Păreri Hauru no ugoku shiro

(2004)

Castelul umblător al lui Howl

Sergiu.Lobont pe 16 Octombrie 2010 21:08
Ce se mai pricepe Miyazaki asta cand vine vorba de genul fantasy....
sweetangry pe 18 mai 2011 22:10
asa este plus ca este si frumos realizat
mihnea_aspru95 pe 19 iulie 2016 20:24
Misto rau filmul.
alina pe 17 Aprilie 2007 19:09
incredibil......nu imi pot lua gandul de la el.depeseste orice limita de basm......trebuie vazut
Wonka pe 14 Iunie 2009 00:59
Ador animatia asta , Hayao Miyazaki se pricepe cel mai bine la animatii japoneze
lumaxya pe 18 Iulie 2010 18:34
Un film care mi-a placut foarte frumos. Defapt pentru mine se aflat in topul celor mai frumoase filme vazute. Bravo BRAVO. Respect regizorului.
Stephen2D pe 27 Februarie 2016 01:00
美人薄命 [Beautiful person, thin life.]

dreamKeeper pe 15 Mai 2011 20:07
super
am citit cartea mai intai, iar cand am aflat de film am fost foarte entuziasmat sa il vad pe ecran - nu am fost dezamagit!
Howl’s Moving Castle – satira intr-un castel umblator | Raluk.ro - Review-uri de filme, cafenele, ceainarii si restaurante din Bucuresti
[...] Howl’s Moving Castle este in un must-see pentru cei ce indragesc animatia. Filmul vizionat intr-o zi cu ploaie va aduce inapoi soarele de dupa nori. Cei ce cunosc operele lui Miyazaki nu vor fi dezamagiti de acesta poveste. Animatia clasica 2D, viu colorata, nu mai are nevoie de alte efecte pentru a capta privitorul. Ca “lectura suplimentara” puteti incerca si Spirited Away. [...] citeşte
Teo pe 29 Ianuarie 2007 00:08
Ador filmul asta. Miyazaki este un geniu! De s-ar face mai multe desene animate din astea... copiii (si nu numai copiii) trebuie sa fie invatati cum sa fie pasnici si buni - nu cum sa bombardeze si sa omoare si sa distruga; cum e moda azi...
smart@snail pe 21 Octombrie 2006 22:56
absolut superb!
ciprian_ciobotaru pe 29 Octombrie 2015 17:19
un castel magic si frumos , as rapi o singura persoana din lumea asta si as sechestr-o acolo daca l-as avea :)))
k-rissa pe 30 octombrie 2015 12:59
pe cine? :) :P
DragonMaster pe 30 Octombrie 2011 19:52
Una dintre cele mai bune animatii japoneze vazute de mine.Este obligatoriu de vazut iar nota oferita filmului este 9.
monica.padure pe 05 Iunie 2011 00:51
Acest film animat seamana cu un film real.Lam privit si mea placut mul eu cred ca este interesant si foare frumos.
iosif96 pe 05 Martie 2011 22:33
un film frumos trebiue vazut de toti......................nota 9
Delua pe 17 Februarie 2011 20:47
Film foarte bun! Ramai cu o senzatie excelenta dupa vizionarea sa.
Miyazaki e un geniu.

kitssy pe 19 August 2010 23:03
un film superb care
intrece orice limita a imaginatiei

Yuki pe 26 Iunie 2010 17:50
Misto filmul, dar poza a 4a e de la Mononoke Hime....
ciobotaru pe 26 Noiembrie 2010 14:47
foarte frumos te face sa te simti din nou copil =))
flory99 pe 12 Aprilie 2007 11:36
este cel mai tare desen animat dat pe tvr1 a meritat sa fie nominalizat a fost un anime de succes mia placut la nebunie si sper sa mai dea animeuri de genul asata da cu happy end toate:P:P:P
roxytoxy pe 02 August 2010 18:21
ha ha ha
Cum e posibil ca o capodopera ca aceasta sa fie declasata de Dragon Ball??????
Cine voteaza?Nu trebuia sa avem 18 ani?

