Păreri 12 Years a Slave

(2013)

12 ani de sclavie

Octaz pe 19 Ianuarie 2016 00:53
Exceptional! Cuvintele sunt absolut de prisos! Despre ce sa vorbim? Despre situatia negrilor din acea perioada? Despre nedreptate? Despre suflete pierdute? De prisos.. Titlul filmului spune tot. Un film clar de urmarit, omagiat cu premiul Oscar pe buna dreptate, Actorii m-au incantat enorm Michael Fassbender, Benedicht Cumberbatch si
Brad Pitt cu totii la un loc? ... Magnific!

Bogdan.Alexandru pe 08 Septembrie 2015 21:41
O poveste adevarata, despre cum cei negri erau vanduti ca sclavi si chinuiti. In ziua de astazi, a disparut aceasta "perioada", dar vad ca este din ce in ce mai mult apreciat rasismul, culmea, exact de cei care habar n-au ce inseamna asta cu adevarat.
Cat despre film, superb. Nu oricine il poate intelege. Aprob cele spuse de " Scarlett14": "Sigur, filmul este un esec teribil de plictisitor daca stam sa privim din perspectiva indivizilor care rad la glumele din Grown Ups si care se duc la cinematograf strict pentru placerea de a-si da check-in pe facebook si de a butona telefonul pe intuneric.".

catalin_ionut_23 pe 15 Iunie 2015 19:40
FOarte bun filmul merita vazut ,si este bazat si pe o poveste reaala .MIe mi-a placut ,il recomand!
Anna-Maria pe 05 Aprilie 2015 09:54
Libertate si emotie
"Solomon Northup nu este un sclav ca oricare altul. După cum spune chiar el de nenumărate ori pe parcursul filmului, s-a născut om liber, însă tocmai acest lucru face povestea și mai impresionantă. Libertatea lui Solomon Northup este cu atât mai valoroasă cu cât ea este libertatea unui negru în anul 1841, într-o perioadă în care sclavia negrilor nu fusese încă interzisă. Solomon duce o viață liniștită și fericită alături de soția și cei doi copii ai săi. Este un om respectat în comunitate, liniștit și bine educat. "

Citit continuarea aici: http://societatesicultura.ro/2014/01/12-years-a-slave-libertate-si-emotie/

geo_gabi pe 13 Martie 2015 12:17
12 Years a Slave
Un film foarte bun care, după părerea mea, și-a meritat Oscarul pentru cea mai bună peliculă.
chiba_florin pe 24 Februarie 2015 22:25
Superb
M-a impresionat punerea în scenă şi drumul pe care îl parcurge actorul principal de-a lungul acţiunii. Însă arată un adevăr crud şi de care nu sunt prea bucuros să îmi aduc aminte. Oricum chiar şi răutăţile şi greşelile sunt lecţii care trebuie învăţate, fie de bună voie fie de nevoie. Aşadar pot să spun cu mâna pe inimă că îl văd şi ca o lecţie de viaţă !
XShadowX pe 17 Februarie 2015 21:05
FOARTE BUN
Este un film de OSCAR-(uri) clar ! Este o poveste foarte dramatica , interesanta , captivanta cu o distributie de exceptie si bazat pe o poveste adevarata , un MUST SEE !!!
georgiana.f pe 23 Noiembrie 2014 20:53
drama
asta este o adevarata drama
merita vazut il recomand, un film de suflet

