Păreri 12 Years a Slave

(2013)

12 ani de sclavie

mihaelatb pe 27 Decembrie 2013 10:37
Un film la care mediatizarea este mai mare decat calitatea filmului. Si iar se va incepe cu: facut dupa un caz real, lucru care nu certifica, in nici un caz calitatea filmului. Toate filmele biografice sunt facute dupa "cazuri" reale si totusi doar cateva au fost filme de exceptie. Filmul de fata nu mi s-a parut deosebit. Reda atmosfera Sudului, dar nimic iesit din comun. Sau poate sunt o telespectatoare peste care au trecut seriale ca Roots sau Escrava Isaura?! Atrocitatile stapanilor de sclavi mi s-au parut mai veridice in filmul lui Tarantino, Django Unchained, care nu era facut DUPA UN CAZ REAL. Asa ca nominalizarile deosebit de numeroase nu mi se par indreptatite. Cu toate ca Chiwetel Ejiofor este nominalizat pentru cel mai bun actor intr-un rol principal, nu mi se pare ca a facut un rol deosebit. Mi-a placut in schimb Michael Fassbender, ca si Sarah Paulson, in rolul Mistress… citeşte
ddonpandy pe 29 decembrie 2013 12:42
da tie ce dreaq iti place? nu ai vazut cita suferinta pe omul ala 12 ani de zile a avut puterea sa traiasca si nu sa dat batut ....trebuia sa te fi pus in locul lui si ai fi vazut ca nu ai fii rezistat o zii
Edddd pe 18 ianuarie 2020 11:46
Scarlett14 pe 04 Ianuarie 2014 20:16
Clar nu e pentru oricine
Sigur, filmul este un esec teribil de plictisitor daca stam sa privim din perspectiva indivizilor care rad la glumele din Grown Ups si care se duc la cinematograf strict pentru placerea de a-si da check-in pe facebook si de a butona telefonul pe intuneric. Mi-a placut faptul ca regizorul nu a menajat deloc audienta si a dus violenta la extrem, intr-adevar, imaginile nu sunt ok deloc daca nu ai stomacul tare, dar in acest fel a creat autenticitate. Fassbender este genial, reuseste sa creeze un personaj crud, dar simpatic, in acelasi timp. Sper sa castige Globul de Aur si chiar Oscarul (asta daca va fi nominalizat). Filmul nu a revolutionat cinematografia, nu este capodopera suprema a tuturor timpurilor, are plusuri si minusuri (unele cadre prelungite in mod inutil, cum este cel in care Solomon atarna aproape spanzurat cateva minute pe ecran, sfarsitul transat cam brusc), dar nu puteti… citeşte
bitter_moon pe 5 ianuarie 2014 15:14
Nici eu nu inteleg vehementa cu care filmul este atacat pe acest site. Pe RottenTomatoes are 96% si cred ca asta ii arata adevarata valoare.
Edddd pe 18 ianuarie 2020 11:47
Filmul e bunicel , dar nu rupe munții..... dar dacă evreimea Hoolywoodului îți suflă în pânze ...... eeeee... atunci încep să curgă Oscar-urile..... fără număr - fără număr..... Nota lui e supraevaluată ...
robywolf19 pe 03 Ianuarie 2014 23:51
No!!!!
Un film slab, toata sala a ramas profund dezamagita dupa terminarea filmului! Nu inteleg cum de a primit atatea nominalizari la globul de aur, poate singura nominalizare adecvata de acolo este pentru cel mai bun scenariu, in rest nimic! Daca nu aveti ce face acasa duceti-va sa vedeti filmul!
jacknicholson pe 4 ianuarie 2014 19:32
Mie imi pare rau ca l-am tras din torrent...daca mai dadeam si bani pe telenovela asta....
JuanRuben pe 25 martie 2015 07:09
auzi calnutz , pe vremea aceia legile erau altfel , intelegi? un negru , indierent ca era liber nu putea sa obtina dreptate contra un alb , pentu ca era rasism . Caruia I se pare plictisitor filmul sa mearga ,nu 12 ani , ci un an de sclavie ... si vedem pe urma cum e .
bitter_moon pe 04 Ianuarie 2014 00:47
O poveste adevărată despre inegalitatea între oameni, abuzuri, violenţă, exploatarea omului de către om pe de o parte, dar şi despre curaj, demnitate, tenacitate, speranţă şi iubire pe de altă parte. Un episod din istoria întunecată a omenirii, care ne reaminteşte că lupta pentru recunoaşterea rasei negre ca fiind egală cu cea albă a început acum mult timp şi a fost greu de dus de către “combatanţii” aşa-zis inferiori... Un film care apelează din plin la sensibilitatea spectatorului, uneori exploatându-i-o în mod exagerat, prin scene de un patetism uşor excesiv.
Un negru liber, cu soţie şi copii, care îşi câştigă existenţa graţie măiestriei cu care cântă la vioară, este ademenit de două personaje ce m-au dus cu gândul la pisica şi vulpea din Pinocchio şi, asemeni personajului din povestea cu acelaşi titlu, le pică în plasă cu o… citeşte

