Păreri Training Day

(2001)

Zi de instrucție

alali pe 18 Iunie 2015 23:53
Fara indoiala, una din cele mai bune interpretari din istoria cinematografiei!..
Orice discutie despre acest film trebuie sa inceapa, sa contina si sa se incheie cu interpretarea fabuloasa pe care o reuseste Denzel Washington aici. Si cu ce desfasurare de forte a acestui actor avem prilejul sa fim incantati! Nici Ethan Hawke nu face nota discordanta, dar totusi.... Denzel este din alta lume.
Cu un acting care poate intra usor in primele 10-20 prestatii din istoria cinematografiei, macar in acceptiunea publicului daca eventual criticii ar juriza altfel, Washington este de nestavilit in rolul detectivului Haris Alonzo. Felul in care acapareaza ecranul, dialogul fulminant, fundalul sonor, intr-un cuvant totul in scenele in care apare el, este impresionant. Nu cred ca exagerez ca si comparatie prin nimic daca pun alaturi ceea ce reuseste Washington aici cu prestatii gen AlPacino in Dog Day Afternoon (1975), Paul Scofield in A Man for All Seasons (1966) sau Anthony… citeşte

carol18661914 pe 14 Mai 2009 22:59
exceptional
u trecut ani ca sa vad o interpretare asa de buna i rol masculin.
Cred ca este cel mai meritat oscar pentru actor principal masculin din ultimii 20 ani

RomaniaMare pe 26 martie 2010 23:34
Eu tot cred ca este cel mai meritat Oscar din ultimii 20 de ani!
mihaelatb pe 14 aprilie 2020 21:53
regret , dar in anul acela Russell Crowe a luat nemeritat Oscarul. Trebuia sa-l ia Tom Hanks pentru rolul din Cast Away.
aayana pe 18 Aprilie 2010 12:14
formele coruptiei
Alb: Un politist lupta pentru a face dreptate, lupta pentru corectitudine.
Negru: un alt politist, candva alb in intentii, a devenit corupt, fara scrupule, fara inima.

Asa cum altii l-au varat in acest joc murdar, Alonzo (Denzel Washington) incearca sa-l introduca pe Jake ( Ethan Hawke) in noroi pentru a deveni barbat.

Finalul face tot filmul.

Sergiu.Lobont pe 11 August 2010 01:23
De mult n-am mai vazut o reprezentatie atat de buna. Bravo
primal pe 08 Octombrie 2005 12:47
un thriller (printre putinele) care merita atentia. nu sunt un consumator al genului, dar acest film mi-a spus multe despre justitie, despre cum ar trebui sa fie bine si mai ales cand ar trebui. acest film imi aminteste defapt cine sunt si care ar trebui sa fie statutul meu intr-o "societate a justitiei".
robbiex2 pe 06 Mai 2010 16:21
Foarte bun filmul ! Coruptie, lectie de viata, droguri si multa "rabdare"..
cezarika21 pe 27 Septembrie 2015 09:08
O proprie versiune a aplicării legii
Aplicarea legii pe străzile cartierelor rău-famate din Los Angeles decurge altfel decât în celelalte locuri. Violența excesivă, traficul de droguri și jafurile armate sunt aspecte comune ale vieții de acolo, prin urmare și metodele de luptă ale autorităților trebuie să fie mult mai dure. Limita între aplicarea legii și încălcarea ei este însă foarte subțire, iar combaterea infracționalității devine ea-însăși o infracțiune.

Detectivul Alonzo (Denzel Washington) a trăit mult timp între borfași, transformându-se el-însuși într-un infractor și însușindu-și o viziune proprie asupra aplicării legii. Scrupulele sale s-au risipit pe parcurs, iar personajul a devenit o parte a sistemului infracțional ce stăpânește străzile insalubre și violente ale metropolei.