Albert.Toma pe 27 Octombrie 2014 19:06
Pare un film destul de bun avand in vedere ca este realizat dupa o poveste reala.Insa nu vreau sa ii acord o nota pentru ca ar fi una mica.Ma asteptam la ceva de genul "The Count of Monte Cristo",dar acest film m-a intristat pe tot restul zilei.
B3stMaNxX pe 26 August 2014 09:48
Un film cu o istorie minunata,mie personal mi-a placut chiar daca sunt 2 scene plictisitoare i-am dat toate stelele! :D
istudor_manuel pe 30 Iulie 2014 16:39
Bun!
Cu toate ca nu prea imi placeau filmele care contin foarte multa drama, acesta m-a facut sa ma uit mai des la filme de genul asta.
madalinaXD pe 19 Aprilie 2014 19:18
Capodopera
Un film bazat pe o poveste adevarata. Mi-as fi dorit sa nu fie adevarata, dar iata ca este. Multi negrii au avut de suferit si nu au primit ceea ce trebuia: libertate. 12 years a slave nu-l voi uita niciodata, iar imaginile imi vor ramane tiparite in inima. Niste oameni care au fost tratati mai rau ca animalele...
tony_mondyalu pe 09 Aprilie 2014 04:04
acest film a reusit sa imi faca ''piele de gaina'', surprinzator filmul si foarte captivant de la cap la coada, pot spune ca actorul Chiwetel Ejiofor a jucat extraordinar, iar aparitia lui Brad Pitt a fost putin surprinzatoare si totodata...scurta, gandindu-ma ca se bazeaza pe o fapta reala iar filmul este o usoara desfasurare a ceea ce sa intamplat defapt, nu face decat sa ma ingrozeasca teribil, recomand filmul, cu siguranta nu v-a va dezamagii
Crysumoner pe 27 Martie 2014 23:39
MATEI 12-13
sclava care strangea cel mai mult bumbac la sfarsitul zilei era batuta cu biciul
"13. De aceea le vorbesc în pilde, că, văzând, nu văd şi, auzind, nu aud, nici nu înţeleg."
"14. Şi se împlineşte cu ei proorocia lui Isaia, care zice: "Cu urechile veţi auzi, dar nu veţi înţelege, şi cu ochii vă veţi uita, dar nu veţi vedea"."

kenya pe 24 Martie 2014 17:37
Din nou un film plin de bataie...Sunt convinsa ca unii stapani de sclavi se purtau fix asa....Intre noi fie vorba, conasul Epps si-ar fi biciuit si sotia daca si-ar fi permis,doar asta era placerea lui,o facea cu sclava fiindca era privilegiul lui istoric,abominatii de-astea traiesc si acum pe fata pamantului,iar unii chiar mai si practica pe sotie,copii,pe animalul de companie...si nu mai suntem in era sclavagista.Libertatea este o utopie,doar perspectiva se schimba si....decorul.
S-a exagerat bataia,si s-a profitat de faptul ca oroarea are succes,nu o aprob cand vine vorba de cinematograf(la fel au facut si in..macabrul "Patimile lui Cristos").Daca a vrut sa sugereze umilnta si neputinta conditiei de sclav,au reusit.Ar fi reusit si fara scena de la butuc...

Balckhell88 pe 24 Martie 2014 14:35
Sclavia libertății
Per ansamblu filmul nu este rău, însă după atâtea elogii și publicitate, parcă mă așteptam la altceva. Chiwetel Ejiofor nu m-a impresionat în mod deosebit, însă a făcut un rol destul de bun. Michael Fassbender a făcut roluri mult mai bune, ca de exemplu în Hunger sau în Shame (ambele regizate de același Steve McQueen). Sarah Paulson mi-a atras atenția în mod deosebit, pentru că mi-a plăcut cum s-a transpus în rolul "diabolicei" doamne Epps. Lupita Nyong'o își merită pe deplin Oscarul...
Postmodern pe 20 Martie 2014 17:35
12 ani de sclavie - Urma de bici de pe corpul Americii | Postmodern
[...] spectatorului să-și formeze singur opinia. Iar opinia majorității criticii de film este că 12 ani de sclavie este deja un clasic pe subiectul [...] citeşte
CINEFILUL DE SERVICIU pe 16 Martie 2014 05:46
12 Years a Slave (2013) | CINEFILUL DE SERVICIU
[...] IMDb  Rotten Tomatoes  Metacritic  Cinemagia  CinemaRX 2014-01-04 +Andrei Mutuligă window.___gcfg = {lang: 'en-US'}; (function(w, d, s) { [...] citeşte
Mihai2508 pe 13 Martie 2014 23:21
Excelent
Un film care a atins un subiect complex si delicat, si care merita vazut, este un film dramatic, ce prezinta viata unui om si chinurile pe care acesta trebuie sa le suporte ca sa supravietuiasca, precum si inegalitatile din acea vreme si torturile inumane prin care treceau unii oameni.
CriticFin100La100 pe 08 Martie 2014 10:57
Acting impecabil
Un film obligatoriu de vazut, din punctul meu de vedere nu a fost de 10, insa pentru ca nu gasesc captivante acest gen de filme, insa acesta a fost exceptional din punct de vedere al expunerii povestii, jocului personajelor, emotiei transmise, scenariului, etc. Merita Oscarul desi mi-a placut mai mult Lupul de pe Wall Street, insa acela a fost un alt fel de film, mai placut ochiului si iti creaza o impresie partinitoare mai ales daca esti fan Leo, Jonah sau chiar Mathew.
12 Years a Slave – Suferinta pret de doua ore si la final premiile

