Păreri Intouchables

(2011)

Invincibilii

mosu332 pe 16 Ianuarie 2012 22:51
jenial
Un film exceptional, merita vazut, nu trebuie sa fie cu bang bang si 3d si efecte speciale si rambo..... un film inspirat din realitate si bine transpus pe pelicula; vil recomand cu caldura. E o drama-comedie usor de "digerat" care la sfarsit te va lasa zambetu pe buze si relaxat, jenial.
PS eu l-am gasit online cu subtitrare si calitate buna, doar insitati sil veti vedea ;)

cifff pe 5 aprilie 2012 23:52
frumos comentariul............dar fi si tu mai atent la redactat )))))
aliku23 pe 17 ianuarie 2013 15:32
Rambo e tare... Cbiar, nu va mai luati de Rambo!
fred2m pe 02 Martie 2012 23:25
Este genul de film pe care dupa ce l vezi poti spune ca in sfarsit ai mai bifat un film bun pe agenda. E normal la categoria obligatoriu de vazut. Interesanta asemanarea lui Cluzet cu Dustin Hoffman sau asa mi s a parut mie...
madalina1604 pe 18 aprilie 2012 19:00
Chiar ma intrebam daca a mai remarcat cineva asemanarea dintre cei 2 actori:)
ubu_rex_kkt pe 19 iunie 2012 18:04
brainf*ck
elenna_1985 pe 13 Decembrie 2011 02:10
un film extraordinar, bazat pe o poveste reala, cu o distributie de exceptie. Poate cel mai bun film pe care l-am vazut in ultimii ani. Nu e de ratat!
sweet82 pe 29 decembrie 2011 13:27
unde l-ai vazut??? imi doresc f mult sa il vad dar nu am gasit ca ar rula si pe la noi prin tara pe undeva!
xentra_73 pe 6 august 2012 21:18
da chop_chop dar nu oricine se poate loga la filelist.ro.....acolo gasesti multe filme bune......
wildinthecountry pe 19 Aprilie 2012 22:39
x
Tocmai ce m-am intors de la cinema.Filmul a fost vazut cu o sala neasteptat de plina pentru o pelicula europeana frantuzeasca...
Exista filme idioate ,filme penale, filme fara nicio o noima, filme de umplutura dar exista si filme care te fac sa traiesti o senzatie puternica de bine,care iti mangaie sufletul cum este acesta de fata care te atinge la coarda sensibila.Filmul este perfect si are combinatia perfecta de drama si comedie, fara exagerari ,cu momente comice , replici savuroase ,spontane .Nu am ras la zeci de comedii americane tampite cum am fost amuzat la acest film extraordinar si nu am fost atins de alt film in ultimul timp mai tare decat acesta....
De vazut obligatoriu acest film !

Turi pe 01 Mai 2012 12:34
Rari sunt cei care pot iubi viata cu atata pasiune si pot trece cu usurinta peste un handicap major.
Nu credeam ca se mai fac filme pline de sensibilitate intr-o lume dominata de mercantilism. Ma bucura ca este inspirat din realitate; imi da sperante ca prietenia nu este un cuvant desuet.

