Păreri Never Let Me Go

Să nu mă părăsești

Andragel pe 15 Ianuarie 2011 00:43
Daca privesti indelung in abis, abisul se va uita si el la tine
Nu credeti descrierea.Nu descrie nici o fractiune din film.

Sincer, nu pot comenta multe despre un film ce ramane, insa, genial. Keira, Carrey si Andrew sunt cu adevarat un trio de exceptie, geniali, profunzi pana la un subtilism sublim.

Dar daca pe fete le stiam, m-a uimit insa Andrew Garfield pe care il stiam doar ca noul Spider Man. Insa in Never Let Me Go creeaza un personaj special: fragil, instabil, sensibil, distrus emotional, ravasit in lupta sa cu prapastia intinsa de viata.

Un film amar, insa, care prezinta viata asa cum s-ar putea arata daca vom uita de epica in efortul disperat de a trai si a trai si a trai...

A trai, insa, pe seama unor biete creaturi m-a revoltat pana la furie fiindca m-am uitat in sufletul meu si m-am intrebat: "Zi, tu ai alege sa mori sau sa ii ucizi pe altii ca sa traiesti?" SI nu am auzit raspunsul… citeşte

porcelaine pe 12 mai 2011 02:14
O descriere foarte adevarata !
claudiu-daniel-lugoj pe 7 aprilie 2012 19:12
toti vor sa traiasca oare de ce?Daca asi fi in situatia de a avea vriodata nevoie de un organ pentru a trai asi prefera moartea,iar daca asi fi in moarte clinica asi dona cu placere un organ.
Valk pe 03 Ianuarie 2011 08:20
Super film
"Poor Creatures" zise Madame. Sincer imi venea sa iau monitorul sa-l arunc pe geam in momentul acela.
zzzzzzz pe 25 iunie 2011 20:19
dar ce ca nu a zis nimic rau..ei chiar ii parea rau..
latearazvan pe 21 octombrie 2011 22:27
Si eu Vroiam sa plec in Anglia sa o transeza pe baba
marc_mihai pe 08 Februarie 2011 15:46
Cutremurator
Mila,ura,revolta,durere...Cam astea sunt sentimentele mele dupa ce am vazut acest film.Nu stiu in ce masura se afla fiecare din ele.E filmul care m-a miscat cel mai mult si cred ca ma va marca profund.Sinopsis-ul este mult prea vag...Daca va hotarati sa il vizionati astepati-va la o drama cu profunde accente...dramatice.
Sunt bulversat!Intors pe dos efectiv!

Skypici pe 14 februarie 2011 09:17
Uita-te si la 'The boy in the striped pyjamas'
MrSacou pe 15 noiembrie 2012 00:47
Moon e mult mai bun, si pe aceeasi" filiera"
catalincondratov pe 09 Aprilie 2011 08:48
ciudat film
sa ai instincte primare si sa n-ai instinct se supravetuire?? ciudat film
julia84 pe 19 aprilie 2011 18:07
Da cu aceasi parere am ramas si eu dupa ce l-am vazut..
filoteea_moldovan pe 6 noiembrie 2013 00:06
poate ca unele lucruri n-au sens, dar poate ca in carte toate acelste lucruri se detaliaza. oricum, cred ca scopul filmului a fost acela de a arata ca existe printre noi oameni care sufera si care nu sunt tratati decat ca niste creaturi fara suflet si faptul ca exista niste divergente nu este atat de important pe cat este mesajul in sine
Anna23 pe 15 Martie 2011 06:27
Un film exceptional
Ce mai film....offff.....te lasa masca, foarte trist, te lasa fara cuvinte si te face sa apreciezi mai mult viatza
crushed.misty pe 01 Iunie 2011 01:40
Kathy: It had never occurred to me that our lives, so closely interwoven, could unravel with such speed. If I'd known, maybe I'd have kept tighter hold of them.
drama emotionanta.. alta poveste de dragoste cu un final cutremurator.
cel mai sensibil moment a fost cel de dupa aflarea verdictului (nu exista amanari), cand tommy are una din crizele lui..
coloana sonora este superba..