wildinthecountry pe 4 ianuarie 2014 00:53
Un film destul de slabut..eu i-am dat 7 doar pt fassbender.. in rest previzibil si cu un final ratat.. din nou se exploateaza acelasi subiect care sa ne atinga sensibilitatea...dar dupa cum spuneai nu se aduce nimic nou..poate cadrele naturale..sunt mai graitoare...
bitter_moon pe 19 mai 2016 15:25
Mulțumesc pentru susținere, Theodor2011! Am ȋncetat de mult sǎ lupt cu agresiunea verbalǎ de pe Cinemagia, pentru cǎ prefer sǎ ȋmi folosesc timpul și energia ȋn scopuri constructive. Ar fi și ilar sǎ mǎ mǎsor cu niște oameni al cǎror curaj izvorǎște din faptul cǎ nu li se cunoaște identitatea. Mǎ simt precum trecǎtorul care merge pe lȃngǎ un gard din spatele cǎruia latrǎ niște cǎței, iritați de parfumul și pașii ființei necunoscute. Ȋmi vǎd de drumul meu, merg ȋnainte… Pentru cǎ nu cred cǎ prietenii mei cinefili vǎd laudele pe care li le-ai adus ȋn acest comentariu, ȋmi permit sǎ ȋți mulțumesc și ȋn numele lor. Toate cele bune ȋți doresc! :)
Musa.del.Arte pe 03 Ianuarie 2014 23:02
12 ani de sclavie - o dezamagire, usor artistica

Recunosc, de la bun inceput, ca 12 ani de sclavie nu m-a impresionat! Voiam sa vad un film despre conditia umana a sclavilor de culoare, despre sufletele, sperantele si idealurile lor. Am sfarsit prin a asiasta la o drama profund propagandistica, jucata de un amalgam de vip-uri, unele de-a dreptul insipide (Pitt, de exemplu). Nu voi comenta interpretarea protagonistului, dar pe mine una, nu m-a convins. Nici Platt si nici stapanul sau smintit, nu mi-au transmis vreun sentiment palpabil. Dar despre Epps as putea spune ca a fost pe alocuri, amuzant. Apoi prea multele flagelari, alaturi de urletele pline de jale ale negrilor, m-au condus destul de repede in expectativa.

De ce am zis adineauri ca e usor artistic? Datorita contrastului clarobscur, care isi atinge apogeul catre final. Scena de care vorbesc se petrece… citeşte

