.K. Simmons

gicapuia pe 25 Ianuarie 2015 14:49
Excelent filmul.
Ca o paranteza, nu ca ar conta tipul e tbosar nu basist sau tobar.
Are sanse totusi la Oscar 2015.
Finalul mi s-a parut bine ales. Fara alte precizari. Ideea unui Whisplash 2 mi se pare stupida.

n_elias_andrei pe 19 Ianuarie 2015 15:30
Genial, dar cu un mare defect !
Este un film genial, J.K. Simmons cel mai probabil o sa castige si Oscarul pentru acest rol, fenomenal. Dar o mare si uriasa problema....FINALUL...efectiv se termina la mijlocul actiunii. Un film foarte bun, dar pe jumatate facut ! Merita sa urmeaza si Whiplash 2
tartalucian pe 24 ianuarie 2015 09:15
Mie nu mi s-a parut...cred ca nu mai era nevoie de finalul de tip american cu ... si a ajuns o mare vedeta si a trait pana la adanci batraneti... si-a depasit tracul cauzat de profesor pe care l-a infruntat deci isi luase zborul...atat
Xsky pe 16 februarie 2015 22:02
Prietene chiar nu are nevoie de o continuare, sa continue cu ce? Probabil ca va urma ascensiunea lui dar cel mai interesant a fost drumul parcurs pana in momentul acela...
vadi111 pe 12 Februarie 2015 11:09
EXCELENT
oñalajlñalñajalñlajalajalaa
alaanalanalkanalnalanalalaa
alaanlaanalaanalanala

mesersmith pe 12 februarie 2015 00:07
Cat de idiot poate fi cineva care povesteste filmul unor oameni care inca nu au vazut filmul? Acesti oameni nu pot fi sanctionati cumva de catre cei care administreaza acest site? Doamne, mare ti-e gradina si multi tampiti mai sunt in ea!
Tim22 pe 30 Iulie 2015 17:53
Urasc filmele muzicale. Mi se par cele mai tampite tipuri de filme.
Iulidesprefilme pe 05 Iulie 2023 14:36
Un film de excepție despre relația dintre profesor-student în domeniul muzicii de jazz...Profesorul solicită studentul talentat până la epuizare, cu scopul să devină o celebritate, iar studentul dă dovadă de un efort, de un sacrificiu greu de imaginat...Interpretările actorilor J.K. Simmons (un Oscar pentru rol), Miles Teller sunt performante.
Iulidesprefilme pe 05 Iulie 2023 14:36
Andrei_Filmagica pe 12 Mai 2022 11:22
Ambiție, transpirație, bătături, sânge, triumf
Povestea unui tânăr toboșar care trece peste orice umilință din partea dirijorului pentru a-și demonstra sieși și celorlalți că este capabil să devină un muzician profesionist.
O dramă psihologică foarte intensă după părerea mea, despre un tânăr care demonstrează că ambiția și perseverența sunt cheile de la intrare pentru a trece pe poarta succesului și afirmării.
Antagonistul J.K. Simmons face rolul vieții în acest film și iși merită Oscarul cu prisosință. Mi s-a făcut pielea de găină când urla la studenți și iși manifesta autoritatea într-un mod extrem de dur și traumatizant.
Un spectacol muzical, încărcat de ambiție, transpirație, sânge, bătături, dragoste pe alocuri și triumful în fața protagonistului însuși.

user-601d81e7c4b07 pe 13 Iunie 2021 22:48
Super bun filmul! M-a ținut in priză de la început și până la final. Recomand tuturor!
Xander11 pe 27 Decembrie 2022 01:21
Nu m-a dat pe spate
Ce sacrificii și compormisuri ești dispus să faci pentru a ajunge cel mai bun în domeniul tău? Andrew este un tânăr toboșar înscris la Shaffer Conservatory of Music, una din cele mai prestigioase școli de muzică. Primește șansa unică de a învăța sub îndrumarea unuia dintre cei mai buni, dar exigenți profesori ai școlii, care apelează la metode neortodoxe pentru a-și impulsiona elevii să-și depășească limitele. Pe scurt, dă de un dirijor de orchestră excentric, ce uneori conduce la nebunie.Da, munca asiduă conduce la succes, dar si la nebunie si in fata ochilor vei vedea doar munca.
MiereaNeagra pe 11 Octombrie 2021 18:45
O cretinitate rara
O cretinitate rara.
O idee bunicica, tembel pusa in practica, Ideea unor alienati - confruntarea tembela a orgoliilor unor dobitoci.
Rar, prea rar asa absurditate