AnRa pe 28 Iunie 2011 11:37
Absurd
Filmul nu socheaza decat prin faptul ca produce o stare generala de rau. Este vorba de raul acela absolut, pur, socant caruia psihicul uman nu-i poate face fata. Premisele de la care pleaca filmul sunt absurde si nu pot fi intrunite concomitent niciodata pentru a putea da nastere unei astfel de situatii. Mi se pare absurd ca scriitorul sa aiba ca unic scop inducerea senzatiei de rau pur si simplu. Si mi se pare si mai absurd ca cineva sa faca un film dupa acea nuvela.
Revenind la premise: lipsa instinctului de conservare (primul instinct cu care te nasti) teoretic ar duce omul catre o alta directie, cea in care nu ar putea exista iubire, cea in care nu ar putea evolua nici macar biologic (scopul cresterii acelor copii era de a produce masa biologica necesara transplantului). Lipsa instinctului de conservare nu poate genera dorinta de a "amana" donarea cu 3 ani. In mod surprinzator,… citeşte

kenya pe 10 septembrie 2011 09:18
Foarte corect.Analiza ta este de de bun simt....As mai adauga absurda si lipsa totala de compasiune a celorlalati,ignoranta si indiferenta...Insa,pe termen limitat si ocazional,omenirea noastra,asa cum o stim ca a evoluat pana in acest moment,a avut episoade mult mai crude si mai absurde(nazismul,inchizitia,satanismul,comunismul)si noi,astia evoluati am privit la fel de indiferent si inutil ca si cei din film....Deci,se poate si cel mai dramatic-s-ar putea si mai rau.Facem experiente de sute de ani pe animalele de laborator,protestele sunt palide si limitate la o mana de "catelarese" care nu au nici o putere-spre binele omului!!!!Alte atrocitati se petrec pentru motive si mai frivole-vezi hainutele,posetutele,tapiteriile de piele.....animalul ala nu sufera,nu vrea sa traiasca?Dar unde sa se duca-sa,unde sa fuga,sa se revolte,si ce obtine,in loc de un electrod in fund,un glont in cap....Biologic,nu are nicio logica,dar in realitate,se intampla.Trist si dureros,si asa mai ne trezim si noi cateodata la realitate.Sincer,nici mie nu mi-a placut dar trebuie sa recunosc,are valoare.
jonny17 pe 19 mai 2021 00:06
Bravo. Cel ce vede e catalogat ,,orb,, de catre chiori.Asta e cuvantul care-l defineste: ABSURD. Intr-o contradictie absoluta cu toate valorile umane Probabil un film facut exclusiv pt japonezi.
serghei2009 pe 09 Ianuarie 2011 11:45
Un film foarte bun. Ce iesea putin din tipar era bratara scanabila de la mana, cam futuristica pentru anii 70.
zzzzzzz pe 25 iunie 2011 20:21
mda:)) aici si eu am ramas putin uimit!!
Narkoleptic pe 17 februarie 2012 01:03
In primul rand nu se vrea a fi un film in realitatea noastra, e un alt univers asta a vrut sa fie intentia, de aceea spiritul de supravietuire nici nu exista, in tot filmul nici nu s-a pus problema de evadare, mi-am dorit sa cred ca o sa iasa ceva bun din asta... n'a fost sa fie, oricum exceptional filmul.
littleangel8910 pe 05 Februarie 2011 22:44
nu este pentru oricine....
Filmul are calitati science fiction limitate, redate intr-un ton futurist, evenimentele descrise fiind altminteri desfasurate in perioada anilor ’90 intr-o lume alternativa celei pe care o cunoastem. Este un mix de genuri proportionate, un portret al vietii si dragostei, o antiteza intre brutal si blandete. Drama romantica este impletita cu o poveste SF care va da fiori privitorului.

“Never let me go”- titlul suna atat de frumos, este atotcuprinzator si emana atat de multe idei, fara a se concretiza direct in ceva anume inainte de a-l viziona. Este un film elegant care poate deranja sau poate incanta.Pe cat de bine poate trezi melancolii in aceeasi masura va anima deschiderea unor dezbateri in privinta umanintatii fiecaruia dintre noi, certiudinile si iluziile noastre ca individ.

