Păreri Twilight

(2008)

Amurg

Ana Maria pe 07 Februarie 2009 13:39
Am fost atat de suparata ca filmul nu a rulat pana acum in Iasi, incat l-am vazut pe YouTube. De ciuda, nici nu o sa mai merg la cinema cand o sa ruleze (poate pe la anul il aduc si ei...) Se putea un joc mai bun din partea actorilor, mai multa expresivitate. Iar la capitolul carti, sunt de acord ca varianta in engleza e mult mai buna. Traducerea e prea literala, unele expresii din engleza americana sunt traduse mot-a-mot. De aceea astept sa apara cartile in engleza, nu are rost sa dau 500 de mii pe ce este acum in librarii...Vreau sa savurez cartile in limba lor orignala. Pup, everybody.
anonim pe 05 Februarie 2009 18:14
super smecher
chaosnecrolyte pe 05 Februarie 2009 15:11
Cel mai evident motiv pentru care acest film nu apare in Iasi, cred ca este reputatia negativa a cinematografelor din Iasi in ochii companiilor distribuitoare de filme din Romania, precum si rata saptamanala foarte slaba de clienti care isi permit sa mearga la cinema. Parerea mea este ca lumea din Iasi si-a cam pierdut interesul de a mai merge la cinema inca de acum cativa ani, mai ales ca pana sa se deschida Cinema City-ul din Iasi, restul cinematografelor din Iasi aveau nevoie (si inca au nevoie) de renovari serioase.
lasy di pe 03 Februarie 2009 17:35
Cel mai tare film:X:x Cea mai tare carte:X:x
iulia pe 02 Februarie 2009 19:03
cel mai tare film ...e super merita vazut ....eu personal il iubesc:X:X
alina pe 01 Februarie 2009 22:42
de unde pot lua si eu dupa net cartile in limba engleza?ziceti-mi si mie pls
hellen pe 01 Februarie 2009 17:09
imi poate explica si mie cineva de ce nu ruleaza acest film si in cinematografele din Iasi?
alexandra pe 31 Ianuarie 2009 21:00
foarte tare filmu acesta ....stiu aproape toate replicile lor ......imi spune careva unde pot gasi cartea luna noua ...abia ast sa apara ji al doilea film in ubsk:X:*:)
Bella pe 31 Ianuarie 2009 14:44
cine imi poate spune cand sicat costa daca au aparut cu adevarat celelalte carti . chiar nu am cuvinte sa ma exprim iolistef adresa de mass va rog mult de tot
Ana pe 30 Ianuarie 2009 19:56
Am vazut filmul...genial...iar cartile deosebite, fata de multe alte carti.Cea de-a 5 carte am citit doar jumatate din ea...este ff buna:)..ador seria Twilight.
Ramo pe 30 Ianuarie 2009 15:53
E tare filmu..l-am vazut de 3 ori in aceeasi zi, inainte de sesiune.Kristen joaca super, am luat si alte filme cu ea de cand am vazut-o in Twilight.Si Rob e perfect pentru rolul asta.M-am apucat de carti..am citit New Moon(am auzit ca nu e asa buna traducerea si-am luat-o in engleza) in 12 ore full in plina sesiune :d
Gabriela pe 27 Ianuarie 2009 07:36
Buna! Stiti cumva cand se va rula Twilight si in Piatra Neamt??
daria pe 24 Ianuarie 2009 16:59
as vrea sa ajunga cat mai repede si in iasi filmul. daca nu, mai am de asteptat 2 luni pana cand va fi lansat dvd-ul.
Oana pe 23 Ianuarie 2009 19:23
Ba domnu www. ai citit cartea sa vezi dc straluceste?;;)sau esti prea incult pentru a citi o carte.Domnu Ovi iata ca am 17 ani nu sunt pitipoanca si imi place filmu si am citit si cartiile;;)
mirela d pe 22 Ianuarie 2009 18:32
SPLENDIT ....nu am cuv...extraordinar
Catalin Chirieac pe 22 Ianuarie 2009 17:21
Tocmai am aflat astazi ca acest film nu va aparea deloc in Iasi, nici in acest weekend, nici in weekend-ul urmator; a fost deja inclus la Cinema City-urile din Cluj si Timisoara incepand de maine, 23 ianuarie, dar nu si la cel din Iasi. Asa a fost si cu filmul Max Payne, care nu a fost deloc rulat la nici un cinema din Iasi in octombrie 2008. [sigh] ma arde faptul ca trebuie sa astept sa apara pe DVD ca sa il pot vedea...inca 3 luni de asteptare...in schimb, cartile mi s-au parut excelente, iar povestea, foarte originala.
Carmen pe 16 Ianuarie 2009 12:28
Am citit cele 4 volume ale seriei. Sunt fantastice, superbe, captivante. Ultimele doua le-am citit in engleza, nu stiu cand vor fi disponibile si la noi in romana. Acuma sunt la al 5-lea volum, Midnight sun, care este defapt prima carte, "Twilight", insa povestita din perspectiva lui Edward. La fel de buna si aceasta ca si cea povestita de Bella, doar ca sunt disponibile doar 12 capitole. Cine nu a citit cartile, sau cartea mai precis, nu are ce sa vada la film.
Sabina pe 11 Ianuarie 2009 17:01
Despre film...nu stiu prea multe decat din secventele de pe YouTube...Oricum imi plac actori mai ales de Robert Pattinson(Edward) dar si de Kristen(Bella).Abia astept sa citesc si cartea...dar mi-as dori foarte mult sa vad si filmul!Efectele speciale sunt super...dar si acea atmosfera sobra reuseste sa puna stapanire pe tine intrr-un anume mod.Superb!!!!
ella.v pe 08 Ianuarie 2009 19:17
poti incerca sa vezi daca le gasesti in format electronic pe scribd eu le-am citit in engleza :d
mai dureaza pana apar in romana... :)

