Păreri Schindler's List

(1993)

Lista lui Schindler

ramonaf pe 03 Octombrie 2009 03:01
O adevarata capodopera
Este un film extrem de impresionant si emotionat, poate cel mai bun facut vreodata de Spielberg!Cea mai socanta scena este ultima in care apare Schindler , regretand ca nu a salvat mai multe vieti, putand folosi pana si ultimii sai bani, dupa ce daduse toata averea sa pentru a-i cumpara pe evrei si pentru a-i mitui pe oficialii nazisti!Cred ca scena asta surprinde cel mai bine esentialul filmului si consider ca toata lumea ar trebui sa-l vada, macar pentru traumele si suferintele provocate tututror evreilor din aceea perioada!
Brainiac pe 12 ianuarie 2011 22:48
Nu stii despre ce vorbesti bai nene..... Vezi sa nu fi vazut alt film.... Daca vrei actiune uitete la Machete / The Expendables... etc..
rory_cris pe 15 Februarie 2009 12:05
este un film care l-as revedea de mii de ori...cutremurator!! pacat ca se realizeaza atat de putine filme cu privire la drama traita de evrei...este de departe unul din cele mai bune filme ale tuturor timpurilor! l-as revedea oricand cu placere deosebita! si la fiecare revedere a sa, actiunea ma infioara! tocmi fiindca stiu ca totul a fost real, iar tragedia traita de evrei a fost tot atat de reala.
CEL MAI BEST FILM! Ar fi ideal daca ar rula din nou in cinematografe sau macar la televiziuni.

enjoy.life pe 11 iunie 2010 22:51
bravo. cel mai best.
Senseless pe 17 Septembrie 2009 16:31
Prea mult...
citisem undeva ca din cartile de istorie britanice si nu numai, au scos absolut totul despre Holocaust si sunt f multi britanici care sustin ca Holocaustul nici macar nu a existat...inca vreo 20 de ani si vor "inventa" dovezi ca acesta nu a existat !!! efectiv mi'e greata sa vad ce gandire dezvolta societatea din ziua de azi

e primul film din viata mea la care am plans...R.I.P.

mongolarix pe 26 mai 2010 17:40
Da am observat ca multi vor sa renege Holocaustul...pana si notele la review-ul tau sunt negative !! ma mir cum nu ne-a ras dumnezeu de pe fata pamantului inca ..
andyy pe 03 Iunie 2009 00:15
Capodopera
Un film care chiar nu are nevoie de nicio prezentare. Trebuie sa te uiti si atat. Orice cuvant e de prisos.
cosmin91 pe 12 iunie 2012 13:27
Bine zis si desi este un film lung nu ai cum sa te plictisesti nici macar o secunda uitandu-te la el.
andreyuzzu pe 18 August 2009 01:37
Spielberg at his best
Spielberg s`a intrecut pe el la aceasta capodopera. In acest fiilm a atins apogeul carierei (mai ales ca este evreu). Ideea geniala de a filma alb negru ne arata si mai bine perioada de atunci. Scena cand Schindler priveste catre acea fetita in rosu care incearca sa se ascunda impreuna cu melodia mi se pare cea mai emotionanta scena din istoria cinematografiei.
pe 4 septembrie 2010 18:42
alextheone pe 02 Iunie 2009 23:12
awesome
cel mai tare film din toate timpurile exceptional ma facut sa plang
pe 2 octombrie 2010 23:56
floricica pe 31 Iulie 2009 17:22
un film remarcabil..intradevar o capodopera. toti ar trebui sa urmareasca acest film...
spre rusinea mea abia acum am reusit sa-l vad.......