Dupa vizionarea peliculei am incercat sa aflu cat mai multe informatii si cu… citeşte

GeorgeHH pe 16 Ianuarie 2011 23:18
Never let me go
Un film foarte bun care merita vizionat si nu comentat!
alynutza4u pe 14 Octombrie 2010 20:47
De ce astfel de filme nu isi gasesc niciodata un distribuitor in Romania? De ce se aduc doar filmele comerciale? Mare pacat. Sper totusi sa am ocazia sa il pot vedea. Actorii din distributie chiar merita.
Mrs.M pe 25 februarie 2011 23:37
Pentru ca traim in Romania din pacate si aici ce este bun nu e bine primit .
razsax pe 02 Ianuarie 2011 11:38
Un scenariu de un cinism dezarmant, intr-o punere in scena plina de romantism si sensibilitate.
Tweeknax pe 04 Aprilie 2011 17:44
De vazut
Filmul ar fi meritat nominalizari la Oscarurile 2011 pt scenariu si adaptare.
elmedico pe 04 Octombrie 2010 10:52
Foarte bun!
Este un film ecranizat dupa cartea lui kazuo Ishiguro``Never let me go``, o carte foartte buna! Filmul este foarte dramatic, muzica este superba si pe langa sunt prezente si doua actrite foarte bune: Mulligan si Knightley!!!!!!!!
goldenleaves pe 30 Noiembrie 2010 13:38
intens subtil profund
Am vazut acest film la Dakinorecunosc ca il asteptam de ceva timp si mi-a placut foarte mult de fapt m-a facut sa simt foarte mult... este un film foarte intens cu o dozare a emotiilor foarte bine realizata

Cred ca nu este un film pentru oricine desi poate atinge sufletul celor deschisi catre elasa ca nu il ratati pentru mine se inscrie in cele mai bune ever aaa si are si niste peisaje superbe care completeaza complexitatea personajelor

Spaghete pe 25 Octombrie 2011 17:55
"Poor Creatures"
Luat ca somnifer, fara sa stiu absolut nimic despre film in prealabil, inarmat cu
putina rabdare si cu starea de somnolenta specifica orei am apasat cascand pe "play", titlul facandu-ma sa anticipez o poveste de dragoste cu tot tacamul, siroaie de lacrimi, zvacniri excesive de masculinitate, giugiuleli libidinoase si femei sensibile pe care si Barbie ar fi geloasa, adica exact ce-mi doream...chestii care sa-mi induca o stare de plictis si somnolenta.
Primele treizeci de minute m-au facut sa-mi doresc sa-l inchid, dar de tot
de-atatea ori sa continui.
Tot acest paradox creeat de film a dat nastere unui disconfort, tulburandu-mi
serenitatea, alungandu-mi somnul contrariindu-ma, infuriindu-ma, dandu-mi o stare generala de confuzie, de rau fizic, de uluiala permanenta. Care ulterior s-au manifestat pe intreaga durata a filmului. M-am simtit perpelit la foc… citeşte

narcisson pe 12 iulie 2012 00:57
Excelent comentariu, felicitari! :)
Spaghete pe 19 aprilie 2013 20:30
m-am grabit, am crezut ca am sters tot ce gandisem initial, deci fa abstractie de "A prezice cuiva viitoru..."L" am apucat sa-l sterg totusi...am lasat "viitorul" nearticulat ...
Dorotheea pe 17 Iunie 2011 23:02
Nu este o capodopera in sensul larg al cuvantului, dar este un film care m-a impresionat profund. Si intr-adevar iti da ceva de gandit.
silver_black_ss pe 29 Septembrie 2011 01:51
Pfff
Comentariu la cald.
Este primul film pe care nu il vad pana la sfarsit. Si nu datorita oboselii sau scenelor violente, ci unei enervari ciudate.
Filmul este genial, insa si o porcarie simultan.
Este o tampenie datorita ideii centrale, a unei lumi in care clonele perfect umane sunt crescute si macelarite precum vitele pt organe destinate originalelor. Nu poate exista un asemenea sistem crud si inuman - eu cu mana mea il macelaresc pe cel care a avut ideea implementarii sale si a tuturor care il sustin sau nu actioneaza pt a-l distruge.
Aceasta idiotenie alimenteaza si genialitatea filmului, posibilitatea de a explora gandirea umana, infantilitatea, latenta omului in fata pericolului.
Filmul este foarte greu, constant simti o apasare, o frica ce izvoraste din atasamentul pt personaje, contrarietatea fata de o asemenea situatie, societate si ajungi sa simti… citeşte

