Go Back   Cinemagia Forum > De toate pentru toti > Cafenea

Reply
 
Thread Tools Search this Thread
Old 20 Mar 2009, 11:58   #41
halebardul
Guru
 
halebardul
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,916
Send a message via Yahoo to halebardul
Bai, nu stiu ce-ati facut, dar de cand ati schimbat forumul asta nu mi se mai aprinde becul de la frigider.
Pana acum mergea perfect.
Iar in fata casei au aparut muncitori care sparg borduri, schimba asfaltul.
Opriti-va!
halebardul is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 13:23   #42
klein
Guru
 
klein
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 850
Si mie imi imi lipseste mult vechea interfata. Era mai originala. Acum seamana cu multe forumuri. E trist. In plus mi-am pierdut reperele rau de tot. nu prea mai am chef sa intru... si nu imi place ca sunt prea multe indicatii in engleaza.
klein is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 15:55   #43
Chambord
x
 
Chambord
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 3,717
Originally Posted by halebardul:
Bai, nu stiu ce-ati facut, dar de cand ati schimbat forumul asta nu mi se mai aprinde becul de la frigider.
Pana acum mergea perfect.
Iar in fata casei au aparut muncitori care sparg borduri, schimba asfaltul.
Opriti-va!

cu becul e din cauza ca nu stingeai lumina cand inchideai frigideru si de aia s-a ars beku, duh ! :hmm: pune unu de o suta si o sa mearga brici.

iar cu muncitorii si bordura e intr-adevar de la site, si pe la mine au aparut si cand i-am intrebat ce-i cu panarama asta cica face parte din procedura de 're-shaping cinemagia' ... n-am inteles ce voiau sa zica ca n'am facut rusa da' orkum tre sa fie ceva legat de sait. :mad:

Chambord is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 19:17   #44
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by halebardul:
iar la mesaje private nu exista categoria "mesaje trimise"
trebuie sa intri in "Modifica dosare" si abia acolo dai de un link.

In pagina de "Profil", la sectiunea "Listeaza mesajele" ai un droplist "Sari la dosar" (in caseta "Controale dosar"). Nu e cel mai intuitiv mod de navigare, recunosc, dar cam asta-i tot ce poate momentan vBulletin-ul.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 19:21   #45
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by mafalda:
De cand ati imbracat forumul in haine noi, toate bune si frumoase, dar eu nu mai primesc mesajele pe E.mail ! DE CE ? :confused:

In "Profil > Modifica optiuni", in caseta "Messaging & Notification" ai o optiune "Default Thread Subscription Mode". De acolo poti controla modul in care vrei sa primesti notificari pe email atunci cand se posteaza mesaje noi.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 19:27   #46
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by halebardul:
E o problema cu semnalizarea noilor postari.

Inainte era foarte vizibila, cu beculetul ala portocaliu. Acum mai mult banuiesti. (textul apare bolduit si cam atat; mai e ceva?)

Icon-ul in forma de pliculet din stanga se deschide daca in topicul respectiv sunt mesaje noi. Exista in josul paginii o explicatie pentru icon-uri. Oricum, am in plan o inlocuire a icon-urilor standard cu unele mai sugestive.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 20 Mar 2009, 20:06   #47
Martalogu
Junior
 
Martalogu
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 57
sa speram ca whiter doesn`t mean lighter.

in rest numai de bine
Martalogu is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 11:11   #48
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cu motorul căutare aţi "rezolvat": nu funcţionează deloc. am dat de probă un cuvînt cheie chiar de pe această pagină "vBulletin" cu opţiunile implicite ("toate forumurile deschise", "caută şi în subforumuri" etc) şi guess what? "Sorry - no matches. Please try some different terms."
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 11:30   #49
StefanDo
Super Moderator
 
StefanDo
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 3,571
Cautarea nu se face pe parti din cuvinte. Pe pagina anterioara aparea cuvantul "vBulletin-ul", pe care motorul de cautare il percepe ca pe o unitate, prin urmare o intrare diferita de "vBulletin". Dar sunt sigur ca vei cauta destul de rar astfel de cuvinte De aici la "nu functioneaza deloc" e o cale foarte lunga
__________________
This is not THE END...
StefanDo is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 12:34   #50
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
thx for tip.
încă o problemă de ordin general (şi rezolvabilă de către administratori):
se ştie că citirea unui rînd (pentru cărţi era studiul, dar pentru calculator cred că e cu atît mai valabil cu cît monitorul provoacă o oboseală suplimentară ochilor în comparaţie cu foaia de hîrtie) care depăşeşte 50-60 de caractere devine foarte greoaie. ori rezoluţia aceasta cu fonturile implicite atît de mici depăşeşte dublul acestui prag. exemplu la întîmplare dintr-un post al lui pitbull pe care am încercat să-l citesc şi n-am reuşit:
"
Aceleaşi motive din zona regiei, suprapuse peste şovăielile dramaturgice, duc la ratarea iremediabilă a unui final care ar fi avut toate şansele
" - 144 caractere pe un rînd...
deci două soluţii sunt:
1. revenirea la rezoluţia dinainte, chiar dacă rămîn spaţii suplimentare pe margine dar pot mări cu ctrl+ din browser să văd mai mare (fără să am problemele pe care le-am semnalat şi eu şi alt forumist)
2. menţinerea rezoluţiei actuale şi mărirea valoarea implicită a fonturilor astfel încît vor fi mai puţine caractere pe un rînd.
(3). ar mai fi o soluţie faină dar nu ştiu dacă se poate tehnic (n-am văzut la niciun forum pe net): împărţirea pe două coloane a paginilor. cred că mai ales pentru cei care au monitor în format 16:9 ar arăta super.