ionut_shift pe 12 ianuarie 2017 04:15
marius_000 pe 24 Iulie 2009 11:52
foarte trist , socant, realist, si din pacate este adevarat ... cum s-au facut aceste atrocitati :( ? aceasta este lumea in care traim
ionut_shift pe 12 ianuarie 2017 04:15
Corneliu Riegler pe 05 August 2008 23:25
Este fara indoiala o capodopera. Pacat ca oamenii nu invata mai nimic din ele. Acum 65 de ani omoram evrei, acum omoram irakieni.
alex szollo pe 08 Iulie 2008 16:06
Un film cutremurator si incredibil de realist,Lista lui Schindler este povestea unui om pentru care demnitatea este cu mult mai presus de origini,si care,intr-o epoca a urii si terorii,da o lectie de toleranta si omenie celor din jur,salvand de la moarte sigura peste 1100 de evrei,el fiind un fost membru al partidului nazist,afemeiat,betiv si petrecaret de clasa.Filmul este dovada vie a faptului ca si un om cu trecutul incarcat de greseli isi poate dedica viata unei cauze nobile
Gavriil pe 09 Martie 2004 21:37
Mie mi se pare cel mai bun film al lui Spielberg si cred ca-si merita toate premiile castigate
cezarika21 pe 26 Octombrie 2014 07:59
"Cine salvează o viaţă salvează o lume întreagă" (Talmud)
Sosit în Cracovia în 1939 cu intenţia de a face avere, industriaşul german Oskar Schindler cumpără o fabrică de produse din email, unde angajează un număr mare de evrei, salvându-i astfel de la deportarea în lagărele de exterminare. Pe măsură ce războiul se apropie de sfârşit, el este nevoit să-i "cumpere" de la comandanţii lagărului Płaszów, reuşind să scape circa 1.200 de evrei de transportul către lagărul morţii de la Auschwitz.

Filmat aproape în întregime în alb-negru, "Schindler's List" are aspectul unui film documentar despre Holocaustul evreiesc din perioada celui de-al Doilea Război Mondial, vrând să comemoreze milioanele de victime ucise în numele superiorităţii de rasă, dar şi să ofere o speranţă că lumea poate fi salvată. Filmul este realist, dirijat cu profesionalism de un regizor dispus să nu ascundă adevărul oricât… citeşte

portofel pe 05 Ianuarie 2010 14:14
n-am stiut cu adevarat ce inseamna un film bun pana nu l-am vazut.pt mine e nr 1,fara cuvinte,m-am indragostit de tot ce tine de acest film .bravo Steven Spielberg,bravo Liam Neeson ,bravo tuturor!
vladu george pe 28 Ianuarie 2009 18:50
Filmul care mia marcat toata viata.Cine nu la vazut nu este om.Caut demult dvd-ul original cu lista lui schindler.de unde pot cumpara?sunt multe filme cu si despre evrei pianistul unul din ele,enemy at the gates,pearl harbour,save soldair rian sau ceva de genu,la vita e bella si multe altele.va rog ajutatima sa imi maresc colectia cu astfel de filme care are habar de unde le pot lua dar numai originale.apropo lista lui schindler este si carte.merita citita
ketruta pe 5 ianuarie 2011 00:29
cred ca trebuie sa schimbi subtitrarile la filme...ca vad ca nu exista cratima prin ele...corect despre film.
omuletul pe 13 iunie 2012 19:52
THE NOOTEBOOK, prietene, este un alt registru, hai sa nu amestecam
demmonika pe 19 Iulie 2009 00:49
intr-adevar unul dintre cele mai bune filme.oricine vede filmul ramane uimit si poate trist in acelasi timp...
bereci_robert pe 29 ianuarie 2011 14:22
ASA ESTE ,SI MAI ALES CHIAR SI CEL MAI NAZIST DINTRE NAZISTI DACA IL VEDE SE INMOAIE.
crin3l pe 02 Octombrie 2005 09:00
Intr-adevar.O adevarata CAPODOPERA a cinematografiei.Este un film pe care multzi nu il agreeaza deoarece este greu (dupa parerea mea) sa-i intzelegi mesajul.Oricum a meritat din plin sa il vad shi va ramane printre preferatele mele.Acest film merita cel putzin 5 stele.Pt iubitorii de filme de calitate,acesta este un film la care sunt obligatzi sa se uite ;)Bravo Spielberg shi Bravo Neeson!!!!
Theodor2011 pe 22 Noiembrie 2012 18:29
Un film biografic si istoric exceptional. Puternic emotional ce sensibilizeaza probabil si cei mai reci oameni ce l-au vizionat. Un film ce prezinta ororile si masacrul din ghetoul Cracoviei 1942 si apoi Plaszow 1943 urmate de Auschwitz 1944 l-a care erau supusi evreii stabiliti in Polonia. Datorita acestor SUPERBE filme ca: Schindler's List, The Pianist si Defiance aflam si noi cei tineri care nu am prins perioada celui de-al doilea razboi mondial (1939-1945) ce s-a intamplat atunci. Liam Neeson a jucat foarte bine in rolul marelui german de origine cehoslovaca OSCAR SCHINDLER. Prestatie pt care a fost si nominalizat la premiile OSCAR la sectiunea cel mai bun actor in rol principal. OSCAR SCHINDLER alaturi de fratii Bielski a caror biografie este prezenta in filmul Defiance au salvat impreuna 2400 de evrei de la moarte
Theodor2011 pe 22 noiembrie 2012 20:12
Pe Youtube daca aveti cont puteti vedea Executia prin spanzurare din 13 sept 1946 a nenorocitului Amon Goeth comandantul nazist, responsabilul lagarului din Plaszow 1943
sarrpe pe 11 Februarie 2011 14:38
Sunt curios ce le zicea oamenilor alora la filmari, incredibil, zici k e real
pssst pe 10 Mai 2004 13:50
Un film memorabil. Asta e primul lucru pe acre pot sa-l spun despre el. Din punctul meu de vedere, este numarul 1 al lui Spielberg, care aici s-a depasit pe sine insusi. Daca in proiecte precum Jurassic Park ii admiram viziunea si inclinarea spre tehnica moderna de a da viata unor monstri de mult disparuti si in capodopere precum A.I. ii admiram sensibilitatea si spiritul critic referitor la prejudecatile omului, aici nu pot decit sa spun ca este un mare Regizor.