into_the_labyrinth pe 4 ianuarie 2014 00:25
Oricum nu se afla pe lista mea de priorităţi, fiindcă parcă m-am aşteptat la ceva din ce descrii tu, neavând însă nicio confirmare practică. Acum, după ce am citit review-ul tău, sunt aproape sigur că n-o să-l văd. De obicei mă bazez mai mult pe părerile proprii, dar de data aceasta prea coincide ce scrii tu... cu de ce mă temeam eu.
as5ten pe 22 ianuarie 2015 02:59
poate daca te va trezi unul noaptea violandu-te asa cum a patit-o negresa din film, apoi iti va cresta adanc spinarea de artista de doua parale asa, ca sa-ti ramana cicatrici pe viata....poate vei fi ceva mai impresionata si mai putin plictisita. Si vei avea si "sentimente palpabile". Descrierile sperantelor acolor suflete au fost prezente adeseori in film doar ca ai fost tu prea oarba sa le vezi. MONSTRULE!
Feya pe 05 Ianuarie 2014 01:21
Subiect complex, film modest.
Un film mediocru, pe alocuri de-a dreptul slab, desi tema este una dureroasa si rusinoasa pentru rasa umana. Sperand ca voi urmari ceva ce-mi va atinge coarda sufletului, dupa ce in copilarie am citit cu multe lacrimi si durere istoria sclavilor de pe plantatii, am ramas dezamagita, reusind destul de greu sa urmaresc filmul pana la sfarsit.

Coloana sonora total neinspirata, un Brad Pitt fals si fara substanta, un subiect greu si cumplit de dureros irosit intr-o ecranizare statica si care n-a reusit sa creeze acea explozie de rabufnire, nedreptate, oroare.
Acest film trebuia sa fie un strigat de durere si o palma data oamenilor mici, rasisti, fara inima si fara nici un dumnezeu, care exista si acum peste tot, dar din pacate ramane doar o incercare nereusita de a reda teribile nedreptati pe care omul le-a facut impotriva propriei sale specii de-a lungul istoriei sale.… citeşte

Spaghete pe 7 ianuarie 2014 15:42
Desi nu-s de accord cu tine,macar ai argumentat sanatos !
ionutcosminburlacu pe 04 Ianuarie 2014 05:21
Un film foarte bun
Numai nemultumiti pe aici. Faceti voi filme mai bune daca nu va place, dar cum nici unul din "marii critici" de pe aici nu e in stare de 2 cadre bucurati-va de film si apreciati toate partile sale bune si munca unei echipe foarte mari de a face posibila un film de genul. Un film bun din care se pot trage foarte multe lectii de viata.
BuiacGeorge pe 5 ianuarie 2014 20:18
Filmu asta nu este pt toti ciumpaliticii. Exceptional film.
CretuMelcu pe 05 Ianuarie 2014 12:04
Un film slab
Filmul este foarte plictisitor si lung, nu a avut o actiune bine pusa la punct este un film foarte slab toata sala a fost dezamagita de film, lu` Obama cu siguranta o sa i se para o capodopera filmul ;) si pt asta o sa ia Oscarul,
The Butler este de 20 de ori mai interesant decat asta

defav pe 30 Decembrie 2013 01:18
Interesant, bun, dar nu o capodopera . Reda bine viata sclavilor-daca se poate numi viata- din acea epoca in America,nu cu mult inainte de razboiul civil, dar parca-i lipseste ceva , si sfarsitul e cam abrupt si neconvingator .
HarlequinMonkey pe 05 Ianuarie 2014 03:17
E frumos dar nu prea..
Un film mult prea overrated.. lung,obositor si putin plictisitor. Sub asteptarile mele.. as putea spune ca The Butler este cu mult peste el.
amalius2000 pe 6 ianuarie 2014 11:28
The Butler mi s-a parut si mie mai bun
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:17
Alrequino, si tu esti cu filmul e lung, ce aveti ma, uitati-va oameni buni la filme de 1h ca sa nu pierdeti timpul degeaba.
theodorh pe 04 Ianuarie 2014 00:43
Parerea mea e ca e un film slabut. Ma asteptam la mult mai mult.
radu3455 pe 03 Ianuarie 2014 11:14
nu am vazut nimic fabulos la acest film,e doar un film bun si atat,actorii au jucat bine,e prea ridicat in slavi nu cred ca merita oscarul nota 7
jacknicholson pe 4 ianuarie 2014 19:30
fabulos este doar pretul biletlui.
nonsens pe 6 ianuarie 2014 13:00
ai dreptate e un film bun dar merita nota 8,5 parerea mea ..
cezarika21 pe 07 Februarie 2014 12:08
O perioadă ruşinoasă din istoria SUA
Sclavia populaţiei de culoare din America este o problemă spinoasă care a fost trecută mult timp sub tăcere. Americanii (inclusiv americanii de culoare) au refuzat să o aducă în discuţie pentru a nu periclita reputaţia "celui mai democratic stat" care afirmă că apără libertăţile cetăţenilor din alte state, dar nu suflă niciun cuvânt despre sclavie sau despre segregarea rasială de pe propriul teritoriu. Puţinele filme făcute ce au abordat acest subiect nu au beneficiat de prea multă publicitate şi au căzut relativ repede în uitare. Alegerea primului preşedinte de culoare al SUA a determinat asumarea mai clară a trecutului sângeros şi a persecuţiilor rasiale care au continuat oficial până prin anii '60 ai secolului al XX-lea.

