Păreri The Young and Prodigious T.S. Spivet

(2013)

Aventurile lui T.S.Spivet

simpleminds pe 13 Septembrie 2014 22:18
T.S.
T.S. Spivet poate sta acum,ca personaj,alaturi de Kevin,Alice,Addie Loggins(Paper Moon), Hugo si multi altii. Este un mic geniu de 10 ani,care gandeste in logaritmi,longitudini si latitudini,atomi si particule si caruia nimic din fizica si matematica nu-i este strain.Pare sa fie un Leonardo da Vinci al Americii,asa cum s-a definit el insusi.Strabatand America,de unul singur,de la Vest la Est,plecand de acasa, dintr-un ranch clasic din Montana spre institutul Smithsonian din Washington,ochii lui mari si mirati descopera lucruri pana atunci necunoscute,intr-o aventura pe care numai un copil o percepe la adevarata valoare.
Filmul este lucrat minutios,imagini frumoase,perspective largi,uneori picture in picture,incat totul pare o multime de bile din sticla divers colorata in palma unui copil.Ce ziceti de un dulau ,pe inserat,sarind sa inhate licurici?Pare copilaresc dar nu e chiar… citeşte

nyuszi pe 01 Septembrie 2014 23:11
Unul din filmele preferate de anul asta! E fermecator, bine realizat, iar baietelul din rolul titular o mica minune. Abia astept sa-l vad si la cinema, ca precis merita pe ecran mare.

Recomand si cartea, care nu stiu daca a fost publicata in lb. Romana, dar e foarte buna. :)

xerses pe 08 Martie 2015 15:52
Buna interpretarea lui Kyle Catlett in rolul baiatului genial.
mafi004 pe 01 Decembrie 2014 21:34
nu gasesc niciunde subtitrare in romana,ma poate ajuta careva ,va rog? multumesc
After_Eight pe 03 Octombrie 2014 10:28
mmm....cam da .
O comedie cu accente melancolice, insa mixul acesta e destul de diluat , nereusind sa puncteze in mod notabil nici la capitolul " comedie ", nici la capitolul " drama ". E un film care poate fi vizionat cu familia intr-o duminica dupa-masa si cu siguranta are momentele sale bune, insa mai mult de nota 7 eu zic ca nu merite.
Sfat : daca dupa 10 minute nu reuseste sa va capteze atentia, cautati alt film.