anonymous.60416fe8ceca4 pe 07 Septembrie 2011 16:18
Sylvester77 pe 12 Februarie 2012 02:26
EXAGERAT, CONTRADICTORIU, NEREALIST
O poveste exagerata sau un scenariu asemanator fortat sa devina rascolitor de dramatic. Omul intotdeauna simte nevoia de libertate si oricat ar fi de greu ar face tot ce e posibil pentru a o obtine, chiar daca nu va reusi. Autorii acestei povesti acopera bietele personaje cu o umbra tot mai intunecata de resemnare si probabil fara sa-si dea seama ii transforma pe oameni in animale pregatite pentru sacrificare. Orice om, in aceste conditii s-ar fi zbatut mult, ar fi incercat solutii de evadare din situatia creata oricat de indoctrinati si setati ar fi fost. Din moment ce inca aveau sentimente si gandire logica, ar fi pus in practica cu adevarat si dorinta de libertate. Un film nerealist, exagerat si ciudat, desi pe multi captiveaza emotiv desfasurarea evenimentelor.
claudiu-daniel-lugoj pe 7 aprilie 2012 19:24
Si eu m-am pus intrebarea de ce?De ce nu sau zbatut pentru viata lor,omul cind este in acele momente e capabil si de crima doar pentru a trai.Dar ei sau dus de buna voie spre pierzanie ciudat.Filmul este dun dar cu toate astea il urasc.
cypryathos pe 30 August 2011 13:26
CUTREMURATOR
plang, plang, plang....... si nu ma pot opri si daca ma gandesc ca asa ceva se mai intampla inca in lumea asta simt ca ma cuprinde disperarea
Prescription pe 06 Septembrie 2012 13:41
fara cuvinte ....
a trecut un an de cand am vizionat ´´never let me go´´ iar de atunci am vazut nenumarate, inclusiv acesta de inca 3 ori. am asteptat 1 an ca sa postez un comentariu in ideea ca parerile, nu trebuiesc exprimate ´´cu burta plina´´, mai putin, evident in cazul in care ne aflam la o competitie sau evaluare psihiatrica.

