Păreri Training Day

(2001)

Zi de instrucție

NmpN pe 31 Ianuarie 2016 03:00
Un film de mare calitate care il pune in valorea pe Denzel W. foarte bine . E genul de film care ii se potriveste de minune ,drept urmare premierea cu o statuieta oscar este din plin meritata . SI Ethan Hawke face un rol de apreciat .Actiunea filmului se desfasoara atat de bine incat nu ai cum sa te plictisesti nici macar un moment . Recomand !
AlexandruDragosStegaru pe 25 Ianuarie 2016 11:33
AlexG90 pe 28 Decembrie 2014 21:13
Un film memorabil, o interpretare de excepție a celor două roluri masculine (Denzel Washington, Ethan Hawke) și o acțiune liniară care se desfășoara doar pe parcursul a 24 de ore, timpul în care Jake Hoyt (Ethan Hawke) trebuie sa îi demonstreze lui Alonzo Harris (Denzel Washington) că poate face parte din brigada de narcotice. Mult suspans, moralitate și corupție, ce este legea și unde este limita legalității.
iulian94 pe 20 Iulie 2014 17:26
Foarte reusit acest film in care ii vedem pe Denzel W. si Ethan H. in roluri de zile mari.
Un film obligatoriu de vazut.

andyy pe 16 Februarie 2014 23:43
Un film bun despre legea scrisa a justitiei si legea nescrisa a strazii, despre oameni care trec dintr-o parte in alta, pierzandu-si orice urma de moralitate si in final chiar pe ei ca oameni.
alinush_glavan pe 30 Decembrie 2013 23:16
Denzel Washington isi merita oscaru indiscutabil !! Cred ca daca nu ar fi fost negru ar mai fi obtinut cel putin 1 .
Spikos pe 27 Septembrie 2013 23:55
Alert , captivant pana la capat , un film politist foarte dur , reusit , un subiect mai deosebit , excelenti Denzel Washington si Ethan Hawke ! Nota 8 .
Infinity pe 18 Septembrie 2013 02:51
Training Day (2001)
Scenariul si prestatia celor doi actori principali fac tot filmu'. Mai ales cea a lui Denzel. Aceste lucruri te tin lipit de ecran. Se trece repede la subiect. Toate aplauzele pentru actori si pentru regizor. Nu trebuie ratat filmu'. O adevarata zi de instructie.
petancapompilia pe 21 August 2013 23:36
DW emana aici o forta si dovedeste o personalitate nu numai puternice ci si manipulatoare, versatile in orice directie vrea el sa-si duca invatacelul. Pentru ca viata nu e tratata maniheist, in alb si negru, ci are atatea aspecte intortocheate in care raul se amesteca cu binele si rezulta un amalgam de dreptate , morala si etica, toate ezitand intre reale sau indoielnice. Realism crud, lupta tuturor pentru supravietuire , rapiditate si increngaturi ascunse si periculoase. Asta-i America , nu numai visul american din suburbii. Foarte convingator eroul care te duce intr-un joc de-a lupul si oaia la sfarsitul caruia te intrebi si tu ce vrei sa fii.
Dweezil pe 12 August 2013 12:46
foarte bun filmul,iar denzel este genial... un film obligatoriu de vazut..
AndreBlack pe 09 Aprilie 2013 17:08
Training Day
Un film exceptional . Mi-a placut foarte mult cum au jucat Denzel Washington si Ethan Hawke . Denzel chiar si-a meritat premiul pentru cel mai bun actor in rol principal la Oscar . Si Hawke a jucat destul de bine dar se putea mai mult . Filmul nu a fost chiar asa o drama pentru mine . Merita vazut , il recomand .
radu3455 pe 02 Martie 2013 08:52
o drama cu politistii corupti foarte reusita mi-au placut prestatiile celor doi mari actori Ethan Hawke si Denzel Washington merita vazut nota 9
narcisson pe 20 Ianuarie 2013 01:11
Training Day
Intr-adevar un film foarte bun, care ne prezinta coruptia, legile strazii si pana unde se poate ajunge cand acestea se intalnesc. Scenariul este foarte imprevizibil, datorita lui Antoine Fuqua; iti schimba perspectiva asupra filmului cu fiecare faza care trece, plus ca reuseste cu brio sa tina timp de 120 de minute spectatorul in scaun. Este un thriller captivant, dar in acelasi timp si o drama reala a zilelor noastre. Distributia este de nota 10, insa tin sa subliniez prestatiile lui Ethan Hawke, dar mai ales a lui Denzel Washington, caruia i se potriveste orice rol precum o manusa, indiferent ca este pozitiv sau negativ. Datorita intorsaturilor pe care le ia filmul pe parcurs, finalul poate parea surprinzator, dar este sfarsitul tipic hollywood-ian si cred eu, se termina asa cum trebuia, cu rolul negativ platindu-si cu varf si indesat pacatele savarsite. Avand un impact asupra mea, cum… citeşte
Srdjan pe 23 Octombrie 2012 16:57
A trecut ceva timp de cand am vazut filmul asta, nu e un film genial, dar e unul ok. Se vede ca regizorul a incercat sa faca filmul sa semene cu realitatea, dar a cam esuat la acest capitol. In rest e bun.
jony_10 pe 07 Iulie 2012 17:14
foarte tare filmul
Actorii joaca foarte bine..mai ales Denzel actiunea deosebita si imprevizzibila.obligatoriu de vazut
andystarx pe 05 Ianuarie 2018 01:12
Un film de vazut si de revazut ! CU siguranta il voi tine minte toata viata,mi a placut mult jocul actoricesc de mare valoare ,si povestea bine construita ,plus coloana sonora ! Denzel a meritat cu prisosinta oscarul,si Ethan a facut un rol remarcabil !
Ghemot pe 21 Mai 2013 18:03
Foarte reusit filmul!
Merita vazut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

