Păreri Whiplash

(2014)

Whiplash

Octaz pe 27 Martie 2015 21:54
Este unul din acele momente in care iti revizualizezi intreaga ta viata si te intrebi cum ar fi daca ai lua exemplul celor care intr'adevar reusesc in ceea ce isi doresc! Iar mai apoi te intrebi daca esti dispus sa faci acele sacrificii pentru a'ti indeplini un vis! Filmul este unul impresionant, contine o puternica lectie de motivare si o deosebita cultura muzicala! Evidentele laude pentru J K Simmons ( pe care il voi tine minte toata viata mea ca pe Jay Jonah Jameson din "Spiderman" ) nu cred ca isi mai au rostul ! Felicitari! Pare imbatranit, dar acum poate sta linistit cel putin o perioada cu un Oscar in buzunar!
Sorin87 pe 27 Martie 2015 20:04
Este un film emotionant despre determinarea unui cantaret de a ajunge tot mai sus, mi-a placut mult
andystarx pe 21 Martie 2015 03:18
8/10
Un film despre ambitie si determinare ,muzica buna si un show pe cinste !Actorii principali au fost pur si simplu fenomenali !MUlt peste asteptari,il recomand tuturor !
nicoux pe 17 Martie 2015 09:20
Ramane intrebarea
Ramane intrebarea: ce decizie trebuie sa iei, sa-ti asumi sacrificiile si fortarea limitelor ce pot fi cu urmari tragice in liniile trasate de profesorul excentric sau sa stabilesti si sa nu depasesti o limita, limita sustinuta de tatal sau , familie, umanitate , normalitate ?
FlorinMovieFreak pe 02 Martie 2015 16:41
Spumos!
JK Simmons este fabulos, este genul de nenorocit necesar!
Miles Teller a jucat bine, este un tanar care promite si ma duce putin cu gandul la James Dean.

paradox_utopic pe 14 Iunie 2015 19:17
like a jazz...borring
cu siguranta profesorii de muzica sunt putin sau mai mult "dusi". si asta o stim toti care am fost la scoala.orice scoala.
exagerat,reactiile exaggerate ale unui professor impotent care sta numai cu scula in gura iar maimutoii aia se comporta ca niste pasarici proaste intr-un pluton... filmul e o serie de injuraturi

tartalucian pe 24 Ianuarie 2015 09:12
Coloana sonora
Coloana sonora de exceptie...mi-e mi-a placut mai mult cum a jucat tobarul ...profesorul are un moment penibil jucat in momentul in care anunta moartea unui fost elev... in rest filmul este exceptional iar daca iti place Jazzul cum imi place mie este de-a dreptul bestial
cosmin21buc pe 18 Ianuarie 2015 01:15
Andrew Neyman...
....un exemplu de urmat, daca vrei sa ajungi in cel mai scurt timp la psihiatru.
In America, dupa cum se pare, Conservatorul este cam acelasi lucru cu stagiu militar.
J.K. Simmons este destul de convingator, dar banuiesc ca nu e asa greu sa te joci "de-a generalul" 100 de minute.
Per total, un film interesant, bun, nicidecum de Oscar, si care, surprinzator, m-a si indispus.

Go 1 2