Regie: Steve McQueen
An: 2013

Actori: Benedict Cumberbatch, Chiwetel Ejiofor, Michael Fassbender
Genul: drama, biografie

Ce mi-e “Amistad” si ce mi-e “12 Years a Slave”? Parca primul film avea un mesaj prezentat mult mai clar decat tentativa intampinata cu ropote de aplauze a lui Steve McQueen. In ultima vreme, regizorii cauta sa smulga publicului emotiile cu forcepsul. Nu simti nimic? Insensibilule! Dragi actori, dragi regizori si scenaristi, taman aici e problema. Lasati ... citeşte

Dragos.87 pe 10 Mai 2017 03:40
Capodopera
O drama sfasietoare care te face sa treci prin toate starile si asta pentru ca este un film atat de bine realizat incat este la limita realului.Chiwetel Ejiofor are o prestatie impecabila,decorul si atmosfera sunt foarte bine realizate,totul este asa cum trebuie!Nu ai inima daca nu plangi la o asa capodopera!Nota 10!!!!
tedy_jackson_dennis pe 04 August 2014 10:09
Un film bun
Dupa parerea mea un film foarte bun.
Urasc ''' Continutul review-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere '''

claudiu-daniel-lugoj pe 18 Mai 2014 20:41
Filmul este bun dar cu siguranta se putea si mai bine pentru ca potential exista.Din pacate parca lipseste ceva acestui film sa fie unul foarte bun.Ma asteptam la ceva mai mult de la acest film dar si asa nu a fost un film rau.
psycho_t1x pe 08 Martie 2014 01:08
Provoaca indigestie
Un film foarte greu de vazut...pentru oameni normali.
Manusa pe 02 Martie 2014 22:54
Mi-a placut foarte mult filmul, un film emotionant pe care l-am asteptat cu nerabdare, iar premiile si nominalizarile pe care le-a primit au fost meritate.
claw13 pe 13 Februarie 2014 22:21
excelent
Cine afirma ca acest film nu e bun, il sfatuiesc sa se uite la desene animate sau la altceva ce ii place lui.Este un film excelent atat spun!
alina_matei pe 13 Februarie 2014 19:39
I enjoy it
12 ANI DE SCLAVIE este un film pe care am ajuns să îl văd într-un moment de spontaneitate. Nu a fost opțiunea mea, dar ar fi fost mare păcat să îl ratez. Ideea este simplă și cunoscută de toată lumea: exploatarea ca sclavi a negrilor în SUA. Deși scenariul este departe de a prezenta râvnita ”viață ca în filme”, mi-a captat toată atenția. Un film pe care după primele secvențe l-am catalogat a fi previzibil, a sfârșit prin a avea un impact puternic. Este vorba despre un negru născut ”om liber”, cu familie, educat, care stăpânește tainele viorii, dar care sub anumite pretexte este ademenit de doi șarlatani care îl dau pe mâna comercianților de sclavi. Lupta lui pentru supraviețuire este impresionantă, pentru că nu are de partea lui nici măcar legea junglei, deci nu putem vorbi de drepturile cetățenești de care se bucurase până în clipa… citeşte
adrian_cinca pe 04 Februarie 2014 11:33
Foarte bine ecranizat.Jocul actoricesc spectaculos si povestea impresionanta
griffoutz pe 02 Februarie 2014 03:14
Cel mai bun film vazut de ceva vreme incoace. Te impresioneaza pana la lacrimi
Patrick.nismo pe 02 Februarie 2014 01:47
Un film extraordinar, incercati sa va imaginati chinul(putin zis) prin care au trecut inainte sa criticati. Daca nu v-a placut filmul uitati-va la Buggs Bunny si Ratoiu Donald si apoi sa lasati un review. Sunteti jalnici.
La unele scene m-am abtinut sa nu plang dar la sfarsit nu am mai rezistat. Va imaginati cum e sa va vedeti familia dupa 12 ani?