victoras90 pe 09 Februarie 2013 10:48
N-as putea spune ca filmul in sine este impresionant insa actiunea filmului si jocul actoricesc sunt peste media altor filme, pot spune ca mi-a placut mult acest film. De vazut!
sandu49 pe 04 Ianuarie 2013 15:18
Excelent nu trebuie ratat,o capodopera a cinematografiei isi merita premiile
GeorgeGeo2011 pe 30 Noiembrie 2012 13:15
Un film excelent din toate punctele de vedere dar denzel washingtona fost genial
deadlord pe 02 Septembrie 2012 20:34
Training Day este un film foarte foarte bun.........
anonymous.6229028630c4f pe 01 Septembrie 2012 15:11
Tyybi1 pe 22 August 2012 12:10
Un film remarcabil. Merita vazut. O nota maxiama pentru acest film.
cosmin_kedii pe 16 Ianuarie 2013 11:22
Poveste minunat, cu acțiune perfectă. Denzel Washington este actorul meu prefera iar întregul concept al filmului a fost minunat.
pulpfiction13 pe 08 Februarie 2012 10:28
senzational filmul asta. scenariu, actori, actiune. denzel e cireasa de pe tort. scena in care ethan e lasat in casa gastii latino spre a fi executat e favorita mea.
marta.b pe 05 Iulie 2011 00:41
bine vs rău
Un film ce m-a facut sa-mi doresc cu disperare ca binele să-nvingă răul, în pofida happy-endurilor eterne si previzibile ale filmelor americane. Știu că-n real Făt Frumos nu învinge Zmeul cel Rău întotdeauna, dar în cazul de față aș fi fost teribil de dezamăgită să se-ntîmple astfel.
Dana04 pe 15 Iunie 2011 18:22
Un film BESTIAL!!!! Merita vazut Denzel a jucat extraordinar Un film obligatoriu de vazut!!!
Mido73 pe 01 Mai 2011 11:50
Training Day
"So where's the office, back at division?"
"You in the office baby.... goin up."

"It"s not what you know, It"s what you can prove"

mogul pe 25 Aprilie 2011 16:04
absolut superb filmul .... cine nu l-a vazut sa puna mana sa il cumpere . merita fiecare banut . o lectie de viata adevarata
FuckOffn1 pe 14 Februarie 2011 01:38
da.. un film bun, antrenant, te tine lipit de sticla pe tot parcursul lui datorita unui scenariu bine pus la punct.

daca i se dadea posibilitatea lui Denzel sa interactioneze cu mai multe persoane pe tot parcursul filmului, nu numai cu Ethan, si coloana sonora era si ea trecuta la " reusite " cred ca acest film lua mai mult decat un oscar.

7,5 - 7 datorita coloanei sonore. Recomand.

alex475891 pe 25 Mai 2010 20:21
alex
Adevarat cel mai meritat oscar in rol principal masculin pentru denzel in urma acestui rol. Scena finala a fost condisderata o adevarata capodopera in istoria actoriciei .
euler pe 16 Aprilie 2010 00:45
Bun film
Coruptie in stil american,droguri o lectie de viata,prietenie,razbunare si faptul ca niciodat nu e prea tarziu ...sa pierzi cand esti mai presus de toti
cataradu pe 24 Martie 2010 15:29
Super filmul, merita vazut, te tine in priza tot timpul iar sirul intamplarilor este cat se poate de real.
FreakDoll pe 23 Decembrie 2009 18:37
Superba interpretarea lui Denzel.Un actor genial, mai mult decat talentat, cum rar mai vezi.Mi-ar fi placut sa-l vad pe Hoyt facand ceva mai mult in finalul filmului.Sa ne intelegem: nu vorbesc de Hawke, ci de personajul interpretat de acesta.Hawke a fost la mare inaltime!!Pentru final dau nota 9.
neeo21 pe 10 Septembrie 2009 18:29
coco
un film de nota 10 jucat de 2 actori exceptionali Denzel W. si Ethan H.
Wagram pe 27 Septembrie 2004 20:46
5 stele indiscutabil. Merita vazut si revazut si revazut.
Matrix pe 29 Septembrie 2003 19:32
Intamplarea a facut sa-l vad la 2 zile dupa Recrutul si sa pot face o comparatie la rece. Training Day este cu mult peste Recrutul. Un film asa cum ar trebui sa fie toate filmele, adica convingator. Actiunea curge bine, actorii joaca super (cu un plus pentru DW), nu sunt faze trase de par iar finalul este asa cum trebuie sa fie: serios.
Un film politist de referinta.