jude pe 11 Aprilie 2012 13:25
Minunat, amuzant și emoționant...
Iubesc filmele franțuzești, care sunt atât de diferite de cele Hollywoodiene (pline de efecte speciale, dar de cele mai multe ori cu lipsă de profunzime)...Acest film este atât de simplu, atât de uman și de profund. Este vorba despre ceea ce ar trebui să se întâmple mai des, o mare prietenie între două persoane atât de diferite, care sunt capabile să meargă dincolo de prejudecăţi şi stereotipuri. Sugerez tuturor oamenilor să meargă şi să urmareasca Intouchables. De asemenea, un film bun pentru adolescenți, deoarece iți dă câteva lecţii de viaţă minunate.
Ammelie pe 7 iulie 2012 12:10
Titlul tau spune tot :)
lorenne pe 12 Februarie 2012 14:03
Extraordinar ! Acesta este unul dintre filmele in care ti e dat sa vezi esenta oamenilor , buna , asa cum este ea si adevarata legatura care exista intre ei.
DragonMaster pe 01 Martie 2012 16:52
Obligatoriu de vazut
Este un film francez foarte bun despre prietenie si este probabil cel mai bun film european vazut de mine in 2012.Este un film ce trebuie vazut neaparat iar nota oferita este 9.
skumpici pe 16 aprilie 2012 16:37
sunt de acord cu tine...
cravtov pe 01 Martie 2012 13:11
Genial! Educativ! Extraordinar de frumos! Un film pe care il recomand tuturor oamenilor. Toti avem de invatat dintr-o poveste ca asta. Prestatiile celor doi, Cluzet si Sy sunt geniale, iar regia este pe masura. Un film care te amuza pe de-o parte dar care te invata pe de alta parte ca oricat de multi bani ai avea...tot de omul de rand depinzi!
Vizionare placuta!

21catalinU pe 11 Februarie 2012 11:17
Vorba francezului...CHAPEAU! Un film simplu dar profund. Cel mai bine a iesit simbioza dintre cei doi actori care da tot farmecul!
olivian210 pe 13 Februarie 2012 22:38
s
este un film exceptional merita vazut, e genul ala de film la care nu stii cand a trecut timpul si care vrei sa nu se mai termine
Baby_blues pe 12 Martie 2012 23:33
Poti spune despre acest film ca face parte din categoria celor obligatorii de vazut. Am ras, m-am intristat, am ras iar si la urma filmul m-a lasat intr-o stare de profunda relaxare.
carmenas pe 27 Februarie 2012 00:06
Carpe Diem
E un film care-ti arata cat de valoroasa este viata, cum ar trebui traita si savurata clipa de clipa. Un film despre legaturile ce se creeaza intre sufletele oamenilor. Nu este spectaculos prin actiune, dar are o savoare nemaipomenita data de relatia dintre cei doi protagonisti. Merita vazut tocmai pentru aceasta simplitate si puritate....
So.aLone pe 08 Martie 2012 20:30
OBLIGATOriu de VazuT
Daca cunosteti pe cineva bolnav,si care nu prea mai chef de viata recomandati filmul acesta,pt. ca isi va da seama ca sunt multe de facut inainte de a muri,chiar daca esti bolnav,chiar daca esti lipsit de vointa...iar pt. oameni aceia care rad de oameni cu handicap,am o sg. fraza sa le spun ''Shut the fuck up!! '' si ganditi ce spuneti ca doar in 2 minute puteti ajunge mai rau ca si ei...!1!2!3!~

Acum despre film:ma surprins placut,si nu am crezut ca o sa rad atata,ma gandeam dupa ce am citit sinopsul ca poate voi fi trist la sfarsit,dar nu a fost deloc asa,Merita nota 9 de la mn din plin.OBLIGATORIU de Vazut.