Ecranizarea memoriilor publicate de Solomon Northup în 1853 a intenţionat să dezvăluie o parte din trecutul violent… citeşte

augustin_bayern_rotar pe 25 martie 2018 16:43
Incredibil comentariu,va respect maxim!
FoxHound pe 17 Iulie 2013 13:00
12 Years a Slave
Un film Istoric ce cuprinde o poveste foarte interesanta si dramatica,ne-a aratat cruda realitate a oamenilor de culoare din acei ani.Chiwetel Ejiofor face un rol un bun,da nu unu extraordinar,Michael Fassbender mi-a placut mult mai mult,cat despre Brad Pitt nu are un rol deosebit,are o aparitie de cateva secvente...Finalul ma dezamagit cel mai mult,s-a terminat pur si simplu prea repede.Ma rog,cu toate acestea ramane un film bun pentru mine ce merita vizionat.
CorinaM. pe 14 decembrie 2013 19:40
"va". De-abia astept sa-nveti sa scrii corect romaneste si sa depasesti modul de exprimare al compunerilor facute in clasa a IV-a.
dan_s pe 5 ianuarie 2014 22:19
Eu de-abia astept sa vad o exprimare de doctorand din partea Corinei.
bull pe 27 Decembrie 2013 09:29
O a 3-a capodopera a lui Steve McQueen,cu Michael Fassbender prezent si cu un Chiwetel Ejiofor care se transpune perfect in pielea nenorocitului Solomon Northup care este adus in sclavie din cauza unor rapitori...O poveste dramatica care va aduce lacrimi in ochii iubitorilor ai genului
alyn.alyn pe 29 Decembrie 2013 13:18
foarte bun
foarte bun filmul, interesant, captivant, merita vazut
ornitoring pe 2 martie 2014 16:14
cei care nu au apreciat, cu siguranta au dormit la film, sunt prea prosti sa inteleaga . alyn alyn, sunt prea prosti ma sa inteleaga!
ornitoring pe 2 martie 2014 16:15
dupa titlu la ce se asteptau, la vreun act de eroism sau mai stiu eu ce tampenie
sabinalin pe 07 Ianuarie 2014 16:10
Daca anul trecut Hollywood-ul s-a extaziat in fata unor productii de propaganda impotriva musulmanilor( ce-i drept bine facute!) gen "Argo" sau "Zero dark thirty", se pare ca 2014 e anul in care cinematografia americana glorifica suferinta seculara a persoanelor de culoare. In zilele noastre s-a ajuns la exagerari cum ar fi: dupa alegerea presedintelui Obama la primul mandat un nene din marea America a propus scoaterea din cartile lui Mark Twain a cuvantului "nigger", ce-o fi avut respectivul cu respectivele carti nu-i prea clar din punct de vedere logic, singura explicatie e prostia in cantitate prea mare... Revenind la "12 years of slave", marele favorit la Oscar e, cu certitudine, un film puternic, bine facut, dar care nu m-a emotionat pe cat m-as fi asteptat. Tot respectul si pentru "principalul" cu nume imposibil Chiwetel Ejiofor, joaca bine, corect, dar m-am surprins in timpul… citeşte
mitza2003ro pe 27 Decembrie 2013 07:44
Bun de tot filmul. Avand in vedere ca este inspirat din multele cazuri intamplate in aceea perioada il face si mai cutremurator.
ciprian34 pe 04 Ianuarie 2014 22:37
Concluzie : “12 Years a Slave” e frumos împachetat şi livrat sub forma unui film care trebuie să te mişte, să te impresioneze. Pe mine m-a lăsat rece. Drama sclavilor e doar o pată de ruşine pe obrazul unei naţiuni care a inventat democraţia. Oricât ar încerca unii să spele pata, prin recunoaşterea neoficială a acestui adevărat Holocaust negru, prin acordarea unui munte de premii oricărui film cu subiect similar, indiferent de calitatea filmului, pata va rămâne pentru că e , pur şi simplu, istorie. Şi istoria nu se poate schimba, cel mult, se poate interpreta. Acum, pentru anii ce vin, mă gândesc tot la un film de gen inspirat din fapte reale, cu nişte negri care n-au mai stat pasivi la abuzurile stăpânului şi au pus şi ei mâna pe-o coasă, pe-o sapă, pe-o greblă şi şi-au croit dumul către libertate.
GALD pe 05 Ianuarie 2014 19:12
Dezamagitor
Oare daca negrii s-ar vedea din nou, iar, si inca o data in postura de victime, credeti ca vor fi foarte incantati? Eu cred ca tuturor le-a cam ajuns, iar aprecieri la astfel de filme pot fi emise in mare parte de cei ce incep se desluseasca simtamaintele (deloc de neglijat) ale sclavilor.
Macar daca ar fi fost mult mai romantic, sau mult mai melodramatic sau chiar cu mai multa actiune poate ar fi avut de castigat - asa este doar o biografie anosta care nu transmite mai nimic - cel putin mie!
Nu pierdeti nimic!

Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:14
Neytiri spui tu ca e Dezamagitor?
george_octavian_alexa pe 05 Ianuarie 2014 02:04
Cu riscul de a parea prea dur, si spre dezaprobarea unora, nu pot sa clasific acest film cu mai mult de 2 stele - adica o pierdere de timp.
Intreaga sala credea ca nu mai trec odata cei 12 ani.
Vizionarea trailer-ului este cea mai buna alternativa.

amalius2000 pe 02 Ianuarie 2014 00:51
Un film dramatic și atât.
Capodopera nici pe departe.
Sunt ecranizări mai bune despre sclavie.
Predictiv....

victor_neo75 pe 5 ianuarie 2014 01:43
In afara de exceptia Django Unchained (mi-a placut ca film, desi stiam clar ca este doar un caz izolat in care negrul il bate pe stapanul alb) care ar mai fi ?
amalius2000 pe 6 ianuarie 2014 11:24
Sunt multe ecranizari vechi inainte de anii 2000 dar o varianta usoara a sclaviei este prezentata mult mai bine in The Help
Crystina86 pe 29 Decembrie 2013 00:11
Frumos, complex
Un film frumos, complex, dar nu o capodopera. Oricum un must see/
Remember86 pe 03 Ianuarie 2014 21:28
Dezamagire !!!!!!
O nereusita tentativa de impresionare a spectatorului , de creare a unei stari emotionale lacrimogene ... care atinge culmea penibilului in final cu reintilnirea dupa 12 ani a familiei cu Solomon senior care -si cere iertare tuturor ( ??) si cu Solomon cel mic- noul simbol al omului liber !!...Lipsit de inspiratie si previzibil decupat din telenuvelele fisiite Niciodata nu s-ar clas pt Oscar daca nu ar fi o tema atit de draga americanilor - obsedati de promovarea negrilor ( vezi Obama ) ceea ce in curind va ajunge sa fie o forma de discriminare a populatiei albe !! mai ales daca acest film primeste ceva oscaruri > Ca sa nu mai vorbim de pacaleala cu Brad Pitt in rol principal - cind de fapt BP nu apare decit 2-3 minute intr-un rol plat si fara sens
adina_dieac pe 04 Ianuarie 2014 00:47
nu merita nici un premiu parerea mea e ca e o pirdere de timp.da e despre un negru tinut sclav 12 ani dar nu are nici o actiune nu te tine in suspans nici o secunda.nu vad de ce atat tam tam pe acest film sunt altele cu adevarat interesante......
victor_neo75 pe 5 ianuarie 2014 01:33
Recomand Neveste disperate sau Tanar si nelinistit. Sunt ceva mai cuminti. Linistie si pace.
camichu pe 09 Ianuarie 2014 20:58
asteptari mari..un film marca oscar din ultima vreme (biografii,rasism,filme gen documentar).inteleg ca asta e culoarea americana la putere astazi..dar nu e un film de exceptie.un film bun, usor mediocru.din toata puzderia de actori cunoscuti ,nu pot sa zic ca m.a impresionat vreunul in mod deosebit.intradevar un film de ,,oscar'' ,dar doar atat..
john_gotti pe 10 Ianuarie 2014 22:49
dezamagitor
cata valva pentru... mai nimic! subiect impresionant, caz real, actori cunoscuti... FILM SLAB! de exemplu, nici nu se compara cu Django Unchained. deh, clasa regizorului... una peste alta, nu merita nici macar nominalizare la Oscar, daramite statueta! nota 7 cu multa indulgenta.