Filmul este interesant și alert, cu răsturnări de situații… citeşte

Vegetarian pe 28 Decembrie 2011 00:02
Nu conteaza ce sti , ci doar ce poti dovedi cu martori sau cu probe video etc = investit in minicamere video in nasturi , okelari , pixuri etc .
. . . La sfarsitu filmului sunt arguente pt cei care pornesc la drum : strazile nu sunt locuri sigure ! Cei care merg cu masina merita sa investeasca .. intro alarma cu buton de panica !? In Mexic bogatii si mafiotii merg cu masini care sa reziste la un blocaj si la un asalt cu mitraliere ca in filmu asta . 5ian12
. . . Este un film potrivit si pt lista : Masini , Dezavantaje : blocare pe strada pustie , duminica diminiata etc , si tras in masina de pe trotuar .

Vegetarian pe 28 decembrie 2011 02:35
Dintro carte ramai cu replici . Dintrun film ramai cu imagini .
Vegetarian pe 29 aprilie 2012 15:26
Desteptul învata din greselile altora , iar prostul nici macar din greselile lui . . Cine ajunge sa se vaite , inseamna ca sa zgarcit sau a gresit undeva .
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 09:16
Mi-a placut mult filmul! Denzel si Hawke fac niste roluri exceptionale, scenariul e conturat bine si cel mai mult mi-a placut ca este un film realist! Ceea ce se intampla in film si ma refer la probe plasate de politie si inscenari e la moda in ziua de azi in viata de zi cu zi! Vizionare Placut! 9,5/10
stani pe 26 August 2004 23:16
Un film care prezinta o alta fata a Americii(realitatea americana), anume ceea ce se petrece zi de zi departe de Beverly Hills. Merita vazut.
cetateanu pe 23 Octombrie 2010 18:32
Intr-un oras in care strazile sunt conduse de dealeri de droguri, cei care au jurat sa respecte legile, le incalca, tocmai pentru ii indeparta pe raufacatori. Denzel Washington joaca rolul unui politist veteran de la Dep. Narcotice, Alonzo Harris, ale carui metode de a aplica legea sunt puse sub semul intrebarii, fiind chiar banuit de coruptie. Filmul il urmareste pe Harris antrenandu-l pe Jake Hoyt ( Ethan Hawk), pe parcursul a 24 de ore. Dilemele etice cu care se confrunta Hoyt devin in egala masura si ale publicului, care ajunge sa isi puna intrebari referitoare la modul in care Harris actioneaza pentru a sterge orice urma de droguri de pe strazile Los Angeles-ului.
petrica_grigore pe 19 Iunie 2011 11:36
Obligatoriu de vazut
De cele mai multe ori, recunosc ca inainte de a viziona un film necunoscut (de regula pe pc) consult acest site pt a-mi face o idee cu privire ratingurile , premiile, distributia, etc, in ideea de a stii daca merita sau nu sa-mi pierd timpul cu dansul. In acest caz, pur si simplu am avut norocul sa-l gasesc la un zapping tv si, chiar daca nu am prins primul sfert de ora, acest film m-a captivat instantaneu astfel incat am avut rabdarea sa-l vizionez integral (cu toate calupurile de reclame aparent nesfarsite). Aprob majoritatea parerilor antevorbitorilor mei. Interpretare de exceptie, realism, suspans, finalitate neasteptata. Dupa parerea mea, sfarsitul filmului a dat de inteles ca americanii sunt mici copii in comparatie cu mafia ruseasca si i-a pus intr-o pozitie clara de inferioritate. Ce pistoale, ce crime cu cate un glont in cap, ce discutii inaintea infaptuirii crimelor... Nu nene,… citeşte
gim29x pe 19 Aprilie 2010 20:43
Cateva filme pe care merita sa le revezi o viata..
La prima vizionare am fost impresionat de jocul actoricesc, Denzel fabulos ca de obicei, Ethan senzational in cael mai mare rol de-al lui de pana acum.. La a doua vizionare am remarcat ritmul filmului, atmosfera, senzatia ciudata ca traiesc "ziua aceea"...Realismul filmului nu e compromis de final, (binele invinge raul in stil hollywood-ian), nu vad nici o tendinta moralizatoare, e doar o zi lunga in care o lume se prabuseste si alta, poate mai buna, ii ia locul...Asa cum de altfel se intampla in fiecare zi, nu?..
Dgabriell93 pe 08 Mai 2010 23:02
un subiect bine abordat, cu un cast exceptional. merita atenia noastra pentru ca explica actiunile de zi cu zi din viata politistilor, cu toate lucrurile bune si rele pe care le fac.
Mircosoft pe 18 iulie 2018 19:23
m-am uitat in DEX dar n-am gasit "cast" substantiv :) era asa greu sa zici "distributie" ?
Yuber pe 05 Aprilie 2010 15:17
Un film extraordinar care prezinta coruptia si compromisurile din politie....ceva asemanator cu ce avem noi in Politia Romana:)))...cu pile si spagi ,dar sa nu deviem de la subiect:P.
E un film care te tine in priza pe durata celor 120 de minute.De asemenea de remarcat sunt desele schimbari de situatie cand nu stii cine pe cine va omora :Alonso pe Hoyt sau invers...iar finalul destul de imprevizibil deoarece nu ma asteptam ca Alonso sa fie omorat de gangsteri...ar fi fost poate mai interesant ca Ethan Hawke sa-l omoare pe Denzel ,dar eu nu sunt regizor asa ca nu pot decat sa-mi dau cu parea:P