ina.b pe 07 Ianuarie 2009 18:47
ella.v cum ai reusit sa-ti achizitionezi toate cele patru carti? eu abia am reusit sa dau de twilight si new moon, de eclipse si breaking dawn nici vorba!
Oana pe 04 Ianuarie 2009 17:59
Deci mi se pare aiurea ca au mutat 2 luni multi l-au vazut pe pc si nu o sa il mai vada si la cinema daca aparea pe 12 eu il vedeam direct la cinema o sa faca mai putini bani asa oricum eu o sa ma duc si la cinema cu colegii :),Robert Pattinson e divin :X
Cynthia pe 28 Decembrie 2008 11:53
am vazut filmu si e ff misto,chiar merita vazut.si cartile..si alea merita citite:))..am citit primul volum si din al 2-lea jumate..e ff interesant tot ce se intampla..merita sa aveti rabdare sa apara..
Vivid pe 27 Decembrie 2008 22:03
Nu inteleg... 2 luni ?! ba mai mult... cum sa astepti 2 luni, cand stii ca undeva in alt colt al lumii deja ruleaza? exagerat de mult timp pana ajunge si la noi.. ce bataie de joc.. evident, l-am vazut deja de 9 ori.. Si o sa il vad iarasi si pe marele ecran (de mai multe ori ca sa ma satur - insa ma indoiesc referitor la ultima parte-). Serios.. imi explica cineva de ce tocmai 2 luni pana ajunge la noi?!
mariposa pe 25 Decembrie 2008 17:10
dar dc pe site-ul oficial scrie ca pe 2 ianuarie?:(((
mariposa pe 25 Decembrie 2008 17:08
am vazut filmul de multe ori si mi-a placut super mult...am venit special la bucuresti ca sa il vad prima data in cinematograful din romania dar se pare ca am venit degeaba din moment ce nu ruleaza decat in 23 ianuarie...si nu in 2(im pare foarte rau):-<
ioana pe 19 Octombrie 2008 19:41
stie cinava daca filmu apare si in arad?
maia matilde pe 10 Octombrie 2008 18:24
cel mai tare film:X:X
liquid sugar pe 01 Octombrie 2008 14:50
Cine stie unde opt gasi si eu cartile va roooooog.....daca le aveti contact pe id liquid.sugar16 :)
Angelbeam19 pe 22 Septembrie 2008 00:11
Buna fimul in state va aparea pe 21 noiembrie :)