Reuseste cu mare succes sa recreeze o epoca in trei ore. Sa sugereze betialitatea din om si sa analizeze acutizrea unor trairi interioare, care exteriorizate transforma omul din fiinta rationala in animal, scena in care comandantul de lagar trage la tinta in oameni si apoi se duce sa urineze, ca si cind ar fi baut un pahar de bere fiind fenomenala.

Nu stiu care a fost procesul prin care Liam Neeson… citeşte

nicone27 pe 4 ianuarie 2011 02:11
si in sfarsit un cometariu frumos al tau deja ma saturasem
dornian pe 14 Iulie 2008 10:20
cred ca pentru a inelege toate detaliile ar fi bine sa vedeti muzeul holocaustului.l-am vazut in 1993 cu un grup de studenti si eram usor plictisit de subiect.suferinta acelor vremuri o stiam si de la rude bunicii mei,din nenumarate lecturi,nu stiam ce as mai putea vedea.asa a fost si cu filmul.trebuia sa vina cu o alta perspectiva.muzeul e pe o colina,si alaturi e un deal pe care statul israel a propus ca fiecare om care a salvat un evreu sa vina pe socoteala autoritatilor si sa planteze un copacel.dealul era acoperit cam 20%de copacei.a fost o suprafata alocata prea mare...
marius-nicolae pe 27 martie 2011 11:55
o capodopera
bitter_moon pe 07 Mai 2013 23:58
Oskar Schindler, un industrias imbogatit de razboi si membru al Partidului Nazist salveaza 1200 de evrei de la moarte iminenta, "cumparandu-i" din lagar sub pretextul folosirii lor ca forta de munca in fabrica de munitie al carei patron era.
El este intruchiparea tipului oportunist, arivist, pragmatic, capabil sa se descurce in situatii carora indivizi mai putin puternici nu le-ar face fata si pe care provocarile il motiveaza sa lupte pana la epuizare, numai sa isi atinga scopurile.
Probabil ca pe timp de pace nu s-ar fi remarcat in niciun fel, chiar ma hazardez sa spun ca ar fi fost un patron detestat de angajatii lui. Insa razboiul, prin situatiile extreme pe care le aduce, reuseste sa rascoleasca strafundurile unui om asa cum calmul pacii nu ar face nicicand. Iar in Schindler s-au declansat sentimente de omenie profunda care iata, i-au inscris numele in galeria eroilor… citeşte

Vegetarian pe 20 Aprilie 2013 11:54
Traian Popovici a salvat de 20 de ori mai multi evrei decat au fost salvati in lista lui Schindler . A scapat din nenumarate tentative de asasinat . A fost un maestru al minciunilor si actelor false .
. . . Alaturi de evrei , homosexuali etc au fost inkisi in lagarele naziste de exterminare si martorii lui Iehova .

