Păreri L.A. Confidential

(1997)

L.A. Confidential

Sergiu.Lobont pe 05 Septembrie 2010 15:20
Acesta e tatal tuturor filmelor cu politisti corupti. Remarcabila distributia.
Scaraoski pe 22 februarie 2011 13:42
subscriu in totalitate !
Sergiu.Lobont pe 27 septembrie 2011 03:50
Am vazut Serpico. Respectivul e construit pe un caz real deci prin definitie e mai sec. LA Confidential e mult mai ramificat ca scenariu.
Irina_fire pe 13 Mai 2010 21:05
Cand ai un film cu Russell Crowe, Kevin Spacey si Guy Pearce...stii ca ai ceva ce merita cu siguranta vazut.
thursday pe 13 Iunie 2010 23:37
`HushHush!`
Aaaah,pai sa vedem.Film bun,actori buni,inca am pe retina parfumul anilor `50.
Guy isi face rolul de turnator gretos,hate `im,love `im.
Bud White,as smart as he can :) .De la mine,Russell are 10.
Kim Basinger de o senzualitate debordanta,Marilyn would be proud.
Danny deVito, "HushHush" ,ceva nu mirosea a bine de la inceput.
Kevin Spacey impregneaza acelasi cinism savuros pe fata fiecarui personaj pe care-l imbraca.
De ce ramasesem eu cu imaginea lui Cromwell din 'six feet under'?Aici am descoperit individualitatea lui Dudley,rafinamentul pana la capat al capitanului corupt.
Mi se pare mie,sau filmele anilor `90 au ceva...goldie in ele?

White1 pe 9 iulie 2010 23:04
Nu,ai dreptate..The Silence of the Lambs,Heat,The Shawshank Redemption,The Devil's Advocate etc.
ionutzoo7 pe 19 decembrie 2012 02:25
Nu ti se pare,chiar au :)
pssst pe 27 August 2003 15:22
un alt film in care KS joaca magistral: are o charisma care aici isi arata adevarata fascinatie asupra spectatorilor: este perfect.

dar fara a spune ca in general castingul este perfect nu pot sa merg mai departe. pe cei mai importanti ii stiam intr-o masura mai mare/mai mica, dar pe Guy Pearce nu. iata de ce consider ca filmul asta a fost o tranbulina pentru el mai mult decit pentru altii (vezi si rolul excelent din Ravenous). kim basinger ca de obicei in rol, aici incercind si reusind un rol de compozitie, apreciat la justa valoare.

scenariul este insa de o asemenea natura incit sa ii propulseze pe RC si pe GP, pentru ca rolurile lor sunt cele mai bine conturate ca actiune si motivatie. asat nu inseamna ca cele ale lui KB sau KS sau chiar DDV nu sunt esentiale: ASTA e frumusetea scenariului:

personaje bine conturate, pe planuri care se… citeşte

alessya03 pe 18 Septembrie 2010 20:13
ce film...
Merita vazut,un film foarte bun ,distributie foarte buna,interpretare excelenta...NU TREBUIE SA LIPSEASCA DIN COLECTIA FILMELOR "MUST SEE".....
ciprian594 pe 12 August 2010 23:47
superb film, merita vazut , regie si scenariu , actori , nota 10
Vorador pe 05 Februarie 2011 18:19
Un film noir exceptional, mare pacat ca s-a lansat in acelasi an cu Titanic-ul,ar fi meritat Oscarul cu prisosinta...
catze999 pe 23 octombrie 2011 11:49
titanicul e la pitici pe langa asta
kanibalo pe 17 Iunie 2010 18:38
Un film extraordinar,actiune,scenariu foarte bun interpretat la perfectie de o distributie de actori geniali.
liviuneagu pe 16 Martie 2013 21:18
CONFIDENŢIAL
Un film de nota 10, care te ține "pe val". Scenariul - excepțional!.
elmedico pe 15 Noiembrie 2010 11:03
Un scenariu excelent, complex, care te tine atent tot filmul. Un thriller foarte reusit!!!!!!!!!!
iondindeal pe 01 Iunie 2010 21:54
!
Nu vezi prea des film asa de bine facut, exceptional din toate punctele de vedere.
piko pe 16 Aprilie 2010 20:24
Bravo,asa film mai rar...imi place foarte mult ideea filmului,nebunia anilor '50,gold moments,inceputurile lumii moderne,...Russell Crowe si Kevin Spacey joaca formidabil,felicitari si la cat mai multe filme de genu'
ioana2222 pe 22 Noiembrie 2012 00:36
nu cred ca este film cu kevin spacey care sa nu mi placa.un altfel de film,bine regizat si care ti ofera satisfactie dupa vizionare .f bun !
Rapture pe 14 Aprilie 2009 16:42
Da , un film bun . pssst a spus cam tot ce era de spus .
liviuneagu pe 16 martie 2013 21:21
Aşa este! Ai spus mai multe decât era necesar. Felicitări!
crin3l pe 06 Octombrie 2005 00:20
Un film foarte reushit cu o distributzie telara.Aici Russell Crowe are un rol destul de diferit fatza de alte film(mai ales fatza de A Beautiful Mind).Dar filmul este foarte frumos.Cred k ar merita 4 stele jumate.
Calyx pe 23 Aprilie 2016 03:35
O altă față a poliției
Primul lucru pe care îl remarcăm la acest film este distribuția de excepție,care,aşa cum mă aşteptam,impresioneaza până la cel mai înalt nivel.
Pe langă asta,avem o poveste excepționala,imprevizibilă,care surprinde corupția din Los Angeles-ul anilor '50,mai precis corupția din interiorul poliției.Un plus este faptul ca reuşeşte sa creeze atmosferă,să te "teleporteze" in acea perioadă.
Un film pe care l-am urmărit cu plăcere,dar care necesită şi o atenție sporită,altfel rişti să nu mai ştii ce se întamplă.

alex_il_fenomeno pe 05 Septembrie 2012 11:35
un film genial realizat , care a avut la baza o poveste impresionanta , preluata dintr-o carte de succes , dar trebuie sa apreciem in primul rand si ingeniozitatea scenariul ce a totalizat intr-o asemenea capodopera de gen ! atmosfera impresionanta , distributie care nu are nevoie de prezentari , reusind sa faca niste personaje extrem de ample , tot felul de rasturnari de situatie si mistere indescifrabile care fac filmul atat de sumbru si de intunecat incat nu mai stii ce sa crezi , iar situatiile care vin in ajutorul protagonistilor sunt extraordinare , pana si acestia trecand prin tot felul de relatie , de la dusmanie la prietenie si viceversa ... daca nu era Titanicul atat de inaltat la ceruri , sau filmul avea premiera in alt an , cu siguranta ar fi primit toate aprecierile pe care le merita !
cosmin742000 pe 14 Martie 2013 16:04
O ecranizare cu mult mai buna decat romanul lui James Ellroy..
MNarcis pe 01 Octombrie 2012 13:38
Un thriller politist foarte bun care m-a surprins placut, fiecare actor in parte joaca f bine si scenariul este unul inteligent si complex care ''trezeste'' interes din primul minut. Un film care merita vazut macar o data in viata.
ioanaa_ioana pe 24 Martie 2023 22:24
Filmul este foarte bun, interpretare excelenta.
In America functioneaza zeci de bande de politisti care acopera infractiuni pentru profit.
Nota 8.

Salbaticul pe 01 Ianuarie 2023 00:40
Un review, 50 caractere, un review, 50 caractere, un review, 50 caractere și încă un review=8. La mulți ani, dragi prieteni!
user-606ef974ed744 pe 02 Noiembrie 2022 18:58
Obligatoriu de vazut macar o data..
Un clasic cu adevarat bun, iar distributia de excepție il face sa fie poate cel mai bun film al anilor 90, dupa părerea unora chiar avizati(seful juriului Membrilor Academiei Americane de film), adaptare dupa romanul cu acelasi nume ne prezinta perioada "noir" a anilor de aur a Hollywood ului, si a gangsterilor unui Los Angeles in formare dupa 1945.
Extraordinar de la început pana la sfârșit...un film ce trebuie vazut.
Vizionare plăcută

