Păreri Juno

(2007)

Juno

Mikala pe 28 Mai 2009 13:52
Mie una imi place filmul . Chiar ai ce invata din el : sa nu faci copii asa devreme ,. si sa te protejezi ! :) Ceea ce e trist pentru ca in Romania muulltee fete de 14 , 15 , 16 ani raman insarcinate , N`au habar de ele , d`apai sa faca copii . Morala ? Fetelor mai bine invatati voi , vedeti-va de scoala , sa nu ajungeti pe strazi sau sa ajungeti insarcinate . Si nu va mai aprinde`ti calcaiele dupa baieti , pentru ca nu poti avea incredere in nimeni in ziua de azi :D :) Filmul e ok ! :)
tia pe 06 August 2008 21:40
Am vazut filmul de ... 10 ori... e BESTIAL tema...muzica....super tare!!! BRAVO
adi_ramses pe 14 noiembrie 2011 14:41
eu am adormit tot de atatea ori la el si l-am vazut doar odata :))
uana pe 25 Februarie 2008 14:17
Sa numesti filmul asta cel mai bun pe care l-ai vazut vreodata mi se pare deja exagerat.
Dupa parerea mea e un pic previzibil,nu m-a surprins cu nimic. Singurul atuu pe care il are as spune ca este modul in care abordeaza subiectul, dar existau modalitati mult mai inspirate de a o face. Plus ca multe chestii sunt artificiale ( reactia parintilor, chiar reactia ei cand afla ca este insarcinata si alte cateva).
Nominalizarea la " Best movie" chair nu isi are rostul, zic eu. Chiar atat de proaste sa fi fost filmele americane de anul asta incat Juno sa fie printre cele mai bune ?

masha pe 28 Ianuarie 2010 00:06
dupa cat de comercializat a fost filmul,ma asteptam sa fie unul care'si merita nominalizarea la 'best movies'.doar ca e un film in mare parte artificial,tema e foarte des abordata,si deja incepe sa plictiseasca.in afara de coloana sonora destul de draguta,altceva nu prea pot remarca la film.
omserios pe 05 Februarie 2010 23:19
O dramedie in stilul lui Reitman. Din punctul meu de vedere a fost un film dragut, usurel, numai bun pt o seara la caldura in casa. Altfel, trebuie sa apreciez actingul lui Ellen Page, foarte naturala in rolul lui Juno. De altfel toate personajele sunt foarte placute, desi pe Michael Cera parca l-am mai vazut de cateva ori in rolul asta. Score-ul dragut, foarte in tema, scenariu inteligent, per total numai de bine.
cld pe 17 Februarie 2008 15:15
foarte tare!
chiar mi-a placut si in mare parte pentru ca trateaza problema ca pe un lucru normal. fara lacrimi inutile, fara clisee de genul remuscarilor care o fac sa pastreze copilul.
un film foarte bun care se detaseaza de celelalte cu acelasi subiect. are totusi un punct slab, anume ca nu prea exista e poveste si ca sfarsitul e lasat asa de izbeliste. in fine, asta oricum nu este un defect foarte mare
foarte tare filmul