daca reusesti sa urmaresti acest film fara sa iti atribui competente de mare critic de film, doctor in medicina, parapsiholog, futurolog, expert sau specialist in oricare alta stiinta a carei serioasa stapanire atrage automat dupa sine un sufix vocational sau profesional, atunci te vei bucura cu adevarat de aceasta poveste chiar si daca ar fi sa te arunce in cea mai neagra depresie.
dincolo de valorile de productie, distributie, si naratiunea in sine ´´never let me go´´ va ramane cu tine chiar si dupa ce vei fi pus alte 100 de filme peste.
citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 07 Aprilie 2012 19:20
Este un film bolnav,o idee ciudata dar si cinica in acelasi timp.Acest film ma facut sa am o stare de revolta de nervozitate si cel mai mult de ura.Cu toate ca este un film bun dar nu rezista ori cine la el,eu cu greu am rezistat dupa multe injuraturi spuse in timpul filmului.Una peste alta este un film bun, pe care il urasc sincer si sper sa nu mai am parte vriodata de asemenea filme.Actori sunt excelenti alesi iar Carey Mulligan o actrita desavirsita asa cum o stiam si din filmul An Education.
psihologu pe 25 Ianuarie 2012 21:08
(Melo)drama clonelor
Filmul combină o structură SF-dramatică lucidă (în care şi sentimentalismul e tratat cât de cât lucid) cu un anumit gen de spleen la modă de când cu succese critice precum ale lui Iñárritu (care a făcut, recent, “filmul carierei”: Biutiful), ce presupune, de regulă, brutalizarea emoţiilor spectatorului. Astfel, nu e suficient ca bietele clone să moară, absurd, programate să prelungească viaţa unei persoane complet străine, ci trebuie să moară sub-uman, donând organ după organ până ce îşi pierd voinţa de trăi, cu feţe din ce în ce mai livide şi ochii din ce în ce mai injectaţi în orbite. Detaliile decăderii lor sunt realiste, dar brutal-realiste (un personaj moare pe masa de operaţii cu stomacul scos, un altul are o cicatrice îngrozitoare printre coaste ş.a.m.d.). Iar acumularea continuă până la revelaţia finală că nu există nicio… citeşte
jude pe 17 Februarie 2011 12:02
Ca şi copii, Ruth, Kathy şi Tommy, îşi petrec copilăria lor la o scoala aparent idilică... Pe masura ce cresc, găsesc că au de a se împăca cu puterea de dragoste pe care o simt unul pentru celălalt, în timp ce se pregatesc pentru realitatea dura care îi aşteaptă.......Aceștia vor sfârși prin a-și dona organele, unul cate unul...Cel mai dur este ca pentru asta au fost creați....
AndyBell pe 22 Martie 2011 01:07
*Possible Spoiler*
Excelent! Mai putin faptul ca toate personajele se comporta complet irational. Unde e instinctul lor de supravietuire? Ce om normal ar avea reactia lor? "O, nu, oamenii astia vor sa ma omoare. Ce pacat ca nu am o vointa si o minte proprie cu care sa deduc ca ma pot opune fenomenului". Sa fim seriosi.
WEbster pe 03 Iunie 2011 00:42
In mare parte genial
Mi-as fi dorit ca regia sa fie mai buna, sa exprime mai mult, sa fie mai prentioasa la detalii; pentru ca scenariul a fost deosebit, sublim si sfasietor, iar actorii au jucat foarte bine, in special Carey Mulligan pe care o vad avand un potential urias. Imi aduceam aminte la scena din lanul de grau (spre sfarsit),de o scena similara din The Gladiator (la inceput) - cata diferenta este intre regia si sunetul celor doua scene, ce sentimente si cata culoare are scena din The Gladiator (si e doar o scena pana la urma). Asta ca o paranteza, intarind ce am scris despre regie. In rest filmul te marcheaza, te socheaza, te cam intristeaza. Inca un element bun ar fi calitatea monologurilor - inteligente si cu un limbaj foarte placut.
AliceT pe 28 Iunie 2011 11:50
Nu, recunsoc inca o data ca genul asta de film nu este pentru mine.Nu reclam calitatea filmului, doar ca a fost lipsit de suflul acela care face actiunea sa fie actiune.
M-a plictisit.

