Păreri War Horse

(2011)

Calul de luptă

mescalyto pe 12 Ianuarie 2012 05:28
Surprinzator de slab
Un scenariu de toata jena si plin de clisee ieftine ! Nu ma asteptam sa fie atat de slab . Cel putin scena de la sfarsit cu decorul din spate a fost cel mai prost moment al filmului . Recomand pentru copii care inca mai cred in Mos Craciun ! Ar fi multe lucruri negative de spus dar nici macar atat nu mai merita din timpul meu .
Giulestina85 pe 12 ianuarie 2012 22:27
atunci uita-te la Twilight baietas daca asta este slab !e un film bun spre f bun !un film de viata !mai iesi din casa si schimba-te mizantropule !La vita e bella !
iiii pe 4 iulie 2012 14:35
deh.. daca lui ii place doar transformers avatar si the avengers il intelegem ca nu poate duce un film interesant.
emix pe 17 Ianuarie 2012 10:00
Cui se adreseaza ?
Ei bine , da : cui se adreseaza acest film ? Este extrem de slab , m-a dezamagit profund : un scenariu siropos , scene exploatind stereotipuri cinematografice inventate de fratii Lumiere , rezolvari in stil stahanovist , camaraderie anglo germana , greseli istorice , greseli de montaj , totul culminind cu un " happyend fericit " ! Mai lipsesc scenele din care reiese patriotismul calului ! Daca punea si problema holocaustului , atunci era complet ! Seamana izbitor cu filmele sovietice din anii 50 .Asa insa , ramine o prostioara pentru casnice si menajere , care vor avea un nou prilej de a-si umple mesajele cu inimioare si pupici : regret ca nu pot da mai putin de o stea ! Pe scurt : submediocru !!!
mescalyto pe 20 ianuarie 2012 04:48
In sfarsit, mai e cineva intreg la minte pe aici! Bravo @emix ! In rest vad ca turma de "cinefili" a inebunit dupa filmul asta de 2 lei.
Worth pe 14 martie 2012 13:56
@emix, nu o lua in nume de rau, dar stii ce nu inteleg eu; De ce te chinui sa mai faci o sumedenie de comentarii negativiste la aceasta productie cinematografica oarecare dupa parerea ta, daca este clar ca lumina zilei ca nu ti-a placut deloc? Eu cred ca era mai mult decat suficient un singur comment negativist sa zicem si cu asta se incheia povestea.
AndreiABCD pe 19 Aprilie 2012 23:50
cel mai frumos film...................................................................
marymusashi pe 26 Februarie 2012 15:33
the best ever
sa speram ca ia macar un oscar pentru ca e o capodopera
blackpussycat pe 25 Februarie 2012 22:02
wowww
excenent film!!!!nu ma asteptam...superb calutzul :)!!!!!!!!
iiii pe 4 iulie 2012 14:37
zoofilo!
blackpussycat pe 8 iulie 2012 10:09
esti dus iiiii dar rau de tot :)))))) unde dai si unde crapa perversilor !!!!!sa va fie rusine
goldenleaves pe 24 Februarie 2012 12:41
Recunosc ca mi-a placut. Se foloseste de povestea calului pentru a prezenta razboiul din alt unghi...exista o scena care te face sa iti pui intrebarile ,,De fapt, de ce exista razboiul? Cui serveste el?"