diana7 pe 18 Martie 2010 16:43
e foarte frumos filmu si poti sa si inveti ceva din el dupa parerea mea
Robyka pe 31 Decembrie 2009 23:22
Tema interesanta...chiar ai ce invata din film...cum poti sa ramai insarcinata la 16 ani?wake up, people! nu totul se reduce la sex....
claudiu-daniel-lugoj pe 24 februarie 2010 15:45
foarte bine spus.
IchigoWolf pe 10 august 2010 18:55
De acord :D!
lory27 pe 02 August 2009 16:59
super film..foarte emotionant..merita vazut..ai ce invata din filmul acesta plus ca tinerii din ziua de azi sunt foarte zapaciti
claudiu-daniel pe 24 Iunie 2008 23:52
bun filmul poveste interesanta si de viata merita vazut
emotional punk pe 25 Februarie 2008 09:19
filmul e super tare:X...nui genul meu dar am avut de invatzat din el si lam recomandat si prietenelor mele:) chiar daca nu am mai auzit de ellen page acum o admir fff mult:X
IRINA pe 15 Februarie 2008 15:18
cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata!!desi este o poveste comuna filmelor din zilele de azi filmul a reusit sa ma cucereasca din prima cu umorul de buna calitate si cu Ellen Paige,care joaca impecabil.am crezut ca e un film despre nefericirea unei fete ...asa cum ma simteam si eu in momentul cand am inceput sa ma uit la el,nefericita,....dar spre surpiza mea ,am vazut un film cu mult umor ,ironie si depasirea tuturor barierelor cu mult calm, care mi-a inseninat ziua...si a intrat pe locu I in topul filmelor mele preferate.asa ca merita 5 stele(dupa mine i-as da 100).:)
jeta pe 24 Iulie 2008 22:59
un film cam de 3 stele...nu prea merita oscar-ul
marta.b pe 05 Februarie 2010 22:38
Da, nu e o poveste spectaculoasa, dar mie-mi plac povestile de viata; iar aceasta a fost explorata si infatzisata foarte inspirat. Reactia parintilor a fost remarcabila: fara isterii, umilintze, amenintari, prigoniri si alungari de-acasa. Oamenii si-au dovedit maturitatea si iubirea neconditionata. Asemenea "accidente" se pot intampla oricarei adolescente prea grabita, sau prea curioasa. Dar cate ar avea din partea parintilor atata dragoste, intelegere si sustinere? Cati dintre noi am fi capabili sa reactionam la fel?
ciobotaru pe 03 Ianuarie 2010 12:48
SUPERB !!!
e genu de film pe care pe mine ma binedispune si ma emotioneaza pana la lacrimi ,
Razor pe 01 August 2009 14:58
Super tare
Mi se pare un film foarte bun merita vazut. L-am vazut de multe ori la el si tot nu m-am plictisit.
Vegetarian pe 06 Mai 2013 22:31
Este un film potrivit si pt lista : Copii - probleme solutii = - copii minori , majori , adolescenti sau adolescente = sarcina neplanificata , la doar 16 ani.
De obicei astfel de filme sunt intelese si apreciate mai mult de catre cei care au trait ceva asemanator . Din pacate cei care nu se numara printre aceia care au patit asa ceva , sau nu cunosc macar pe cineva care a patit asa ceva , deobicei nu vor sa asculte de sfaturile nimanui , si ajung sa invate pe propria socoteala ! Se numeste taxa pe prostie . Cine nu primeste sfat , nu merita sa fie ajutat ! Intotdeauna a fost mai ieftin sa previ decat repari .
MagicColor pe 23 Aprilie 2011 14:49
Cel mai prost film vazut vreodata...o totala pierdere de timp..mai bine NU
truesensation pe 18 Octombrie 2012 13:19
o poveste de viata din care ai ce invata , in special pentru adolescente si nu numai. Il recomand
s.carollina pe 23 Martie 2010 21:04
Intr-adevar tema este inspirata din viata de zi cu zi, nimic special : o fata ramane insarcinata la o varsta destul de frageda; in schimb, mi-a placut abordarea acestei teme, fapt care a dus la transformarea acestui film, dintr-unul obisnuit, la unul foarte bun
andra16 pe 18 Iunie 2009 14:51
Chiar daca n`o fi un film realizat foarte bine, ideea e geniala si asta e un lucru important pt ca mai si invetzi ceva din el...cata dreptate ai Mikala cu chestia cu fetele tinere de la noi din tara care pur si simplu sunt fraierite , raman insarcinate si isi distrug singure viitorul...
zdupy pe 06 Mai 2009 22:49
mi-a plkt.. sincer mi-a placut.. prima data cand am aflat de el si de premii.. mi s-a parut un pik penibil... dar dupa primele 10 min din film mi-am schimbat total parerea. sper doar k acest exemplu (fata insarcinata etc) sa fie luat in considerare mai ales de adolescentii americani... k mai mult de la ei porneste ideea k de bal se pierde virginitatea si alte chestii:)))
crashyou pe 24 Februarie 2008 12:00
O comedie neagra pe care am urmarit-o cu placere care reuseste sa surprinda societatea americana asa cum este ea si care vorbeste dezinvolt despre problema graviditatii adolescentilor. Totodata cred ca este un elogiu adus vietii deoarece ei sustin ideea infierii in detrimentul avortului. Deci un film care se adreseaza atat adolescentilor cat si parintilor.
Andrei pe 22 Ianuarie 2008 22:09
am vazut si eu filmu' doar din curiozitate, povestea filmului, la prima impresie, pare prea simpla pentru a fi nominalizata la "cel mai bun film", pot sa spun ca Ellen Page "duce" filmul in spate :) cu toate ca are doar 20 de ani. Pentru o poveste " fumata " de atatea ori, Jason Reitman o exploateaza la maxim. bravo! 4 stele ( nu e chiar genu meu preferat )
mirelusha1 pe 14 Februarie 2010 00:34
...
e super naspa.. nu mi a placut deloc..
sincer..l am vazut pe acasa
si e plictisitor tare..si nu are un subiect frumos..(:|