AnRa pe 28 iunie 2011 14:31
Ai dreptate. Filmul asta nu a avut actiune. Doar a transmis o stare de disconfort psihic la cote extreme.
cypryathos pe 30 august 2011 13:27
bietul de tine cred ca si tu esti o biata creatura......
Ammelie pe 22 Februarie 2011 11:34
Never Let Me Go (2010)
Un film profund, explorator, sensibil. Foarte interesant subiectul in sine, si cu usurinta ar fi putut fi explorat sub forma de thirller. Insa aceasta drama subtila e cu atat mai puternica. Intotdeauna o placere sa o vad pe Carey Mulligan. 7/10
AdinaBC pe 22 August 2013 17:00
You have to know who you are, and what you are. It's the only way to lead decent lives.
Pot fi oamenii atât de nemiloşi şi egoişti? Ar crea o lume din oameni pe post de piese de schimb? Parcurgerea unui drum cu final cunoscut din perspectiva donatoarei emoţionează prin resemnare şi supunere. Atmosfera aparent calmă provoacă totuşi o durere frustrantă, un ţipăt surd, dorinţa de a se revolta, răzvrati.. pentru ce? pentru încă puţin timp.. ideea amânării pentru a trăi iubirea e ilustrată printr-un dramatism marcant. Puterea timpului e mare iar acest film arată că nu trebuie pierdut degeaba, ˝Cu toţii ajungem la un sfârşit. Şi, oricând s-ar sfârşi, niciunul dintre noi nu simte că a trăit destul˝ spune la un moment dat.
bitter_moon pe 31 ianuarie 2014 13:28
Sa speram ca nu vom ajunge in situatia de a primi raspunsul la intrebarea ta. Imagineaza-ti un parinte care vede cum copilul i se stinge sub ochi pentru ca nu ii functioneaza un organ. Ma tem ca multi ar alege sa nu le pese ca organul salvator a apartinut altei fiinte vii. Iti recomand sa citesti si cartea lui Kazuo Ishiguro, care a stat la baza filmului. Prezinta si mai bine trairile sarmanilor donatori.
AdinaBC pe 31 ianuarie 2014 14:35
Din pacate am fost in situatia inversa. Pot sa-mi imaginez sentimentul sfasietor, dar pana la urma vine resemnarea si trebuie sa fim constienti ca suntem efemeri si exista o ordine a lucrurilor ce trebuie respectata, puterea noastra e limitata si trebuie sa acceptam asta. Multumesc de recomandare, voi cauta cartea.
CatalinaN pe 27 Decembrie 2012 15:56
Amarnic
Singurul film din miile vazute care mi-a lasat o stare generala de rau, un gust amar de nedescris,o indignare nespusa. Nu am acordat nota 3 prestatiilor actorilor ci subiectului in general. Refuz sa cred ca undeva poate exista "o pepiniera" cu tineri care isi accepta soarta in felul acesta...
Ovipac pe 25 Noiembrie 2011 23:29
Au uitat sa treaca si SF sincer nu am citi nici un sinopsis inante sa ma uit la film nici la trailer nu m-am uitat, insa am ramas placut surprins filmul este bun ideea este buna, actorii si mai buni. Per total un fim foarte bun.
Irinel28 pe 09 August 2011 00:32
Foarte bun filmul, ma pus pe ganduri un pic pe la jumate, credeam ca ar fi dupa o poveste adevarata dar nu a fost asa din fericire, totusi un mare semnal de alarma tuturor cercetatorilor in domeniul stintific, sa speram ca nu se va ajunge niciodata la asa ceva. O adaptare impresionanta, felicitari regizorului!
georgeta_l pe 17 Iunie 2011 16:20
Un film care m-a emotionat profund si m-a revoltat in aceeasi masura. Nu cred ca exista o tara pe acest pamant in care sa se petreaca asa ceva. Este mult prea inuman.
claudiu-daniel-lugoj pe 7 aprilie 2012 19:41
Acea tara va fi Romania,pentru ca acolo ne indreptam.Uitam sa mai fim umani unul cu altul.
Mihai2508 pe 27 Septembrie 2011 14:29
Un film revoltator, daca e sa dau o nota pentru jocul actorilor, sau a felului in care s-a filmat, ar primi o nota bunicica, insa povestea, ideea filmului este una prea dramatica si incalca prea multe principii si teorii. Este destul de dureroasa povestea, trezind sentimente de ura si revolta, insa filmul in sine este reusit.
Voi da 2 note pentru acest film:
-Nota 8 pentru filmul in sine
-Nota 1 pentru ideea bonlava pe care o prezinta.

turonian pe 31 Iulie 2011 22:18
Un film foarte interesant şi emoţionant. Aspectele de ficţiune sunt interesante. Îi găsesc o singură hibă: cred că putea distribui o actriţă mult mai frumoasă în rolul principal decât Carey Mulligan, eclipsată din punctul acesta de vedere mai tot filmul de Keira Knightley.
AnAndreea pe 05 Iulie 2011 11:31
Love it!!
Un film... care te lasa pur si simplu fara cuvinte (bineinteles pentru cei carora le plac dramele si le si inteleg). Ideea e geniala, uimeste din toate punctele de vedere. RECOMAND DIN TOATA INIMA ACEST FILM! (mai putin celor pe care ii plictisesc dramele, ar fi pacat sa vezi un asemenea film si sa nu ramai cu nimic in suflet)
Lorre39 pe 07 Martie 2011 01:44
Too Bitter...
Film bun..indeed..insa extrem..extrem de deprimant...mi-a lasat un gust amar..! :|
margott pe 21 Decembrie 2011 18:19
Spoiler alert !
Am citit cateva dintre comentariile de pe aceasta pagina. Oare n-a inteles nimeni ca filmul asta e despre clone create special pentru donarea de organe ? De aceea isi acceptau soarta cu atata usurinta, pentru ca stiau pentru ce au fost creati. Un film interesant, dar nu-i nimic mai mult decat un SF, thriller in niciun caz, cum e trecut la descriere.