ionutzoo7 pe 08 Ianuarie 2014 01:09
12...
Da,filmul este extrem de mediatizat.Dar isi merita cu prisosinta toata atentia primita.O poveste brutala despre suferintele indurate de sclavii din sudul Americii.Filmul a fost extrem de bine realizat,si a beneficiat si de niste interpretari foarte bune.Cum majoritatea ati observat,Fassbender a facut un rol mare.Si Chiwetel,sau cum l-o chema,s-a descurcat bine.Un film destul de greu de urmarit,dar pe care il recomand.9.
victor_neo75 pe 10 ianuarie 2014 02:12
Joaca bine Fassbender, dar roluri de compozitie si memorabile au avut Chiwetel Ejiofor si Lupita Nyong'o (Patsey). La Oscaruri si la Globuri are sanse mari de castig pt rol secundar Jared Leto in rolul travestitului Rayon din drama despre traficul cu medicamente neaprobate initial in SUA impotriva virusului Hiv (AZT) la mijlocul anilor 80 in Dallas Buyers Club (alaturi de rolul vietii pt Matthew McCounaughey ce a sabit 23 de kg).
ionutzoo7 pe 10 ianuarie 2014 20:04
Da,ai dreptate.Si Lupita s-a descurcat bine!
andrei_nechifor pe 15 Ianuarie 2014 22:06
Previzibil, obosit, nu merita... McQueen+Fassbender= chestia asta? Cred ca asta a fost cea mai mare dezamagire de la Cloud Atlas incoace.
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:11
Saracu de tine poate tu esti obosit, fa o siesta poate te simti mai bine.
Saabin pe 06 Ianuarie 2014 20:17
slabut
Tocmai m-am intors de la cinema si pot sa zic ca fost o pierdere de timp. Foarte putina actiune si plictisitor. Pe scurt povestea e asa: un negru lautar care canta la scripca in urma unei seri de betie in cursul careia isi pierde cunostinta se trezeste in lanturi, Este vandut ca sclav anunge la un stapan si in urma unui conflict cu supraveghetorul sau este vandut ajungand pe o plantatie de bumbac. Aici se dovedeste a fi destul de lenes, nu isi realizeaza norma zilnica de bumbac cules motiv pentru care e frecvent biciuit. Totusi ii castiga increderea stapanei care il trimitea sa ii faca cumparaturile. Intr-o zi pe cand se intorcea de la cumparaturi fura o foaie de hartie isi mestereste un condei si vrea sa trimita o scrisoare la familie, dar planul sau e dejucat. In cele din urma este ajutat de un alb care nu credea in sistemul scavagist si este eliberat. O asa actiune lungita in 2 ore… citeşte
Sorin87 pe 03 Ianuarie 2014 10:25
un film obligatoriu de vazut, transmite multa emotie si durere in acelasi timp, foarte reusit filmul merita
FunnyX pe 24 Ianuarie 2014 02:07
Un film bun, insa nu pentru toate categoriile de public. Vedem cit de animal poate deveni omul atunci cind are putere de viata si de moarte. Eu unul am si citit multe pe acest subiect, asa ca filmul mi-a placut. Realmente este impresionant. Acum 2 secole unii oameni erau stapini peste alti oameni, acum 7 decenii unii oamenii (germanii) faceau sapun din alti oameni...Cred ca sintem norocosi ca traim in aceste vremuri.