spartacus pe 20 iunie 2012 16:35
Total de acord cu tine.
1PepsiDeCapsuni pe 28 august 2013 06:15
zici bine , da mai e si faza cu banii. daca ai bani , da poti face multe chiar si cu handicap . dar cand nu ai se schimba situatia.
gabitzaa pe 11 Februarie 2012 12:13
greseala in distributie
Filmul nu este cu Daniel Auteuil, ci cu François Cluzet!
anca_luna pe 26 februarie 2012 00:37
exact asta vroiam si eu sa semnalez !
octavinspector pe 23 Aprilie 2012 16:32
Revelatie !!
Asa cum am ras la filmul asta nu am mai ras la nici un film comedie vazut la cinema...
andreea_blau pe 2 mai 2012 00:46
Exact..nici eu nu mai tineam minte de cand nu am mai ras asa la cinema
ioanina pe 21 Aprilie 2012 23:10
Superb. Am ras am plans. Un film atat de bine realizat si cu atat de mult bun simt. Nu cred ca exista categorie de public la care sa nu prinda, cu exceptia bebelushilor:)
marius_conv pe 26 Martie 2012 18:02
Un film te poate impresiona din mai multe motive: multitudinea efectelor, actiunea care lasa in urma mult sange, rolurile jucate de actori celebri etc. Intouchables nu se incadreaza in nici una din aceste categorii. Este un film diferit de ceea ce vedem astzi la cinema. Un film extraordinar de simplu, dar care iti capteaza atentia de la inceput si pana la sfarsit, revoltandu-te parca de faptul ca s-a terminat asa de repede. Actorii nu sunt celebri, dar isi joaca rolurile cum extraordinar de bine, iar ceea ce ii caracterizeaza cel mai bine este naturaletea. Datorita subiectului sau, acest film pare a fi o drama, şi asa este. Dar in acelasi timp este si o comedie, una dintre cele mai bune pe care le-am vazut pana acum. Meritul cel mai mare al regizorului este faptul ca a reusit atat de bine sa imbine comicul cu dramatismul, rezultatul fiind un film de exceptie. Mesajul este si el foarte… citeşte
psihologu pe 02 Martie 2013 20:38
Superb, un must see...
Superb, un must see, o lectie exemplara de film francez, o raza luminoasa, curata, cinstita si plina de speranta in umanitate!
Un film care dupa proiectie a starnit aplauze puternice in sala! Si se intampla rar asa ceva!
Un film care a intrunit deopotriva aprecirea criticii de specialitate, dar si a publicului.
Si va trimit sa il vedeti neaparat si va doresc o ora si jumatate incantatoare, un timp pe care l-am trait si eu cu emotie, cu zambete si cu o lacrima in geana.
Fiecare scena a filmului ne pune in mana o cheie pentru deschiderea portilor mintii si sufletului. Cu multa inteligenta, delicatete si umor patrundem in problematica atat de grava a handicapului unei tetraplegii, un handicap care pare a reduce universul social si psihic al bolnavului. Dar care bolnav se dovedeste a-si surmonta neputinta datorita unei surprinzatoare relatii cu cel mai fascinant… citeşte

bianca_by20 pe 02 Iunie 2012 10:16
Absolut superb :X:X:X:X Trebuie vazut urgent o poveste exceptionala..:)
tractor01 pe 23 Aprilie 2012 12:05
Un film genial
Genial filmul, il recomand cu caldura. Si ceea ce mi-a placut cel mai mult este ca de pe torrent de unde l-am luat eu nu am gasit nici macar un singur comentariu negativ la adresa lui, ceea ce rar se intampla sa vezi.
Sincer am ras si am plans vizionand acest film, si o spun fara menajamente, acest film mi-a ramas in suflet!!!!

Rau pe 22 Aprilie 2012 21:51
genial
nota 10.
atat.
si 50 de caractereeeeeeeeeeeeeeeeeeeee