porcelaine pe 18 Septembrie 2011 00:46
Cel mai bun film!
Emotionant, coplesitor, dramatic. Mi-a frant inima! Cu siguranta este filmul care m-a marcat cel mai mult.
FlorinMovieFreak pe 11 Octombrie 2011 11:26
Un film care face pipi pe The Island .. ce explozii .. urmariri .. sau SF shit ..
Este o drama pur-sange ..

flopozippo pe 25 Aprilie 2011 12:30
Profund
Filmul merita vazut si nu doar o data. Prezinta viata, dorinta si dreptul de a trai .
bunduche pe 30 aprilie 2011 01:55
superba muzica din film
adelina_ioana_daescu pe 11 Februarie 2017 20:09
Un film cu un puternic impact emotional, un film care te marcheaza.
filoteea_moldovan pe 06 Noiembrie 2013 00:01
Nu pot sa inteleg de ce..
Ce fel de monstrii suntem? Doar din dorinta de a trai le rapim celorlalti vietile. Ne obisnuim sa facem asta din ce i ce mai des incat viata celui de langa tine nu mai valoreaza nimic, ajunge o "creatura" . La un moment dat nici macar propria ta viata nu mai valoreaza nimic.
Tot acest film nu este decat o paranteza a acestiu fapt. Poate ca totul pare usor (uneori prea usor), sa treci pur si simplu peste suferintele celor din jur si sa-ti continui drumul, dar fiecare lucru pe care-l faci conteaza asa ca ar trebui sa ne uitam in jur, la cei care traiesc, sufera langa noi.

spiritul pe 29 iulie 2014 04:08
Ai dreptate.
flaviuska pe 19 Februarie 2012 17:05
Biete creaturi
Madame confunda oamenii cu animalele de laborator, parca ea ar fi Dumnezeu si nu om, sa stai sa te taie de bunavoie si sa sti ca vei muri, ciudat, de parca bratara aia era un fel de bomba si nu se putea da jos.
dream pe 03 Iulie 2011 14:18
Tema dilemei morale a clonarii umane, care sta la baza filmului, este dezvoltata treptat pe fundalul unei povesti ce are in centru un triunghi amoros cu un destin sumbru. Toate incercarile de a evita finalul sunt sortite esecului, iar filmul da senzatia ca soarta lor este implacabila. Un final trist.
Piratu pe 26 Iunie 2011 13:42
Never Let Me Go o drama cutremuratoare care exploreaza adevarate “teorii” intr-o lume perfect imaginata unde se trece peste etica,morala ajungand la intrebarea ca oamenii vor deveni atat de meschini pentru propria supravietuire,ca se va ajunge la salvarea unor vieti prin “sfarsirea” altora ?

Filmul are in prim plan povestea de viata a trei tineri:Ruth(Keira Knightley), Kathy(Carey Mulliga) si Tommy(Andrew Garfield) viitori “salvatori” care traiesc o viata “disciplinata” inca de mici, dar in cele din urma constienti de destinul lor pe care il accepta eroic intr-o resemnare aproape totala fara izbucniri de-a scapa cu adevarat(foarte agasant);o lupta intr-un “univers” inchis,claustrofobic,totul apare intr-o nota meditativ-delicata,intalnim o inocenta aparte o seninatate de copil in accepatarea crudei sorti…

Se pune la indoiala prezenta… citeşte

mihaiule pe 05 Iunie 2011 17:06
NU E SF
Luati aminte la insistentele pentru adoptii internationale. MARE LUARE AMINTE....
madalinaXD pe 10 August 2012 15:51
acest film m-a lasat fara cuvinte...o poveste tragica....o capodopera
catasmile17 pe 21 Februarie 2012 22:42
Un film care starneste sensibilitate si ceva romantism!!! Este o drama bine pusa la punct !!!