''Like'' celor care au apreciat filmul. ''Dislike'' celor plictisiti.

Tyybi1 pe 22 Ianuarie 2014 14:54
Un film fabulos. Imaginile parca sunt preluate din filmul "Django Unchained". Obligatoriu de vazut !
safe123 pe 17 Ianuarie 2014 20:45
12 ani de sclavie
filmul este lung , plictisitor , cred ca americanii acu se simt cumva vinovati de sclavia care era la ei in tara si acu orice film p tema asta devine bun si de oscar , anu asta cel mai bun actor principal trebuie sa fie luat de Dicaprio , daca nici acu nu ia dupa ce in ultimii 5 ani a facut numai filme de tot , inseamna ca au ceva cu el ...
Patrick.nismo pe 2 februarie 2014 02:09
Filmul este lung? Te-ai luat nasol tare. Pai tu ce vroiai sa dureze 1h29min?
lili22 pe 16 Iunie 2014 06:39
foarte slab acest film
Am pierdut ce-i drept inceputul, dar a fost greu de suportat acest film.Nu imi spune nimic, poate cetatenii SUA sunt mai sensibili....
Cretzulynne pe 28 Ianuarie 2014 21:56
Dureros de trist sa poti povesti despre ce ai trait in trecut
Film bagat in urmatoarele liste publice:
Din literatura americană
Marile personalităţi ale lumii
Cele mai bune filme din cinematografia mondială
Filme cu New York
Filme cu durata de la 120 de minute pana la 240 de minute
Filme cu case, castele & alte constructii
Filme cu vapoare, barci & alte ambarcatiuni
Filme cu animale și animăluțe
Să dansăm!
Vârsta mijlocie
Tinereţea
Adolescenţa
Copilăria

Nimicdinceparafi pe 13 februarie 2014 19:40
???
Cretzulynne pe 8 mai 2014 23:43
:))) Te rog sa ma lamuresti si pe mine cum ai reusit sa intelegi ca e de pe cinemagia si nu de pe wikipedia, informatie care nici nu inteleg de unde ai luat-o... Si la ce copiere te referi ? Pur si simplu am scris in ce liste d'ale mele am inclus acest film. Sa ne lamurim - listele sunt publice, dar informatiile de mai sus sunt, in primul rand, pentru mine. Daca vrei sa citesti si nu judeci ca sunt aiureli, atunci considera ca sunt si pentru tine. De nu, ignora. Simplu, nu?
iu2llia pe 18 Ianuarie 2014 18:59
la astfel de film se plange nu la Titanic redifuzat de milione de ori !
pe cat e de cruda realitatea acelor vremuri.. redata in acest film... pe atat de mare e interesul ptr acesta catastrofa.. produsa de oameni pentru oameni , adusa noua, in timpuri libere, e bine sa stim si sa analizam aceste aspecte.. filmul este dincolo de film... o poveste reala, care ne vorbeste cat de cruzi pot fi oamenii..din pacate. cel putin
pentru cultura noastra generala si pentru constiinta merita vizionat !