incognito pe 19 Iunie 2003 11:28
Poate nu este neaparat nevoie sa faci moace diferite gen Jim Carrey. De altfel nici nu sunt convins ca un alb poate interpreta atat de usor moacele unui negru. Cat priveste privirea lui DW exprima cam tot ce e nevoie in rol. In plus este foarte convingator in rol de dur spre deosebire de un Bruce Willis care oricit de furios s-ar uita la tine nu ti se ridica nici un firicel de par. Am senzatia ca “acest baiat” nici nu prea trebuie sa joace atat de bine il prind rolurile. Nu cunosc detalii dar imi da senzatia ca nu a fost nevoie sa traga duble la greu, spontaneitatea lui este debordanta. Comparat de exemplu cu Russel Crowe, Roberto Benigni sau Jack Nicholson ( numai pentru Oscarul neconvingator din As good as it gets pentru ca are interpretari memorabile intr-o gramada de alte filme ) eu zic ca DW merita cu prisosinta Oscarul.

Referitor la film, aici cred ca este o… citeşte

alecs.bradeni pe 25 Aprilie 2011 00:55
filmul e foarte tare..obligatoriu de vazut...mai e si denzel w.
t0nka pe 13 Aprilie 2011 11:10
foarte tare filmul. un joc impresionant al actorilor (denzel, jos palaria). merita vazut de mai multe ori.
turonian pe 11 Septembrie 2010 09:40
De văzut
Excelent film. Ca de obicei Denzel e magnific. Diferenţa dintre şcoală şi realitatea din teren e incredibilă, ca peste tot de altfel.
mineru pe 29 Iunie 2010 07:26
Formidabil ! un rol extraordinar jucat de Denzel ... am revazut filmul de n ori
Makaveli13 pe 14 Aprilie 2010 00:45
extraordinar film
un film la care nu am rezistat sa nu il vad de cel putin 30 de ori.
OLiX pe 21 Martie 2010 17:40
prea tare filmul ,merita sa te uiti 2 ore la el , denzel ca de obicei exceptional
serghei_romanu pe 06 Decembrie 2009 23:08
Nu exceptional insa de tinut minte
Un Denzel Washington intr-un rol inedit si un Ethan Hawke autodepasit sunt punctele de atractie in acest film despre lumea drogurilor, unde coruptia rastoarna toate planurile si inseala toate asteptarile unui nou-venit naiv si "necopt".Replici savuroase, arme si multe momente memorabile sunt alte ingrediente ce se gasesc in filmul de fata.Nu-l ratati.8/10
Andreea Turcu pe 09 Martie 2007 21:26
Orice neterminat incearca sa-si gaseasca propriile scuze, inclusiv punind la colt pe altii, fie ei regizori de valoare.
E greu intr-adevar sa-ti recunosti limitele, eventual propria conditie de ratat asa cum este cazul fraierului din Buhusi, un oras care l-a dat eternitatii pe asasinul lui Ciprian Anica din Piatra Neamt pe care l-a hacuit pur si simplu din invidie pt ca ajunsese junior la Brescia in 2000!
Ciocu' mic asadar retardatilor din Buhusi, fie si in privinta acestui film exceptional cum este Training Day!

catallin pe 18 Iunie 2003 09:12
N-am prea vazut filme pe ecrane in ultimul film dar asta nu stiu cum se face ca l-am nimerit. Daca este peste medie e rau si cu americanii pentru ca filmul este o palida pastisa la alte filme. Si e chiar slab. Iar Oscarul de interpretare...baiatul ala are doar vre-o doua expresii pe care le alterneaza si le schimba intre el in rest nici macar moace diferite nu poate sa afiseze daramite actorie adevarata. E aproape la fel de slab ca un film romanesc facut cu multi bani...
incognito pe 17 Iunie 2003 18:10
Nu da cu pironu !

Filmul este peste medie si are poate cel mai meritat Oscar pentru interpretare masculina in ultimul timp.

weedmaster pe 01 August 2010 19:50
superb! merita oscarul ! iti da o senzatie unica cand te uiti la el prima oara.Pacat ca nu prea se mai fac filme de genu asta.
Costi Predescu pe 15 Mai 2002 00:00
nu stiu cum puteti voi sa clasati acest film doar pe locul 44, pe langa altele gen Terminator 3, Razboiul Clonelor, Cele doua Turnuri, filme care sunt in primele locuri si nici macar nu au aparut pe piata
Go 1 2 3