Finalul e superb toate culorile alea regasirea multa emotie pura

claudiu-daniel-lugoj pe 13 Ianuarie 2012 20:45
Doamne ce film a reusit sa faca Steven Spielberg,aproape o capodopera.O drama in adevaratul sens al cuvintului la care cu greu te abti sa nu plingi, eu unul nu am reusit.E imposibil sa nu te atasezi de acest cal de la inceput,unul foarte destept.WAR HORSE este un film excelent despre viata zbuciumata a unui cal si stapanul sau care ajung sa se reintilneasca dupa foarte mult timp in mijlocul razboiului si din care scapa amindoi cu viata doar ca baiatul a fost orbit in timpul razboiului iar calul sa taiat in gardurile ghimpate ale transeelor,dar isi revin amindoi si se intorc cu bine acasa de unde a si plecat toata aceasta poveste fascinanta.Eram ferm convins ca daca Spielberg regizeaza acest film va fi ceva iesit din comun si a fost.Recomand tuturor acest film,mai ales celor care iubesc animalele dar nu numai,e imposibil sa nu iti placa acest film dramatic.
just_see pe 16 ianuarie 2012 23:08
comentariu plin de spoilere... de greseli gramticale si erori grave de exprimare,nu pot sa nu ma amuz de fiecare data cand iti gasesc cate un comentarie.iar fraza asta a reusit sa-mi faca ziua mai buna:"Doamne ce film a reusit sa faca Steven Spielberg,aproape o capodopera."
iiii pe 4 iulie 2012 14:37
@just_see sunt perfect de acord cu tine. astfel de rebuturi nu ar trebui sa existe pe cinemagia
cipdale69 pe 11 Ianuarie 2012 19:05
Cred ca este deja castigator al catorva premii Oscar !
Andrutza100 pe 19 Aprilie 2012 19:58
am văzut astăzi filmul și este foarte bun:) :) îmi venea sa plâng :( :( a fost un film foarte emoționant :) :(
Costy_Craiova_fan pe 24 Martie 2012 20:33
Superb !
Superba povestea.....un film care te face sa crezi ca poate intr-o zi lumea va fi mai buna !!
cosmin_kedii pe 24 Februarie 2012 10:06
Amuzant, trist, captivant. Un film minunat
Unul dintre cele mai frumoase filme, care le am văzut pe 2012 . Peisaje frumose, cu acţiune mare şi un film minunat. Înălţător pentru inima omului si cu siguranta un film ce nu trebuie pierdut
johny_one pe 24 Februarie 2012 00:42
Simplu,frumos si la subiect;) vorba aia.. cainele cel mai bun prieten al omului
in cazul acesta a fost vorba de un cal:D

vladis2.0 pe 23 Februarie 2012 17:36
Un film remarcabil
Ca de obicei Steven Spielberg reuseste sa creeze un film care impresioneaza. Imaginile in combinatie cu muzica lui John Williams te transporta intr-o alta lume si te fac sa traiesti fiecare scena. Cand am vazut trailerul am crezut ca e vorba de un simplu film de razboi, dar e mai mult de atat. Iese din tiparul filmelor produse in ultimii ani.
Dacianus pe 22 Februarie 2012 18:05
Poate cel mai bun film cu animal pe post de personaj principal, din toate timpurile.
Caktus pe 3 mai 2020 01:13
Dupa Hachiko
Ariann pe 21 Februarie 2012 14:09
Senzational
Filmul este absolut senzational.O drama foarte frumoasa cu momente unice.Recomand tuturor..
oana95 pe 19 Februarie 2012 20:26
exceptional!
Tocmai astazi am vazut acest film si pot sa spun ca ma surprins.....cat de bun este!!In cele 2 ore si 26 de minute am trait totul!Inca o data Steven Spielberg dovedeste ca se mai pot face filme bune!
madalinaXD pe 17 Februarie 2012 20:37
un film superb...o poveste ce iti ramane tiparita in inima si minte mult timp ...m-ai aveam putin si plangeam...eu cred ca este unul dintre cele mai bune fime din 2011...merita 9 cu felicitari:X
Borisika pe 13 Februarie 2012 21:00
un film reusit
minunat, emotionant, bine realizat, o intriga ...nota10
ganj1968 pe 12 Februarie 2012 09:51
Film de vazut.
Am vazut filmul si am ramas impresionat.Un film foarte bun.Sper sa ia Oscarul pt. cel mai bun film.Eu am vazut toate filmele nominalizate si sper sa castige.Succes la Oscar !
vanKaalin pe 10 Februarie 2012 20:33
Spielberg e un geniu in ceea ce face.Sper sa i se acorde acestui film multe premii.
marian_007bond pe 05 Februarie 2012 12:40
Calul de lupta
Un film extraordinar si foarte emotionant care ar trebui sa ne placa tuturor, nu sunt cuvinte indeajuns de multe ca sa va spun cat ma uimit acest film, este cu adevarat fenomenal si acum dupa ce l-am vazut ma bucur nespus de mult ca m-am uitat la el si cu siguranta ma voi uita din nou cat de curand
crazydream90 pe 28 Ianuarie 2012 18:55
superb filmul...merita tot timpul :X:X:X nu ratati! ;)
CNA7664 pe 27 Ianuarie 2012 23:59
SUPER FILM
Era de asteptat ca Spielberg sa reuseasca din nou sa ecranizeze povesti adevarate cu actori aproape necunoscuti...
Merita vazut !
Exista o scena uimitoare in film care il are in prim plan pe calul de razboi...