Daca doriti sa vedeti primul capitol in verziunea facuta cu jocul Sims 2(cu voci in engleza)mergeti la linkul alaturat

user-62a1e7527ef56 pe 09 Iunie 2022 15:55
Superb,un film care contine de toate,fantezie,dragoste,aventura! Un film care nu merge la extrenme.....SUPERB!!!!!!! FELICITARI!!!
bainca pe 09 Februarie 2018 15:49
nota 9 nu e asa cum spune toti gusturile difera
toti au o parare proasta despre acest film chiar si pe imdb , dar mie ironic sau nu mi-a placut , l-am vazut prima data la 16 ani si l-am revazut apoi si tot frumos mi sa parut mai ales ca sunt fana vampiri , nu e asa prost cum zice toti nu s-o compara cu cartea dar nu e nici cel mai prost din lume sunt alte 100 filme mult mai proaste fara actiune si logica , macar asta are o logica si o actiune , asa ca eu ii dau 9 ca mi-a placut indiferent de toate parerile si chiar il pun la favorite .Original pot spune , mai ales abordarea vampirilor care nu sunt clasic .
StoryOfMovie pe 28 Februarie 2015 18:31
Din motive încă necunoscute, am o ură ciudată faţă de tot comercialul supraevaluat. Nu ascult muzică pop, gen Biever-Black-Minaj, nu mă uit la toate nebuniile de filme de acţiune şi nu mă uit la filmele cu vampiri. Twilight a fost iniţial doar un nume pe o carte primită de Crăciun. Aflând însă de isteria din America, pac! s-a pornit butonul de dispreţ. Ştiu însă că nu poţi detesta ceva cu adevărat până nu îl asculţi/vezi/citeşti, aşa că am experimentat de toate şi nu poţi fi un Twi-hater veritabil dacă nu ai citit cărţile şi nu ai văzut filmele.
Aşa că am făcut-o şi pe asta.
Cu toată sinceritatea, Twilight – cartea chiar mi-a plăcut. Mi s-a părut proaspătă, drăguţă şi romantică în anumite părţi. Faptul că cele trei continuări sunt atât de repetitive încât pare că asculţi o casetă stricată, nu este relevant… citeşte

Mariannaa pe 22 Aprilie 2014 20:58
Merge mai mult pentru copii, de fapt si eu aveam vreo 12-13 ani cand l-am vazut.
robertsandu pe 13 Ianuarie 2014 17:49
Twilight (Romantic/ Fantezie, 2008)
R: Catherine Hardwicke

4/10

N-am citit cartea – și probabil că nici n-o s-o fac vreodată –, dar filmul e de-o superficialitate exasperantă. Avem aici o variație modernă a temei iubirii interzise, ceea ce putea fi OK, dacă incompetenții care au făcut filmul n-ar fi ciopârțit povestea în ultimul hal, doar pentru a îndesa cât de multe clișee și sentimentalisme ieftine au încăput în vreo două ore de material filmat. În fine, dacă băieții au dreptul să se uite la wrestling și să se agite de parcă ăia se bat de-adevăratelea, atunci de ce n-ar avea voie și fetele de zece ani să saliveze la frumușelul Robert Pattinson, în rolul său de vampir cupidonizat?

VIBERS pe 09 Aprilie 2013 16:35
10000000 de zmeuri de aur
Cum sa aibe atatea comentarii un asemenea film .O catastrofa.
Dez pe 27 Martie 2013 06:03
un cacat de triologie neinspirata. si.au batut joc de carti..actori buni da joaca de parca ar fi jucatorii de la rapid. neplatiti..
GALD pe 18 Februarie 2013 13:46
Punctez dupa ce am vazut si finalul seriei
coment la ultimul episod .............................................................................
AlexandraAdelina pe 13 Februarie 2013 19:50
LIKE
Filmul a fost foarte bun de aceea a avut 5 parti ,actori sunt buni dar tot ma framanta relatia lui Kristen Cu ROBERT (Pe care il ador deoarece are filme mult mai bune decat twilight in care te face sa il adori).
SINCER Robert e mult prea dragut pentru Kristen nu le stiu bine motivul despartiri dar din cate am inteles ea se cuplase cu un regizor casatorit,iar apoi ii cere scuze lui ROBERT prin tabloide si se impaca BleaHh!
Ps:Nu vreau sa par disperata fiindca imi place.