Xsky pe 14 Ianuarie 2014 21:43
Nu...neaparat
In afara de poveste nu este un film prea stralucit,si nu inteleg partea in care mai multi spuneti ca filmul nu ar fiii inteles la valoarea lui si de aceea are mai multe commenturi negative.Va pot da si un exemplu in care ar iesi filme la fel de "extraordinare" ca acesta, ca genocidul moldovenilor din siberia .Nu inteleg de ce ar trebui sa ne pese atat de americani cand multi dintre noi nu stiu prin ce au trecut cei din care se trag dar se dau extrem de interesati de sutele de filme cu negrii pe aceasta tema.
manina pe 13 Ianuarie 2014 09:50
profesionalism
12 ani de sclavie va atinge cu siguranta ceva corzi sensibile la cei mai multi spectatori prin simplitatea si autenticitatea scenelor. Cei mai multi dintre noi cunoastem istoria sclavismului, macar in linii mari, dar detaliile intime din viata celor fara drept la intimitate lovesc in plin pudoarea si simtul sinelui al fiecaruia dintre noi.

Filmul e simplu ca naratiune si fara artificii vizuale. Interpretarea este exceptionala si in cazul actorilor secundari; poate prezenta lui Brad Pitt este cam ostentativa.

Singurul comentariu mai putin laudativ ar fi sentimentalismul care se insinueaza spre final.

larisamaria24 pe 06 Ianuarie 2014 08:07
povestea filmului este asemanatoare cu cea a cartii "Coliba Unchiului Tom". un film bun care arata suferinta sclavilor si prin cate au trecut :( .... Este un film care nu trebuie ratat.
Ovidiu239 pe 01 Februarie 2014 00:11
Bun filmul, insa nici pe departe capodopera cum il lauda multa lume. Mi se pare chiar supra-apreciat acum, dupa ce l-am vazut. Dezavantajul lui este ca tine atat de mult...peste 2 ore, mi s-a parut foarte plictisitor in multe momente, insa noroc cu niste momente dure si emotionante si cu un final demn de premiul Oscar. De remarcat si jocul actoricesc.
valentin_ionita pe 13 Ianuarie 2014 13:37
Foarte slab
E greu sa mai faci filme credibile artistic, despre sclavie, dupa Django. Regizorul filmului in discutie a stiut asta si a incercat sa treaca de handicap folosind o gramada de actori celebri. Rezultatul insa este un film in care dramatismul subiectului( conditia sclavului, libertatea ) este erodat pana la disparitie de pateticul (in sens american) regiei. Este un film care nu numai ca nu reuseste sa te trimita la "un dincolo" de aparenta, asa cum face arta, dar reuseste performanta de a rata vreun superlativ si ca film istoric, si ca film biografic. Scenele se succed ca o insiruire de diapozitive fara o curgere organica in masura sa-ti sporeasca asteptarile. Sclavul muzician este neconvingator in afara scenelor cand varsa lacrimi. Lacrimile sunt in filmul asta cam singura expresie a dramaticului si, la un moment dat, folosirea lor devine parodica. E un film la care merita sa iti cumperi… citeşte
Pantaleon pe 23 februarie 2014 15:59
Apreciez comentariul tau, se vede ca este al unui om ce cunoaste fenomenul cinematografic, dar nu sunt de acord cu prima parte nicidecum. Nu cred ca il poti compara cu Django din niciun punct de vedere, pentru ca Django este un film marca Tarantino, deci departe de realism si de emotional, iar 12 Yars a Slave reuseste sa miste coarda sensibila a privitorului. Negrul lui Tarantino este un razbunator, care abia asteapta sa faca bai de sange, cel al lui Steve Mc.Queen fuge din calea stapanului ce vrea sa-l biciuiasca, desi e constient ca i-ar putea rupe capul fara mari dificultati. Django e un western boombastic (nu spun ca nu e un film rezonabil) care nu tateaza in mod concret si realist fenomenul scalviei. In timp ce 12 Years a Slave o face. Nici acesta nu e o capodopera, dar vazut din perspectiva celui care (sa zicem) acum a deschis ochii pe lumea asta si vrea sa-si faca o idee despre acea perioada neagra din istorie, e categoric mai credibil si mai realist. Sunt de acord cu tine acolo unde spui ca sclavul muzician nu convinge, dar nu ca performanta actoriceasca, ci ca om ce poseda un talent. Facand o paralela cu Pianistul, de exemplu, diferenta e majora. Negrul lui Mc.Queen nu e decat un biet muzician de carciuma.
Turi pe 03 Ianuarie 2014 19:15
Fimul face cat multe lectii plictisitoare. Pacat ca nu intelegem din astfel de povesti ce este gresit si ne incapatanam sa spunem doar ca "istoria se repeta". Este pentru prima data cand am comparat situatia scavilor cu cea a evreilor din perioada nazista. Deprimant este ca uneori, gandirea care ne situeaza deasupra animalor( asa ne place sa credem) nu foloseste decat pentru a face rau.
Aishor pe 14 August 2020 23:50
Filmul nu e bun, e super bun si chiar rupe muntii! Un film de Oscar ce nu trebuie ratat! Film de 10!
user-5c66bc1b7a4ba pe 03 Mai 2020 22:16
F bun.Zicea cineva de Birth of a nation ca e mai bun...gresit.Se vede imediat un film de oscar!
Edddd pe 18 Ianuarie 2020 11:46
supraevaluat
Filmul e bunicel , dar nu rupe munții..... dar dacă evreimea Hoolywoodului îți suflă în pânze ...... eeeee... atunci încep să curgă Oscar-urile..... fără număr - fără număr.....
user-59cfc5e0991ba pe 17 Ianuarie 2020 16:54
O fi bun dacă toată lumea zice asta, eu nu am răbdarea necesară să vad niște ore nimiccccccccc.
O fi reală povestea, or fi actorii dar după 20 min l-am șters direct.
Boring, nu recomand !!
P.S- satul până peste cap de povestea "oamenilor de culoare"......