fără legătură cu observaţiile dinainte, o parte pe care o salut este redactarea articolelor de pe homepage cu diacritice.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 12:37   #51
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
E clar,userii relativ noi(cam de anul trecut de cand am aterizat si eu),cei f noi,care navigheaza pe site,dar nu posteaza pe forum sunt incantati de schimbare,iar cativa mai vechi(Marx,Nume,Leonard,Klein,Longshot,Nesuptolem tine si el trena cortegiului care are ca trasatura definitorie negarea unor chestii de amorul artei,ca asa suntem cooli,sau cei care mai intra de doua ori pe an pe forum,dar care s-au logat cu ani in urma) gasesc noua schimbare de cacat.Asa,si? Viata merge inainte.
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 14:55   #52
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
@Leonard

La propunerea ta, am marit putin fontul si am ingustat coloana de text.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 23:17   #53
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mersi. coloana îmi apare îngustată, fonturile mai mari nu. dar măcar acum pot mări eu fără să-mi iasă din ecran.
altă chestie: imaginile din dreptul anumitor topicuri se pot repune? (exemplu: "Editia 2009" cine intră pt prima dată la cafenea şi vede doar titlul nu poate şti la ce se referă. imaginea ataşată completa informaţia). la fel pt festivalurile de film erau imagini.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 21 Mar 2009, 23:23   #54
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
cînd dau să editez văd că tot nu mai apar diacriticele, deci sunt nevoit să postez din nou cînd îmi mai amintesc ceva:
se poate aplica provizoriu culoarea bleu ce apare în stînga ca fundal şi pe restul ecranului, fundal pt textul mesajelor? parcă nu arde la ochi chiar ca albul ăsta. în jumătate de oră de navigat pe forum m-a luat durerea de ochi şi de cap. şi am redus contrastul şi luminozitatea la monitor nenatural de mult.
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 01:15   #55
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
mai semnalez o problemă: la topicurile cu multe pagini nu mai sunt afişate înainte de a intra în topic în dreapta titlului topicului numerele (şi linkurile) paginilor penultima şi antepenultima ca înainte. în schimb sunt afişate (cam inutil, dar pot rămîne, că spaţiu e destul în general, dacă titlul nu e imens) paginile 2 şi 3.
pe lîngă faptul că, dacă n-am intrat mai demult pe topic, vreau să citesc în ordine cronologică ce n-am citit, nu să încep cu ultima pagină, mai oferea şi o imagine asupra ratingului topicului, (acelea mai incitante, la care a curs mai mult sînge, ultimele cifre erau mai mari). acum un topic de 5 pagini se vede la fel cu unul de 100 de pagini "1 2 3 last page".
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 01:23   #56
Leonard
alter-ego
 
Leonard
 
Join Date: Feb 2003
Location: Paper St. Soap Company
Posts: 1,967
Send a message via Yahoo to Leonard
văd că noul format are totuşi şi un element nou (pe care mai mulţi l-am cerut pe vremuri dar nu a fost acceptat): chatul ("open buddy list" cred că asta e). are cineva chef să intre să facă proba cu mine?
__________________
Prepare to evacuate soul
Leonard is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 27 Mar 2009, 08:56   #57
Pauline Kael
Banned
 
Pauline Kael
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 3,687
Da,cum sa nu,avem,dar unde e?:shock: :oops: :oops:
Pauline Kael is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 29 Mar 2009, 13:28   #58
Kos_min
Novice
 
Kos_min
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 4
nu imi place

Deocamdata nu imi place noua fatza a cinemagiei.Inainte aproape zilnic intram pe site sa vad noile aparitii si noile traileruri,iar acum cu greu mai gasesc ceva.Probabil asa e la inceput pana te obisnuiesti,dar totusi nu imi place albul acesta,mai bine era inainte pe fond inchis.
E doar o parere personala.

Lasand albul la o parte,sunt anumite noutati de bun augur!

Last edited by Kos_min : 29 Mar 2009 at 13:40.
Kos_min is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 30 Mar 2009, 12:14   #59
daniel
Administrator
 
daniel
 
Join Date: Jul 2001
Posts: 202
Originally Posted by Leonard:
mai semnalez o problemă: la topicurile cu multe pagini nu mai sunt afişate înainte de a intra în topic în dreapta titlului topicului numerele (şi linkurile) paginilor penultima şi antepenultima ca înainte. în schimb sunt afişate (cam inutil, dar pot rămîne, că spaţiu e destul în general, dacă titlul nu e imens) paginile 2 şi 3.
pe lîngă faptul că, dacă n-am intrat mai demult pe topic, vreau să citesc în ordine cronologică ce n-am citit, nu să încep cu ultima pagină, mai oferea şi o imagine asupra ratingului topicului, (acelea mai incitante, la care a curs mai mult sînge, ultimele cifre erau mai mari). acum un topic de 5 pagini se vede la fel cu unul de 100 de pagini "1 2 3 last page".

Am corectat si asta.
daniel is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Old 31 Mar 2009, 17:10   #60
gionloc
Guru
 
gionloc
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 1,105
azi ii a doua oara cind nu ma pot loga cumsecade. incerc de citeva ori, nimic. cer parola noua. primesc parola noua. incerc sa ma loghez, nu mere. incerc cu parola veche, merge.
gionloc is offline   Reply With Quote sendpm.gif
Reply


Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

Advanced Search

Posting Rules
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

vB code is On
Smilies are On
[IMG] code is On
HTML code is Off
Forum Jump


All times are GMT +2. The time now is 11:31.


Powered by vBulletin - Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
jinglebells