Păreri Waiting for the Barbarians

(2020)

Așteptându-i pe barbari

stricted pe 23 August 2020 19:26
Nu e un film spectaculos, dar urmarind pelicula nu poti decat sa te intrebi cine sunt defapt asa numitii “barbari”: triburile nomade din Asia centrala sau englezii cei civilizati?
dmsteaua pe 16 Septembrie 2020 00:25
Un film excelent,curajos. E despre așa zișii ,,civilizatori" ,care,de fapt,au făcut prăpăd pe unde au trecut,indiferent dacă au fost englezi,francezi, spanioli,nemți sau ruși. Zeci de popoare,de culturi, au fost măcelărite,umilite,secate de bogății de acești paraziți care au crezut mereu că li se cuvine orice. Să fii englez n-ai cum să apreciezi acest film, de aici și o notă extrem de mică pe Imdb,nemeritată.
cosmin21buc pe 20 Decembrie 2020 00:41
Filmul e lent, filosofic, dar bun. De altfel, reflecta aproape intocmai cele scrise in romanul lui, ma scuzati, Coetzee ???? Roman omonim.

Romanul / filmul reflecta imaginea Imperiului Britanic inainte de prabusirea sa. Cum Coetzee e nascut in Africa in de Sud, se poate banui ca in roman actiunea are loc undeva la limita Imperiului din Britanic din Africa.
In film, lucrurile se complica putin. Fortul pare a fi in Africa, cu o populatie a cetatii alba-magrebiana iar barbarii erau asiatici, ba chiar sud-americani. In fine, prea putin conteaza.

Un vot de incredere si pentru Johnny Depp. Pare a fi coborat prin lumea celor obișnuiți si face un rol bun.

emil_onea pe 21 Decembrie 2021 00:58
O lecție despre coloniștii răi
Cum au ajuns popoarele civilizate să cunoască lumea? Cu violență și intoleranță...Cu barbarism!! Aflăm din romanul frumos ecranizat, dur, poate mult prea realist... Actori buni, scenariul interesant. Merită de văzut!
hitman78 pe 25 Septembrie 2020 21:03
Foarte bun filmul,te face sa-ti fie rusine ca faci parte din rasa umană,greu de suportat unele scene si faza cu imperiile care aduc progresul omenirii vax cuvinte goale,atrocități asta au adus.
Decibalus pe 06 Septembrie 2020 12:01
barbarii
multe intrebari in acest film si ....putine raspunsuri
nu este un film de actiune, mai mult este o analiza asupra fiintei umane, poate chiar iti vei pune o intrebare , cine era mai uman, barbarul sau imperialistul "civilizat" ?
barbarul ar zice multi dar sa nu uitam ca imperialist civilizat era si magistratul..

Dragos.87 pe 23 Septembrie 2020 19:33
Filmul e bun însă povestea se desfășoară foarte lent..Te face să tragi concluzii intrebatoare:oare cine e mai barbar..?sau..cand esti prea bun vei ajunge să primești rău..
xerses pe 17 August 2020 14:44
Cu multe scene destul de violențe, filmul nu m-a castigat chiar daca am apreciat jocul actorilor.
user-5fff7f77517ad pe 14 Ianuarie 2021 01:20
@Cosmin21buc, tu pe ce planeta ești mai băiatule?
Munții aia ție de Africa îți amintesc? Sunt la granița dintre Tibet și India, bai băiatule. Tu ești pe dinafara cu istoria și geografia, plus ca ești total aerian. Ce barbari sud americani visezi bai tata ??? Ce Africa de Sud?? Aia sunt băștinași tibetani, ei erau așa-zișii barbari, iar cei din fortul de la granița sunt niște amărâți de locuitori din nordul Indiei. Acțiunea are loc la granița dintre India, fosta colonie și perla imperiului britanic, și Tibet.

lapidarium pe 20 ianuarie 2021 21:27
S-a filmat in Maroc si Chile, desi este clar ca actiunea romanului se desfasoara in Asia. Deci, Tibetul nu apare niciunde, nici Pamirul sau Hindukush-ul sau mai stiu eu ce, fazele care ti se par de acolo sunt din desertul Atacama si Ouarzazate, avand pe fundal niscai Anzi sau Atlas. Eu as plasa actiunea romanului prin zona Kashmir, zona mult disputata de-a lungul timpului, iar barbarii i-as plasa nu in Tibet, ci mai spre N, descendenti din stirpea mongola razboinica. Ma bazez pe faptul ca acestia veneau de dincolo de desert, cel mai probabil din Asia Centrala sau N Chinei.Populatia din cetate este indo-europeana, maghrebieni (ca doar s-a filmat in Maroc, iar figurantii sunt de regula din tara unde se filmeaza, poate si de aici confuzia). Singura greseala a celui de mai jos este faptul ca a plasat actiunea unde nu trebuie. in rest, se pare ca a cam avut dreptate. P.S Fortul este 100% african, Ouarzazate unde exista si un studio de film.