Sergiu.Lobont pe 16 octombrie 2010 21:10
Simplu... Dragon Ball este a doua cea mai lunga serie animata din istorie... asa ca mai gandeste-te un pic inainte sa vorbesti. Nu zic ca asta nu ar fi bun dar Dragon Ball pentru multi e religie...
Costirik pe 02 August 2021 23:52
Desi Spirited Away este superb, povestea acestui anime m-a cucerit mai mult. Cata imaginatie are acest Hayao Miyazaki. Nu cred ca este om, este o fiinta din capodoperele sale.
Adutzu2 pe 26 Iulie 2020 19:04
Nu pot spune că este unul din cele mai bune filme animate văzute vreodată pentru că este cel mai bun film de animație văzut vreodată. Capodoperă! După părerea mea merită toate premiile Oscar care se pot acorda unui film animat. Mă pun să-l mai văd odată că nu l-am mai văzut de mult.
lavvw pe 19 Aprilie 2020 21:31
Impresionant! Întrece orice imaginație și este absolut genial. Ca orice opera de arta, transmite emotii si stari. F profund.
audrey_parker pe 27 Decembrie 2019 15:15
Il recomand. Studio-ul Ghibli are animatii superbe, povestile sunt foarte frumoase.
BiancaBiia pe 13 Iulie 2017 23:49
Superb !
Cel mai bun film animat EVER ! Cred ca l-am vazut de n-spe mii de ori deja dar oricand l-as revedea cu drag .
Sebastian96 pe 08 Octombrie 2013 09:05
Una din cele mai bune animatii facute vreodata.Mi-a placut la nebunie cele 2 ore cu vrajitorul si babuta.Receomand tuturor un asemenea film.
andreea7214 pe 12 Noiembrie 2012 21:16
Visezi frumos 3 zile dupa ce il vezi
O capodopera de film , pur si simplu e perfect , super realizat iar idea filmului e geniala , merita vazut , il bate la fund pe Wallace & Gromit dar na'....anericanii apreciaza doar ce fac americanii :)
mihaelabr pe 07 Septembrie 2012 15:23
Ce pereche frumoasa formeaza Howl si Sophie .Cu siguranta printre preferatele mele !! :X Pot sa spun ca Hayao Miyazaki s-a intrecut pe sine cu aceasta minunata animatie .E o adevarata placere sa urmaresti filmele lui ^^
diciluma pe 06 Iulie 2012 23:34
o animatie mai deosebita sau poate nu pentru cei care se uita toata ziua la asa ceva.... Genul ar fi mai degraba animatie-fantastic .
oohtiliya pe 10 Ianuarie 2010 20:06
extraordinar, ramai cu o fantastica senzatie de fericire si ... copilarie .... incredibil
cremaxx pe 10 Ianuarie 2010 13:04
Ceva care nu trebuie scapat din vedere.
Pentru mine a fost ca o reantoarcere in timp,pe cand ma uitam la SandiBell....Extraordinar,facut cu suflet si de oameni cu experienta in domeniu.
Exista o lumina care o vad ori de cate ori aud,vad sau imi spune cineva ceva despre acest film.Cred ca l-as numi: "Tinerete vesnica".

smart@snail pe 14 Ianuarie 2008 20:09
pt cei care adora filmele de fantezie in special, si ati ramas ganditatori dupa ce ati vazut acest film, va sfatuiesc sa va uitati si la celelalte filme regizate de Hayao Miyazaki.

Spirited Away, Princess Mononoke sunt singurele de care am reusit sa fac rost de-a lungul timpului si au fost extraordinareee! cel putin o sapt dupa ce am urmarit vreun film m-am gandit neincetat la ce am vazut!

Lucian* pe 19 Ianuarie 2007 16:25
Filmul este superb!
O adevarata pledoarie pt pacifism.
Daca stai deoparte si nu faci nimic pentru cei dragi atunci nu se intampla nimic si razboiul continua.