yusaw pe 2 iunie 2013 02:13
adevarat!
radu3455 pe 03 Martie 2012 09:05
prea frumos acest film cred ca merita si Liam Neeson un oscar ptr prestatia care a avut-o nota 10 fara discutii.
alicu90 pe 10 Decembrie 2010 13:02
O adevărată capodoperă
As da nota 11 ! E unul dintre cele mai bune filme pe care l-am vazut !
Cristian_Ionescu pe 08 Decembrie 2010 16:09
Capodoperă! Fara comentarii!!!
kenya pe 07 Septembrie 2010 18:04
Vazut si rerererervazut!!!!Ca sa ne amintim si sa ne reamintim ce inseamna razboiul,ce inseamna dezumanizarea si RAUL absolut,fara coarne si copite(acela pare o biata paiata).Daca vreodata s-a facut un film care sa-si merite toate premiile,si toti banii,si care sa merite a fi difuzat fara nici un minut de reclama,in scopul de a arata,a ne arata de ce am fost si de ce-am mai putea fi in stare,atunci acesta este.Este cineva care sa priveasca nazismul si atrocitatile lui ca pe o banalitate,prafuita si uitata?Sunt convinsa ca sunt destui,si asta ma intristeaza profund pentru ca,am certitudinea ca,peste tot acest timp,de undeva,dintr-un ungher obscur poate rasari din nou si poate prolifera intr-o forma sau alta.
Acest film ar trebui perceput nu numai ca o mare realizare artistica ci ca pe un avertisment,un exemplu hidos a ceea ce inseamna in REALITATE nu razboiul,ci autoexterminarea.

pe 3 octombrie 2010 00:04
zeki pe 02 Februarie 2011 13:41
exceptional acest film , unul dintre cele mai bune de drama , Liam Neeson a fost fenomenal , merita vazut ....
margott pe 13 Octombrie 2011 21:20
Vad ca toata lumea a comentat doar despre Liam Neeson. Dar despre Ralph Fiennes chiar nu e nimic de zis ? Intr-unul din rarele lui roluri negative, nazistul arogant si autosuficient, cinicul care nu-si permite sa se indragosteasca de o evreica, Fiennes cred ca a facut unul dintre cele mai pline de culoare roluri din carierea lui, asta asa ca o aluzie la pelicula alb-negru a lui Spielberg.
mvpsebi pe 11 Iunie 2010 14:34
Recunoscut mai mult datorita productiilor sale SF, Steven Spielberg ne ofera in mod surprinzator o drama grandioasa despre umanitate. Iar cel mai bun film al lui Spielberg nu poate fi decat unul din cele mai bune din istoria cinematografiei, castigator a 7 premii Oscar.
after_day pe 29 iunie 2011 22:19
de ce doar sf?! imperiul oarelui,salvati soldatul ryan.... nu-mi trec altele prin cap acum dar mai sunt. dar ai dreptate majoritate il stiu drept "sfeist"
StevieGG08 pe 12 Februarie 2010 20:55
Bravo Steven Spielberg!
Cel mai bun film din istoria cinematografiei....finalul este absolut cutremurator!.....iata ca si in acele momente cand lumea era cuprinsa de cruzime si rautate...a existat un om cu multe defecte, dar care nu a uitat ca este o fiinta umana si a salvat 1200 de evrei si generatii intregi...respect!....nu m-am mai putut opri din plans cand am vazut cat de rau ii parea ca nu a mai salvat inca vreo cateva persoane.....impresionanta scena....Liam Neeson a fost genial!....astfel de filme apar o data la 100 de ani
Sergiu.Lobont pe 16 Octombrie 2010 17:20
Filmele cu si despre evrei imi ating latura sensibila... nu stiu de ce. Filmul l-am vazut acum mult timp... voi reveni cu o parere dupa ce il voi revedea.
fartalot pe 03 August 2009 01:28
in sfarsit un film despre nazisti, al treilea reich, hitler,evrei etc care nu este rasulfat
(exceptie facand bineinteles si der untergang)

Berty pe 29 decembrie 2010 01:05
frate du'te si uita'te la spider man si batman :)
GAMBITT pe 02 Iunie 2009 18:07
emotionant
Acest film este un film cre rar se face si merita vazut pentru a nu se repeta greselile din trecut, si liam neeson face un rol foarte bun alaturi de ben kingsley , merita sa il avem pe dvd sau blu ray sa speram ca apare.
Tenfix pe 13 decembrie 2009 00:58
dak e un film care rar se face de ce iai dat nato 7???...:-?
Theodor2011 pe 29 ianuarie 2013 12:34
ingerashuldemonic , nici eu nu sunt de acord cu nota 7, in raport cu calitatea filmului, intr-adevar GAMBITT a notat eronat filmul, dar pana la urma are dreptul sa noteze un film dupa cum considera, are si el cont pe acest, site si are drept nu? ingerashuldemonic sa stii ca filme mai bune ca Schindler's List ar fi NU MULTE, dar ar fi, SCHINDLER'S LIST, este un film foarte bun DAR NU CEL MAI BUN DIN ISTORIA CINEMATOGRAFIEI asa cum cred ca il consideri tu
Ghemot pe 13 Februarie 2012 23:31
Capodopera!!!
Evident ca, cuvintele sunt de prisos........dar, ce pot sa spun este faptul ca filmul este o capodopera cinematografica din toate punctele de vedere!!!!!!
ice_eyes pe 23 Iulie 2011 13:39
pe langa faptul ca este destul de evidenta valoarea acestui film din punct de vedere al scenariului, interpretarii actorilor si a imaginii, iti ofera o speranta in a crede in latura buna a oamenilor chiar si in vremuri sumbre, cu atat mai mult cu cat evenimentul a fost real.
te misca, pur si simplu!!!