lucirak pe 31 Octombrie 2008 20:33
n-am ras deloc la filmu asta, cel mai urat film pe care lam vazut,mai este si nominalizat de trei ori la Oscar
omdestept pe 5 februarie 2010 22:03
filmul este o combinatie intre drama si comedie, nu avea ca scop sa te faca sa razi cu gura pana la urechi. si daca asta e cel mai urat film pe care l-ai vazut ori nu prea ai vazut filme, ori nu faci diferenta intre filme bune si filme proaste ;)
AnnaMariia97 pe 19 Iunie 2016 10:41
♥♥
Un film superb, care merită vizionat. O lecție de viață care i se poate întâmpla oricărei adolescente ”neatente” ... :)
andystarx pe 01 Februarie 2016 19:19
II acord 6 ,doar datorita prestatiei lui ELlen Page,in rest ,nu inteleg cum a luat oscar acest film,nu este nimic intersant la el ! Slab,de evitat !
iulian94 pe 02 Februarie 2014 15:18
E un film dragut si placut de urmarit, are o poveste frumoasa care te emotioneaza...
AnLucian pe 18 Iulie 2013 21:43
Mi-a plăcut modul în care este abordat subiectul. E o metodă foarte bună de a "educa" noua generaţie.
Despre film...a fost drăguţ. Ţi se face puţin milă, dar asta nu înseamnă că nu poţi ghici ce se va întâmpla mai târziu. Poate doar sfârşitul pentru mine a fost altfel decât mă aşteptam. Muzică bună.. filmul nu-i chiar rău.