Marginal pe 22 Aprilie 2012 14:23
Categoric merita vazut!
Un film despre viata, speranta, umor, inegalitate sociala, diverse forme de dizabilitati mai mult sau mai putin vizibile. Nu l-am considerat o comedie ci mai mult o drama scaldata in umor...Suferinta apartine atat celor bogati financiar cat si celor saraci dar ara cauze diferite si este rationalizata diferit de persoanele in cauza. Am putea sa ne intrebam in pielea caruia din cele doua personaje principale am considera ca suferinta este mai acceptabila...nu cred sa fie multi care sa accepte rolul aristrocratului paralizat...
nikkolle pe 21 August 2012 00:09
CAPODOPERA!!!!!!!!!!
Practic nu aveam de gand sa vizionez acest film.......insa din lipsa de inspiratie si criza de "net" :)) am zis sa il vizionez na ca doar n'o fi foc iar spre uimirea mea Mare :D s-a dovedit a fi un FILM SUPERB care merita vizionat si meditat la ceea ce vrea sa scoata in evidenta acesta ! Ma bucur ca l-am vazut :X:X:X:X!!!!!!
dergeo pe 21 august 2012 14:28
misto
margott pe 13 Iunie 2012 12:48
Ca tot le plac americanilor filmele moralizatoare, ar trebui sa ia lectii de la Intouchables despre cum sa faci un film care sa te emotioneze, fara a cadea in patetic sau in ridicol. Si mai ales, fara sa te plictiseasca sau sa-ti lase impresia ca vreo secventa ar fi in plus. Si cu actori care sa-si intre atat de bine in roluri, incat sa te faca sa empatizezi cu ei (in special François Cluzet). Cel mai bun film frantuzesc pe care l-am vazut in ultima vreme.
yournightmare pe 4 noiembrie 2012 08:51
infuleci hamburgheri iar cola e bautura favorita. ipocrita mica!
mihai200812 pe 01 Mai 2012 17:26
Este un film chiar bun !!!!!!!
Superb nota 10000000000000000000000000000!!!!!!!!!
andreea_blau pe 01 Mai 2012 00:46
Super film
Am ras cu lacrimi, mi-a placut fiecare secunda din acest film si il recomand tuturor. Nu cred ca exista om care sa regrete ca a 'pierdut' vremea vizionand acest film. E un must see!
lavinea pe 26 Aprilie 2012 01:42
cel mai bun film vazut in ultimii ani. am ras cu lacrimi, m-a emotionat...e incredibil..cum 2 oameni atat de diferiti din toate punctele de vedere pot lega o legatura sufleteasca atat de puternica..
Sharlene pe 06 Aprilie 2012 23:00
un singur cuvant, GENIAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAL
alexandru94 pe 04 Aprilie 2012 01:12
Un film genial
Pot spune ca este printre cele mai bune filme vazute de mine . Are comedie , drama . Iti arata viata asa cum e ea , buna , rea . Il recomand din tot sufletul .
ganj1968 pe 03 Martie 2012 19:21
Vreau sa il vad.Am citit ca a fost vizionat de 19 milioane de francezi.
sweet82 pe 29 Decembrie 2011 13:32
sunt convinsa ca e un super film,abia astept sa il vad!
mihaelatb pe 07 Martie 2012 21:10
nu as spune ca este chiar o comedie, este departe de filmele lui Louis de Funès sau Pierre Richard, dar este o tragicomedie romantica. Omar Sy este fenomenal cand ii pune pe membrii unei formatii de muzica de camera, sa danseze pe muzica celor de la Earth wind and fire. François Cluzet, fara a avea dramatismul lui Bardem, este credibil in rolul Philippe.
Nu stiu daca voi mai dori sa-l revad, dar ma bucur ca l-am vazut,

Marie_Antoinette pe 21 Aprilie 2012 18:40
slab
nu m-a convins. actorii parca aveau fete de tabla. nu-mi transmiteau nici-o emotie.
primele imagini mi-au amintit de The Bucket List (2007) un film jucat exceptional.