GeorgeFriends pe 03 Martie 2011 21:01
o fapta eroica
e printre singurul film la care te uiti si vrei sa faci o fapta buna, mare om
broaskthebest pe 10 Decembrie 2010 07:41
cel ce salveaza o viata....salveaza lumea toata.....
Matrix pe 13 August 2003 13:57
Pentru acest film nu sunt suficiente nici 10 stelute.
Capodopera. Un eveniment cinematografic.
Este filmul care mi-a placut cel mai mult in ultimii 10 ani.
Am asteptat 10 ani sa apara pe vhs (cand si pe dvd?). Din '93 n-a mai rulat in cinematografe si nici televiziunile nu s-au inghesuit sa-l difuzeze.
Unul dintre putinele filme care isi merita toate premiile.
Multumim Spielberg.
Trebuie sa-l vedeti.

Matrix pe 26 mai 2002 00:00
In sfarsit a aparut pe dvd, in state. Coming soon in Romania!
Matrix pe 26 mai 2002 00:00
antena1, sambata la ora 22. Ce dracu au astia in cap cand baga asemenea film la ora asta (cu publicitate sigur se termina pe la 2 noaptea). Dar asta e, bine ca-l dau.
psihologu pe 14 Aprilie 2010 20:06
Cel mai bun........
Lista lui Schindler este o epopee americană de război - film drama despre Oskar Schindler , un afacerist german care a salvat vieţile a peste o mie de evrei polonezi refugiaţi în timpul Holocaustului prin angajarea lor în fabricile sale. . Filmul a fost regizat de Steven Spielberg şi bazat pe romanul lui Noe Schindler de Thomas Keneally . Aceste stele precum Liam Neeson in Schindler, Ralph Fiennes in Schutzstaffel (SS) ofiţer Amon Goth , şi Ben Kingsley in rolul evreului contabil Itzhak Stern .
Este o foarte mare pierdere daca nu vizionati aceasta capodopera......

cetateanu pe 14 august 2010 12:19
ok boss sunt deacord cu tine nu trebuie pierduta o asemenea capodopera
psihologu pe 14 august 2010 12:27
multumesc draga......
danakik pe 21 August 2011 19:27
Capodopera!!!!!!!!!!!!!!!!!
Un film miscator!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Fara cuvinte.
iuli_va_m pe 05 Februarie 2011 01:03
O Dumnezeule, ce capodopera cinematografica, incredibila poveste, interpretarea personajelor este atat de verosimila si credibila incat rar iti este dat sa mai vezi un asa film. O distributie demna de un asemenea film, isi merita fara doar si poate castigarea tuturor premiilor Oscar. Un film plin de emotie, iar relatarea intamplarilor te trimite ca receptor, in acele vremuri, sa iti dai seama cat au patimit fiindca s-au nascut evrei. Captivant, nici nu iti dai seama cand trece timpul, splendid! Vorbele nu isi mai au rostul sa descrii un asa film, DIVIN!
marllenn pe 02 Februarie 2011 13:47
Un film superb cu o coloana sonora de exceptie bv tuturor
cristinel89 pe 18 August 2010 12:44
.....
filmul asta isi merita toate premiile:)...................
valericba pe 01 Septembrie 2012 02:00
"EVREII LUI SCHINDLER"
Lista lui Schindler...un film ce m-a extenuat emotional.
O drama cutremuratoare, o pagina din istoria omenirii, o clipa de uitare a umanitatii, cam asa se prezinta filmul realizat de Steven Spielberg.
Imposibil sa nu te impresioneze acest film, oricate lucruri ai sti, ai fi vazut sau ai fi citit despre acea perioada istorica. Cateva momente incarcate de o emotie covarsitoare reusesc sa smulga chiar si lacrimi: drumul pavat cu pietre funerare semnificand calcarea in picioare a unui popor fara nici un motiv rational, fetita in palton rosu ce merge printre mormane de cadavre pe strada, pistolul care pur si simplu nu vrea sa functioneze, dusul de la Auschwitz, profanarea mormintelor celor ucisi, omagiul pe care evreii l-au adus lui Schindler si multe, multe altele.
Din punctul meu de vedere, este un film care categoric trebuie vazut, o lectie de viata, ba chiar o dovada de… citeşte