marc_mihai pe 26 Ianuarie 2012 16:07
Un film excelent.Merita nominalizarea si este printre favoritele mele la premiul Oscar.
Manusa pe 25 Martie 2012 16:58
Un film remarcabil. Se vede ca a fost regizat de Steven Spielberg, dar si prestatia actorilor. Si calul Joey trebuia sa fie nominalizat la Oscar pentru cel mai bun rol intr-un film, sau cel mai bun actor / actrita ( ca nu stiu ce era :) ). Un film care merita vazut, are momente emotionante, de actiune si momente amuzante, precum cele din inceputul filmului cu acea gasca.
catasmile17 pe 20 Martie 2012 21:38
Un film superb !!! O lectie de viata !!! Am ramas impresionat de aceasta productie !!! Merita vazuta !!!
RMadalin pe 18 Martie 2012 17:27
nebunie
filmul e pericol, pentru iubitorii de animale este de un dramatism.... cel putin in secventa cu sarma ghimpata ma lasat fara suflu. Merita din plin
Vorador pe 17 Martie 2012 19:07
Black Beauty meets Platoon
Un film emotionant si foarte bine realizat.Fiecare minut din film are niste cadre filmate superb care nu te plictisesc deloc.
lauraaby pe 06 Februarie 2012 12:58
am vazut filmul aseara si mi se pare super! foarte impresionant cum calul joey trece prin toate si totusi se ajunge sa se revada cu albert. as povesti mai multe dar nu as avea loc si nar mai avea rost sa va uitati la film,ma refer la cei care nu nu lau vazut inca vam pupat :-))))
armidocom111 pe 05 Februarie 2012 14:14
10 !!!!
cel mai tare film OSCAR 2012 ~~~~l-am vazut azi superbbbb
Turi pe 19 Septembrie 2012 22:43
Spilberg e genial ca regizor, animalele cu regizori ca el pot fi actori de Oscar, dar filmul nu a excelat asa cum as fi dorit. Eroii din film sunt cand prea duri( cand trebuie stoarsa o lacrima), cand prea teatrali( exempu: scena regasirii). Ca imgini: excelent!
Scena dintre cei doi soldati ce salveaza calul este printre cele mai bune momente din film.

caluser pe 20 Ianuarie 2012 11:27
Ma asteptam la o poveste lacrimogen-romantata in schimb am fost placut surprins sa vad un film bun!
Skyls pe 19 Ianuarie 2012 20:35
Un film ce merita vazut foarte frumos. Foarte rar vezi un film ca acesta. 10+
andreeanicoletaserban pe 19 Ianuarie 2012 17:38
Foarte bun filmul, in directia in care sa indreapta cinematografia, este de dorit sa mai vizionam astfel de filme emtionant de spectaculoase!
Bog-dan pe 17 Ianuarie 2012 17:33
Exceptional....
Tocmai am vazut filmul si...e splendid, merita sa dati doua ore jumate din viata foastra e un film lung dar cu siguranta se va vorbi mult anul acesta despre el.
badilasa pe 15 Ianuarie 2012 15:00
Capodopera intr-adevar ! Cel mai bun film pe 2011. Obligatoriu de vazut pentru toti oamenii sensibili, carora nu le plac doar filme cu roboti, sf uri, etc. Foarte sensibil filmul !
vladtepes pe 14 Ianuarie 2012 15:49
de vazut
merita vazut nu pierzi timpul degeaba ca la alte filme
Andrei.Ciprian pe 22 Februarie 2012 22:45
Foarte frumos!
Un film foarte frumos si emotionant.Nu te plictiseste deloc si este presarat cu de toate:o scenografie buna,o coloana sonora buna,niste peisaje foarte frumoase,Spielberg stie ce face si inca odata nu dezamageste.Jeremy Irvine se descurca admirabil iar calul este superb! Cu toate aceste filmul nu este o capodopera dar merita vazut din plin.
happy_happylik pe 16 Februarie 2012 20:44
Black Beauty of 2011
Captivant, emotionant, nu am putut sa nu ma gandesc la Black Beauty (aici ma refer doar la calutul superb) pentru ca cu siguranta scenariul e cu mult mai diferit. Bravo Spielberg!
Cel mai tare m-a emotionat faza in care calul ramane prins in sarma ghimpata!