yonazoitei pe 17 mai 2010 16:49
ba baiatule...ar fi de preferat sa nu mai dai detalii din film!!!! pt cei care nu l-au vazut....finalul nu mai e asa de imprevizibil dupa ce mi l-ai povestit.. Off!!! copiii in ziua d azi... ;)
klute pe 8 februarie 2012 11:35
yonele dragă, dacă tăceai, ion rămîneai!
ciobotaru pe 20 Noiembrie 2009 23:37
surprinzator Antoine Fuqua
tare de tot filmu asta , daca nu la-ti vazut vedeti-l , merita vazut , actorii joaca foarte bine , e si regizat foarte bine
CosminHorrorMaster pe 21 Iulie 2011 16:53
Training - un film despre politisti corupti, amestecati in treburile mafiei, incercand sa scape de pacatele lor prin folosirea unor incepatori. Denzel W. si Ethan H. joaca foarte bine in aceasta capodopera. Nota 10.
MNarcis pe 05 Octombrie 2012 21:16
Un film care te uimeste si surprinde de la inceput. Denzel Washington joaca absolut fenomenal (a meritat oscarul cu prisosinta), dar si Ethan Hawke joaca foarte bine. Filmul este o drama politista cum rar mi-a fost dat sa vad, m-a tinut in suspans de la inceput pana la sf, scenariul este unul complex si inteligent cu un deznodamant si sf f imprevizibil (iar ca bonus Eva Mendes ceva mai mult decat o simpla aparitie sexy in film)..........un film care merita vazut!
Olivia0306 pe 24 Ianuarie 2012 11:23
Cu siguranta o prestatie de Oscar. Obligatoriu de vazut.
zeno.marin pe 10 Aprilie 2011 18:51
Interesant
Denzel Washington e cel care a luat Oscar-ul dar sincer mie mi-a placut Ethan Hawk mult mai mult. Oare chiar sunt singurul care a observat chestia asta si "doesn't feel confortable with it"?...
Fantastic de bine realizat episodul in care Jake este lasat bandei de hispanici spre a fi executat. O atmosfera extraordinar de realista si de bine regizata in care aproape ca respiri aerul fetid de mahala mizerabila ultraviolenta, salbatica si criminala.
Am avut aproape o senzatia de identificare cu personajul care realizeaza ce i se pregateste... Cred ca asa e punctul culminant al filmului si nu finalul.
O nota buna pentru acest Antoine Fuqua! Pareri?

paul316 pe 04 Ianuarie 2011 22:29
Acest film a meritat oscarul.
OBLIGATORIU DE VAZUT