raraee pe 27 Februarie 2012 19:11
Mie mi-a placut,prezinta o poveste des intalnita in ziua de azi! Ar trebui difuzat mai des la noi in tara ca sa invete si pustanii ca trebuie sa ai mare grija ce faci ca sa nu ajungi sa regreti apoi!
raulmagicboy1 pe 18 Decembrie 2011 00:53
A fost super!!! Ellen Page e o actrita superba!! Nu oricine se naste cu acest talent!
krisscrissy pe 21 Noiembrie 2011 20:24
ai ce invata din acest film, tinand cont ca i se poate intampla oricarei fete, femei. Superb filmul si il recomand cu placere.
MikeNight pe 08 August 2011 22:52
Nice
Un film interesant, actori tineri dar buni ... subiect de actualitate.
AimeeLov pe 25 Iulie 2011 15:46
Film extrem de bun.Cu un mesaj foarte puternic...Ai ce invata..Are o morala puternica...
Radu1711 pe 27 Decembrie 2010 22:29
radu1711
imi place povestea filmului, filmul reflecta neglijenta unor fete din ziua de astazi care nasc prematur,merita vazut filmul
someone_who_dares pe 26 Iulie 2010 13:41
Este un film foarte tare!!! Cu siguranta cu totii am mai vazut filme de genul, dar cred ca acest film are cea mai buna interpretare a subiectului :D
andrweeaa pe 11 Iulie 2010 13:19
nu inteleg de ce zic unii ca filmul e prost, filmul chiar e bun si chiar isi merita nominalizarea la "best movies" chiar ai ce invata de la el, mie una mi-a placut foarte mult.
madalinamercioiu pe 05 Mai 2010 18:01
Madalina
Am vazut si eu filmul pe acasatv. A fost frumos si impresionat. Dar,si amuzant.
roxxy pe 30 Martie 2010 12:35
este un film educativ,dar ma impresionat m mult "mama la 16 ani" este un film ff emotionant
paspartu pe 26 Martie 2010 11:30
Cred ca face parte din categoria filmelor educative...s-or fi autosesizat autoritatile Statelor Unite ale Americii si in loc sa lanseze filmulete-documentare mai bine unul din asta
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 10:47
O tragi-comedie superba despre viata tumultuasa si plina de inocenta al adolescentilor in general, si al luptei si cutezantei unei copile de saisprezece ani ramasa insarcinata, in mod special.
andrei_oarga pe 31 Martie 2018 23:51
Un film bun,cu o poveste buna,de altfel o lecție de viața pentru adolescenți,scenariu bun iar Ellen Page a jucat remarcabil,nici ceilalti actori nu au fost mai prejos,un film ce merita vazut!
Dragos.87 pe 03 Martie 2017 23:39
Pentru multe fete care au o sarcina si ''se vrea'' a fi nedorita,asta e un bun film sa il urmareasca.Imi plac dialogurile cat si prestatia actorilor care pare sa fie in concordanta cu filmul adica mai linistita.Imi place tema filmului insa nu imi place ca e prea calm,adica parca totul e o joaca,a actorilor.Un film de urmarit pentru toate varstele.
MariaVilla pe 05 Iulie 2013 11:52
Un film cu o poveste din care avem ce invata si in care, o fata ne arata ca poate sa mearga mai departe indiferent de ce i se intampla sau de ce zic ceilalti !
L-am vazut pe acasa acum 1 an cred.. si l-as revedea daca l-ar redifuza, de ce nu ?

panicabogdan pe 10 Septembrie 2012 09:36
Juno
Un film foarte bine gandit nu am ce spune .Povestea este din prezent .Multe fete tinere raman insarcinate si ajung in situatia din film .Filmul este mai multe drama dragoste .
KarGo pe 28 Iunie 2012 04:27
Povestea e draguta si emotionanta care puncteaza bine la capitolul originalitate. In afara de scenariu si interpretarea bunicica a lui Ellen Page, care personal mi-a placut foarte mult in Hard Candy, nu am gasit altceva atragator la acest film. Chiar daca are un Oscar si 3 nominalizari pentru mine ramane un simplu film ce merita vazut o data.
Audrey19 pe 08 Aprilie 2012 17:23
Mie Juno nu mi-a placut extrem de mult adica merita vazut odata si atat
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 09:33
Filmul a fost dragut. A fost bine a acţionat şi linia de poveste a fost frumoasa si usor de urmarit
Eb00kie pe 06 Februarie 2012 21:05
O actrita minunata si o idee originala
Pentru mine, acest film, si aceasta fata, si-au pus amprenta printr-un temperament si o personalitate unica. Nu e singura adolescenta insarcinata, nu e o tanara privilegiata este pur si simplu... in crestere "Juno", Iunona. Femeia din copil, care-si face singura aegerile si si le asuma