DeadSea07 pe 31 Ianuarie 2014 16:01
Acest film dupa parerea mea are doar doua atuuri si anume: poveste reala si actingul foarte bun facut de Chiwetel Ejiofor, cat despre fenomenul tratat in film cel al sclaviei a fost parca mai bine expus in filmul Django Unchained dar asta este parerea mea ! filmul te lasa cu un gust amar vazand de ce era capabila omenirea in timpuri stravechi ! Cat despre final dupa cum a mai mentionat d-na/d-soara'mihaelatb' a foat parca prea fortat si pe viteza pe cand actiunea filmului putea fi mai scurta si sa se insiste mai mult pe final,pe drama sclavului si consecintele unei asemenea experienta traumatizanta dar asta este doar parerea mea ! o nota de la mine 7.5/10
marina.otilia pe 09 Ianuarie 2014 13:45
Consider ca filmul acesta este unul destul de reusit si merita vazut si ca multi dintre cei care isi dau cu parerea aici habar n-au ce inseamna cinematografie , lucru absolut asteptat . Nu ai cum sa apreciezi filme si sa-ti dai cu parerea despre ce e bun si ce nu cand tu ai vazut toata viata ta numai filme gen American Pie .
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 01:49
Bine spus, BRAVO
marina.otilia pe 2 februarie 2014 10:07
In sfarsit un documentat.
ddonpandy pe 29 Decembrie 2013 12:25
biografic
acest film mi-a aratat mai bine cit de nenorocit poate sa fie omu bogat si la modu in care se crede dumnezeu pe pamint acest lucru se intimpla si in ziua de azi fara ca noi sa ne dam seama se numeste sclavie moderna
Dacianus pe 6 ianuarie 2014 22:29
Da, da. 8-) Ai grija, eu sunt bogat si cult si caut exact asa amarati needucati ca tine, sa mi-i fac sclavi. Uuuuuu!
ddonpandy pe 6 februarie 2014 13:26
dacianus imi pare rau ca team facut prost acuma am observat ca nu te refereai la mine
onlywords pe 13 Septembrie 2013 00:05
trailerul si distributia il recomanda ca un film cu mari sanse la public si la premii. abia astept sa-l vad! :D
Theodor2011 pe 02 Octombrie 2015 21:16
Pe langa drama traita de Solomon Northup in perioada 1841-1853 filmul prezinta in acelas timp o mica parte despre cum erau tratati sclavii pe plantatiile de bumbac din sudul Statelor Unite: Louisiana, Missisippi, Alabama, Georgia, South Carolina etc. Inuman ca niste animale. Aproape, nu chiar la fel ii tratau nazistii pe evrei in perioada (1939-1945) Numai ca propietarii de plantatii nu ii omorau in masa (cum faceau nazistii cu evreii) ci foarte rar. Pt ca aveau nevoie de ei pe plantatiile de bumbac. Filmul poate parea ''plictisitor'' doar pt fanii filmelor cu actiune (si DE DUZINA) in care joaca actori ca : Jason Statham, Steven Segal, Van Damme si pt fanii filmelor cu super eroi sau de asemenea fanii seriei Transformers.
Acestea sunt filme de exceptie care te impresioneaza enorm mai ales cand stii ca sunt bazate pe FAPTE REALE (istorice sau biografice): Glory, The Pianist,… citeşte