tony_mondyalu pe 07 Februarie 2013 17:50
un film foarte placut pe care l-am vazut deja de vreo 5 ori, o poveste placuta cu actori de clasa
NicolasNicky pe 27 Iulie 2012 16:33
Un film bun,nu am citit cartile dar filmele au fost reusite.
draghiciraluka pe 16 Iulie 2012 16:24
e cel mai fain film care sa putut face!!abia astept continuarea la twilight 4:-*:)
crilove8 pe 18 Aprilie 2012 18:48
E un film super! Peisaje superbe, personaje....numai zik........poveste incredibila! Un adevarat star al cinematografiilor! Toata seria minunata! E pe al 2-lea lok in topul meu de filme capodopere ........locul 2 .........Twilight.......locul 1 /.....LOTR!
chuky_doll21 pe 18 Februarie 2012 18:12
trilogia mea preferata!o poveste unica de dragoste,cu mult suspans ,actori tineri ....
Emy14 pe 27 februarie 2012 00:00
Tu sigur nu ai vazut Titanic sau Pe aripile vantului...
VIBERS pe 17 august 2013 12:53
Si poti sa le compari cu tampenia asta?
Diana-Ionela pe 21 Ianuarie 2012 15:48
in continuare raman de parere ca este cel mai bun film din serie, l-am vazut de 3 ori si l-as mai revedea pentru ca este foarte bun
BiaB pe 08 Ianuarie 2012 21:32
Prima partea a fost cea mai buna dupa parerea mea ,a 2a m-a dezamagit ..
SkorpioNNNN pe 10 Noiembrie 2011 00:58
tare rau
Foarte frumos filmu, prima parte mi-a placut foarte mult si celelalte dar prima parte mai mult pentru ca nu-l mai vazusem niciodata si nici in trailer sau altcv:D super
AntoniaNicola pe 30 Octombrie 2011 11:01
Filmul....OK .Nu stiu daca pe multi i-a impresionat avand in vedere ca media e de 7.3 .....pai nu e ceva neasteptat de nou in industrie ....adica vine fata linistita si draguta si....se indragosteste de tipu' rau ....ah si apoi vine inca un tip rau si se indragosteste de ea .....deci cam genul de povesti adolescentine. Nota 7
badandra pe 09 Septembrie 2011 14:02
Dupa parerea mea, este un film bun. Desi la inceput nu vroiam sa-l vad pentru ca auzeam tot felul de barfe, am zis sa vad eu ce parere am. Dupa ce l-am vazut nu mai vroiam sa-i dau drumul. Vroiam sa ma uit intr-una la el. Mie una mi-a placut si aventura, lumea asa numitilor "celor reci". A avut actiune pe tot parcursul filmului, si asta este un lucru bun. Se vede ca s-au ales actori mai noi, si s-au lasat cei vechi [buni] pentru a le oferi celor de acum ocazia de as arata talentul actoricesc. In orice caz, mie mi-a placut foarte mult filmul si m-as uita la el oricand. Merita vazut.
dendera pe 03 Septembrie 2011 00:26
Un film controversat. FETE vs BAIETI
Oricat de slab se spune ca este filmul, nu puteti afirma ca este salvat oarecum de actori pentru ca actorii s-au facut cunoscuti prin acest film(bun dpdv al fetelor, jalnic dpdv al baietilor). Eu una nu auzisem de ei pana sa vad filmul. S-a remarcat Robert Pattinson pe care l-am vazut mai tarziu jucand in "Water for elephants", dar care inainte era anonim. Iar parerea mea despre acest film:un film bun(fetele cel putin il vor aprecia mai bine decat baietii). Un film despre vampiri nu trebuie sa fie neaparat de groaza, sangeros, violent,etc pentru a fi bun. Stephanie Mayer ne-a dovedit ca se poate face si o poveste despre vampiri "romantica"si nu groteasca. Eu am citit intreaga serie de carti care sunt mult mai bune decat filmele(in general un film regizat dupa o carte este mai slab decat cartea respectiva), dar nici filmele nu sunt rele. Cu exceptia faptului ca vampirii straluceau la… citeşte
Little Emmett pe 30 Ianuarie 2009 09:25
Cartile sunt mai bune decat filmul.Nu ca nu ar fi dragut filmul,dar se putea face mult mai mult.Toata lumea adora filmul nu neaparat pentru ca ar fi cine stie ce realizare cinematografica ci pentru ca au ales niste actori superbi(hai sa recunoastem-toti sunt superbi).Speram sa ne surprinda placut Chris Weitz.
Go 1 2 3 ... 9 10 11 12