Caktus pe 31 Decembrie 2019 01:52
Obligatoriu de vazut
Un film excelent adaptat dupa un caz real, in care este prezentata viata lui Solomon Northup, american care ajunge sclav in urma unei rapiri. Un film foarte interesant care sincer m-a captivat. Finalul e excelent. Recomand tuturor.
raalb pe 30 Septembrie 2019 00:12
Un film foarte. Totusi este o poveste foarte ampla, spusa intr-un timp prea scurt. O asemenea poveste, trebuia transpusa intr-un serial, nu intr-un film de cateva ore. Sclavia negrilor, viata acestora traita pe plantatiii, abuzurile la care erau supusi, incercarile lor de a se opune violentelot , toate sunt foarte bine puse in scena si lustrate perfect. Un film dur si totodata sensibil, un film negru, dar plin de albi nedrepti, o traire in antiteza, alb si negru asezati pe pozitii adeverse, albul dominator si negrul abuzat. Dreptate si nedreptate. Este un film care iti produce o multime de trairi, te constrange sa simti suferinta, durerea si tristetea acelor vremuri. Merita vazut. Actori buni, imagine, costume, sunet, toate foarte bune.
carmen_angelus_romila pe 19 Mai 2019 12:50
Cu o distributie diversa, cu actori faimosi sau necunoscuti, artizanul spectaculos al multor filme, acum regizor, Steve McQueen reuseste o realizare deosebita, cu totul dramatica, dar plina de dragoste si romantism, care merita pe deplin sufragiul acordat de critici, dar si apecierile publicului cinefil de pretutindeni.
AdrianaCT pe 24 Aprilie 2019 04:03
Noroc cu Oscarul, cu Brad Pitt și cu Lupita Nyong'o!
Un film bun, nimic de zis, dar The Birth of a Nation este cu muuuult peste!!!
Go 1 2 3 4