Decibalus pe 17 Septembrie 2019 17:49
jos palaria
un film de top 10 , o capodopera a filmelor politiste.
Iulidesprefilme pe 30 Aprilie 2019 13:23
Un film captivant, convingător ca regie, scenariu, interpretare. Oscar pentru cel mai bun rol secundar - Kim Basinger.
MariusCiprian87 pe 10 Ianuarie 2019 23:35
Într-adevăr este un film de văzut, poate cel mai bun film politist din cinematografia americană, cu o caracatiță a corupției gândită destul de inteligent pentru a acapara atenția publicului...însă țin să mentionez că pentru cei care au vazut o "tonă" de filme , de mai multe genuri, din perioade diferite ale acestei arte...cu siguranță nu va fi atat de impresionat de regia si scenariul lui...atat de repede și nu vom fi cu siguranța atat de "excitati" de un film politist asa cum sunt comentariile multora dintre voi ! Văzând si acest film din 1997, pot sustine ca Titanicul nu a dat nici cea mai mica sansă la Oscar nici unui film din acel an ! Iar ca o ultima notă :), filmele cu gangsteri parca au un farmec aparte fata de cele politiste și devin mult mai interesante cu cat vezi mai multe...nu dau nume...pasionații stiu ce vreau să spun ;)...app. nota imdb-ului este… citeşte
edy_stefan5 pe 28 Decembrie 2018 01:01
O bijuterie de film!
Mi-a placut mult de tot. Unul din preferatele mele, rar vezi un film asa de bine facut. Complet din toate punctele de vedere. E genul de film pe care trebuie sa il ai acasa pe dvd si sa-l arati la copii sau nepoti. Merita din plin cele 2 oscaruri pentru cel mai bun scenariu adaptat si cea mai buna actrita in rol secundar insa din pacate l-a pierdut pe cel mai important datorita efectelor speciale oferite de Titanic care au cam furat toate privirile la vremea aceea. 10+

Robert.Chetan pe 22 Noiembrie 2017 21:41
La ce distributie are nu putea fi decat un film excelent.Scenariul si el foarte bine lucrat.Obligatoriu de vazut
xerses pe 10 Octombrie 2016 22:28
Un film de exceptie, pentru care mi-as face timp sa-l revad oricand....
NmpN pe 31 Ianuarie 2016 02:30
Da, un film ce merita vazut in primul rand pentru distributie . Insa si povestea are calitatea ei , mai ales spre final cand filmul capata o intensitate mult mai mare ,si faptul ca nu este deloc previzibil , te face sa il ''savurezi'' din plin . Un film bun spre foarte bun , la care pot remarca un sigur lucru negativ : coloana sonora, care nu a fost pe gustul meu . RECOMAND !
andystarx pe 11 Noiembrie 2015 23:55
Cred ca la acea vreme ii acordam 10,dar acum dupa ce am urmarit nenumarate filme mai bune ,ii acord un 8 ! Oricum este un film de referinta ,cu o distributie de excceptie si joc actoricesc de asemenea !Chiar merita vazut de orice cinefil!
omucuvaloare pe 05 Aprilie 2015 19:25
XShadowX pe 01 Februarie 2015 09:36
BUN
Un clasic deja al cinematografiei cu niste actori legendari si o poveste superba , un MUST SEE chiar daca este de Curtis Hanson un regizor/producator nu asa cunoscut insa cu acest film a avut si are succes si acum
Jack-Jack pe 29 Aprilie 2014 11:34
Un film care s-a remarcat datorită actorilor și a unei regii impecabile.Nu ai nimic de obiectat.Scenariu se îmbină armonios cu personajele frumos expuse într-un cadru al anilor 50 în care gangsterii făceau legea.Rămâne unul din cele mai bune filme ale cinematografiei Hollywood-iene.
Infinity pe 19 Ianuarie 2014 02:55
L.A. Confidential (1997)
Ca de obicei, filmele clasice din anii '90 impresioneaza exact prin ceea ce trebuie sa impresioneze: actori, scenariu, poveste. Frumos. Mi-a placut. Vedeti-l si o sa ramaneti surprinsi. Nici nu te astepti, de unde "o sa te loveasca" filmu'.
andyy pe 17 Octombrie 2013 01:08
Un film foarte consistent, despre mafia acelor vremuri care era infiltrata in cele mai inalte structuri.
YgReK pe 30 August 2013 07:37
Mi-a placut tipul politistului dur al lui Crowe si sarmul lui Spacey.
Un scenariu interesant,povestea la fel,coruptia,o infectie in societate.
Nimic de reprosat.Trebuie vazut!