Emperor pe 2 septembrie 2012 23:16
cool
valericba pe 11 septembrie 2012 23:42
asa cum ai spus: "ca de altfel in orice film intalnite", daca te uiti la film doar ca si un simplu cinefil, nu ca si cineast, aceste mici detalii se pierd, nu cantaresc asa mult.
ingerashuldemonic pe 24 Aprilie 2010 11:02
DEMENTIAL DE BUN!!!!!
primul si singurul film despre care as putea vorbi ore in sir numai la superlativ...."cel mai bun film din toate timpurile ..."-cliseu care spune totul ca si premiile primite: un film pe care din pacate l-am vazut abia dupa 17 ani de la aparitie dar este atat de bine facut incat s-ar putea spune ca a aparut ieri....o adevarata capodopera care ma face sa rosesc gandindu-ma la notele de 10 pe care le-am dat pana acum....oare de ce nu se mai fac filme atat de valoroase???
portofel pe 4 mai 2010 16:56
bine ai spus-o!!!!!
ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 10:49
asta si PACIENTUL ENGLEZ
E bun rau filmu ,nu prea ai ce sa spui ,poti doar sa-l recomanzi
mitza2003ro pe 24 martie 2018 23:10
Poti sa adaugi si "Pianistul"
FoxHound pe 04 Octombrie 2012 20:52
Schindler's List !
De departe cel mai bun film al lui Spielberg (si printre cele mai bune ale tuturor timpurilor), "Schindler's List" atinge perfectiunea prin cinematografia superba, acting-ul impecabil, scenele pline de emotie si sentimente si prin soundtrack-ul creat cu pasiune si traire. O poveste din care si astazi se pot trage invataturi atunci cand vine vorba de egoismul sau ignoranta multora dintre noi. Un erou in adevaratul sens al cuvantului, Oskar Schindler a oferit darul cel mai de pret intr-o perioada in care acest cuvant nu mai valorifica nimic: a oferit VIATA! Un film care ar trebui vazut si analizat de catre fiecare cel putin o data.
contty pe 15 Octombrie 2012 19:57
CA-PO-DO-PE-RA
E mai mult decat evident ca am asistat la o mare capodopera cinematografica,comparabila cu:Casablanca,Godfather si alte filme extraordinare ale marilor regizori si scenaristi.Am intrebat multi evrei ce inseamna pietrele pe mormant si n-au stiut sa-mi spuna.Poate stiti voi!Salut...
ionutzoo7 pe 07 Iunie 2012 15:24
cu siguranta 10
Nota 10 din start.Un film de vazut si avut in colectie.Spielerg da lovitura vietii sale ecranizand povestea lui Oskar Schindler.Am evitat destul de mult acest film deoarece mi se parea doar alt film despre holocoust....acum mi-am dat seama ca celelalte filme sunt ''doar alte filme despre holocaust''.Interpretarea lui Liam Neeson excelenta,coloana sonora extraordinara,Spielberg genial...toate aceste ingrediente fac din Lista lui Schindler unul dintre cele mai bune filme vazute de mine.Plus ca iti ofera emotie,simti ca traiesti acest film....iar in final poate poate scapi si o lacrima :D
into_the_labyrinth pe 7 iunie 2012 20:52
aşa este. s-a abuzat de această temă, dar ”Lista lui Schindler” e un film viu, aparte, transmite, după cum remarcai, emoţii şi nu este o sumă de clişee. Şi este într-adevăr şi bine interpretat
ionutzoo7 pe 24 noiembrie 2012 19:12
tocmai de asta este cu o treapta mai sus decat restul filmelor din aceasta categorie.
GeorgeGeo2011 pe 13 Martie 2012 15:47
Steven Spielberg
Acesta este cel mai bun film al lui steven spielberg care s-a intrecut pe el insusi
Go1 2 3 4 5