user-5c9f8c2e87074 pe 01 Aprilie 2020 19:15
Ambiție,consecvență draconica,repetitie pana la epuizare pana la sacrificiu asta e arta in cazul nostru toate aceste trăsături eroice ii permit succesul bateristului de jazz M.Teller. Iar profesorul isi justifica metodele excentrice prin cultivarea in student a dorinței de a depasi condiția clasică de bun si corect executant good job pericolul suficientei!!! si al plafonarii in arta!!! E un film care ne arată cum poti ajunge un adevărat artist! Si regizorul a reușit asta mai ales prin jocul formidabil al protagoniștilor!!!
margochirila24_69 pe 01 August 2017 12:48
Mi-a placut extraordinar de mult, asa ca mi-am luat si DVD-ul sa pot sa-l revad de cate ori am chef!!!!
E un film tulburator, iar interpretarile celor doi doi (Milles Teller si JK Simmons) sunt remarcabile.

arbatel pe 11 Aprilie 2017 12:49
Snobismul sau parada orgoliilor

S-ar părea că fiecare profesie are limbajul ei specific. Fie că e vorba de medicină, justiție, religie, afaceri, psihiatrie, psihologie, politichie, lingvistică, etcaetera, etcaetera... Ceea ce e normal să fie pînă la un punct și punctul sau granița este demarcația dintre vorbitorii de aceeași limbă și cei care nu cunosc această limbă, fie ea medicinistă, avocățească, antropologică, politichească, lingvistică sau de altă natură.
Altfel spus, este oarecum de înțeles să ne adresăm într-un limbaj specific pentru cei care cunosc aceeași limbă (dar după cum voi argumenta mai încolo), este anormal sau o dovadă de snobism și prostie, să ne adresăm într-un cadru non-profesional tuturor categoriilor de oameni care vor citi acele cuvinte, fără să explicăm cuvintele ne-uzuale. Exemplul cel… citeşte

mitso pe 17 Martie 2017 21:48
Whiplash - Pleasna
Am inceput sa caut alte filme regizate de Damien Chazelle, dupa ce am vazut initial drama muzicala` La La Land`, castigatoare a 6 premii Oscar, cu o poveste dulce amara a doi visatori care isi urmaresc visele pana la materializare. Asa am dat peste `Whiplash`, care este tot o drama muzicala, de fapt, jazzul prezent mi-a placut peste masura si mi-a mentinut viu interesul pe tot parcursul filmului. Un alt punct comun este persistenta in atingerea viselor, increderea si sacrificiile ptr un crez care, pur si simplu, imping in mod firesc la scrierea istoriei: descatusarea unui talent care poate fi eliberat doar printr-o educare bruta, constanta si tulburatoare dincolo de limite, profesorul Terrence Edwards fiind absolut infricosator de convingator in a trezi si a cizela harul adorrmit.
blacksea_rider pe 17 Noiembrie 2016 21:42
"transformarea în basistul central"?!?...basist,baterist tot una pt cine scrie synopsis,nevermind,film bun...
yanysboy pe 31 Ianuarie 2016 15:03
superb
un film pe care nu trebuie sa il ratezi, exceptional de la un capat la altul.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 15:39
Whiplash
Vegetarian pe 23 Iunie 2015 09:21
Scrie undeva in film sau pe net ca este un film facut dupa un caz adevarat ?
leo26 pe 02 Aprilie 2016 15:13
Ador Muzica.
Iubesc muzica, si ascult muzica foarte buna( Trupe: Queen, The Who, Led Zeppelin, Pink Floyd), cu toate astea acest film nu m-a impresionat, un film bunicel si cam atat, dupa parerea mea mai mult de 6 nu merita.