xerses pe 14 August 2011 19:53
Unul din filmele grozave, care nu ar trebui ratat.Mi-a placut.
ooo333 pe 22 Mai 2009 20:48
Cu o distributie foarte buna la fel ca si filmul .
Raku pe 09 Iulie 2009 18:07
super filmu...mi-a placut cand l-a impuscat hoyt pe alonzo si alonzo de acolo oooo... you mo-ther-fu-cker
fenomeno pe 29 Februarie 2012 04:06
smecher!!!
un film extraordinar de bun ,actori lafel...un exemplu de coruptie si lacomie...
marc_mihai pe 07 Ianuarie 2012 10:57
Din nou un rol magnific facut de Washington.My nigger...Excelent film.
Octaz pe 29 Decembrie 2011 18:59
Iata ce se ascunde defapt in spatele vietii normale pe care o traim! Defapt, vedem ca totul este o mare minciuna, coruptie si ilegalitate. Dar modul in care se realizeaza in acest film aceste inegalitati sunt exceptionale. Oricum, cu toate acestea, se pare ca dreptatea se ridica la suprafata intotdeauna. Denzel joaca perfect, insa raman la parerea ca un astfel de rol, acela si politist-mafiot, nu este unul atat de dificil, mai ales pentru un actor de culoare, sa nu uitam ca ei au in sange acea latura aparte, specifica lor, acela de "dog". Eu unul i'as fi vazut si pe altii intr'un astfel de rol : Jamie Fox de excemplu, sigur fara sa se ridice la performantele lui Denzel( al carui Oscar fireste ca a fost meritat). Felicitari realizatorilor si celor din distributie. Chiar as vrea sa il mai vad pe Denzel in astfel de roluri.
Andrei.Ciprian pe 26 Ianuarie 2012 19:34
Esti o oaie sau un lup?
Un film care mi-a placut enorm de mult.Exprima realitatea de zi cu zi.Are un scenariu excelent foarte bine pus la punct,Denzel face un rol magnific(Oscarul castigat pentru acest film este un premiu pe deplin meritat).Trebuie vazut!
LEX91SPETSNAZ pe 06 August 2011 21:30
SUPERB !
Cuvintele sunt de prisos ! Un film de actiune care merita toti banii !
Bayard pe 11 Iulie 2011 02:31
Un film bun, un rol excelent al lui Denzel (chit ca personajul mi s-a parut foarte enervant).
elmedico pe 02 Mai 2011 08:40
Este unul din filmele cu gangsteri jucat foarte bine! Gangsterii iti induc un sentiment de frica cand se uita la ei, cand trec prin cartier sau spre casa. Actoriii joaca foarte bine, iar scenariul este imprevizibil! Un film de nota 10+!
alex2812 pe 26 Martie 2011 23:02
foarte bun film. unul din cele mai bune roluri facute de denzel washington si daca nu ma insel a fost primul sau unul din primele roluri negative din cariera sa. cu siguranta e unul din cele mai meritate oscaruri din deceniul trecut.
de asemenea si ethan hawke face cel mai bun rol al carierei in acest film.

deea9595 pe 18 Iulie 2010 18:19
chiar nu ma asteptam sa fie un film atat de bun si interesant!
iar Denzel Washington intr-adevar a meritat Oscarul!!!

kanibalo pe 12 Iunie 2010 14:57
Un film magnific,un scenariu bine lucrat,Denzel W.si E.hawke joaca niste roluri de nota 10
GiGiniho pe 04 Ianuarie 2009 16:10
Super film!...Denzel merita oscarul fara indoiala....intr-adevar este cel mai bine jucat rol al sau , iar filmul cel mai impresionant ->"Man on Fire"...SUPER ACTOR...SUPER FILME!
Manai M. pe 09 Noiembrie 2005 13:35
Excelent!
Denzel isi merita Oscarul!Ca de obicei,finalul scenariul lasa de dorit;o varianta ar fo fost,spre exemplu,a doua zi Ethan s-ar fi prezentat la seful politiei sa-si dea demisia...