Dyanna_07 pe 31 Mai 2013 21:27
Filmul e super ,intr`adevar reusit , dar titlul lasa de dorit :-j .
denismeraru pe 12 Septembrie 2012 11:51
Un film exceptional, cu o actiune foarte bine construita si fara clisee, in care suspansul este la tot pasul. Kim Basinger, una dintre preferatele mele, si-a meritat cu prisosinta Oscarul
danutzz92 pe 30 August 2012 01:48
Cu o distributie de zile mari nu putea iesi decat un film foarte bun
deadlord pe 23 August 2012 18:40
WoW !!! Nu ma asteptam sa fie chiar asa de bun, dar mi-a intrecut asteptarile. Distributia este de exceptie, adica mie mi se pare impresionant sa ii ai pe Guy Pearce, Russell Crowe, Kevin Spacey, Kim Basinger, Danny DeVito si James Cromwell in acelasi film.
Ghemot pe 12 August 2012 22:58
Pe departe cel mai bun film politist pe care l-am vazut!!!
margott pe 13 Aprilie 2012 20:59
Filmul asta a castigat Oscarul pentru cel mai bun scenariu adaptat, asta spune totul despre el. Dintre actori, mie personal cel mai mult mi-a placut Kevin Spacey.
Andrei.Ciprian pe 15 Februarie 2012 09:35
Un regal cinematrografic!
Filmul este de exceptie,o capodopera a genului.Este atat de complet si de bine construit incat il consider unul dintre cele mai bune filme vazute de mine.Totul e facut ca la carte are un scenariu foarte bine conturat,regia foarte buna,o coloana sonora buna,o distributie care reuseste sa isi faca foarte bine treaba si un final pe masura.Este de pus in rama!
Bosceilas pe 28 Septembrie 2011 06:35
Bosceilas
Printre cele mai bune filme facute vreodata :) il clasific printre primele 5 capodopere , Toti actorii si-au atins pragul maxim in acest film , parca au jucat de placere si pentru sufetul lor . 10 stele si toata recunastinta si aplauzele pentru acestia :)
pharmakon pe 02 Aprilie 2011 03:04
F. bun filmul, si mi-a placut in special modul in care a jucat Russel Crowe. Rolul politistului dur i s-a potrivit ca o manusa. Si sa nu mai vorbesc de Kevin Spacey. Merita vazut!
CristiN pe 01 Februarie 2011 23:32
Filmul este unul de exceptie cel putin mie mi`a placut . Recomand
nicone27 pe 09 Noiembrie 2010 20:03
Nu ma asteptam!!!!!!!!!!
Pe departe cel mai bun film politist de pana acum sa nu uitam 'we own the night','the black dahlia'. Ceea ce il face bun este ca e lung si spre diferenta de altele inprevizibil ma asteptam la un film obisnuit mi-a depasit cu totul asteptarile ,il recomand tuturor celor ce vor ceva diferit .
mihaelatb pe 08 Noiembrie 2010 00:59
Un film foarte bine realizat , aducand cu The Untouchables (1959 TV series). Bud White lui Russell Crowe avand ceva din Eliot Ness-ul lui Robert Stack. Chiar daca atunci era vorba de prohibitie si acum de droguri,politia corupta era aceeasi!
radu3455 pe 05 Ianuarie 2013 11:05
un thriller fabulos despre politisti corupti este cel mai bun pe care l-am vazut pe tema aceasta si interpretarile actorilor sunt foarte bune nota 10
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 22:57
Seducătoare şi frumoasă, cinic şi răsucit, şi una dintre cele mai bune filme ale anului 1997,Un deliciu irezistibil, cu răsturnări de situaţie narative suficiente şi personaje memorabile