Madrey pe 21 Februarie 2014 00:20
12 Years a Slave
Un film bun din multe puncte de vedere. O poveste care te captiveaza incet,incet,actorii a caror expresivitate este remarcabila. Este un film interesant,mai ales ca are o istorie in spate cu o tema dureroasa. Nu mi-a placut insa rolul jucat de Brad Pitt si faptul ca filmul se termina putin cam brusc. As fi vrut o mica continuare,dar in rest a fost un film bun cu o poveste dureroasa.
AdriAdrianna98 pe 08 Martie 2014 13:57
Obligatoriu de vazut
E trist cand te gandesti ca tot ce s-a intamplat aici nu e doar un film, sunt chiar intamplarile prin care a trecut un om . Problema e ca, nu e singurul care a trecut prin asa ceva. O multime de negrii au ispasit aceleasi lucruri din ce cauza? Ca nu din vina lor s-au nascut negrii si albii se credeau mari superiori ? O prostie, chiar ma bucur ca in zilele noastre a fost interzisa sclavia. Revenind la film, nu stiu de ce il tot criticati ca a fost slab, mie mi s-a parut bun. Ce a fost cam "ireal" e faptul ca in tot ce-a facut acolo, n-a dat deloc impresia ca s-au scurs 12 ani, daca nu-i vedeam copiii mari, as fi zis ca trecusera 1-2 saptamani . Cu exceptia asta, mi s-a paru foarte bun. Scenariul a fost bine scris, actorii si-au jucat bine rolul, mai ales Solomon (nu i-am retinut numele de actor) pentru care si-a si meritat nominalizarea. Nu prea mi-a placut cum a jucat Petsie in schimb,… citeşte
dorina_sara pe 06 Ianuarie 2014 00:55
Este un film foarte bun dupa parerea mea dar totodata prea crud pentru mine. M-a captivat pe toata perioada filmului dar la sfarsit am ramas cam deprimata.:P Deci pentru cine nu e asa sensibil ca mine :D, il recomand!!;)
sarrpe pe 06 Ianuarie 2014 00:53
Avand in vedere ca a fost o intamplare reala, nu poti avea deznodamanturi nebanuite sau intamplati super-interesante, filmul are o structura buna, cu actori buni si o continuitate buna pana la final. Nota 8 din partea mea
pandispan2011 pe 05 Ianuarie 2014 01:48
A fost un film OK, dar ma asteptam la mult mai mult de la el. Clar la capitolul drame pe anul asta Captain Philips si Prisoners sunt peste acest film
brandyXYO pe 04 Ianuarie 2014 21:47
Filmul este bun si nimic mai mult. Nu este un film pe care sa vrei sa-l revezi.
Razvan600 pe 09 Ianuarie 2014 19:18
Un film interesant care reda viata sclavilor din acea epoca din America. Bineinteles ca nu este o capodopera, dar nici plictisitor nu mi s-a parut.
cotzofica pe 04 Ianuarie 2014 14:27
Interesant cum un regizor britanic (aflat la început de drum) tratează un caz "americănesc" care a produs multe dezbateri de-a lungul istoriei. Interesant şi cum acest regizor a apelat iarăşi la febleţea lui (Fassbender), chiar dacă de data aceasta i-a ieşit, fiind actorul care se remarcă de departe în film. Dar să ai "pe mână" actori ca Brad Pitt (cooptat şi în echipa de produţie), Paul Giamatti, Benedict Cumberbatch, Paul Dano şi să le atribui roluri de dilentanţi, asta nu prea pot să o înţeleg. Probabil că datorită subiectului tratat filmul va apărea pe lista premiilor Oscar şi poate că va bifa câteva. Filmul este bun, transmite emoţie, are imagine şi coloană sonoră bune, dar nu este un film extraordinar. Şi finalul nu cred că e prea inspirat. În opinia mea nu este cel mai bun film din 2013.
ionut_vatamaniuc pe 05 Ianuarie 2014 01:33
un film bun.atat
un final previzibil,ca tot filmul de altfel.:P:P:P:P:P:P:P:P:P
anonymous.6229028630c4f pe 02 Ianuarie 2014 13:51
carmen_mariella pe 18 Decembrie 2013 23:21
Cateva cuvinte
Numai din trailer si iti dai seama ca e o ecranizare exceptionala a celui ce a fost Solomon Northup. Filmul si viata lui cred ca e in genul celebrului serial Roots (Radacini), care a rulat in anii 70.
xerses pe 22 Decembrie 2013 19:58
Un film excelent; parca sfarsitul as fi vrut sa nu fi fost atat de brusc.
yanysboy pe 02 Februarie 2016 13:15
superb
merita vazut acest film, nu trebuie ratat! ..................................
Go1 2 3 4