Alexxa87 pe 05 Februarie 2012 22:44
Un film emotionant pentru toate varstele,un film care m-a facut sa trec prin toate starile posibile fiind o mare iubitoare de animale.Cu siguranta merita vazut
p.anselmo pe 28 Ianuarie 2012 14:08
faptul ca este un film bun(peste 20 de ani ne vom da seama daca a fost o capodopera sau nu )shi faptu ca e facut de spielberg,care alaturi de meryl streep sau colin firth se numara printre copii academiei,il face pe war horse favorit clar la oscaruri...prevad macar 6:)
euronike pe 22 Ianuarie 2012 12:20
Vazut si pe aceste. Cred ca este unul dintre cele mai bune filme ale inceputului de an, poate chiar cel mai bun. Recomand din tot sufletul. Nota 10.
superdepeche pe 11 Februarie 2012 16:23
bun dar nu atît de bun ....
m-am uitat la filmul ăsta cu cea mai mare atenție posibilă pe care am acordat-o vreodată unui film și....am rămas dezamagit !
mă așteptam la un film așa ...spectaculos cum nu mai văzusem de mult,dar nu a fost așa...este un film obișnuit nimic exploziv ,nimic care să mă facă să-l nominalizez la oscar,dar în final cine sunt eu să-l nominalizez?
sunt sigur că va cîștiga ceva premiidar pentru mine,un cinefil de rînd nu m-a impresionat cu nimic,sau mă rog...cu aproape nimic

M3alx pe 14 Ianuarie 2012 14:16
parerea mea...filmul "war horse" este o capodopera!!! merita vazut,chiar merita
adi_ramses pe 16 Noiembrie 2011 16:29
subiectul e foarte bun
Cred ca o sa fie bun filmul, Spilberg nu a dezamagit pana acum, cred ca nici de aceasta data nu o va face
Ghemot pe 01 Aprilie 2012 20:31
Deși influențat puțin de actualele tehnici în crearea unui film, Steven Spielberg menține frumusețea unui film de succes!!!
sklipy pe 21 Martie 2012 11:25
War Horse iti aduce aceea senzatie placuta ' care nu o prea gasesti de cat la filmele bune! Acum cand majoritatea filmelor seamana a documentar si nici unu nu mai aduce framecul de altadata' War Horse e deosebit , readuce senzatia placuta de-a urmari un film de exceptie!
Lioness pe 29 Februarie 2012 23:09
Un film bun inseamna pentru fiecare ceva diferit.Eu una consider ca este atunci cand iti transmite ceva special , cand iti lasa o senzatie noua si rar intalnita, cand scoate la iveala partile frumoase ale noastre sau invatam ceva de pe urma lui. Cei care vorbesc dupa ce citesc niste critici si se dau mari cunoscatori nu vor putea niciodata fi la fel de plini de traire ca un om care pur si simplu il priveste cu sufletul si nu sta sa observe fiecare greseala ca apoi sa se dea mare cunoscator si greu de impresionat.Acesti oameni nu vor savura niciodata un film asa cum o facem noi, ceilalti, pe care, a propos, nici nu prea intereseaza de parerile criticilor atata timp cat noua ne place!Defapt nici nu inteleg ideea de a insista in a cauta defecte in loc sa te bucuri de frumosul lucrurilor..
claudelina pe 18 Februarie 2012 11:36
E fara doar si poate o capodopera...Nu am destule cuvinte pentru a lauda acest film.
Costyyq pe 09 Februarie 2012 07:51
Foatre tare filmul:X is merita premiile si nota :X
Go 1 2 3 4