caluser pe 1 mai 2012 21:54
perfect de acord!
Marie_Antoinette pe 30 noiembrie 2012 21:06
asta e mosia matale, asa-i?
serban_ionescu pe 08 August 2016 01:52
Personal mi se pare un film PER ANSAMBLUL LUI mult supraevaluat
Dupa parerea mea unicul punct CU ADEVARAT FORTE il reprezinta jocul extrem de bun al celor 2 actori din rolurile principale, IN SPECIAL al lui Francois Cluzet dar si al lui Omar Sy, in acest film in principiu cu o foarte puternica abordare SOCIALA drept cracteristica principala, pe fondul careia a fost grefata in mod secundar si o comedie cu cateva instantanee comice foarte reusite, dar fara ""a deborda"" prea mult in astfel de momente, motiv pentru care il consider NUMAI ca si caracteristica secundara drept comedie SUBORDONATA caracteristicii principale de film cu tenta principala sociala. O mentiune speciala dupa parerea mea, o merita si buna interpretare a actritei Anne Le Ny a personajului secundar Yvonne din… citeşte
Vorador pe 09 Mai 2016 00:27
Este un film bun, dar chiar nu exista nimeni care sa aiba si alta opinie despre filmul asta? Intr-adevar, este inspirat dintr-o intamplare reala si are un subiect sensibil, dar nu este un film perfect, in opinia mea are parte de niste laude exagerate.
White1 pe 10 mai 2016 00:04
L-am vazut acum cariva ani. Tot ce imi mai amintesc e ca era lenes, siropos si complet lipsit de haz. Ma bucur ca l-am uitat.
CostelloMunteanu pe 01 Martie 2016 22:41
O,da...
Mai rar o combinatie atat de reusita :scenariu,regie si casting toate bine asezonate cu emotie ,optimism,energie...deci se poate daca se vrea...cat despre coloana sonora,Ludovico Einaudi nu mai are nevoie de nici o descriere...e fabulos...
monallyssia pe 22 octombrie 2017 20:28
De acord cu tine..Pentru mine e un acel film ales care îți atinge sufletul. Drama, sarcasmul, optimismul, magnetismul, prietenia și atașamentul care depășește granițele intereselor personale sau diferențelor sociale se împletesc într-o armonie nebănuită. Chiar azi l-am revăzut și, deși era același film, am avut o nouă revelație. Într-un cuvânt m-a impresionat. Muzica la înălțime...atât genul clasic cât și cel disco.Superb totul.
andystarx pe 12 Ianuarie 2016 22:44
Un film bun,cu cateva faze amuzante ,si un joc actoricesc bun al celor 2 actori principali ! S-a vrut o copie,dupa Scent of Woman,pastrand proportiile,dar nu m-a dat pe spate ! Oricum merita o vizionare,fiindca este un film bun !
doomlol96 pe 13 Septembrie 2015 16:30
Roller-coaster de sentimente.
Nu am m-ai vazut o drama asa de frumoasa,si o comedie asa de amuzanta de la Click incoace.Am ras in timp ce am plans si invers,este unul dintre acele filme care nu le vei uita niciodata,are o poveste unica.
Filmul nu face glume exagerate sau porcoase,niste glumite ici-colo,atata cat sa apara un zambet pe fata ta,intrece filmele americane de comedie cu mult.
Actorii joaca foarte bine,amandoi au transmis mai mult decat se putea,Philippe nu putea transmite prea multe,doar cu fata,dar a facut o treaba foarte buna,imediat iti dadeai seama ce simte si ce emotii are,numai cand te uitai la el,iar pe de cealalata parte,Driss,imi transmitea numai emotii pline de viata si energie mereu,probabil ca de aceea Philippe s-a atasat de el,probabil ca s-a regasit pe sine insusi, cel din tinerete,chiar in Driss.
Filmul este un roller-coaster de sentimente,cu tot respectul,este… citeşte

gabridinu pe 27 Februarie 2012 01:07
Super film
Este foarte frumos filmul, se aseamana putin cu Scent of Woman, doar ca este o alta poveste.
narcisson pe 10 August 2012 01:23
Intouchables
Un film superb care iti da o stare de relaxare si multumire sufleteasca cum nu vezi la multe filme in ziua de azi, la asta adaugandu-se si faptul ca este inspirat din fapte reale. Relatia care se formeaza intre Driss/Bakary si Philippe este una speciala, foarte usor de urmarit prin prisma caracterelor celor doi, primul iesit un pic din rutina zilnica (mai ales din cauza problemelor familale) si in aceeasi masura foarte ''intepat'', iar cel de al doilea usor maleabil. Acesta este rodul ''relatiei'' intre un ''pictor'' nedescoperit si un aristocrat paralizat.
Filmul se incadreaza in categoria comedie-drama, fiind usor de urmarit prin simbioza Philippe-Driss, dar intristandu-te totodata prin dramele care se contureaza.
Philippe ajunge sa faca cu ajutorul lui Driss ceea ce nu gandea ca va face vreodata, iar asistentul personal reuseste sa isi satisfaca stapanul pe deplin,… citeşte