emil_onea pe 04 Aprilie 2022 21:38
Doi actori frumoși!
Filmul bun, scenariul mulțumitor... Dar actorii sunt geniali!
legumeliviu pe 20 Februarie 2022 16:56
Un film excepțional. Un film educațional. Felicitări !!
floryn1987 pe 13 Februarie 2022 01:11
După 30 min am vrut să îl opresc .. dar l-am văzut până la final...slab,cum naiba a luat oscar acest film ??
mihaelatb pe 16 Aprilie 2020 20:56
Nu stiu cand a trecut de cealalta parte a baricadei. Cand s-a facut nemernic, fara scrupule, capabil sa-si sacrifice colegul. Da, toate filmele prezentau politistii aceia fara prihana, mai mult sau mai putin conformisti, dar corecti pana-n panzele albe. Atat de corecti ca deja pareau din basme, Si iata ca apare el, care a fost odata corect, dar care a inteles ca viata si lupta de zi cu zi este altfel.Un rol in care l-am detestat, dar care i-a adus un binemeritat Oscar. Actiunea filmului, pentru ca arata o realitate dureroasa, nu avea sanse la premiul Academiei , dar jocul actoricesc, Da!
stochitamarius pe 19 Noiembrie 2019 21:35
Fenomenal film..actiune..suspans..viata reala..tradare..tot ce vrei..denzel ft ft bun aici
ioanaa_ioana pe 22 August 2019 19:42
Mda, astia ne spun noua ce si cum sa facem si sa eliminam coruptia. Ce ma? Guvernarea fiecarui stat se face pe cel putin 3 sisteme de smulgere de fonduri + guvernarea oficiala + suatorii din celelalte state. In fine la modul asta nimic nu va functiona dupa drepturile omului. Oha!!!
sabinalin pe 21 Iulie 2019 13:05
Nu da pe-afara de originalitate, s-a mai vazut, s-a mai facut, politia corupta pana in maduva oaselor, cei care ar trebui sa fie vanatorii nu fac altceva decat sa protejeze vanatul pentru a-si satisface nevoile personale, trebuie sa alegi ceea ce iti doresti sa devii, sa fii "lup" sau sa fii "oaie", debutantul care isi doreste sa intre in bransa si sa rupa norii, idealistul care crede ca orice zboara se mananca, intotdeauna realitatea e mult mai dura decat asteptarile, trebuie sa te adaptezi, trebuie sa supravietuiesti, e reconfortant sa crezi ca povestea se poate termina intr-un asemenea mod, important e ca thriller-ul e trepidant, are ritm, nu te lasa sa te plictisesti, bine scris, bine regizat, cireasa de pe generosul tort sunt actorii din rolurile principale, foarte bine Ethan Hawke, am ajuns la Denzel, un adevarat etalon al calitatii pentru actorii de culoare, fara discutie unul… citeşte
Salbaticul pe 16 Iulie 2019 23:35
50 caractere,50 caractere,50 caractere,50 caractere=7.
user-5b2ebcc56801c pe 16 Iulie 2019 21:27
Puterea nu există în realitate, este doar un atribut efemer. Un film despre mirajul puterii care te aduce inevitabil la impresia invincibilității iar apoi în întunericul veșnic. Un film educațional de altfel- "Zi de ucenicie"- bun de văzut de cei care au impresia că sunt puternici utilizând forța pentru subminarea și inrobirea celorlalți.
Iulidesprefilme pe 01 Mai 2019 12:25
O peliculă puternică, convingătoare, care i-a adus lui Denzel Washington Oscarul la categoria Cel mai bun actor al anului 2001...
Decibalus pe 06 Martie 2019 15:01
exceptional
un Denzel Washington de zile mari, un rol fenomenal. felicitari.
filmul, neaparat de vazut . este o capodopera.

carmen_angelus_romila pe 27 Ianuarie 2019 09:24
In filmul "Training Day" descoperim adevarata drama ce se petrece pe strazile oraselor americane unde traficul, influienta si coruptia, capata dimensiuni nemaivazute, totul, intr-o realizare de exceptie si o interpretare remarcabila al actorilor Denzel Washington si Ethan Hawke.
claudiu-daniel-lugoj pe 27 Mai 2016 19:32
Un film foarte bun care te impresioneaza.Povestea filmului este cum un politist face echipa cu un alt politist,unul tanar.pe care al invata tainele meseriei.Doar ca aceste taine sunt cu totul neasteptate pentru tinarul politist.Acesta vede cu partenerul sau este corupt cu tot felul de interlopi si ce e mai grav e ca si ai sprijina.Un film excelent.
AweSoMe pe 15 Mai 2016 20:39
"To protect the sheep,you have to catch the wolf"

Denzel Washington,la înălțime.Oscar meritat din punctul meu de vedere !