badjuju pe 01 August 2012 10:05
În principiu, comentariile de mai sus descriu sentimentele mele despre acest film. Este pur si simplu unul dintre acele pelicule care arată conjuncturile neobișnuite prin care doi oameni pot stabili o relație de prietenie, "de suflet" (ca în "Lost in Translation", de exemplu), încât rămâi nițel cu ochii blocați la ecan în timp ce rulează end credits. Evident, totul este piperat cu umor franțuzesc. Nu știu dacă acest fapt a fost menționat, însă muzica este cu adevărat excepțională (de italianul Ludovico Einaudi - recomand să căutați și alte piese compuse de el).
Clau.Lau pe 10 Iunie 2012 18:13
Un film din care toti au de invatat.
Un film foarte profund si nelipsit de emotie, un film care te face sa apreciezi omu mai mult decat e posibil, l-am urmarit cu placere mi-a lasat o impresie si o emotie buna . Il recomand la tot omu! .
mishu88 pe 19 Mai 2012 14:12
E urat sa razi de...
... oamenii cu dizabilitati. E urat sa razi de oameni care incearca sa-si traiasca traiul din ajutorul social. Dar regizorul acestui film reuseste sa faca din aceste situatii un scenariu amuzant, reuseste sa-i aduca omului in suferinta zambetul pe buze. Daca suferi de cancer, daca stii ca peste 1 an mori, macar traieste viata la maxim! Aceeasi idee ca in ”The Bucket List”, numai ca umorul frantuzesc chiar m-a facut sa las filmul sa ruleze si titlurile de final. Muzica lui Ludovico Einaudi (auzita si in Dr. Zhivago, de exemplu) incanta si descanta in momentele cheie ale filmului, iar jocurile de rol foarte putin erotice dintre roscata si negru mai pun piper filmului.

Un film amuzant despre o situatie nefericita, un film de calitate intr-o epoca in care razi (fortat) la cinema de rusine ca sa nu regreti ca ai dat banii degeaba pe bilet la (unele) filme americane. De… citeşte

razsax pe 05 Mai 2012 06:35
Deosebit!
E un pic, cam fortat sa cataloghezi filmul ca o... ..comedie.
O drama cat se poate de reala, din pacate. Pusa in scena genial, din fericire!
A meritat premiile primite.

mateiAlexandru pe 30 Aprilie 2012 18:05
Cel mai bun film pe anul 2012 vazut de mine. Umor si emotie redate excelent privitorului. Asa ceva nu trebuie ratat
AlexDaniel pe 20 Aprilie 2012 13:38
Un film foarte bun , emotionant dar in acelasi timp si haios , sfarsitul este unul emotionant . Filmul pune pret pe cat de valoroasa este viata si cat mai sunt de facut si de vazut pe acest Pamant
nota 10 de la mine pentru cele 112 minute in care te tine in fata ecranului

Crystina86 pe 19 Aprilie 2012 17:59
Un film cum nu credeam ca se mai face
Nu am simtit cand au trecut cele 2 ore de film. Recomand !!! O capodopera!
Postmodern pe 16 Aprilie 2012 13:14
Intouchables - o comedie frantuzeasca nerusinat de umanista | Postmodern
[...] intentionati, care se ajuta si se sustin reciproc admirabil, mai ales ca personajele principale din Intouchables sunt un handicapat si un tip care nu a primit nicio sansa in viata. Din pacate filmul apasa excesiv [...] citeşte
Kadesh pe 15 Aprilie 2012 18:10
se formeaza o comunitate a cinefililor...
pls like:
oricine poate face recomandari...